Jak wybierac system CO2?

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum

Autor
Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Jak wybierac system CO2?

#1

Post autor: Balbinka »

Na rynku jest wiele markowych i nie markowych produktow w roznych cenach. Jedne sa na szybkozlaczki - inne nie. Jedne maja elektrozaworek, a inne maja cos innego... Na co zwracac uwage? Z czego powinny byc wykonane poszczegolne elementy? Co jest super wazne, co wazne, a co mona pominac, a o czym nie nalezy w ogole myslec?
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak wybierac system CO2?

#2

Post autor: grazdar1 »

napewno nie bierz markowych --cena powala
wystarczy butla 1.5-2kg , reduktor ,szybkozłączki , zaworek precyzyjny camozi , zaworek przeciwzwrotny kostka lipowa lub szklany dyfuzor i stały test co2 [ph] -można np dyfuzor boyu wpiąć do bylotu filtra [niezłe rozwiązanie ]
http://www.aquario.pl/19-technika-co2
ten najtanszy odpada -nie ma zaworka precyzyjnego
możesz nie brac dyfuzora szklanego zamiast niego dyfuzor boyu ;
http://www.aquario.pl/dyfuzory-co2/23-m ... cznym.html
który wpinasz na wyjsciu wody z filtra na wąż [ tylko trzeba do konserwacji dac przed i za niego zawory kulowe ,kraniki zamykające dopływ wody -wtedy zamykamy za i przed sciągamy do kosewacji a w węzach woda jest nadal co pozwoli nam na szybki i prosty ponowny start filtra prawie bezkałużowo ]
grazdar1
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Jak wybierac system CO2?

#3

Post autor: sum »

To ja dodam od siebie,że bardzo przydatnym urządzeniem jest elektrozawór.
W małym uproszczeniu wygląda to tak :arrow: butla :arrow: reduktor :arrow: precyzyjny(w zależności od reduktora) :arrow: elektrozawór :arrow: licznik bąbelków(nie konieczny) :arrow: przeciwzwrotny :arrow: dyfuzor(itp).
Całość warto aby była na szybkozłączkach metalowych i wężyku PU.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak wybierac system CO2?

#4

Post autor: grazdar1 »

hmmm elektrozawór ???????? -ja puszczam co2 24/24 więc elektrozawór zbędny ---do śmietnika --ALE :idea: - PRZECIEŻ JAK AWARIA PRĄDU BĘDZIE -filtry stop -światło stop a gaz do przodu żwawo i rybki żwawo do powierzchni również :twisted: :twisted:
WIĘC JEST -ZOSTAŁ
dałem stronkę z kilkoma propozycjami --poza najtanszym reszta ok -ale faktycznie elektrozawór w przypadku nawet awarii prądu staje się niezbądny
grazdar1
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Jak wybierac system CO2?

#5

Post autor: sum »

grazdar1 pisze:ale faktycznie elektrozawór w przypadku nawet awarii prądu staje się niezbądny
he,nawet o tej awarii prądu nie pomyślałem :idea: Istotna uwaga.Mnie chodziło o zastosowanie elektrozaworu przy podawaniu gazu np.12/24.Nie jest konieczny ale bardzo ułatwia życie.To tak jak przy wyłącznikach czasowych nie są niezbędne ale bardzo upraszczające obsługę baniaka.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: Jak wybierac system CO2?

#6

Post autor: mimag »

ja dodam aby elektrozawor miał małą moc wtedy sie nie bedzie grzal, i abys kupil calosc zlozona i uszczelniona poprawnie, same graty mozna na alledrogo kupic ale osobiscie nie podjał bym sie samemu zlozyc tych czesci. Jak chcesz podam CI namiar na PW do goscia od ktorego ja kupilem caly zestaw (bez butli). Jest chwalony na forach i zajmuje sie tym od dawna a ceny ma bardzo OK. Moj zestaw kosztował 220zł z przesylka na podzespolach camozzi
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak wybierac system CO2?

