Czarne Wody Ameryki Płd

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Biker
Uczestnik
Posty: 28
Rejestracja: wt paź 23, 2012 9:19 am
Lokalizacja:
Płeć:

Czarne Wody Ameryki Płd

#1

Post autor: Biker »

Postanowiłem napisać co nieco o biotopie Czarnych Wód. Wiem, że w Google jest o tym mnóstwo, jednak przeważnie na forach można spotkać jeden materiał napisany przez kogoś i rozpowszechniany metodą "kopiuj - wklej" Ja napiszę o moich doświadczeniach, rozmowach z innymi forumowiczami, a są sprzeczne czasem z tym co jest napisane w Google. Postaram się streścić, aby każdy kto będzie chciał założyć BW, nie musiał za dużo czytać a dużo się dowiedział.No więc zaczynamy.

Czarne Wody "Black Water" występują w Azji, Afryce i Ameryce Płd, ja opiszę BW amerykańskie.
BW są bardzo ubogie w substancje odżywcze, oraz pozbawione związków mineralnych ze względu na duże opady deszczu. Woda w BW jest kwaśna w granicach 4,5pH - 6,5pH, oraz bardzo miękka.
Czarne Wody Ameryki Płd mają kolor herbaty spowodowany dużą ilością garbników i kwasów humusowych. Poza tym są przejrzyste i pozbawione związków chemicznych, niemal sterylne.

Życie w BW.
Roślinność -prawie jej nie ma tzn ukorzenionej, jedynie pływające rośliny np Hiacynt wodny lub Pistia (mowa jest o płynących Czarnych Wodach). Za to jest dużo drewna, liści, opadających owoców.
Ryby -najbardziej popularną rybką w BW są Neony Innesa, Neon Czerwony oraz Pielęgniczki. Z tego wynika, że Neony Innesa i Pielęgniczki np Ramireza, które również pochodzą z BW mogą być trzymane razem w jednym zbiorniku. I tu po przeprowadzonych kilku rozmowach na różnych forach zdania są podzielone. (Zapraszam do wypowiadania się). Jedni twierdza, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby trzymać te rybki razem a jeszcze inni twierdzą, że w żadnym wypadku nie wolno. A dlaczego? Bo Noeony Innesa są zimnolubne temp optymalna 23*C. (nie wiem skąd te dane, bo w BW Ameryki Płd zgodnie z tym co w Google temp. wody waha się od 26*C-28*C), a Pielęgniczki Ramireza 26*C. Nasuwa się pytanie, czy te ryby są z odłowu, czy z hodowli własnej. Jeżeli z odłowu to należało by zagwarantować im najbardziej naturalne warunki, a jeżeli nie z odłowu to po co im optymalna temperatura, jak w sklepach żyją w kompromisowych temperaturach. Inni znów twierdzą, że nawet jakbyśmy się nie starali stworzyć im naturalny świat to i tak w naszych akwariach trafią kiedyś na szybę. Przytoczyłem tu rozmowy na temat dwóch rodzajów ryb. W BW żyje dużo więcej ryb kąsaczowatych i pielęgnicowatych.

Przygotowanie sztucznego świata dla ryb z BW.
W takim biotopie warunki powinny być jak najbardziej zbliżone do naturalnych, mimo, że i tak kiedyś ta rybka natrafi na szybę.
Woda kwaśna i miękka najlepiej demineralizowana- droższa opcja, lub z filtra RO- tańsza opcja. Zakwasić wodę można też dodając torfu, liści dębu, ketapangu, szyszki olchy czarnej, jednak i tak dodając to wszystko woda musi mieć niską twardość, czyli bez filtra RO nie da się stworzyć BW. Istnieją też preparaty akwarystyczne takie jak np. "Torumin", czy "Biotorfin". Dno akwarium powinno być piaszczyste, przy hodowli Neonków najlepiej postarać się aby dno było ciemne. W zbiorniku musi być duuużo drewna, korzenie, patyki, gałęzie. Do ozdoby można dodać łupinę orzecha kokosowego. I co najważniejsze- W BW NIE występują żadne kamienie, skałki.
Oświetlenie akwarium z Czarnymi Wodami- słabe, może być nawet 0,3W/L.

