Przelicznik LED na WATT

Filtry, grzałki itp - Nasze Opinie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Sparti666
Gaduła
Posty: 148
Rejestracja: śr paź 15, 2014 2:34 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:

Przelicznik LED na WATT

#1

Post autor: Sparti666 »

http://www.ledlightsworld.com/page.html?id=32" onclick="window.open(this.href);return false;
Wielka prośba o pomoc w wyliczeniu bo nie mam o tym zielonego pojęcia.

Mam diody SMD 3528 jedna daje około 10lumenow i zużywa 0.08w

Pytanie ile tych Led-ów dać aby uzyskać efekt swietlowek 2x54w lub więcej.
Akwarium ma wysokość 60cm

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Przelicznik LED na WATT

#2

Post autor: pkucaba »

Sparti666, te diody nie nadają się do oświetlenia tak wysokiego akwarium. Mają bardzo słaby strumień świetlny i nie dają rady przy 45 cm wysokości. Kiedyś robiłem test i w akwarium założyłem takie diody - To nie działa ...
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Autor
Sparti666
Gaduła
Posty: 148
Rejestracja: śr paź 15, 2014 2:34 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:

Re: Przelicznik LED na WATT

#3

Post autor: Sparti666 »

:cry:

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Przelicznik LED na WATT

#4

Post autor: pkucaba »

Bardzo mi przykro... :hug:
W tak wysokim akwarium spróbuj naświetlaczy Led.
Moim zdaniem przynajmniej takich o mocy 30W. Jakie masz wymiary zbiornika?
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Autor
Sparti666
Gaduła
Posty: 148
Rejestracja: śr paź 15, 2014 2:34 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:

Przelicznik LED na WATT

#5

Post autor: Sparti666 »

@pkucuba
120x40x60
Niestety mam dostęp tylko do takich LED-ów, a kupować nie zamierzam w tej chwili innych.
W domu leżą 2x54w świetlówki to tylko dokupię sterownik do nich i na tym się teraz skończy.
A diody najwyżej dokleję kolorowe i na pilota zaprogramuję świt i zmrok jak będę się nudził :P
Diody które posiadam mam w nieograniczonym stanie i myślałem, że nimi zakleję całą pokrywę ewentualnie.

gymnocalycium
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 10, 2014 9:56 am
Telefon: 601251340
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów
Na imię mam: Marek
Płeć:

Przelicznik LED na WATT

#6

Post autor: gymnocalycium »

Po pierwsze LED z linii 35 są rzeczywiście za słabe, po drugie kolega nie podał ile LM/feet ma taśma, którą posiada bo rozpiętość od 50 do 470LM jest gigantyczna. Można zaryzykować mając nieograniczoną długość taśmy i sugeruję przeczytać w specyfikacji o stopniu wodoszczelności!

Marek

Rrrrogaty

Przelicznik LED na WATT

#7

Post autor: Rrrrogaty »

Jeśli 2x54W to jest rura T5 to daje nam łączny strumień świetlny 2x4050lm czyli 8100lm.

Diody dają 51lm z jednej stopy czyli średnio z metra 150lm. By zastapić świetlówki tymi ledami potrzeba... 54m tych pasków najsłabszych i jedyne 17m najmocniejszych. Pobór mocy ogólnie odjechany w kosmos. Nie wspominając już o nikczemnym kącie rozproszenia, o którym wspomniał Dein.

Ja sobie właśnie zamówiłem naświetlacze 2x50W (6200lm każdy) i będę niedługo robił testy przy podobnym zbiorniku.

-- Wt lis 11, 2014 11:39 pm --

I proszę niech ktoś jakoś zmieni opis tego tematu, bo równie dobrze można, by było napisać jak przeliczać ziemniaki na prędkość ;).

gymnocalycium
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 10, 2014 9:56 am
Telefon: 601251340
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów
Na imię mam: Marek
Płeć:

Przelicznik LED na WATT

#8

Post autor: gymnocalycium »

Wracając do LED w akwarium kolejny parametr to sprawność w zakresie widma. W zwykłych żarówkach nie przekracza 14LM/W.
W tradycyjnych świetlówkach i lampach MH (metahalogeny) max 105LM/W a w ledach dochodzi podobno do 200LM/W np te w samochodowych lampach dziennych, ale przeciętnie jest to do 130 LM/W.
Wbrew powszechnej opinii lampy MH mają krótsza żywotność niż tradycyjne świetlówki.

