Biotop pola ryżowego - pomysł pod dyskusję

Akwarystyka słodkowodna podzielona na biotopy
ODPOWIEDZ

Autor
pebepe
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: pn lis 16, 2015 3:21 pm
Lokalizacja: Mokotów

Biotop pola ryżowego - pomysł pod dyskusję

#1

Post autor: pebepe »

Czy miał ktoś doświadczeni z biotopami pola ryżowego Azji? Natchnął mnie artykuł na Practical Fishkeeping i opisany tam "biotop gurami". Poniżej moje przemyślenia jak by można taki biotop wykonać - zarówno w wersji normalnej jak i w wersji dla odważnych, dla wygody oznaczonej tagiem [SPARTA].

Akwarium rozległe, niezbyt głębokie. Na początku zalane płytką wodą, poziom wody podnoszony w ramach wzrostu ryżu oraz chwastów ryżowych. Oczywiście bez pokrywy - w pełni otwarte, z roślinami wystającymi. A co za tym idzie albo z oświetleniem tylko dziennym (np na parapecie), albo z listwami LED przymocowanymi do ażurowej konstrukcji z listewek - tak aby oświetlały to co pod nimi, umożliwiając swobodny wzrost tego co wystaje - góry traw/turzyc/papirusów które wyrastają powyżej muszą sobie jakoś poradzić. Niewielka filtracja mechaniczna. Podłoże = ziemia. [SPARTA]Zero podmian.

Część zrobić "na gęsto", zostawiwszy skrawek plaży (1/3 - 1/4 powierzchni) tak by czasem było coś więcej widać. I aby triopsy, w wersji [SPARTA], miały gdzie składać jajca.

I tu uwaga - wszystkie zastosowane główne rośliny są jednoroczne. Czyli raczej jest to pomysł na akwarium sezonowe. Chyba żeby w oddzielnym zbiorniku wzrastać nowe sadzonki w celu uzupełnienia więdnących (tak aby nowo sadzone od razu miały łeb nad wodą)

Obsada z chlorofilem:
trawy bazowe, czyli:
- ryż (wykiełkowany z normalnego ryżu brązowego, tylko kupować taki nie-parboiled, najlepiej luzem w sklepie azjatyckim. Np przy Domaniewskiej na tyłach kościoła w prawdziwym indyjskim. Zresztą, teraz to się tych sklepów porobiło)
LUB
- [SPARTA] ponikło słodkie (no, wtedy to będzie biotop pola kasztanowego a nie ryżowego, ale w wyglądzie podwodnym różnica niewielka, a i tereny, roślinność i zwierzęta takie same)

chwasty pola ryżowego, czyli np:
- Rotala rotundiflora, Rotala indica, Rotala wallichii
- papirusy, np Cyperus rotundus (mały, do 20cm), Cyperus difformis (20-60), Cyperus iria (20-70)
- Ludwigia ascendens (mała, płoży się lub pływa), Ludwigia octovalvis (duża, do metra), Ludwigia hyssopifolia (15-150cm - ciekawe)
- Monochoria vaginalis (...ciekawa nazwa)
- traw chwastowych bym już nie dorzucał. Ale jakby ktoś chciał to może np: Oryza sativa (też ryż, ale uważany za chwast bo rozsypuje ziarna łatwo), Echinochloa colona (do 70cm), Echinochloa crus-galli (do 2 metrów wysokości. [SPARTA]), Eleusine indica (30-90cm), Digitaria setigera (20-60cm)
- [SPARTA] Sphenoclea zeylanica (na prawdziwych polach ryżowych może prowadzić do utraty do 50% ryżu. Z ciekawostek to sama w sobie jest rośliną jadalną. Można jej młode pędy jak szparagi spożywać, lub w stir-fry).


Obsada z hemoglobiną:

1# podstawa:
- Gurami dwuplamiste
LUB
- bojowniki

2# do tego jako tło:
- stadko ryżanek - dowolne małe Oryzias, np. Oryzias woworae lub jedna z niewielu ryb które latały w kosmos: Oryzias latipes. Jak w kosmosie przeżyły to w takim akwarium też dadzą radę.

3# [This... Is... SPARTAAAAA] Przekopnice. A konkretniej Przekopnica właściwa, Triops cancriformis. Najlepiej w wersji albino, znanej z pól ryżowych Japonii jako beni-kabuto ebi. Przy czym należy je wprowadzić jak już ryż dobrze wrośnie i nie będzie się dawał łatwo podgryźć przy korzeniach. I raczej wtedy ziemię przykryć żwirem, a nie piaskiem. A piasku zostawić tylko niewielką plażę w celach rozrodowych.


Co myślicie o takim pomyśle? Zupełnie odjechany czy jednak coś w tym jest? Sam prędko się za to nie wezmę, ale jak tylko będę miał "wolne moce i baniak", to z chęcią spróbuję. Na razie to teoretyzowanie.