Zapraszam do wyrażania swoich opini na temat ryb, roślin i wszystkiego co związane jest z BW.

Cezy
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: pt gru 11, 2009 12:52 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Czarne Wody Ameryki Płd

#2

Post autor: Cezy »

Czarne wody fajna sprawa
duzy prad wody
tak jak napisales drewno liscie i piasek
ryby ??
skalary neonki i oczywiscie zbrojniki :)
akwa 4x60 l ; 3x100 l ; 375 l
ryby 2x L400 ;1xL333 ;9xL66 ;12x144; 5x183

qbsztyk1
Gaduła
Posty: 100
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 12:45 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Czarne Wody Ameryki Płd

#3

Post autor: qbsztyk1 »

Biker, nie wiem jak o biotopie, można pisać z własnego doświadczenia akwarystycznego? No chyba, że tam byłeś, ale czytając co napisałeś, wątpię w to.
Biker pisze: I co najważniejsze- W BW NIE występują żadne kamienie, skałki.
Chciałbym abyś podał jakieś źródła tego co tu napisałeś, bo jest to EWIDENTNA BZDURA.
Dam tylko jeden przykład, choć jest ich wiele:
http://www.aquanet.tv/Video/329-am-ober ... tum-skalar" onclick="window.open(this.href);return false;

Jeśli zamierzasz pisać artykuł, czy post typu informacyjnego w dziale, który będą czytać młodzi akwaryści, czy nawet doświadczeni, ale nie znający tematu, to przygotuj się do niego merytorycznie. Bo potem, takie teorie są powtarzane jak sam napisałeś na początku. Oczywiście każdy ma prawo do pomyłki, ale nie twórzmy jakichś dziwnych teorii. Według mnie, administracja powinna stworzyć jakieś grono redakcyjne, które będzie decydować o pewnych informacjach zanim pojawią się na forum publicznym, chodzi mi oczywiście to takie posty typu ogólnego, informacyjnego.
Pozdrawiam
Jakub
Awatar użytkownika

probielany
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: pt wrz 21, 2012 8:23 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Emil
Płeć:

Re: Czarne Wody Ameryki Płd

#4

Post autor: probielany »

Cholernie podoba mi się ten typ biotopu dlatego chciałbym u siebie w 375l zrobić namiastkę BW. Troszkę czytałem, podstawową wiedzę myślę, że mam. Problem jest w określeniu parametrów jaki powinien mieć taki zbiornik.
Mógłby ktoś ( tu ukłon w stronę kolegi qbsztyk1 :D ) podać jakie wartości pH, twardości, oświetlenia powinien mieć taki baniak ? Mam zamiar trzymaćw nim na 99% tylko skalary i ślimaki. Może się trafić jakiś zbrojnik. Oczywiście mnóstwo korzeni i trochę roślin ciemnolubnych.
Prosiłbym o wskazówki, bo do końca roku chciałbym uruchomić akwarium.
375 - BW
Więcej na razie nie będzie !
Awatar użytkownika

locdog
Zapaleniec
Posty: 254
Rejestracja: pt maja 18, 2012 9:57 pm
Lokalizacja: Warszawa-Praga
Płeć:

Re: Czarne Wody Ameryki Płd

#5

Post autor: locdog »

Parametry wody masz podane wyżej.
Oświetlenie niewielkie. Można przytłumić światło roślinami pływającymi.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Czarne Wody Ameryki Płd

#6

Post autor: sum »

qbsztyk1, niestety grona redakcyjnego nie mamy.
Jak pewnie zauważyłeś,wątek nie jest przyklejony więc jest traktowany jak wypowiedź użytkownika i temat do dalszej dyskusji co się dzieje i bardzo dobrze.
Na artykuł w tym poddziale(który będzie przyklejony) jestem już z kimś umówiony :mrgreen: i grzecznie czekamy na jego pojawienie.Pewnie wiesz o kogo chodzi :wink:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

qbsztyk1
Gaduła
Posty: 100
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 12:45 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Czarne Wody Ameryki Płd

