Malawi

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Maćku
Uzależniony
Posty: 576
Rejestracja: sob lis 12, 2011 11:11 pm
Telefon: 518605163
Lokalizacja: Chotomów
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Malawi

#1

Post autor: Maćku »

Jezioro Malawi/Niasa(Nyasa)
Odkrywcą jeziora jest szkocki lekarz i misjonarz zarazem, David Livingston (1813-1873), który prawie całe życie spędził na podróżowaniu po Afryce i jej badaniu. w roku 1858 wraz z wyprawa "Zambezi Expedition" Livingston dotarł do wybrzeży jeziora Nyasa( wtedy tak się nazywało ). Podróżnika zachwycił widok jeziora leżącego u stóp gór(teraz noszących nazwę od jego nazwiska), innego uczestnika wyprawy sir Johan Kirka zachwyciły natomiast pływające w nim ryby. Sir Johan Kirk słusznie podejrzewał iż ryby te nie występują w innych zbiornikach Afryki i wyłowił kilka z nich i zakonserwował. Po zakończeniu ekspedycji w roku 1861 przekazał do Muzeum Brytyjskiego. Jak podają źródła był on pierwsza osobą tak zafascynowaną tymi rybami. Dzięki takim ludziom jak on dzisiaj możemy podziwiać te ryby (pyszczaki) w naszych akwariach.

Kilka słów o samym jeziorze:


Nazwa Niasa/Malawi – Położone we wschodniej Afryce jezioro początkowo nosiło nazwę Niasa(Nyasa), nazwali je tak mieszkańcy kraju graniczącego z jeziorem Nyasaland, w roku 1961 kraj ten zmienił nazwę na Malawi, więc i jezioro zaczęto tak nazywać, mimo to obie nazwy są w użyciu do dnia dzisiejszego, co jest jednym z powodów do sporów i walk pomiędzy innymi krajami (Tanzania i Mozambik ) mającymi udział w wodach jeziora, a powodami tymi są między innymi granica państw oraz połowów, leżąca na jeziorze.

Malwi/Niasa jest „ojczyzną” pyszczaków, jest trzecim pod względem wielkości w Afryce jeziorem i dziewiątym na świecie słodkowodnym akwenem. Jezioro powstał na skutek ruchów górotwórczych płyt tektonicznych z których zbudowana jest skorupa ziemska, powstało na obszarze Wielkiego Rowu Wschodnioafrykańskiego i jest potektonicznym jeziorem rynnowym.

Obrazek


Północna część jeziora jest płytsza i nie występują tam żadne wyspy natomiast południowa część jest głębsza i jest tam dużo większych i mniejszych wysp. Na tak zróżnicowany wygląd jeziora miał wpływ sposób jego kształtowania. Okres powstania jeziora trwał od 23mln do 1mln lat temu, szacunki co do wieku jeziora wahają się pomiędzy 20 a 2 mln lat (spory rozstrzał). Powierzchnia jeziora to ok. 30tyś. Km kwadratowych, długość to ok. 580km a szerokość 75km. Jego głębokość w niektórych miejscach przekracza 700m co umiejscawia to jezioro na czwartym miejscu na świecie pod względem głębokości. Jezioro leży na wysokości 476 m.n.p ale ze względu na głębokość jego dno jest kryptodepresją (znajduje się poniżej poziomu morza). Ciekawostka niech będzie, że poziom wód w jeziorze utrzymuje się pomimo iż bardzo mało jest źródeł zasilających, a powodem tego są gwałtowne burze o obfitych opadach deszczu, które występują tylko i wyłącznie nad jeziorem…
Jezioro dzielimy na dwa obszary życia ryb:
PELAGIAL- (strefa wolnej toni)jest on bardzo mało poznany, może kryć jeszcze wiele nie poznanych do tej pory gatunków ryb, uważa się że ta strefa sięga najwyżej do 200m głębokości, ponieważ poniżej tej granicy brak jest tlenu w wodzie a co za tym idzie i ryb
LITORAL- (strefa brzegowa) znacznie lepiej poznany obszar obfitujący w mnóstwo gatunków pielęgnic. Dodatkowo litoral możemy podzieli ze względu na zróżnicowanie linii brzegowej i mamy tu:
Litoral Skalny- cechujący się prawie pionowo stojącymi dużymi blokami skalnymi porośniętymi peryfitonem ( peryfiton [gr.], zespół organizmów występujący na powierzchni: roślin (epifiton), kamieni (epiliton) lub ziaren piasku (epipsammon), a także na muszlach ślimaków i pancerzach skorupiaków w litoralu lub bentosie jeziora;
organizmami peryfitonowymi mogą być bakterie, pierwotniaki lub glony, a także nicienie, wrotki, skąposzczety i larwy owadów.
) stanowiącym jeden z głównych składników pokarmu ryb z grupy Mbuna i Aluoncara, które zamieszkują ten obszar.
Litoral kamienisty- który istnieje pomiędzy litoralami Skalnym i piaszczystym. Jest to składające się z większych i mniejszych kamieni gruzowisko zamieszkiwane przez ryby z rodzaju Aluoncara i Pseudtropheus
Litoral piaszczysty-jako jedyny najbujniej zarośnięty roślinnością obszar z dnem z białego lub czerwonego piasku
Litoral ujścia rzek- muliste dno i mętna woda, stwierdzono tam jednak tylko jeden gatunek ryb z grupy Mbuna, na pozostałą faunę składają się nieendemiczne pielęgnice oraz ryby niepielęgnicowate.

