Test systemu nawożenia Water Boost

Nawozy, testy, uzdatniacze, sole i inne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Test systemu nawożenia Water Boost

#1

Post autor: Akwamaniak.pl »

Od kilku dni mamy przyjemność testować zupełnie nowy na naszym rynku system nawozów firmy Water Boost.
Obrazek
Z racji tego, że jest to nowa firma pokrótce ją przedstawimy.
"WATER BOOST to profesjonalne, doskonale zbilansowane produkty do pielęgnacji fauny i flory akwariowej, opracowane we współpracy z doświadczonymi hodowcami. Preparaty WATER BOOST produkowane są w Polsce wyłącznie z najwyższej jakości atestowanych surowców i charakteryzują się znakomitym stosunkiem jakości do ceny."
Tyle o sobie producent na swojej stronie internetowej. My pragniemy dodać, że firma Water Boost jest prężnie rozwijającą się marką. Profesjonalne podejście do swoich produktów, wysoka jakość jak i bardzo atrakcyjna cena powodują, że jest to marka, z którą każdy akwarysta roślinny powienien się zaznajomić.

Aktualnie firma Water Boost posiada w swojej ofercie trzy produkty nawozowe:

- WATER BOOST MICROELEMENTS - specjalnie skomponowany nawóz mikroelementowy dla roślin akwariowych, służący do przygotowania wody RO oraz kranowej. Wzbogaca wodę o niezbędne dla roślin i ryb mikroelementy.
Obrazek

- WATER BOOST MACROELEMENTS - specjalnie skomponowany nawóz makroelementowy dla roślin łodygowych szybko rosnących, dostarczający niezbędnych makroelementów.
Obrazek

- WATER BOOST CARBO FUEL - specjalnie opracowana formuła łatwo przyswajalnego węgla w płynie. Preparat stanowi zarówno podstawowe źródło węgla, jak i uzupełnienie dla wolnego dwutlenku węgla.
Obrazek

Producenty wychodząc na przeciw potrzebom klientów planuje wprowadzenie w najbliższym czasie nawozów specjalistycznych: fosforowy, azotowy, potasowy jak i innych produktów do pielęgnacji roślin.



NASZE TESTY

Aby dokładnie sprawdzić na co stać nawozy Water Boost postanowiliśmy postawić zupełnie nowy zbiornik. Specjalnie wybraliśmy bardzo wymagające rośliny aby sprawdzić system nawozów Water Boost pod każdym kątem.

Parametry techniczne:

Akwarium 128l 80x40x40

Oświetlenie Aqua Nova NLT5-900 2x39W (Sylvania Grolux + Sylvania Aquastar)

Filtracja BHW 302

Podłoże Pro Soil + Ferka Aquabase

Elementy dekoracyjne Kamienie Scenery Stones

Nawożenie CO2 + Water Boost Carbo Fuel + docelowo pełna linia nawozowa Water Boost

Rośliny Hemianthus callitrichoides, Rotala indica, Rotala sp.green, Didiplis diandra, Glossostigma elatinoides, Juncus repens, Java Moss, Phoenix Moss, Pogostemon helferi.



Co do aranżacji to proszę na razie nie zwracać na nią uwagi. Celowo nie wszystkie kamienie są włożone ;).

1 dzień:
Obrazek



Sukcesywnie będziemy informować o rozwoju zbiornika.

Jeżeli test będzie przebiegał pomyślnie to na pewno nawozy Water Boost trafią do oferty naszego sklepu.

Pozdrawiamy
Zespół Akwamaniak.pl


-- Cz gru 12, 2013 3:27 pm --

Półtora miesiąc od startu to odpowiedni moment aby napisać pierwsze refleksje odnośnie nawozów i tego co słychać w akwarium.

System Water Boost sprawuje się naprawdę bardzo dobrze (przestawiłem się z Ferki więc nawozy miały bardzo wysoko postawioną poprzeczkę). Zbiornik jest prowadzony praktycznie bezproblemowo. Z ciekawości i troszkę z lenistwa wszystkie podmiany były robione na wodę z kranu. O dziwo połączenie częstochowskiej "kranówki" i nawozów Water Boost świetnie zdaje egzamin. Przyrosty są bardzo zadowalające, wszystkie rośliny pięknie bąblują, rośliny zielone bardzo ładnie wybarwione (niektóre aż do przesady ale o tym później), rośliny czerwone i wpadające w czerwień w bardzo ładnych kolorach oraz nie zauważyłem żadnych niepokojących deformacji itp.