#7

Post autor: Balbinka »

Mimag, tak bardzo prosze ;) a czy moglbys wyslac mi zdjecie swojego zestawu?
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak wybierac system CO2?

#8

Post autor: grazdar1 »

220 bez butli.....-butla przynajmniej 100pln nowa --
grazdar1

Gość

Re: Jak wybierac system CO2?

#9

Post autor: Gość »

Butli to ja raczej targac nie bede taki szmat drogi (za ciezka), ale cala reszta brzmi zachecajaco. Moge miec uzywana - przerobiona z gasnicy (w serwisie p/poz) nabita za ok. 50 euro -to by sie oplacalo. Ceny nowej jeszcze nie wykukalam :)

Autor
Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak wybierac system CO2?

#10

Post autor: Balbinka »

A wiec dostalam taka propozycje:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 6eda6.html

oraz butla (nad ktora musze sie zastanowic):
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 2e6c2.html

co o tym sadzicie i co jeszcze do tego bede potrzebowac oraz jakie parametry musza miec te cuda?
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak wybierac system CO2?

#11

Post autor: grazdar1 »

a butla ile???
do tego jakis licznik bąbelków i dyfuzor lub reaktor co2
Ostatnio zmieniony wt gru 21, 2010 2:08 pm przez grazdar1, łącznie zmieniany 1 raz.
grazdar1

Autor
Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak wybierac system CO2?

#12

Post autor: Balbinka »

butla oficjalnie 120 zl ;) a jak ten reaktor czydyfuzor ma wygladac? maja jekies rozmiary, wielkkosci?
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Jak wybierac system CO2?

#13

Post autor: sum »

Najprostszy dyfuzor :arrow: http://allegro.pl/dyfuzor-do-napowietrz ... 60960.html ,ładniejszy :arrow: http://allegro.pl/dyfuzor-co2-profesjon ... 35752.html
Butla wydaje się być ok,dopytaj czy ma Polski zawór.
Takiego reduktora nie miałem więc nie wypowiadam się.Zaworek precyzyjny i elektrozawór są dobre.Potrzebować jeszcze będziesz zaworka przeciwzwrotnego(groszowa sprawa).
Pooglądaj sobie
:arrow: http://allegro.pl/zestaw-co2-profession ... 38778.html albo lepiej całość :arrow: http://allegro.pl/show_user_auctions.ph ... 76&p=2&p=3
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak wybierac system CO2?

#14

Post autor: Balbinka »

a czym sie rozni reduktor z dwoma zegarami od tego z rotamerem - co to daje i ktore jest lepsze, wygodniejsze w uzyciu?
Zadalam kilka pytan tym z allegro - przede wszystkim o elektrozawor czy jest camozzi (bo wloski nie koniecznie musi oznaczac camozzi) i o jego moc 3.5 czy 6.5 Wat, bo to jest skrzetnie pomijane w opisach i na zdjeciach.
Powoli musze zaczac podejmowac decyzje.
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Jak wybierac system CO2?

#15

Post autor: sum »

Reduktor z dwoma zegarami pokazuje ciśnienie na bulti i wyjściowe.Rotametr w przypadku tego reduktora :arrow: http://allegro.pl/reduktor-co2-z-rotame ... 59799.html to słabej jakości gadżet.Odnośnie reduktora to musisz podpytać innych.Ja ze swojej strony mogę Ci polecić bardzo dobry reduktor :arrow: http://sklep.roslinyakwariowe.pl/redukt ... -2655.html .Niestety cena też jest bardzo dobra :mrgreen: Ostatnio również czytałem dosyć pozytywne opinie o takim reduktorze :arrow: http://sklep.mcten.pl/technika-reduktor ... Path=24_27 .Oczywiście te dwa przykłady nie oznaczają,że tańsze reduktory są złe.Po prostu trzeba podpytać.
Elektrozawór 3,5W :arrow: http://allegro.pl/wloski-elektrozawor-2 ... 22887.html .
Swego czasu korespondowałem z p.Robertem z Aquario w sprawie pochodzenia i mocy elektrozaworu 3,5W.
Dowiedziałem się,że zawory sa firmy ACL natomiast cewki wraz z korpusami Aquario kupuje od polskiego dystrybutora który sprowadza je z włoch i sprzedaje jako 3,5W.
Miałem wcześniej od nich elektrozawór 8W.Później kupiłem ten 3,5W.Różnica w temperaturze jest zauważalna.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak wybierac system CO2?

