Porównanie belek 2x39W T5

Filtry, grzałki itp - Nasze Opinie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Porównanie belek 2x39W T5

#1

Post autor: Akwamaniak.pl »

Z racji tego, że pensety i nożyczki właśnie moczą się w bardzo kwaśnej wodzie w celu weryfikacji ewentualnego rdzewienia postanowiłem wziąć pod lupę belki oświetleniowe, które będę mieć przyjemność użytkować i urodziło się takie oto porównanie :).

Wybór tych belek nie był przypadkowy. W klasie 2x39W T5 belki Hagen Glo i Aqua Nova mimo bardzo odmiennych konstrukcji są na tej samej półce cenowej.
http://akwamaniak.pl/glo-belka-oswietle ... -6852.html 270zł
http://akwamaniak.pl/aqua-nova-nlt5900- ... -5915.html 270,60zł

Na początku chciałbym omówić belkę Hagen Glo, która jest bardzo popularna na naszym rynku. Zakupując tę belkę otrzymujemy belkę, instrukcję i .... nic więcej. Biorąc pod uwagę popularność tego modelu producent mógł się postarać przynajmniej o linki do zawieszenia lampy. Belka obsługuje świetlówki T5 2x39W, posiada jeden kabel zasilający i niestety brak jakichkolwiek włączników na obudowie. Na szczęście świetlówki pracują niezależnie od siebie więc wykręcając dowolną możemy zmieniać ilość światła. Można ją zamontować na zbiornikach o długości od 85cm do 130cm opierając na nóżkach lub nad dowolnym zbiornikiem podwieszając za specjalne uchwyty na linkach. Kąt ustawienia belki jest regulowany.

Design:
Obrazek
Hagen ma zwartą budowę i na akwarium zajmuje mało miejsca, jednak przypomina trochę przeciętą w połowie rynnę ;). Klasyczne połączenie szarości z czernią dobrze spełnia swoje zadanie. Wykończenia detali są schludne i przemyślane.

Wykonanie:
Z jednym każdy użytkownik tej lampy się zgodzi: jest solidna. W trakcie robienia zdjęć upadła mi z wysokości 1,5 metra i absolutnie nic się z nią złego nie stało. Cieszy połączenie elementów plastikowych z metalowymi. Zaciski do szyb są solidnie wykonane dzięki czemu lampa pewnie trzyma się akwarium.
Niestety nie ma róży bez kolców. Lampa jest dosyć masywna, a uchwyty do zaczepu linek są z plastiku. Ja osobiście bałbym się ją zawiesić nad zbiornikiem.
Obrazek

Odbłyśniki i oprawy: Hagen niestety nie posiada żadnej ochrony świetlówek i odbłyśnika przed wodą przez co pozostaje tylko czyszczenie ich co jakiś czas. Nie obejdzie się przy tym bez wyjmowania T5-tek. Trochę denerwuje fakt, że producent zapomniał o tak istotnym, przy oświetleniu, fakcie.
Obrazek
Oprawy bryzoszczelne są zdecydowanym atutem tej belki. Dobre wykonanie, solidne uszczelki, a do tego całość zamontowana na sprężynach co zdecydowanie ułatwia zakładanie świetlówek.
Obrazek

Podsumowanie:
Obrazek
Hagen Glo jest solidną belką za rozsądne pieniądze. Mimo niedopracowań takich jak brak osłony świetlówek przed wodą czy lichymi uchwytami do podwieszania stała się bardzo popularnym modelem wśród akwarystów. Idealne rozwiązanie dla osób chcących uzupełnić braki w oświetleniu w zbiornikach o długości 85/130cm.

W tej samej cenie można również dostać Aqua Nova NLT5-900. Mimo, że jest to belka obsługująca te same świetlówki co Hagen to jednak jej konstrukcja jest diametralnie inna. Kupując belkę otrzymujemy: belkę, dwie świetlówki, linkę do podwieszenia, instrukcję, nóżki. W pełni regulowany rozstaw nóżek powoduje, że belkę możemy zamontować na praktycznie każdym zbiorniku w przedziale od 5cm ( ;) ) do 90 cm długości. Przy dłuższych zbiornikach należy ją zamocować na dołączonych do zestawu linkach.
Włączniki na pokrywie i jeden główny kabel zasilający umożliwiają trochę łatwiejszą od Hagena obsługę światła.