Sam zbiornik przeszedł kilka zmian.
1. zmiana oświetlenia na 3x39W (Aquastar, Grolux, 865)
2. mała korekta obsady roślinnej:
- glossostigma z racji tego, że rozrastała się bardzo szybko została tymczasowo usunięta ze zbiornika
- doszły: cryptocoryne lutea, hydrocotyle sp. japan
- didiplis został też na razie wycięty, ponieważ w ogóle nie pasował do reszty kompozycji
3. jak już wspomniałem wcześniej RO zostało odstawione i obecnie podmiany wykonywane są wodą z kranu
4. z racji wprowadzenia przez firmę Water Boost nowego nawozu - potas, suplementacja została wzbogacona o ten nawóz.

Co ważne przy Iwagumi nie mam żadnych problemów z glonami typu pył czy kolonie zielenic. Zasadniczo to zbiornik w ogóle jest wolny od wszelkich niepożądanych ekspansji glonów :).

Reakcje roślin:
-rotale rosną wręcz podręcznikowo
- juncus repens po ścięciu do zera ładnie odbił, a jego liście przybrały RÓŻOWO-POMARAŃCZOWY kolor
- pogestemon cięty namiętnie i z pasją nie daje za wygraną i rozrasta się w cztery strony świata
- dosadzone rośliny (crypto, hydrocotyle) są zbyt krótko żeby się o nich rozpisywać aczkolwiek hydrocotyle przyjęło się bardzo szybko (bardziej zasługa podłoża niż nawożenia kolumny wody)
- hemianthus również rośnie podręcznikowo :)

Aktualnie nawożę w systemie dziennym:
- 3 kliknięcia MACROELEMENTS
- 3 kliknięcia POTASSIUM
- 2/3 kliknięcia MICROELEMENTS
- co drugi dzień 3 kliknięcia CARBO FUEL

Czas świecenia 8h.

Cały zbiornik jest już po dwóch przycinkach + dodatkowe cięcia pogestemona, hydrocotyle i mchów.

Wkrótce wstawię aktualne zdjęcia.

-- Cz gru 26, 2013 11:44 pm --

W święta było troszkę czasu żeby coś popstrykać :). Na razie jedyny problem w zbiorniku to mały heniek, który przez moje testy wody utlenionej dwa razy pięknie wypłynął.
Morał ? Heniek i woda utleniona to nie za dobry pomysł.

Obrazek

Za chwilkę postaram się wrzucić kilka zbliżeń.

Co do samego zbiornika to czeka właśnie na trzecią przycinkę i będzie to pierwsza przycinka formująca. Myślę, że jeszcze 2/3 i dojdę do zamierzonego efektu.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

bartek
Zapaleniec
Posty: 240
Rejestracja: wt lis 05, 2013 9:15 pm
Telefon: 790020866
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Bartek
Płeć:

Test systemu nawożenia Water Boost

#2

Post autor: bartek »

Jak sprawuje się zbiornik? Czy nadal jest nawożony linią Water Boost? W którym tygodniu zacząłeś podawać mikro i makro?
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Test systemu nawożenia Water Boost

#3

Post autor: Drottnar »

Akwamaniak.pl, Ty jesteś akwarystyczny kozak. Jak pojawiają się jakieś problemy potrafisz w lot zdiagnozować problem i zmodyfikować nawożenie.
Ciekawe, czy jakby tą linią nawoził amator to też efekty byłyby takie fantastyczne. Zgłaszam się na ochotnika do takiego eksperymentu :)
Awatar użytkownika

bartek
Zapaleniec
Posty: 240
Rejestracja: wt lis 05, 2013 9:15 pm
Telefon: 790020866
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Bartek
Płeć:

Test systemu nawożenia Water Boost

#4

Post autor: bartek »

Ja jestem właśnie takim amatorem i testuję tą linię :) Na razie podaje sam potas, zastanawiam się czy nie powinienem powoli (po 3 tygodniach po starcie zbiornika) zacząć podawać mikro.
Awatar użytkownika

Autor
Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Test systemu nawożenia Water Boost

#5

Post autor: Akwamaniak.pl »

Ja mikro lałem właśnie po 3 tygodniach. Pierwszy tydzień potas, a później makro.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Test systemu nawożenia Water Boost

#6

Post autor: Limak86 »