Marek
Awatar użytkownika

Autor
Sparti666
Gaduła
Posty: 148
Rejestracja: śr paź 15, 2014 2:34 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:

Re: Przelicznik LED na WATT

#9

Post autor: Sparti666 »

Dzięki wszystkim za pomoc. Temat wyczerpany

Rrrrogaty

Re: Przelicznik LED na WATT

#10

Post autor: Rrrrogaty »

gymnocalycium pisze:Wracając do LED w akwarium kolejny parametr to sprawność w zakresie widma. W zwykłych żarówkach nie przekracza 14LM/W.
W tradycyjnych świetlówkach i lampach MH (metahalogeny) max 105LM/W a w ledach dochodzi podobno do 200LM/W np te w samochodowych lampach dziennych, ale przeciętnie jest to do 130 LM/W.
Wbrew powszechnej opinii lampy MH mają krótsza żywotność niż tradycyjne świetlówki.

Marek
Świetlówki zazwyczaj mają 95-105lm/w, choć nalezy być ostrożnym, bo ja np. ostatnio mocno się zdziwiłem jak zobaczyłem, że Juwelowski colour-lite daję raptem 800lm z 38W. LEDy pobiły już nawet granicę 300lm/W, ale w warunkach laboratoryjnych. Dla przeciętnego zjadacza chleba, który sypnie groszem najlepsze diody dają ok. 105-130lm/W. No chyba, ze ktoś na pieniądze nie patrzy to może brać jakieś CREEm gdzie sprawność jest wyzsza, ale za to koszt jednej diody to kilkadziesiąt złotych... Lampy MH jak badałem temat maksymalnie wyciągały 85lm/W czyli mniej niż zwykła świetlówka (ale jednocześnie mają znacznie większą moc i mogą dostarczyć więcej światła niż rury), poza tym wymagają rytuału podczas odpalania i gaszenia.

Niestety na dzień dzisiejszy mamy wybór niewielki - albo świetlówki co jest najbardziej ekonomiczne, albo ledy, ale nie będzie to tanie i czas zwrotu inwestycji jest rzędu 20-28 miesięcy.

Za 10-15 lat powinno być fajnie, bo LED będzie standardem w akwarystyce.

gymnocalycium
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 10, 2014 9:56 am
Telefon: 601251340
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów
Na imię mam: Marek
Płeć:

Przelicznik LED na WATT

#11

Post autor: gymnocalycium »

Pisząc o widmie w domyśle miałem wartość długości fali szczególnie kiedy zależy nam na wzroście roślin. Jak wiadomo maksimum absorpcji dwóch najczęściej występujących barwników fotosyntetycznych chlorofili a i b wynosi odpowiednio 430 nm i 662 nm dla chlorofilu a oraz 453 nm i 642 nm dla chlorofilu b i głównie światło o takiej długości fal zawierają świetlówki wspomagające wzrost roślin. Stąd kompilując własne źródło LED sugeruje się dodawanie co 4 diody"zimne: jedna diodę czerwoną i po przerwie granatową/niebieską. W przypadku LED w akwarium roślinnym przeliczanie typu W/L nie ma sensu szczególnie przy zbiornikach o słupie wody powyżej 40 cm. Dlatego używa się LM a jeszcze lepiej jednostki LUX (LM/m2).
Dodatkowo: przy nowoczesnych ciepłych zapłonach o częstotliwości 60Hz nie ma najmniejszego sensu wymieniać świetlówek tak często jak to czasami się czyta.
Co do lamp metahalogengowych (HQI) to rzeczywiście maja spory strumień ale o średniej "wartości" dla roślin. Poza tym maja nieco krótszą żywotność od świetlówek, chyba że szarpniesz się na emitery ceramiczne.

