Złe parametry 100x40x40

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
adamu555
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: pn gru 03, 2012 11:24 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Złe parametry 100x40x40

#1

Post autor: adamu555 »

Witam wszystkich pasjonatów akwarystyki.
Mam problem z moim zbiornikiem. Od ok 2 miesięcy co jakiś okres (1-2 tyg) umierała mi rybka (przeważnie małe glonojadki, 3 pandy, 3 rodostomusy, 2 skalarki)
Postanowiłem w końcu zrobić testy wody w akwarium i mojej wody wodociągowej. Testy paskowe JBL 6in1
najpierw akwarium:
Cl2: 0mg/l
pH: 8,0
KH: 15-20 d
GH: >21 d
NO2: 0,5 mg/l
NO3: 100 mg/l
teraz woda z kranu:
Cl2: 1,5 mg/l
pH: 7,6
KH: 20 d
GH: >14 d
NO2: 0 mg/l
NO3: 0 mg/l

Obsada:
8 molinezji księżycowych
7 rodostomusów
3 bocje wspaniałe
2 glonojady
3 skalarki
4 pielęgniczki ramizera
1 kardynałem chiński
3 gupiki

Filtr wewnętrzny jakiś stary, chyba aquael, mała gąbka, szybko się zapycha
Oświetlenie przemysłowe 2x36W (kaseton)
Roślinność: lotos czerwony, Kryptokoryna Wendta "Tropica" (Zwartka), żabienica afrykańska, małe microsorium oskrzydlone, orzech
Ogrzewanie: grzałka elite 100W
Podłoże czarny żwirek
CO2 1 bąbel / sekundę
Napowietrzanie: Sera + wąż napowietrzający
Podmiany wody 20% raz na 2-3 tygodnie

Trochę przeraziły mnie te parametry wody. Chemia to dla mnie czarna magia, ale kolory testów nie były za dobre :(

Sprzęt mam jaki mam z powodu ograniczonych funduszy. Do wszystkiego dochodzę pomału. Mam małego synka, więc większość kasy idzie na niego :)
Mam pytanie co mogę zrobić doraźnego żeby zbić szybko te parametry? Nie chciałbym raczej wydawać dużo kasy na jakieś środki chemiczne do wyrównania parametrów wody.

Próbuję odłożyć pieniądze na pokrywę i dobry filtr. Co powinienem kupić najpierw? Nie mogę sobie pozwolić na dwie rzeczy na raz.

Czy ktoś miał podobną sytuację i czy zmiana filtra na kubeł wpłynie tak dobrze na parametry wody?

Czy doraźnie może powinienem dokupić jakąś większą gąbkę do filtra wewnętrznego, czy nie inwestować już w niego tylko odkładać na filtr zewnętrzny?
Czy może powinienem pomyśleć o zmianie obsady zbiornika?

Liczę na Waszą pomoc :oops:

Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Złe parametry 100x40x40

#2

Post autor: jgoluch »

adamu555 pisze:Co powinienem kupić najpierw?
Na NO2/3 częste podmianki wody kranowej, odstanej przynajmniej 24h tak 30% co 2 dni.
adamu555 pisze:Czy ktoś miał podobną sytuację i czy zmiana filtra na kubeł wpłynie tak dobrze na parametry wody?
W moim przypadku zmiana na kubełek wyszła na plus (większe złoża filtracyjne, większa filtracja, to wszystko wpływa na parametry wody).
adamu555 pisze:Czy doraźnie może powinienem dokupić jakąś większą gąbkę do filtra wewnętrznego, czy nie inwestować już w niego tylko odkładać na filtr zewnętrzny?
Ja wybrałbym drugą opcję.
adamu555 pisze:Czy może powinienem pomyśleć o zmianie obsady zbiornika?
3 bocje wspaniałe, 2 glonojady, 3 skalarki - popytaj mądrzejszych głów, ale jak duże urosną, to mogą mieć ciasno

1 kardynałem chiński - to ryba stadna, więc wypadało by mieć tak z 6-8 lub więcej

4ramirezki - zaleca trzymać się parami, to także ryby terytorialne, przy czym jeżeli nie mają się zbytnio gdzie chować (rozdzielać) to mogą się trochę przepychać.
Ostatnio zmieniony czw sty 17, 2013 2:23 pm przez jgoluch, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Złe parametry 100x40x40

#3

Post autor: Drottnar »

KH 20 w kranie??? W jakiej dzielnicy mieszkasz?