#7

Post autor: qbsztyk1 »

probielany pisze: Problem jest w określeniu parametrów jaki powinien mieć taki zbiornik.
Mógłby ktoś ( tu ukłon w stronę kolegi qbsztyk1 :D ) podać jakie wartości pH, twardości, oświetlenia powinien mieć taki baniak ? Mam zamiar trzymaćw nim na 99% tylko skalary i ślimaki.
Specem od BW nie jestem,ale jakieś tam podstawy znam ;). Nie można jednoznacznie określić jakie parametry ma mieć taki zbiornik. Niektóre cieki mogą mieć pH nawet 3,5 a twardości o wartościach niemierzalnych zwykłymi testami. Wszystko zależy jakie ryby będą miały tam pływać i do nich dostosować wystrój akwarium i parametry wody. Jakie skalary tam planujesz?
Pozdrawiam
Jakub
Awatar użytkownika

Autor
Biker
Uczestnik
Posty: 28
Rejestracja: wt paź 23, 2012 9:19 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Czarne Wody Ameryki Płd

#8

Post autor: Biker »

qbsztyk1 pisze: Chciałbym abyś podał jakieś źródła tego co tu napisałeś, bo jest to EWIDENTNA BZDURA.
Źródła? A jak myślisz skąd niedoświadczony, początkujący akwarysta bierze informacje? Z GOOGLE z innych for, po rozmowach z bardziej doświadczonymi akwarystami, a co do kamieni w BW to jak narazie z tego co ja wiem żaden akwarysta nie daje, ponieważ stwierdza krótko- NIE WYSTĘPUJE. To co ja napisałem, to jest wiedza od innych osób akwarystów, którzy byli uprzejmi soę ze mną tą wiedzą podzielić.

qbsztyk1
Gaduła
Posty: 100
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 12:45 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Czarne Wody Ameryki Płd

#9

Post autor: qbsztyk1 »

Biker pisze:.... a co do kamieni w BW to jak narazie z tego co ja wiem żaden akwarysta nie daje, ponieważ stwierdza krótko- NIE WYSTĘPUJE.
Z tego wynika, że znasz wszystkich akwarystów?
Dalej twierdzisz, że nie występuje?
Pozdrawiam
Jakub
Awatar użytkownika

Autor
Biker
Uczestnik
Posty: 28
Rejestracja: wt paź 23, 2012 9:19 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Czarne Wody Ameryki Płd

#10

Post autor: Biker »

Czyli powiedzmy sobie, że GOOGLE kłamie, Ty wiesz wszystko najlepiej a inni akwaryści, którzy mają duże doświadczenie po prostu się nie znają na tym, albo mnie oszukali. Jak każdy, albo prawie każdy ufam tym którzy próbują przekazać innym jakąś wiedzę. Miło było poznać Twoje zdanie. Jeżeli ten temat jest bzdurą jak to napisałeś to proszę Moderatora o umieszczenie go w koszu. To tyle co miałem do powiedzenia w tym temacie.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Czarne Wody Ameryki Płd

#11

Post autor: sum »

Panowie,spokojnie.Temat jak najbardziej dobry a,że są jakieś różnice.....no cóż.Tu jest odpowiednie miejsce żeby sobie wszystko spokojnie wyjaśnić bez niepotrzebnych konfliktów.
Dyskutujcie na znane Wam argumenty a na 100% przyczyni się to do ustalenia stanu faktycznego :)
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

locdog
Zapaleniec
Posty: 254
Rejestracja: pt maja 18, 2012 9:57 pm
Lokalizacja: Warszawa-Praga
Płeć:

Re: Czarne Wody Ameryki Płd

#12

Post autor: locdog »

Biker pisze:a co do kamieni w BW to jak narazie z tego co ja wiem żaden akwarysta nie daje, ponieważ stwierdza krótko- NIE WYSTĘPUJE.
To dziwnych akwarystów znasz bo ja w co drugim zbiorniku BW widziałem kamienie. Wystarczy wejść na google :)

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: Czarne Wody Ameryki Płd

#13

Post autor: krasnal »

Biker pisze:Czyli powiedzmy sobie, że GOOGLE kłamie
Nazwijmy to -nieprecyzyjne
Biker pisze: Jeżeli ten temat jest bzdurą jak to napisałeś to proszę Moderatora o umieszczenie go w koszu. .
Nie cały temat a jeden mały detal
Tego szukałem (9.oo->10.o5 min )
http://www.aquanet.tv/Video/198-im-revi ... -venezuela" onclick="window.open(this.href);return false;
Wystarczy też popatrzeć na dno
Są nawet ładne glony (chyba).

