Procatopus nototaenia Edea

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
catfish_dude
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: pn maja 07, 2012 5:11 pm
Lokalizacja: Lublin/Grodzisk M/W-awa
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Procatopus nototaenia Edea

#1

Post autor: catfish_dude »

Nazwa naukowa
procatopus nototaenia Edea
Występowanie
Wioska Edea.
Inne cechy
Nie jest to ryba sezonowa. W naturze po obfitych deszczach wkracza na terytoria zalane czy do tymczasowych rzek i strumieni by tam odbywać tarło. Niedługo potem wycofuje się do leśnych rzeczek, gdzie spędza porę suchą czekając na kolejne opady. Ryby rosną wolno. Pełne rozmiary i przepiękne ubarwienie osiągają po około półtora roku. Zaczynają się jednak rozmnażać już w wieku kilku miesięcy. Gatunek nototaenia jest najmniejszym ze wszystkich procatopusów.
Karmienie
Ryby odżywiają się w naturze larwami owadów oraz zooplanktonem. Pokarm pobierany jest wyłącznie z toni wodnej. W akwarium bez problemu przyjmują pokarmy sztuczne dobrej jakości.
Akwarium
Dla kilku par wystarczy akwarium o pojemności około 30l.
Towarzystwo
Ryba bardzo spokojna ale i ruchliwa. Z racji dużej tolerancji na parametry wody z powodzeniem może być hodowany i rozmnażany w akwariach ogólnych.
Rozród
Ryby rozmnażają się właściwie przez cały czas. W naturze jako miejsce do składania jaj wykorzystują wszelkie kamienne szczeliny. W akwarium jako substratu tarłowego można użyć gąbek filtracyjnych z wyrytymi szczelinami i dociążonymi np. przyklejonym kawałkiem terakoty. Składają po kilka jajeczek dziennie ale właściwie non stop. W akwarium równie chętnie ikra składana jest na mchach czy miotełkach tarłowych. Bardzo dobrze sprawdzają się także stosiki z otoczaków na środku akwarium. Młode przez kilka pierwszych tygodni po wykluciu pływają w charakterystycznej pozycji, z głową ku górze. Nie jest to objaw choroby czy upośledzenia – jest to normalne zachowanie, które w naturze prawdopodobnie ułatwia narybkowi żerowanie.
Rozmiar
3 cm.
Ph
6-7.5
Temperatura
22-26

Obrazek
ODPOWIEDZ