Akwarium na wymiar - wyższe czy niższe?

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ

Autor
Isia
Gaduła
Posty: 111
Rejestracja: czw lut 18, 2010 10:39 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Akwarium na wymiar - wyższe czy niższe?

#1

Post autor: Isia »

Mam do Was takie pytanko. Zamarzył mi się duży zbiornik i niedługo będę go miała :evil:
Akwarium będzie stało na komodzie, która już jest w pokoju zatem wymiarem musi być do niej dostosowane. Będzie miało długość 110 cm ale szerokość musi być 30 :( Pytanie zatem o wysokość. Czy standardowe 50 cm czy może ciut wyższe? raczej więcej niż 0,5 wata na litr mieć nie zamierzam bo rośliny nie będą tego wymagały. Oświetlenie to oczywiście jakaś beleczka. Głównym akcentem akwa będą mikrozoria poprzeplatane kryptokornami na korzeniu. Czy taki wysoki jamnik Waszym zdaniem jest ok? Czy może już nie przesadzać i zostawić 50 cm? Czy grubość 8 mm szkła będzie wystarczająca?

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Akwarium na wymiar - wyższe czy niższe?

#2

Post autor: JPK »

Ee, moim zdaniem i 50cm wysokości będzie źle wyglądało,
baniak ma moim zdaniem bardzo fajne wymiary dna, osobiście lubię "jamniki" i gdybym miał zamawiać to wziąłbym 30cm wysokości, żeby
a/ dobrze doświetlić
b/ akwarium wyglądało proporcjonalnie.
No ale to moja subiektywna opinia.
450l + 112l :)

Autor
Isia
Gaduła
Posty: 111
Rejestracja: czw lut 18, 2010 10:39 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium na wymiar - wyższe czy niższe?

#3

Post autor: Isia »

Z doświadczenia już wiem, że 30 cm to za mało na wysokość bo choćby mikrozoria będą za wysokie rosły. No bo dołóżmy wysokość podłoża, plus te parę centymetrów od tafli do końca szkła bo po brzegi wody nie naleję i już się robi mniej ;) Mam taką wysokość w 60 litrach i spokojnie wyrastają ponad taflę. Więc wyższe być musi. A mi też zależy na większym litrażu. Ja zamiast jamników wolę taki porządny 'telewizyjny ekran' :mrgreen:
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Akwarium na wymiar - wyższe czy niższe?

#4

Post autor: saintpaulia »

Isiu - wysokość akwarium w tym wypadku sama sobie podpowiadasz. Pod uwagę musisz wziąść planowane ryby, rośliny i własne upodobania estetyczne. Oraz osprzęt. Gdybym ja robiła takiego jamnika to max. 35 wysokości - bo na pewno pływały by tam betta splendens, albo inne betty.

Inna ważna sprawa - wygoda "grzebania". Jeśli komoda jest wysoka i akwa również, może być potrzebny stołek do odmulania dna - to taki przykład. U nas w 375 ja do dna nie sięgam bez stołeczka.
Ostatnio zmieniony pn gru 06, 2010 11:53 am przez saintpaulia, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
Isia
Gaduła
Posty: 111
Rejestracja: czw lut 18, 2010 10:39 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium na wymiar - wyższe czy niższe?

#5

Post autor: Isia »

Ależ oczywiście, że stołeczek mam przygotowany :mrgreen:
Jeśli chodzi o mój gust, to wolę mniej jamnikowate a bardziej wysokie. Zastanawiałam się tylko jak to się ma do kwestii praktycznej. Być może ktoś z własnego doświadczenia coś tam poradzi :)
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium na wymiar - wyższe czy niższe?

#6

Post autor: grazdar1 »

z praktycznej strony -biorąc wszelkie za i przeciw -40 cm to maximum i starałbym się zrobić je jak najszersze tzn >30
grazdar1

Autor
Isia
Gaduła
Posty: 111
Rejestracja: czw lut 18, 2010 10:39 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium na wymiar - wyższe czy niższe?

#7

Post autor: Isia »

Szersze niestety być nie może, żałuję. A dlaczego nie powinno być wyższe niż 40 cm? Kwestia wygody w dostaniu się do dna, trudność w doświetleniu czy coś innego?
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Akwarium na wymiar - wyższe czy niższe?