W/g mnie
Kamyki w BW sa mało dekoracyjne - to przyczyna ich braku w aqwa

qbsztyk1
Gaduła
Posty: 100
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 12:45 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Czarne Wody Ameryki Płd

#14

Post autor: qbsztyk1 »

Biker pisze:Czyli powiedzmy sobie, że GOOGLE kłamie, Ty wiesz wszystko najlepiej a inni akwaryści, którzy mają duże doświadczenie po prostu się nie znają na tym, albo mnie oszukali. Jak każdy, albo prawie każdy ufam tym którzy próbują przekazać innym jakąś wiedzę. Miło było poznać Twoje zdanie. Jeżeli ten temat jest bzdurą jak to napisałeś to proszę Moderatora o umieszczenie go w koszu. To tyle co miałem do powiedzenia w tym temacie.

Po pierwsze, google służy do wyszukiwania, nie można mu wierzyć lub nie. Nie wiem skąd wywnioskowałeś, że wiem wszystko najlepiej, wcale tak nie jest, od razu dementuje :)
Nie wiem czemu się tak unosisz, nie napisałem też, że temat jest bzdurą, bzdurą nazwałem to co zacytowałem. Bo napisałeś to wielkimi literam i w ten sposób, jakbyś dopiero co wrócił z Amazonii i próbujesz zdementowoć dotychczasową więdzę akwarystów. Jeśli piszesz coś z takim przekonaniem, to powinieneś się upewnić czy faktycznie tak jest, bo jak już koledzy napisali wiele czasu nie potrzeba, żeby znaleźć wartościowy materiał, który pokazuje, że kamienie i skały występują w biotopach czarnych wód.
Pozdrawiam
Jakub
Awatar użytkownika

Autor
Biker
Uczestnik
Posty: 28
Rejestracja: wt paź 23, 2012 9:19 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Czarne Wody Ameryki Płd

#15

Post autor: Biker »

Jaki morał z tej dyskusji? Ano taki, że człowiek całe życie się uczy i głupi umiera, hehe :-D
W każdym razie warto zdobywać nową wiedzę. Tylko pytanie czy to co się dowiem nowego, czy to prawda? Bo zawsze inna kolejna osoba może zdementować poprzednią, która zdementowała wcześniejszą, a ta zdementowała wcześniejszą itd, itd, itd...
Awatar użytkownika

probielany
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: pt wrz 21, 2012 8:23 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Emil
Płeć:

Re: Czarne Wody Ameryki Płd

#16

Post autor: probielany »

Najlepiej będzie wypośrodkować. Wtedy powinno być dobrze :)
Dyskusja mi się podoba, zwłaszcza, że sam niedługo będę chciał zrobić namiastkę amazonii.
375 - BW
Więcej na razie nie będzie !

qbsztyk1
Gaduła
Posty: 100
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 12:45 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Czarne Wody Ameryki Płd

#17

Post autor: qbsztyk1 »

Biker pisze:Jaki morał z tej dyskusji? Ano taki, że człowiek całe życie się uczy i głupi umiera, hehe :-D
W każdym razie warto zdobywać nową wiedzę. Tylko pytanie czy to co się dowiem nowego, czy to prawda? Bo zawsze inna kolejna osoba może zdementować poprzednią, która zdementowała wcześniejszą, a ta zdementowała wcześniejszą itd, itd, itd...
Oczywiście, że tak jest, ale jest wiele opracowań naukowych, udokumentowanych wypraw i innych materiałów, które raczej ciężko zdementować, a ewidentnie pokazują jaka jest prawda.
Pozdrawiam
Jakub

lukiira
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: wt lis 22, 2016 9:47 pm
Lokalizacja: wawa
Na imię mam: miki

Czarne Wody Ameryki Płd

#18

Post autor: lukiira »

Pokaż Uwagi moderatora zobaczycie co i jak filmiki

-- Wt lis 22, 2016 11:40 pm --

" onclick="window.open(this.href);return false; zobaczcie jego pozostale filmiki na youtube
albo wygooglujcie Amazon Dream Trip - Michał Marcinkiewicz Expeditions
ODPOWIEDZ