M

Rrrrogaty

Przelicznik LED na WATT

#12

Post autor: Rrrrogaty »

Ogólnie przelicznik W/L jest w dzisiejszych czasach jedynie źródłem problemów. Co innego świetlówka, co innego powerled, co innego paski led, itd. itd.... Lumen jako jednostka natomiast to dla większości już jakiś kosmos. A jeszcze niektórzy lubują się w porównaniach na zasadzie: "mam naświetlacz 10w co daje tyle światła 100W" i wydaje im się, że to jest w odniesieniu do światła jarzeniowego, co jest bzdurą, bo jest to chłyt marketingowy i odniesienie do światła żarowego, które w ogóle nie ma już zastosowania w akwariach.

culmen
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: pn maja 19, 2014 9:17 pm
Lokalizacja: Ciechanowiec

Re: Przelicznik LED na WATT

#13

Post autor: culmen »

Jedno jest pewne. LED jest przyszłością oświetleń akwarystycznych.
Obserwując te forum od około roku b. wiele się zmieniło i coraz więcej osób z powodzeniem je stosuje.
Jednym z ograniczników jest prawie brak sensownych gotowych produktów lub są w chorej cenie.
Szczególnie do większych zbiorników. Na szczęście wiedzy i odważnych a co najważniejsze udanych zbiorników przybywa.

gymnocalycium
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 10, 2014 9:56 am
Telefon: 601251340
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów
Na imię mam: Marek
Płeć:

Przelicznik LED na WATT

#14

Post autor: gymnocalycium »

Reasumując:
przy zakupie ważna jest nie tylko moc (no może przy obliczaniu zużycia en.el.) ale głównie strumień światła / m2, współczynnik oddawania barw, a w typowo roślinnych charakterystyka widma. Znane są doświadczenia kiedy to stosowano potężne chłodne lampy sodowe, a rośliny pod tym oświetleniem ginęły z powodu braku potrzebnego widma do asymilacji. Dobre firmy podają te dane na lampie, a lepsze całe widmo spektralne.

Marek

Rrrrogaty

Przelicznik LED na WATT

#15

Post autor: Rrrrogaty »

Ja to powoli zaczynam podejrzewać jakiś spisek firm produkujących te oświetlenia. Ceny są tak absurdalnie wysokie w stosunku do rzeczywistych kosztów takich produkcji Chyba producenci chcą sobie odbijać w ten sposób zmniejszone zyski z braku regularnych wymian świetlówek.
Awatar użytkownika

tkmsledz
Maniak
Posty: 915
Rejestracja: pn cze 11, 2012 1:54 pm
Lokalizacja: Warszaw,Mokotów
Na imię mam: Grzesiek
Płeć:

Przelicznik LED na WATT

#16

Post autor: tkmsledz »

Również mam takie wrażenie bo niby z jakiego innego powodu cena tych świetlówek miała by tak kosmiczna cenę
Awatar użytkownika

Autor
Sparti666
Gaduła
Posty: 148
Rejestracja: śr paź 15, 2014 2:34 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:

Re: Przelicznik LED na WATT

#17

Post autor: Sparti666 »

Wg producenta tych diód http://www.runlite.cn/en/product-detail-67.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Z 1 Diody otrzymujemy 10 lm o zużyciu prądu 0,08 w rozproszenie światła 120 stopni
Aby otrzymać 5000 lm potrzebuję 500 diód 40W z czego 1 świetlówka 58w tyle daje...co oznacza oszczędność ok 18W

Z tym, że podobno zupełnie inaczej się liczy Lumeny w Led-ach a inaczej w świetlówkach i jak tu to mam zrozumieć ?
Bo wciąż mam wrażenie, że nikt z Was wciąż nie wie jak to jest naprawdę z Led-ami

Rrrrogaty

Przelicznik LED na WATT

#18

Post autor: Rrrrogaty »

Sparti666 pisze:Z tym, że podobno zupełnie inaczej się liczy Lumeny w Led-ach a inaczej w świetlówkach i jak tu to mam zrozumieć ?
Lumen to lumen. To tak jakbyś napisał, że kilogram ziemniaków waży się inaczej niż kilogram cytryn.
Sparti666 pisze:Bo wciąż mam wrażenie, że nikt z Was wciąż nie wie jak to jest naprawdę z Led-ami
Nie skromnie powiem, że jakieś pojęcie mam. Zbiornik na ledach ciągnę już w dwóch odsłonach od ponad roku.

ZA to Ty nie pytasz o nic konkretnego i nie za bardzo wiadomo o co Ci chodzi.