#16

Post autor: grazdar1 »

ja wogóle moge polecic sklep aquario oraz ten reduktor z dwoma zegarami-kosztuje u nich chyba 70pln
mozna u nich zamówic wszystko cosię chce -dyfuzor do 260l mozna jak sum polecil dac narazie z kostki lipowej -pózniej mozna sie zastanowic nad reaktorem z filtra narurowego i kawalka rurki pcv łączny koszt to ok.60pln a rozpuszcza w 100% co2-[jakmasz 2 filtry ] spokojnie możesz do jednego podlączyc taki reaktor diy
grazdar1

Autor
Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak wybierac system CO2?

#17

Post autor: Balbinka »

Juz sie prawie zdecydowalam na reduktor, ustalam szczegoly butli i dobieram akcesoria (złaczki, licznik babelkow, kolanko).

Znalazlam cos takiego http://cgi.ebay.ie/Aquarium-CO2-ATOMIZE ... 3f059e9a5d - co o tym sadzicie? Czy warto dac przed nim zaworek odcinajacy - moze bylby pomocny przy czyszczeniu? Czy to bedzie dobre do mojego filtra - rurki 19/22 mm?

I pytanie dotyczace rurek CO2:
Spotkalam sie z opinia, iz rurki niebieskie sa lepsze niz przezroczyste PU - oba kolory sa opisane jako przeznaczone do CO2. Czy to prawda?
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki

mcten
Zapaleniec
Posty: 205
Rejestracja: pt mar 05, 2010 9:01 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak wybierac system CO2?

#18

Post autor: mcten »

Hej,

ten atomizer będzie pasował pod warunkiem, że wybierzesz opcje 18mm/22mm.

Co do wężyka to PU to węże o podwyższonej wytrzymałości do instalacji pneumatycznych. Zastosowanie takiego wężyka ma sens tylko na odcinku między reduktorem a zaworkiem precyzyjnym. za zaworkiem lepiej już zastosować zwykły przeźroczysty.

Pozdrawiam,
Marcin

emeste
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: pn mar 21, 2011 10:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak wybierac system CO2?

#19

Post autor: emeste »

przymierzam sie do zakupu zestawu Co2.
mam klika na oku ale, nie nie wiem na co się zdecydować.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie zestawu.
Albo który z poniższych warto wybrać.
Prośba o pomoc

1 2
3
4
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: Jak wybierac system CO2?

#20

Post autor: mimag »

wszystkie te zestawy nie maja elektrozaworu. Nie bedziesz go potrzebował? bedziesz dawal co2 24h/dobe?
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak wybierac system CO2?

#21

Post autor: Balbinka »

Jesli moge dorzucic moje 3 grosze do dyskusji, to ja rowniez kupilam zestaw CO2 w Aquario, ale z zaworkiem Camozzi i elektorzaworem 3.5 Wat. Ciutek drozsze, ale kupilam sobie 'swiety spokoj' i bezpieczenstwo rybek. Przy spadkach napiecia lub jakiejkolwiek awarii doplyw CO2 jest automatycznie odciety. Mam zestaw na szybkozlaczki i czasami sie wsciekam, bo sil a moze umiejetnosci mi brak i jak musze rozlaczyc to te malutkie metalowe elementy daja mi popalic. Dopiero jak pocichutku poklne po warszawsku to ta rurka wyskakuje z szybkozlaczki.... Teraz pewnie kupilabym na skrecane na sztywno, ale nie mam gwarancji czy znowu bym mi cos nie pasowalo.... :mrgreen: Ot, taka natura kobiety... :mrgreen:
Sluszalam opinie ze plastikowe szybkozlaczki do CO2 nie sa tak dobre jak te cale metalowe...