Witam,

Jestem totalnym amatorem, wracam do akwarium po prawie 20 latach.
Startowałem swoje akwarium ok 11 grudnia 2013, nawozić tą linią nawozów (Carbo, Micro i Macro...Potasu jeszcze wtedy nie sprzedawano) zacząłem mniej więcej od 20 grudnia i nawożę do dnia dzisiejszego (czyli niecałe 2 miesiące).
Efekty nawożenia najlepiej prześledzić przeglądając kolejne zdjęcia w temacie o moim akwa (link jest w podpisie) :)
W sumie to nie wiem jak to akwa by się rozrastało bez tych nawozów, nie mam "próby zerowej", niemniej myślę że zarośnięcie jest spore - biorąc pod uwagę że nurzaniec i duży henio jest regularnie co tydzień przycinany :)
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

Autor
Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Test systemu nawożenia Water Boost

#7

Post autor: Akwamaniak.pl »

Ogólnie cała linia jest dedykowana dla osób, które po prostu chcą osiągnąć fajne efekty bez zagłębiania się w temat testów, nadmiarów, niedoborów. W zbiornikach mocniej oświetlanych i wyposażonych w system CO2 należy zwiększyć dawki nawożenia. Wkrótce szykuje się mała rewolucja w linii nawozów Water Boost. Obecna linia oczywiście zostaje, ponieważ jest bardzo dobra. Dojdzie linia dla bardziej wymagających akwarystów, którzy mocniej zagłębiają się w temat czym i jak nawożą swoje zbiorniki.

Powiem szczerze, że jeszcze nie miałem do tej pory informacji od klientów, że występowały w zbiorniku jakieś niedobory lub jakiś związek się kumulował (zaleta czystych chemicznie nawozów) przy obecnej linii także ciągle polecam :).

I jeszcze taka ciekawostka: nawozy Water Boost sprzedają się również za granicami naszego kraju ;) i wcale nie mówię o rodakach na emigracji.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

lidia
Gość
Posty: 3
Rejestracja: sob lut 15, 2014 8:33 am
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Na imię mam: Lidka

Test systemu nawożenia Water Boost

#8

Post autor: lidia »

Co do waterboost, to kupiłam wczoraj mikro. Czy macie dane dotyczące zawartości poszczególnych pierwiastków w nawozie( zależy mi na Fe i Mg - bo te dawkuje oddzielnie)? Chciałabym ustalić sobie dawkę dzienną dla 375 l zbiornika. Wcześniej nawoziłam Mikro plus intermagu.
Awatar użytkownika

Autor
Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Re: Odp: Test systemu nawożenia Water Boost

#9

Post autor: Akwamaniak.pl »

Nie uzyskasz takiej informacji na tę chwilę, ale poruszę tę kwestię przy najbliższej okazji, ponieważ zasadniczo nie da się w warunkach domowych porobić WB. Chyba, że ktoś ma niezłe labolatorium w piwnicy i duuużo czasu :).

Wysyłane z mojego XT320 za pomocą Tapatalk 2
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

lidia
Gość
Posty: 3
Rejestracja: sob lut 15, 2014 8:33 am
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Na imię mam: Lidka

Test systemu nawożenia Water Boost

#10

Post autor: lidia »

Dzięki, będę wdzięczna

-- Cz lut 20, 2014 9:27 pm --

:D Otrzymałam odpowiedź z firmy, byli tak mili i odpisali. Co do nawożenia mikro jak dla mnie super. Wlałam 7 ml na 375l bez podmiany, rośliny porosły w gąszcz, trzeba przyciąć. Teraz zaczęłam stosować 2 ml dziennie i podzielę się informacjami co i jak za jakieś 2 tygodnie. Na dole link do fotki.

" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Autor
Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Re: Test systemu nawożenia Water Boost

#11

Post autor: Akwamaniak.pl »

I jak sie sprawują?
Nawozy do nabycia w naszym sklepie akwamaniak.pl
Dla userów fawa 10% rabatu :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

lidia
Gość
Posty: 3
Rejestracja: sob lut 15, 2014 8:33 am
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Na imię mam: Lidka

Test systemu nawożenia Water Boost

#12

Post autor: lidia »

Zdecydowanie nieźle, jednak początkowa dawka w moim odczuciu była za duża. efekt pył na szybie i zielenice punktowe na roślinach. Po dłuższej przerwie wróciłam do tego nawozu i stosuję 1 ml co 3 dzień oraz przy większej podmianie ok. 4 ml jednorazowo. Nie widzę niedoborów. Akwarium 350 l. :wink: Pozdrawiam i polecam, ale stosować z umiarem bo rzeczywiście wydajny.
ODPOWIEDZ