Badania nad pielęgnicami z jeziora Malawi są utrudnione ze względu na podział jeziora pomiędzy trzy wcześniej wspomniane państwa oraz poprzez istnienie na terenie jeziora „Parku Narodowego Jeziora Malawi” poznawanie i odłów ryb jest obarczony wieloma restrykcjami podyktowanymi przez ochronę zwierząt i roślinności, ale jak by tego było mało i sama natura przysparza wiele kłopotu jak podają źródła procesy powstawania nowych gatunków w jeziorze Malawi zachodzą jak na naukowe normy bardzo szybko, podobno niektóre gatunki powstały w bardzo krótkim okresie czasu, licząc sobie zaledwie kilkaset lat podczas gdy inne zwierzęta ewoluowały miliony lat. Niektórzy naukowcy twierdzą że jest tylko kwestią czasu (kilkuset lat) kiedy powstaną nowe nie znane gatunki na terenach gdzie dotychczas nie występowały lub nie było ryb wcale, wtedy dotychczasowa klasyfikacja tych ryb będzie delikatnie ujmując nieaktualna.
Nie podam klasyfikacji pielęgnic z jeziora Malawi gdyż jest tego tak dużo że nie starczyło by mi czasu na inne rzeczy przybliżę jedynie niektóre mniej lub bardziej kolorowe ryby z tego jeziora poprzez filmy zamieszczone na You Tube i zdjęcia . Jeśli czytając moje wypociny :D znajdziecie jakiś błąd to dajcie znać żebym mógł go naprawić, z góry dziękuje za wszystkie opinie na temat popełnionego przez moja osobę opisu. Opis ten będę sukcesywnie uzupełniał o nowe nie zawarte w nim a równie ważne informacje, również te, które wy uznacie za ważne.

Bardzo ciekawe filmy o jeziorze Malawi nawet HD :)
" onclick="window.open(this.href);return false;
" onclick="window.open(this.href);return false;
" onclick="window.open(this.href);return false;
" onclick="window.open(this.href);return false;
" onclick="window.open(this.href);return false;
" onclick="window.open(this.href);return false;


Parametry wody

Woda w malwi jest bardzo przejrzysta, widoczność sięga do 20-25m, temperatura jeziora różni się w zależności od pory roku(pora deszczowa i sucha) i co oczywiste głębokości. Woda w południowej, płytszej części(do 300m) w porze deszczowej potrafi wychłodzić się do 20 stopni C, w pozostałym okresie temperatura wody przy powierzchni wynosi od 29 do 30 stopni C, a w głębinie do 20. PH wody wynosi od ok. 7.6 do 8.8, twardość ogólna to 4-6, a węglanowa 6-8 stopni niemieckich na te parametry wpływ mają licznie występujące na terenie wokół jeziora wapienie i marmury.