Nie masz w akwarium jakichś wapieni? Wskazywałoby na to zatwardzanie wody (GH) i zwiększanie pH. Nie wiem, kamienie, muszle...

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Złe parametry 100x40x40

#4

Post autor: don_Vall »

Na pewno masz obsadę "od sasa do lasa". Zarówno rybki wymagające wody kwaśnej (skalary, bocje) jak i zasadowej (molinezje, gupiki) w wodzie zasadowej, wymagające wody miękkiej i twardej (te same rybki dla przykładu).
Na pewno masz za mały filtr, a pojawienie się NO2 dobitnie o tym świadczy (jest to trucizna dla ryb).

Podmiany powinieneś robić co tydzień po tyle wody co teraz (20%). Masz coś (pewnie skała lub podłoże) zatwardzające wodę. Gąbkę z filtra zawsze płukac w wodzie z akwarium (zlanej podczas podmiany).

NO3 zmniejszysz podmianą wody (praktycznie jednyn erozwiązanie - pomijając denitryfikatory i filtry hydroponicze).
Co do pozostałych (KH, GH i pH) to musisz wybrać jakie ryby chcesz hodować i wtedy zdecygować co robić). Do obniżenia HK najskuteczniejszy jest kwas (np. HCL) lub stosowanie RO do podmian.
Wodę w kranie masz w zasadzie OK dla rybek lubiących wody twardsze.

Wg mnie filtr jest ważniejszy od pokrywy - trzeba tylko zabezpieczyć akwarium przed wyskakiwaniem ryb i wahaniami temperatury (mała grzałka).
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki

Autor
adamu555
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: pn gru 03, 2012 11:24 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Złe parametry 100x40x40

#5

Post autor: adamu555 »

Ojej jaka szybka reakcja :)
Jgoluch dziękuję za poruszenie tylu tematów :)

1 kardynałek, dostałem go w spadku i nie wiem czy dokupić mu towarzystwo czy go komuś oddać, dlatego tak pływa samotny :)

Chwilowo mieszkam koło Piaseczna w Żabieńcu.

No mam jakieś 3 kamienie, czerwone z białymi mazami (te białe żyłki wyglądają na bazalt), raczej nie na wapień. Jakaś pamiątka z Grecji czy Chorwacji. Ale one już leżały kilka lat w poprzednim zbiorniku jak mieszkałem w Pyrach.

A podejrzewasz je o złe parametry Drottnar?

Od początku założenia tego zbiornika, tj. od kwietnia 2012 w zbiorniku były dwa duże korzenie, ale od 2 miesięcy już ich nie mam, bo woda była koloru bardzo lekkiej herbatki :)

Też rośliny mi słabo rosną, są takie glony włosowate na końcówkach liści, eleocharis zmarniało, lotos zielony ma już tylko jeden liść. Słabo

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Złe parametry 100x40x40

#6

Post autor: don_Vall »

Bazalt to chyba czarny jest nie biały a z Grecji to podejrzewałbym bardziej marmur (zatwardza)...
Korzenie generowały kwasy humusowe i może odrobinę było lepiej.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki

Autor
adamu555
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: pn gru 03, 2012 11:24 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Złe parametry 100x40x40

#7

Post autor: adamu555 »

Dziękuję Don_Vall za odpowiedź,
masz rację pomyliłem :)
Co by to nie było dzisiaj na wszelki wypadek wylatuje ze zbiornika. :oops:
Dobrze, że poruszyłeś temat obsady. Nie sądziłem, że parametry wody mają takie znaczenie dla rybek :(
Starałem się tylko, żeby były z Ameryki Południowej (nie licząc kardynałka), myślałem że to wystarczy.