PS ja nie podaje CO2 24h/24h tylko 2 godziny przed zapaleniem swiatla i wylaczam 1 godz. przed zgaszeniem lampek. Dlatego wlaczniki czasowe sa super rozwiazaniem!!
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki

emeste
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: pn mar 21, 2011 10:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak wybierac system CO2?

#22

Post autor: emeste »

Jak na razie ,,zachwalanie'' zestawu z elektrozaworem :). Szukam zestawu do 300 PLN , już mimag dał mi kontakt, więc taki zestaw jest trochę przy drogi.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: Jak wybierac system CO2?

#23

Post autor: mimag »

100x40x50 JUWEL RIO 180

dezz
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: wt lut 22, 2011 4:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak wybierac system CO2?

#24

Post autor: dezz »

A ja ze swojej strony polecam wszystkim pana bebecebul : http://allegro.pl/listing.php/user?us_id=7274028

Ma zazwyczaj mało wystawionego ale sprzedaje na innych forach i ma niesamowite zestawy dopasowane do każdego gustu.

Co wyróżnia zdecydowanie od całej konkurencji to są niskie 5kg butle które się mieszczą do każdej szafce za tą samą cenę co wszystkie te zestawiki typu a aquario 1,5-2kg
No i pan sprawdza każdy zestaw na szczelność wiec niema niespodzianek że po miesiącu kończy butla
Obrazek
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: Jak wybierac system CO2?

#25

Post autor: mimag »

tez go polecam sam u niego bralem swój, niestety wtedy nie miał takiej fajnej butli a szkoda bo chetnie bym taka nabył.
100x40x50 JUWEL RIO 180

emeste
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: pn mar 21, 2011 10:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak wybierac system CO2?

#26

Post autor: emeste »

Napisałem czekam na wycenę ciekawe co zaproponuje, a jak nie to będę miał taki zestaw

dezz
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: wt lut 22, 2011 4:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak wybierac system CO2?

#27

Post autor: dezz »

Nie polecam zestawu. proponuje zerknąć na RA żeby nie było że opinia osobista..

1 x Szklany licznik bąbelków - jest szklany.. to wcale nic dobrego..

1 x Szklany zaworek przeciwzwrotny - sklejaja i wymgają pewnego ciśnienia. działają powolnie więc popuszczają sporo wody przed tym jak zadziała. No i jest szklany...

1 x Reduktor Co2 z rotametrem mini - po zielonym argonowym jest to najgorszy reduktor (kilka ankiet RA/Holenderskie)

1 x Nowa Butla 2l (42cm) - nabicie kosztuje tyle samo co 5-6kg (emaliowa)

emeste
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: pn mar 21, 2011 10:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak wybierac system CO2?

#28

Post autor: emeste »

w sumie to juz zdecydowałe biorę gotowy zestaw z alle.. zestajnawiam sie tylko który wybrać 1 vs 2

prośba o pomoc który wybrać
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: Jak wybierac system CO2?

#29

Post autor: mimag »

w drugim zestawie wiesz tylko ze jest reduktor ale nie ma foto ani opisu jego wiec wybral bym 1
Pamietaj aby poprosic o zlozenie zestawu szczelnie przez sklep a nie sam bedziesz go skladal i sie domyslal czy jest szczelny. Daja 24msce gwarancji zanim kupisz dopytaj co obejmuje gwarancja.
100x40x50 JUWEL RIO 180

emeste
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: pn mar 21, 2011 10:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak wybierac system CO2?

#30

Post autor: emeste »

Dzięki mimag za zainteresowanie tematem i podpowiedź.
Czy dwa manometry na na reduktorze są niezbędne?
Bo widziałem takie z jednym manometrem.

Gdzieś wyczytałem ze ze jeden manometr jest zbędny bo ciśnienie na wyjściu jest tak małe ze wskazówka sie nie wychyla :???: : czy coś pokręciłem ?
Ostatnio zmieniony pn sie 01, 2011 9:54 pm przez emeste, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