Pyszczaki w akwarium
Woda
Pyszczaki to dość odporne ryby. Ich tolerancja na wahania temperatury wody jest dość wysoka. W akwarium wskazane jest utrzymywanie temp. W przedziale 24-28 stopni C ale lepiej jak jest ok. 27 stopni, nie mniej jednak woda wlewana podczas podmiany nie musi być tej samej temperatury co woda w akwarium, kilkustopniowy spadek nie wyrządzi rybom krzywdy. Podobnie też jest w okresie letnim, temperatura powyżej 30 stopni nie powinna wpłynąć negatywnie na nasze pyszczaki.
Co do pozostałych parametrów wody, w naszych kranach woda nie jest idealna ale nadaje się do Malawi bardzo dobrze. Podczas gdy przy innych bardziej wymagających biotopach należy przyłożyć się do preparowania wody, do Malawi wodę można poddać tylko niewielkim korektom. Na początek należy sprawdzić parametry wody w kranie. Można to zrobić na stronie wodociągów lub samemu przy pomocy testów kropelkowych. Woda w Malawi jest lekko lub bardzo zasadowa PH wynosi 7.6-8.8. Poniżej tych wartości woda jest kwaśna co może spowodować zapadanie na różne choroby w tym do bezpłodności oraz doprowadzić w konsekwencji do śmierci. Na szczęście woda w kranach najczęściej odpowiada wymaganiom tego biotopu, a jeśli już PH jest za niskie to zazwyczaj nie dużo i łatwo można to skorygować poprzez umieszczenie wapieni i/lub marmuru w akwarium lub za pomocą sody oczyszczonej stosowanej w naszych kuchniach. Można tez użyć chemii. Optymalnie będzie jeśli woda w naszym akwarium będzie miała PH na poziomie 7,8-8,5.
Twardość wody w jeziorze to 4-6 stopni dla twardości ogólnej i 6-8 dla twardości węglanowej. Jednak na nasze akwariowe warunki wystarczy jeśli przypilnujemy aby twardość węglanowa była na poziomie 10 stopni lub powyżej to pozwoli na utrzymanie PH wody na pożądanym poziomie. Generalnie oprócz twardości węglanowej w Malawi, twardością ogólna nie powinniśmy zaprzątać sobie głowy gdyż nie odgrywa ona żadnej ważniejszej roli w hodowli pyszczków. Pozostałe parametry wody, takie jak wykrywalne NH3/4, NO2 musimy wyeliminować na drodze cyklu azotowego, natomiast NO3 zbijamy podmiankami wody, po zamknięciu cyklu. Na późniejszych etapach „życia” naszego domowego Malawi NH3/4, NO2 i częściowo też NO3 eliminujemy za pomocą filtra biologicznego.

Jak stworzyć Malawi w domu…
Powiem wam teraz jak stworzyć akwarium z biotopem Malawi, na początek jeśli nie jesteśmy zbyt zamożni ( pewnie niewiele osób na naszym forum jest, ja też nie jestem ) powinniśmy zaplanować zakupy, przemyśleć co i gdzie kupimy a najważniejsze, powinniśmy sporo czytać że by dowiedzieć się co tak naprawdę warto kupić  . Zacznijmy od szafki i akwarium. Biotop Malawi charakteryzują duże akwaria, pyszczaki to ryby terytorialne, swoje rewiry ustanawiają najczęściej na dnie akwarium. Pomiędzy skałkami i kamienia, które posłużyły nam do udekorowania akwarium. Pyszczaki możemy zacząć hodować w zbiorniku 112L ale to jest najmniejsze akwarium w jakim można bezstresowo hodować nasze rybki, ale wtedy zmuszeni jesteśmy do ograniczenia naszej hodowli tylko do jednego gatunku najmniejszych pielęgnic z Malawi, np. Pseudotropheus Saulosi

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Tu zdjęcie Samca i samicy. Samiec wybarwiony w kolorze niebieskim z granatowymi/ czarnymi paskami samica w kolorze żółtym wpadającym delikatnie w pomarańcz

Natomiast Jeśli chcemy mieć kolorowo w naszym zbiorniku, powinniśmy poważnie zastanowić się nad zbiornikiem o długości powyżej 100cm tzn. 120-150cm i/lub więcej. Szerokość akwarium też nie jest bez znaczenia, generalnie chodzi o to aby naszym podopiecznym zapewnić możliwie największy teren do osiedlenia i podziału dna pomiędzy dominujących samców. A więc im większe tym lepsze :D

Szafka

Istnieje wiele gotowych modeli szafek pod akwaria i tu nie ma o czym mówić, to jest oczywiste. Prawie każdy szanujący się sklep akwarystyczny, internetowy czy stacjonarny oferuje takie szafki w swoim asortymencie. Niestety często okazuje się że wraz z rozmiarem szafki rośnie tez cena. Osobiście stwierdziłem, że ja swoja szafkę zbuduje sam, a co . Jak postanowiłem tak zrobiłem. Zbudowałem szafkę z odpadów blatów kuchennych, które nabyłem po naprawdę niskich cenach, i tak cena materiałów na budowę szafki wyniosła nieco ponad 150zl, robocizny nie liczę bo to czysta przyjemność :D . Przy budowie szafki należy uwzględnić w której części będzie stał filtr kanistrowy lub sump a w której będą szuflady czy pułki na akcesoria do obsługi akwarium i pokarmy dla rybek. Generalnie trzeba przemyśleć swój projekt pod każdym możliwym kontem. Taka szafka musi wytrzymać naprawdę duże obciążenie a co najważniejsze musi być stabilna!!!, nie może bujać się na boki a blat nie może być podatny na uginanie się pod wpływem ciężaru. Po skręceniu szafki, postawieniu na niej akwarium i zalaniu go wodą może być już za późno na poprawki :D . Można tez pójść na łatwiznę i kupić sobie gotowa szafkę, o czym wspominałem na początku, jednak ja namawiam do budowania szafek, pokryw i innych przedmiotów niezbędnych do życia naszego akwarium.