Bibliografia:
- a dla zainteresowanych, artykuł od którego zaczął się pomysł to "8 biotopes that aren't being done enough": http://www.practicalfishkeeping.co.uk/c ... p?sid=4728
Polecam, ciekawy.
- inne ciekawe źródło - opis flory pól ryżowych, akurat kalifornijskich, ale z odniesieniami do tego co rośnie gdzie indziej:
http://labs.eeb.utoronto.ca/barrett/pdf/schb_13.pdf
- a tutaj konkretnie o Azji - chwasty pól ryżowych azjatyckich: http://www.knowledgebank.irri.org/train ... ce-in-asia
- i jeszcze z tego samego źródła - "dirty dozen", czyli te najbardziej uciążliwe z uciążliwych, a co za tym idzie zapewne najłatwiejsze w uprawie: http://www.knowledgebank.irri.org/train ... irty-dozen
- coś więcej o triopsach, i ich roli w ekosystemie pól ryżowych: http://mytriops.com/articles/triops_significance.stm oraz reszta tej strony.
Awatar użytkownika

Frosch
Gaduła
Posty: 159
Rejestracja: pn gru 21, 2009 11:59 am
Lokalizacja: Białołęka
Płeć:

Re: Biotop pola ryżowego - pomysł pod dyskusję

#2

Post autor: Frosch »

Czy rybom labiryntowym nie zaszkodzą przeciągi w zimie przy otwartym akwarium?

Autor
pebepe
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: pn lis 16, 2015 3:21 pm
Lokalizacja: Mokotów

Re: Biotop pola ryżowego - pomysł pod dyskusję

#3

Post autor: pebepe »

- okno to tylko jedna z możliwości
- ryby które żyją w płytkich wodach Azji wydaje się iż powinny być odporne na przeciągi
- a co do mrozów, no cóż, na pewno coś by trzeba było wymyślić. Np nie otwierać okna :-)

Tadeus
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: pn sty 06, 2014 2:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Biotop pola ryżowego - pomysł pod dyskusję

#4

Post autor: Tadeus »

Mam słabą wyobraźnię,wizualnie chodzi ci o coś takiego, tylko gęste? :

http://www.aquascapingworld.com/attachm ... 4-jpg.3633" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.aquascapingworld.com/threads ... ddle.6849/" onclick="window.open(this.href);return false;

Dein

Re: Biotop pola ryżowego - pomysł pod dyskusję

#5

Post autor: Dein »

pebepe pisze:- ryby które żyją w płytkich wodach Azji wydaje się iż powinny być odporne na przeciągi
Ryby żyjące w płytkich wodach w ciepłym klimacie, do tego posługujące się labiryntem, nie są przystosowane do dużej różnicy temperatur woda-powietrze. Ani do bardzo zimnej wody. Powietrze jest ciepłe, ziemia nagrzana, to i płytka, zarośnięta woda jest ciepła i przeciąg też do mroźnych nie należy.
A w warunkach polskich? Wodę masz zazwyczaj podgrzewaną, ale polski przeciąg wychładza powietrze nad taflą, a potem ludzie zakładają dramatyczne topiki o konających bojownikach z przeziębionym/ zapalonym labiryntem. O ile brak pokrywy na akwarium ustawionym z dala od okna, czasami uchodzi płazem, bo bezpośrednio nad taflą jednak jest znośnie ciepło, tak stawianie odkrytego akwarium z bojownikiem w przeciągu, to całkiem wredne i aroganckie eksperymenty.

Autor
pebepe
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: pn lis 16, 2015 3:21 pm
Lokalizacja: Mokotów

Biotop pola ryżowego - pomysł pod dyskusję

#6

Post autor: pebepe »

Z pokorą chylę głowę przed mądrzejszymi - po to założyłem ten temat. Tak więc pomysł z oknem odpada. Czyli zostaje druga opcja - lekka ażurowa konstrukcja oświetleniowa z możliwością przerastania przez nią w górę, lub też po prostu łatwo przestawialne w pionie światło. Lub po prostu z większej wysokości i bardziej kierunkowe.

re: Tadeus - tak, mniej więcej o coś takiego, tylko więcej ryżu.

Guzik1976
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: ndz sty 17, 2016 6:33 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin

Biotop pola ryżowego - pomysł pod dyskusję

#7

Post autor: Guzik1976 »

A nie sprawdziłby się taki patent zeby zbiornik miał 3 scianki wyższe?
i ustwienie tego w jakims kąciku
no niestety przy oknie to sie nie da zeby go nie otwierac

Fisherman
Gość
Posty: 8
Rejestracja: pn cze 20, 2016 12:47 pm
Lokalizacja: wawa

Biotop pola ryżowego - pomysł pod dyskusję

#8

Post autor: Fisherman »

Czy pomysł upadł? Chętnie bym zobaczył efekty. No, ale jeśli bardziej doświadczeni użytkownicy piszą, że to niebezpieczne, to może rzeczywiście nie warto narażać rybek eksperymentami.
ODPOWIEDZ