Poniżej zamieszczę fragment mojego poradnika dla klientów odnośnie LEDów:
Zalety LEDów:
- zajmują mało miejsca w obudowie co przy konstruowaniu własnego oświetlenia daje nam dużą swobodę w ich
rozmieszczaniu i pozwala łatwo wydzielić ciemniejsze i jaśniejsze strefy w akwarium oraz stworzyć estetyczną
niskoprofilową obudowę;
- koszt eksploatacji oświetlenia (zużycie prądu) jest korzystniejszy niż w przypadku świetlówek;
- diody charakteryzują się dużą żywotnością, a koszt ewentualnej wymiany w razie przepalenia jest znikomy;
- instalacje ledowe działają zazwyczaj na 12V i są tym samym bezpieczne zarówno dla akwarysty jak i
mieszkańców akwarium.

Wady LEDów:
- wydzielają duże ilości ciepła, które wymaga odpowiedniego rozpraszania za pomocą radiatorów lub
wentylatorów;
- łączny koszt wszystkich materiałów do zbudowania oświetlenia w akwarium (zasilacze, ledy, radiatory i
chłodzenie) jest dosyć znaczny, a montaż całości wymaga trochę podstawowej wiedzy w zakresie elektroniki;
- power ledy emitują światło bardzo rozproszone więc w wyższych akwariach konieczne może być użycie
odpowiednich soczewek i kolimatorów;
- gotowe, profesjonalne zestawy oświetlenia są kosmicznie drogie;
- i na koniec to co warto podkreślić - na dzień dzisiejszy (rok 2014) LEDy cały czas nie oferują dużo większej
sprawności świetlnej niż klasyczne świetlówki. Większość diód średniego i wyższego segmentu dopiero zaczyna
osiągać wartości lm/W porównywalne z oświetleniem jarzeniowym.

POLECANKI/NIEPOLECANKI:
Diody polecam przede wszystkim osobom, które lubią i nie boją się majsterkować. Oświetlenie LEDowe
najlepiej sprawdza sie w niższych akwariach i niewielkich litrażach (tak ok. 100L) oraz przy konstrukcjach
zupełnie autorskich o nietypowych kształtach, gdzie standardowe świetlówki nie mają zastosowania.
Profesjonalne systemy LEDowe polecam natomiast wszystkim tym, których na to po prostu stać :).

bloniak91
Gość
Posty: 4
Rejestracja: wt gru 02, 2014 8:14 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Jakuba

Re: Przelicznik LED na WATT

#19

Post autor: bloniak91 »

Chcę zrobić oświetlenie z taśmy LED RGB 5050 smd (14,4W/m, 600-1400lm/m).
RGB daltego żeby osiągnać różne temperatury barwowe(4500K, 18000K) oraz jakieś "normalne" efekty świetlne dla uciechy oka.
Pytanie- czy ma to sens? Obecnie posiadam 1 świetlówkę T8 4500K 20W i T8 18000K 20W (po 60cm).

Rrrrogaty

Przelicznik LED na WATT

#20

Post autor: Rrrrogaty »

W tym wątku i paru pobocznych masz wystarczająco dużo informacji, by sobie odpowiedzieć czy to ma sens. Nikt Ci tego nie powie, bo to zależy od bardzo wielu czynników (zaczynając od litrażu i charakteru akwa, a kończąc na zasobności portfela).
bloniak91 pisze:jakieś "normalne" efekty świetlne dla uciechy oka.

Dla uciechy oka to masz rybki i roślinki, a nie ledowe bajery ;).
Awatar użytkownika

Autor
Sparti666
Gaduła
Posty: 148
Rejestracja: śr paź 15, 2014 2:34 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:

Przelicznik LED na WATT

#21

Post autor: Sparti666 »

Na zimnych led-ach smd3528 Blyxia Japonica mi już się na 5 sztuk podzieliła z jednej marnej w ciągu miesiąca. inne rośliny też znacznie przyspieszyły, a dałem około 40 takich ledów do 50L + 18w świetlówka
Ostatnio zmieniony pt sty 09, 2015 4:42 pm przez Sparti666, łącznie zmieniany 1 raz.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Przelicznik LED na WATT

#22

Post autor: pkucaba »

Jakie to ledy smd 3850?
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Autor
Sparti666
Gaduła
Posty: 148
Rejestracja: śr paź 15, 2014 2:34 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:

Przelicznik LED na WATT

#23

Post autor: Sparti666 »

pkucaba pisze:Jakie to ledy smd 3850?
EDIT :
SMD 3528
Dzięki za wskazanie błędu.
ODPOWIEDZ