Kolejne zakupy, filtr…

Filtr to chyba najważniejsze urządzenie w naszym akwarium i chyba w każdym. Rzec można że to serce  . Wyboru filtra dokonuje się na podstawie wielu czynników, między innymi wielkości akwarium, biotopu, zamierzonej ilości ryb w hodowli i gatunków ryb. W akwariach biotopu Malawi najczęściej stosuje się dwa filtry. Jeden z nich to zewnętrzny filtr kanistrowy, odpowiedzialny za biologiczną filtrację wody. Drugi to wewnętrzny filtr mechaniczny. Najczęściej jego rolę pełni pompa cyrkulacyjna wyposażona w dużą i gęsta gąbkę której zadaniem jest zbieranie na swojej powierzchni nieczystości pływających w toni. Filtr ten jednocześnie wymusza ruch wody dzięki czemu nieczystości podrywane są z dna akwarium. Filtr biologiczny nie musi być wielki ale dobrze by było żeby zmieściło się w nim odpowiednio dużo mediów filtracyjnych takich jak chociażby ceramika, żwir koralowy itp. Ważne jest ażeby nasz filtr miał dość duży przepływ, nawet po zasypaniu go mediami. Podyktowane to jest tym, że pyszczaki to ryby bardzo brudzące i filtr musi dość szybko filtrować wodę w naszym akwarium. Następnym dość ważnym elementem jak nie najważniejszym jest prawidłowe przeprowadzenie cyklu azotowego przed wprowadzeniem ryb do ich nowego lokum.
Istnieje wiele sposobów na zainicjowanie „CA”, jedni wpuszczają tzw; rybkę startową (bardzo odporna rybę która nabrudzi wystarczającą ażeby bakterie zaczęły przetwarzać nh3/4 na no2 i potem na no3 inni wrzucają do świeżo zalanego akwarium odrobinę pokarmu ażeby ten leżąc na dnie zaczął się psuć co też wystartuje CA. Istnieje naprawdę wiele sposobów ale ja poleciałem z hardcore’em, otóż zwyczajnie i po chamsku nasikałem do akwarium :D !!!. to znaczy nie stanąłem nad zbiornikiem żeby to zrobić :D do tego użyłem pojemnika na mocz(takiego na badania) wlałem do akwarium ok. 50ml uryny. Jednym z głównych składników uryny jest amoniak, jest on niezbędny do wystartowania azotowego i można go podawać jak już pisałem wcześniej w różny sposób, ja właśnie wybrałem ten niecodzienny. Moim zdaniem wystartowanie CA w taki sposób gwarantuje że cykl azotowy zostanie prawidłowo przeprowadzony a nasze akwarium dojrzeje i będzie miało solidną filtrację biologiczną. Po dwóch dniach od podania (amoniaku) do wody parametry skoczyły w górę tzn nh3/4 oraz no2 i no3 skoczyły w górę, wtedy podałem bakterie których zadaniem było wspomożenie przeprowadzenia cyklu, po tym zabiegu nic nie robiłem tylko czekałem aż parametry przestaną rosnąć, trwało to troszkę ponad 30 dni, kiedy już parametry się unormowały tzn kiedy nh3/4 i no2 przestały rosnąć i spadły do 0 a no3 utrzymywało się na wysokim poziomie wiedziałem że cykl azotowy się zamknął i zacząłem podmienić wodę w dalszym ciągu jednak podając bakterie przy podmiankach. Użyłem czystych bakterii bez pożywki tzn Fiolek z bakteriami w których nie było żadnej pożywki dla nich, ponieważ pożywkę miały w akwarium i to najlepszą jaką mogły mieć :D
Bakterie jakie użyłem to PRODIBIO BIODIGEST podobno jedne z najskuteczniejszych i najlepszych bakterii w akwarystyce słono i słodkowodnej, koszt jednej fiolki to ok. 7zł.

Jeśli cykl azotowy przejdzie pomyślnie i bez zakłóceń a parametry wody będą wskazywały na wyśmienite warunki dla waszych pyśków to nie pozostaje nic innego jak kupienie ryb i wpuszczenie ich do akwarium. Polecam sprawdzone hodowle tych pięknych ryb, jeśli chcemy się cieszyć pięknymi kolorami i zachowaniami rodem z jeziora Malawi.

Myślę że jeżeli doczytaliście to do końca to znaczy ze naprawdę chcecie mieć akwarium z tym biotopem i poradzicie sobie z założeniem takiego akwarium. Mi pozostaje tylko życzyć szczęścia i powodzenia w hodowli tych zjawiskowych ryb ;)
źródła:
"Malawi Piękno i Pasja" Krzysztof M. Kaźmierczak
Wikipedia
Encyklopedia PWN
Własne doświadczenie :D
"Sic Parvis Magna" sir Francis Drake
ODPOWIEDZ

Wróć do „Afryka - Malawi. Tanganika i Wiktoria”