Przedawkowanie EC - skutki i wnioski

Nawozy, testy, uzdatniacze, sole i inne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
sfra
Bywalec
Posty: 89
Rejestracja: ndz kwie 25, 2010 12:38 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Przedawkowanie EC - skutki i wnioski

#1

Post autor: sfra »

Częściowo z winy mojego brata, a częściowo z mojej do akwa dostała się nadprogramowa dawka EC, trudno stwierdzić dokładnie ile, ale obstawiam ok. 50-100ml, czyli powiedzmy 20x zalecanej dawki :sad:

Do tego stało się to na początku weekendu, kiedy wyjechałem, więc nie było nawet szans na szybką podmianę wody.

Oto okoliczności, a teraz przejdźmy do części, na którą wszyscy czekają - efekty:

- woda stała się mleczna - to główny sygnał, że coś jest nie tak
- padły niektóre roślinki:
> rogatek się dosłownie ogołocił, zostały same sterczące patyczki
> wgłębka umocowana na kamieniach zbrązowiała, zmarniała i po prostu zdechła
> to samo stało się z mini pelią
> nurzaniec również zmarniał i wszystkie łodyżki z czasem zbrązowiały i się rozpadły

I w zasadzie z negatywnych efektów to tyle. Czas na pozytywy :) :
- pozbyłem się uciążliwych nitek - widać tylko trochę zbrązowiałych, martwych siedlisk głęboko między glonami, które teraz z pasją przeczesują krewety
- ekstremalna dawka nie wpłynęła negatywnie na inne rośliny i mchy (nawet te delikatne), bez zmian pozostały: subwasertang, cabomba, limnophila sessiflora, rotala, pistia, najas, bacopa, fisidens, creaping moss, milimeter moss.
- brak wpływu na ryby i krewetki, a wręcz przeciwnie - w tym okresie rozmnożyły mi się redki i gupiki...

I to tyle. Szczerze mówiąc, to nawet się cieszę z pomyłki :evil:
Chodzi oczywiście o unicestwienie nitek (na razie).

Trochę wgłębki i pelii się uratowało, więc odrośnie. Nurzaniec też już wypuszcza nowe pędy. Z rogatka jest chyba jeden mini pędzik, który mam nadzieję szybko zreprodukuje lasek.
Trochę też musiałem zmienić wystrój, bo nagle zrobiło się pusto, ale teraz jest chyba lepiej w sumie przesadziłem 2 rośliny (choć i tak wcześniej to chciałem zrobić, wypadek przyspieszył tylko tą decyzję).

Od feralnego dnia minął ok. tydzień. W sumie małymi podmianami wymieniłem ok.1/3 wody. Zaprzestałem stosować EC przez ten czas. Od wczoraj znów podaję 4ml (200l).

Wieczorem wrzucę zdjęcie i będzie można zobaczyć efekt przed i po ;)

Reasumując, szczęście w nieszczęściu. Wiele złego się nie stało, a jakie bogate doświadczenie przybyło ;)

froster
Uzależniony
Posty: 684
Rejestracja: pt lut 05, 2010 11:24 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Przedawkowanie EC - skutki i wnioski

#2

Post autor: froster »

No to i ja napiszę swoje 3 grosze o przedawkowaniu EC.
Przez 4 dni podawałem 5 krotne dawki czyli 40ml na 200l wody (netto) . Chciałem się pozbyć krasnorostów wystepujących tylko na Lilaeopsis Brasiliensis.
Efekt : krasnorosty jak były tak są ,nitek nie ma bo nie było , ludwigia zielona nie przeżyła (rozpadła się ,roztopiła wręcz) , ludwigia respens cała i zdrowa,urosła i się wybarwiła na piękny bordowy kolor , reszta roślin bez strat. Ryby i krewecie amano mają się świetnie do tego stopnia ,że A.nijsseni przystąpiły do tarła.
oto fotki baniaka przed i po zabiegu przedawkowania EC.
przed:
Obrazek

i po
Obrazek
Awatar użytkownika

Autor
sfra
Bywalec
Posty: 89
Rejestracja: ndz kwie 25, 2010 12:38 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: Przedawkowanie EC - skutki i wnioski

#3

Post autor: sfra »

Zdjęcie wrzuciłem do swojej galerii, więc tam można zobaczyć porównanie: http://www.fawa.pl/topics15/7246.htm
ODPOWIEDZ