#8

Post autor: saintpaulia »

Dla moich skalarów planuję w przyszłości większe akwarium. Zakładam, że będzie miało ono jakieś 60 cm wysokości - żeby planowane dekoracje fajnie się wkomponowały, ma też mieć szerokość 40 cm i 240 długości. Ale planuję do niej specjalną maksymalnie - do wymiaru filtra obniżoną komodę. Po obu większych akwariach, które mają jedno 50 a drugie 59 - z wysokością pokrywy - i sadzenie, odmulanie czy inne grzebanie jest koszmarne.
Wiadomo też, że wtedy przy słabszym oświetleniu do delikatniejszych roślin trawnikowych nie dociera wystarczająco światła.
Poza tym nie widzę różnic w użytkowaniu. :wink:

Autor
Isia
Gaduła
Posty: 111
Rejestracja: czw lut 18, 2010 10:39 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium na wymiar - wyższe czy niższe?

#9

Post autor: Isia »

Ja delikatniejszych trawnikowych tam nie planuję. Gdybym planowała to wzięłabym niższe. Zawsze też można zrekompensować braki mocniejszym oświetleniem.
Nie ma nic gorszego niż pokrywa którą trzeba zdejmować w całości przy każdym najdrobniejszym ruchu w akwa. masakra :razz:
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Akwarium na wymiar - wyższe czy niższe?

#10

Post autor: saintpaulia »

No właśnie mojej pokrywy nie trzeba - jest aluminiowa rama, ruchoma belka i zdejmowane ruchome pokrywki. Ale rama aluminowa dodaje wysokości. Niestety podstawę mamy z zestawu, dziś brałabym - po wszystkich doświadczeniach - obniżoną.
Tak można oczywiście dać mocniejsze światełko - my tak mieliśmy to rozwiązane.
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium na wymiar - wyższe czy niższe?

#11

Post autor: grazdar1 »

ja mam akwarium o wym 140 x 45 x 60 --
i przy tych proporcjach nie pasowało mi wizualnie -dopiero jak dokleiłem dołem pas szerokości 10cm dołem [czarna pokrywa -czarny pas ] -proporcje mi się wyrównały -także wysokością akwarium nie powiększysz - nawet przeciwnie
możesz mniej litrów mieć a zbiornik będzie wydawał się optycznie większy .,dłuższy
grazdar1
Awatar użytkownika

mmarjan
Gaduła
Posty: 123
Rejestracja: pt kwie 09, 2010 1:26 am
Lokalizacja: Bliski Raszyn
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Re: Akwarium na wymiar - wyższe czy niższe?

#12

Post autor: mmarjan »

moim zdaniem przy określonej podstawie , należy zrobić akwarium jak najwyższe,
zmierz długość swojej ręki od nadgarstka do pachy - wtedy będziesz mogła jeszcze operować dłonią przy dnie, i akwarium będzie miało większą pojemność,
Ja mam akwarium 100x35x 60wysokie i jest super. No ale do manewrów na dnie muszę zdjąć koszulę , albo gmerać tylko jak spuszczę wodę do podmiany. :wink:
Pozdrawiam Maciek

Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium na wymiar - wyższe czy niższe?

#13

Post autor: Balbinka »

