Zbrojnik niebieski (prawdziwy) - Ancistrus dolichopterus L-183

Zdjęcia i opisy ryb i innych stworzeń słodko i słonowodnych.
Baza fotograficzna stworzona przez użytkowników forum FAWA.
Regulamin forum
Opis każdego gatunku umieszczamy w osobnym wątku o nazwie według schematu: Nazwa polska - Nazwa łacińska.
Jeśli gatunek ryby ma już swój wątek możesz wstawić zdjęcie i opis tej ryby w tym wątku.
Nie umieszczamy zdjęć z internetu, a jedynie zdjęcia z akwariów użytkowników FAWA.
Jeśli nie jesteś autorem zdjęcia, które zamieszczasz, to napisz kto jest autorem.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Lordam
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: wt sty 06, 2015 12:18 pm
Telefon: Mam
Lokalizacja: Elbląg
Na imię mam: Kacper
Płeć:

Zbrojnik niebieski (prawdziwy) - Ancistrus dolichopterus L-183

#1

Post autor: Lordam »

Ancistrus dolichopterus
Obrazek
1. Nazwa polska (nazwa łacińska).
Zbrojnik niebieski (ancistrus dolichopterus) l-183

2. Rodzina.
Zbrojnikowate (loricariidae).

3. Występowanie.
Manaus, Brazylia (Amazonka i jej dorzecza)
4. Środowisko w jakim ryba żyje w naturze.
Biotop czarnych wód z duża ilością korzeni. Wody stosunkowo szybko płynące. W naturze występują dwie pory roku tj. deszczowa i sucha. W porze suchej niektóre akweny zamieniają się w sadzawki z bardzo mała ilością wody i pokarmu. W porze deszczowej przy większej ilości świeżej wody i pokarmu ryby podchodzą do tarła i odchowują potomstwo.

5. Charakterystyka
Wielkość: 20-25 cm (z reguły w akwarium nie przekraczają 12-15 cm)
Jest to zbrojnik spokojny nadający się do akwarium towarzyskiego przy zachowaniu odpowiednich warunków dla tego gatunku. Może wykazywać terytorializm w stosunku do innych przedstawicieli tego samego gatunku oraz zbrojników podobnej wielkości.

6. Akwarium (wymiary i wystrój).
Akwarium powinno mieć dno o minimalnej powierzchni 80x40 (zalecane 100x40). W zbiorniiku powinny się znajdować liczne korzenie o różnej twardości, gdyż są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego ancistrusów. Prąd wody powinien być stosunkowo silny. Należy umieścić im groty ceramiczne, w których mogą się chować podczas dnia ukrywając się przed światłem. Nie należy prześwietlać akwarium oraz trzeba zadbać o bardzo wydajną filtrację.

7. Wymagania co do parametrów i temperatury.
Ph: 5,5-7,2
Gh: 3-12
Temp: 25-28*C
8. Odżywianie.
Jest to zbrojnik, którego dieta opiera się w głównej mierze na składnikach roślinnych. Należy podawać tabletki bogatę w spirulinę, cukinię, paprykę, ogórka, szpinak. Okresowo należy podawać lekkostrawne pokarmy mięsne (szklarka, kryl, solowiec), które pozytywnie wpływają na chęć podejścia ryb do tarła. Jak wcześniej wspomniano dodatkiem do ich diety powinny być korzenie.
9. Rozmnażanie.
Do tarła dochodzi po obfitej podmianie wody na chłodniejszą (służy także lekkie obniżenie ph i gh). Do wcześniej przygotowanej groty samiec zagania samicę i tam dochodzi do tarła. Z jednego lęgu można uzyskać 30-100 jajeczek. Narybek wykluwa się po około 6-7 dniach i przez pierwsze 8-9 dni życia żywi się woreczkiem żółtkowym. Po tym okresie należy zacząć podawać te same pokarmy co rodzicom, lecz w formie sproszkowanej. Po około 3 tygodniach można dodać odrobinę pokarmu mięsnego. Ikra oraz narybek jest bardzo wrażliwy na zmianę parametrów wody oraz jej czystość. Zbiornik powinien być dodatkowo natleniany. W celu przyśpieszenia rozwoju ikry i narybku można podnieść temperaturę do 29-30*C.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
10. Uwagi końcowe, ciekawostki.
Ancistrus dolichopterus l-183 jest "prawdziwym zbrojnikiem niebieskim". Niestety jako zbrojnika niebieskiego uważa się ancistrusa sp., który jest krzyżówką kilku zbrojników. Powstała krzyżówka, która potrafi przeżyć praktycznie w każdych warunkach. Ancistrus dolichopterus często mylony jest z Ancistrusem sp. l-181. 181 rośnie do pokaźniejszych rozmiarów, niż 183 i w momencie osiągnięcia 9-10 centymetrów biała szewka znika z jego płetwy ogonowej i grzbietowej. Przy zakupie l-183 należy uważać, aby nie pomylić obu gatunków.
Obrazek

Autor: Lordam
Zdjęcia: Lordam
Ostatnio zmieniony wt lut 06, 2018 2:13 pm przez Lech-u, łącznie zmieniany 1 raz.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Zbrojnik niebieski (prawdziwy) - Ancistrus dolichopterus L-183

#2

Post autor: DanielP »

Oto moje L183 (pokolenie f1)
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Zbrojnik niebieski (prawdziwy) - Ancistrus dolichopterus L-183

#3

Post autor: Lech-u »

Ile one mają cm u Ciebie?

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Zbrojnik niebieski (prawdziwy) - Ancistrus dolichopterus L-183

#4

Post autor: DanielP »

Około 8 cm ale mam też samca który ma ponad 10 cm.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Zbrojnik niebieski (prawdziwy) - Ancistrus dolichopterus L-183

#5

Post autor: DanielP »

Kolejna porcja zdjęć.ObrazekObrazek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Zbrojnik niebieski (prawdziwy) - Ancistrus dolichopterus L-183

#6

Post autor: Lech-u »

Fajne.
Masz na zbyciu?

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Zbrojnik niebieski (prawdziwy) - Ancistrus dolichopterus L-183

#7

Post autor: DanielP »

Niestety ale nie mam ich na sprzedaż.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas Fotograficzny Zwierząt FAWA”