Grzałka 12V

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ

Autor
picia136
Uzależniony
Posty: 678
Rejestracja: pn mar 23, 2009 1:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Grzałka 12V

#1

Post autor: picia136 »

Widział ktoś grzałkę do akwarium na 12V?? MAm taki pomysł żeby podłączyc ją pod baterię słoneczną?
100x40x50 =200l
I rodzinka się powiększy:)

mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Grzałka 12V

#2

Post autor: mlody_oska »

Raczej Ci ten pomysł nie wypali. Patrzę na to od strony elektroniki. Przy założeniu mocy rzędu 25watt, przy napięciu 12V będziesz potrzebował do pracy tej grzałki prąd około 2 amper. Nie wiem jak duża musiałaby być ta bateria słoneczna, aby to zagrało ;)

Linf

Re: Grzałka 12V

#3

Post autor: Linf »

Można by tą baterię podłączyć do akumulatora 12V o pojemności np. 7Ah lub większej a takie baterie żelowe można kupić na Wolumenie.

mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Grzałka 12V

#4

Post autor: mlody_oska »

Linf pisze:Można by tą baterię podłączyć do akumulatora 12V o pojemności np. 7Ah
Taki akumulator (7Ah, w pełni naładowany) zostanie przez grzałkę 25watt rozładowany do cna w czasie ok 3h. Proces ładowania (przy użyciu paneli słonecznych) będzie trwał o wiele dłużej.

A tak na poważnie. Rozumiem, że pomysł pojawił się w ramach szukania oszczędności? Jeśli tak to jest to przedsięwzięcie zupełnie nieopłacalne.

Aby coś takiego zadziałało musiałbyś mieć (założenia dla grzałki 25watt):
1) akumulator (pojemność=2A*ilość godzin pracy)
2) zestaw paneli słonecznych (dzięki którym zamienimy en.słoneczną na napięcie) taki mały od lampki ogrodowej na pewno nie wystarczy
3) elektronika do sterowania ładowaniem i kontroli rozładowywania akumulatora

Sam widzisz, że nie wystarczy znaleźć grzałki na 12volt i podłączyć jej dwoma kabelkami do baterii słonecznej :)
Ostatnio zmieniony wt sty 19, 2010 10:56 am przez mlody_oska, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
picia136
Uzależniony
Posty: 678
Rejestracja: pn mar 23, 2009 1:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Grzałka 12V

#5

Post autor: picia136 »

No wiem że nie wystarczy znaleśc grzałki na 12V. Jestem technikiem elektronikiem i wiem jakie to ma skutki jeszcze że tak powiem. Ale pytam bo nie spotkałem się z taką grzałką.
100x40x50 =200l
I rodzinka się powiększy:)

mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Grzałka 12V

#6

Post autor: mlody_oska »

picia136 pisze:Ale pytam bo nie spotkałem się z taką grzałką.
Jedynym rodzajem grzałki 12v jaką znalazłem po Twoim pytaniu była grzałka taka jak kiedyś używało się do zagotowania wody w szklance, czyli metalowa spirala nie osłonięta żadnym szkłem, bądź innym tworzywem.
picia136 pisze:Jestem technikiem elektronikiem
No więc nie muszę Ci robić w tej dziedzinie nie wiadomo jakich wykładów ;)
Sorry, że podciąłem Ci skrzydełka, ale przy wstępnej analizie wyszło mi, że taki pomysł jest dosyć trudny do zrealizowania i, przede wszystkim, nieekonomiczny.

Autor
picia136
Uzależniony
Posty: 678
Rejestracja: pn mar 23, 2009 1:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Grzałka 12V

#7

Post autor: picia136 »

Wcale nie podciołeś skrzydeł :mrgreen: Byłem poprostu ciekwa. Teraz sobie policzyłem jak to było by trzeba zfrobic i z deka sie nie opłaca. Opłacało by się jak to był by domek jednno rodzinny to wtedy można by zamontowac większą baterię i korzystac, a w mieszkaniu się nie opłaca. A pomysł był by do zrealizowania :mrgreen:
100x40x50 =200l
I rodzinka się powiększy:)

mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Grzałka 12V

#8

Post autor: mlody_oska »

Dokładnie. Gdybyś chciał skorzystać z gotowej instalacji zasilania energią odnawialną, w którą byłby już wyposażony dom, to tak na doczepkę nie zrobiłoby to dużej różnicy. Ale od podstaw, tylko dla grzałki? Tylko dla pasjonatów, którzy mają za dużo kasy :)
ODPOWIEDZ