Ja mam akwa o wysokosci chyba ciut ponad 60 cm. Taki duzy telewizor - 120 cm dlugosci. Do czyszczenia i pracy w nim podstawiam sobie stol (mam gdzie przykleknac, narzedzia pod reka, jest gdzie postawic stoleczek z wiaderkami do wlewania wody) - duza wygoda przy grzebaniu w srodku. W sklad stroju organizacyjnego do pracy obowiazkowo - podkoszulka bez rekawow! Jezeli w ciagu tygodnia musze cos zrobic np. oczyszczenie dna z resztek, to wystarczaja mi krzeselka i w zasadzie rak nie mocze, bo wszystkie rurki przymocowuje do sztywnych, wystarczajaco dlugich bambusowych patykow (podpory do kwiatkow) i operuje znad lustra wody. Jak mi sie jakas roslinka z podloza wyslizgnie, to albo tez tymi bambusami jej obciazniczek w zwirek wduszam, albo penseta i lekko zmoczona reka :)
Tak, ze wysokosc akwa to bardzo subjektywna ocena. W nizszym rzeczywiscie latwiej grzebac, ale albo wygoda, albo estetyka wg wlasnego gustu i posiadanej przestrzeni na akwa.
Wybierz taka wysokosc, z ktorej Ty bedziesz zadowolona, aby nie bylo niedosytu i mysli: "trzeba bylo zamowic nizsze" lub "dlaczego nie wzielam wyzszego".
Jesli nie masz wyobrazni przestrzennej, to ustaw sobie pudla kartonowe o roznych wysokosciach (mozesz nawet przyczepic jakies tlo z przodu, zeby imitowalo akwa) i zobacz, w ktorym bedzie ci najwygodniej pracowac i ktory najlepiej bedzie wygladac na Twojej komodzie. Moze w ten sposob znajdziesz zloty srodek. Ja pewnie tak bym probowala, bo nie mam ani takiego doswiadczenia w akwarystyce, ani wyobrazni przestrzennej, zeby wszystko przewidziec. :)
Ostatnio zmieniony pt sty 14, 2011 2:24 pm przez Balbinka, łącznie zmieniany 1 raz.
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Akwarium na wymiar - wyższe czy niższe?

#14

Post autor: saintpaulia »

Balbinko dobry masz pomysł z tą kartonową przymiarką. Wypróbuję go, ponieważ planuję niziutkie i dlugie akwarium, nigdzie nie widziałam podobnego - a tak sprawdzę, czy dobrze to sobie wyobrażam.

Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium na wymiar - wyższe czy niższe?

#15

Post autor: Balbinka »

Saintpaulia, ciesze sie, ze chociaz raczkujaca w akwarystyce, ale tez cos moglam pomoc/podpowiedziec. :)

To o czym pewnie bym jeszcze pomyslala, to jesli miejsce w pokoju na to pozwala, to wymiana lub polozenie dodatkowego szerszego blatu (40 cm) z obrecza, ktora trzymalaby szklo od dolu. Byloby wiecej miejsca na aranzacje. Tylko czy komoda wytrzyma takie obciazenia?
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki

Autor
Isia
Gaduła
Posty: 111
Rejestracja: czw lut 18, 2010 10:39 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium na wymiar - wyższe czy niższe?

#16

Post autor: Isia »

Moja komoda jest długa ale wąska. Tata mi nawet radził dołożenie dodatkowego blatu tak abym mogła postawić szersze akwarium ale zabrakło mi na taki manewr odwagi. Nie mam pewności czy komoda wytrzyma czy akwarium nie pęknie więc uznałam, że nie będę eksperymentować ;)
Teraz jak akwarium stoi zalane już z miesiąc nie mam wrażenia, że jest za wysokie w stosunku do szerokości i długości. Bardzo fajnie wygląda :) Poza tym aranżacja jest taka, że jakoś nie tracę za bardzo wrażenia głębi w akwa. Natomiast to, że jest długie i wysokie powoduje, że ryby jakoś się po nim rozlokowały i nie ma żadnych awantur ;)
Jedyny problem to to, że węże od filtra są za krótkie bo filtr stoi za zasłoną przy jednym końcu komody i trzeba dokupić coś dłuższego, że dosięgały jeśli chcę mieć wlot i wylot nie obok siebie.
Jeśli chodzi o wygodę grzebania to pomimo wysokiej komody i wysokiego akwarium sięgam dłonią dna. Chociaż jak coś sadzę to i tak robię to akwarystyczną pensetą. Aczkolwiek myślę, że dla niewysokiej osoby stołeczek byłby niezbędny ;)

Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium na wymiar - wyższe czy niższe?

#17

Post autor: Balbinka »

Isiu, ciesze sie, ze wszystko wyglada OK i jestes zadowolona. Czy moglabys wrzucic zdjecie twojego akwa takie z bliska i daleka, aby i inni mogli miec wyobrazenie jak to wyglada w naturze. :)
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki

Autor
Isia
Gaduła
Posty: 111
Rejestracja: czw lut 18, 2010 10:39 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium na wymiar - wyższe czy niższe?

#18

Post autor: Isia »

Jak mi się uda jakoś tak zrobić zdjęcie, żeby było to widać to wrzucę :)
ODPOWIEDZ