Design:
Obrazek
Ta belka podoba mi się bez dwóch zdań :). Klasyczna czerń, bardzo ładny kształt i dopracowane wykończenia .... JEST ŁADNA.

Wykonanie: Gdyby nóżki były wykonane trochę solidniej to naprawdę nie można było by się do niczego doczepić. Belka NLT5-900 zdecydowanie bije na głowę jakością wykonania uchwytów do zawieszenia. Uchwyty wykonane są z metalu, a linkę dołączoną do zestawu nakręcamy na uchwyt co daje nam naprawdę solidny zestaw.
Obrazek

Odbłyśniki i oprawy: Dzięki zastosowaniu przezroczystego PCV producent belki nie musiał tak bardzo skupiać się na jakości oprawek. Całość jest dobrze chroniona przed wodą, a odbłyśniki zawsze czyste :). PCV możemy bez problemów wysunąć z obudowy (np. w celu wyczyszczenia z osadu).
Obrazek

Podsumowanie:
Obrazek
Mimo większej popularności Hagena to belka Aqua Nova jest moim zdaniem lepsza. Ładniejszy design, szerszy zakres zastosowania, włączniki świetlówek i osłona ze spienionego PCV to jest to czego oczekuje się od belki oświetleniowej. Do ideału brakuje jej tylko solidniejszych nóżek i dwóch kabli zasilających (niestety Hagen też posiada tylko jeden kabel zasilający).

Czy za którąś belkę zapłaciłbym więcej niż 270zł ? Tak za NLT5-900.

Jak tylko zaleję akwaria to przedstawię relację z użytkowania obu belek :). Mama nadzieję, że Aqua Nova nie da się renomowanemu Hagenowi.

Autor: Krzysztof "Panduro" Górecki. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie i rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.
Obrazek
Obrazek

Karaś
Gaduła
Posty: 133
Rejestracja: wt lis 10, 2009 9:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Porównanie belek 2x39W T5

#2

Post autor: Karaś »

Hagen niestety lepszy
Awatar użytkownika

zorbek
Zapaleniec
Posty: 448
Rejestracja: pt gru 07, 2012 11:21 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Porównanie belek 2x39W T5

#3

Post autor: zorbek »

Karaś pisze:Hagen niestety lepszy
Toś się podzielił opinią :twisted:
Lepszy bo ....??
----------------------------
Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

Autor
Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Porównanie belek 2x39W T5

#4

Post autor: Akwamaniak.pl »

Jak na razie dla mnie Aqua Nova lepsza bo bardziej uniwersalna i ładniejsza ;). Jak tylko pojawią się u mnie nowe szkła to zaczynam test praktyczny. Tak jak pisałem wyżej, mam nadzieję, że belka Aqua Nova nie da się Hagenowi.
Obrazek
Obrazek

Karaś
Gaduła
Posty: 133
Rejestracja: wt lis 10, 2009 9:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Porównanie belek 2x39W T5

#5

Post autor: Karaś »

Ta ''plexa'' w lampie robi sie po jakimś czasie matowa, nie wiem jak będzie u Ciebie ale u mnie w 2/2 tak było. Hagen +
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Porównanie belek 2x39W T5

#6

Post autor: mimag »

Ale hagen nie ma tej plexy a z aqua mozesz wyjac plexe i masz to samo co w hagen.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Porównanie belek 2x39W T5

#7

Post autor: Akwamaniak.pl »

Wg. mnie łatwiej kupić kawałek plexy dobrej jakości i wymienić jak zmatowieje ta z zestawu niż ściągać Hagena, wyjmować świetlówki itd. do czyszczenia odbłyśnika. Troszkę wsadziłem tym porównaniem kij w mrowisko bo podważam, że Hagen jest najlepszą belką z tej półki cenowej.
Zobaczymy jak to wyjdzie w praniu :).
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Porównanie belek 2x39W T5

#8

Post autor: mimag »

Taka dyskusja jak najbardziej jest wskazana a kij w mrowisku zaprocentuje wieloma praktycznymi spostrzeżeniami. Kumpel niedawno wybierał pomiędzy tymi belkami i świadomie wybrał aqua a nie hagena. Niech wypowiedzą się inni użytkownicy wtedy opinie będą wiarygodne. Wiele osób przechodzi na akwaria odkryte i takie uwagi będą dla nich cenną informacją. Wszystkie nie da się zauważyć oglądając belki w necie przy ich wybieraniu.
100x40x50 JUWEL RIO 180
ODPOWIEDZ