Pompka Schego Optimal 12 VDC

Filtry, grzałki itp - Nasze Opinie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Pompka Schego Optimal 12 VDC

#1

Post autor: rhino »

Cześć ,

ostatnio zaopatrzyłem się w fajną pompkę , jak w tytule a rozwinięcie skrótu 12 VDC (dla mniej wtajemniczonych) oznacza że działa ona z dowolnego źródła napięcia stałego (akumulator , zasilacz stabilizowany) 12 V . Innymi słowy zadziała w samochodzie jeśli zakończymy ją wtyczką do zapalniczki , i w dowolnym miejscu jeśli mamy ze sobą akumulator 12V . Deklarowany pobór prądu to 400 mA , deklarowana wydajność to 150 l/h .
Obrazek

w normalnym zastosowaniu z sieci 230 V musimy dodać do niej zasilacz 12V o wydajności powiedzmy 500mA , ja akurat miałem taki ale to tylko zdjęcie poglądowe .
Obrazek

pompka nie ma co prawda regulacji przepływu ale można zastosować prawie każdy regulator napięcia , pompuje już od ok. 6V . Przy tym napięciu wydajność jest oczywiście dużo mniejsza niż deklarowana przy 12V ale bąble już idą . Dzięki regulatorowi możemy ją dostosować do naszych preferencji , zarówno wydajnościowych jak i akustycznych .
Pompka na 12V jest bardzo cicha (subiektywne porównanie z Eheim 100) przy 50% wyższej wydajności . Jeśli ją regulujemy to staje się praktycznie bezgłośna .

plusy :
- praca z akumulatora/sieci
- cicha
- możliwość regulacji wydajności (po dołożeniu regulatora)
- dostępność części zamiennych
- made in Germany ( ;) )
- dostępne 3 modele różniące się wydajnością ale i poborem prądu

wady :
- cena , niestety to koszt ok.140 PLN plus zasilacz (dowolny) pewnie coś z 10PLN

Można się zastanawiać "po co taka droga pompka ?" , ano po to aby w chwili kryzysu energetycznego można było "coś" dotlenić z akumulatora . Akumulator żelowy 7 Ah, stosowany między innymi w systemach alarmowych to koszt ok. 30PLN a czas pracy tej pompki na nim , wyniesie ok. 17 godzin czyli bardzo długo jak na awarię napięcia 230V w gniazdku .
Kilka słów o bardziej zaawansowanym zastosowaniu w tym wątku : http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=2&t=21001" onclick="window.open(this.href);return false;
Ratel
ODPOWIEDZ