Raczej molinezje będą do oddania.

Chciałbym żeby zostały rodostomusy, pielęgniczki ramireza, kilka skalarków myślę o neonkach czerwonych, oczywiście powrót do kirysków panda, duch brazylijski ? a kiedyś kiedyś o paletkach. Czy w tym towarzystwie będą mogły zostać bocje?

A jeśli chodzi o wodę żebym dobrze zrozumiał to

bocje skalary - woda kwaśna i miękka
żyworódki - woda zasadowa i twarda?

Czy w przyszłości zakup filtra RO jest opłacalny?
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Złe parametry 100x40x40

#8

Post autor: Drottnar »

adamu555 pisze:Chwilowo mieszkam koło Piaseczna w Żabieńcu.
Jeżeli masz wodociąg piaseczyński, to testy chyba nie są wiarygodne. Wg info ze strony wodociągu, GH powinno być max 13. Ewentualnie coś z rurami nie tak.

Co do zatwardzania przez kamień, to już don_Vall napisał.

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Złe parametry 100x40x40

#9

Post autor: don_Vall »

Woda w kranie nei jest zła tylko KH jest jakieś "niewiarygodne".
Dla tych rybek wypadałoby by woda była bardziej miękka niż ta w kranie.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki

Autor
adamu555
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: pn gru 03, 2012 11:24 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Złe parametry 100x40x40

#10

Post autor: adamu555 »

Dzisiaj powtórzę testy.
Zrobię też testy w Piasecznie u teściów, może w Żabieńcu rury są jakieś złe.

Czyli w rozbiciu na etapy moich zakupów
-filtr zewnętrzny
-pokrywa + oświetlenie power glo+sun glo ? czy jakaś inna konfiguracja?
-filtr RO
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Złe parametry 100x40x40

#11

Post autor: Drottnar »

Filtr jest najważniejszy.
Wg mnie nie ma co przepłacać. Świetlówki Philpsa 865 i Aquarelle wystarczą a i bez RO się obejdziesz, bo to oprócz zakupu filtra dochodzi jeszcze marnowanie wody. Użytkownicy filtrów mówią, że nie jest to duży wydatek, ale jednak. Przy ograniczonym budżecie i dziecku to może być problem.

-- 17 sty 2013, o 15:33 --

Aha, jak masz możliwość, zrób testy kropelkowe. Może w jakimś akwarystycznym w pobliżu robią?
Ostatnio zmieniony czw sty 17, 2013 3:47 pm przez Drottnar, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
adamu555
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: pn gru 03, 2012 11:24 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Złe parametry 100x40x40

#12

Post autor: adamu555 »

Marnowanie? To tam część wody się wylewa? muszę poczytać o tym dokładniej :oops:

Wczoraj miły Pan w KenCenter namawiał mnie na eheim lub fluvala. Mocno odradzał tetrę ex700, a JBL podobno za parę lat może się psuć. a jak zapytałem o aquael to powiedział, że już wolałby JBL.

Macie jakieś swoje opinie na temat kubełków?

W Leclercu to dosyć drogo jest.

Na Janowskiego u Akwatysty są całkiem niezłe ceny.
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Złe parametry 100x40x40

#13

Post autor: Drottnar »

Ja w 112l od 5 lat mam Tetrę EX 700 i nie powiem o niej złego słowa. I będę mocno polecał.
Co do zakupu, to poszukaj na allegro. Zwróć uwagę żeby miał napis "new" na pudle, bo to jest nowa wersja, poprawiono w niej szczelność. Chociaż ja u siebie wycieków nie mam.

W filtracji RO część wody idzie w ściek. Nie wiem ile. Musisz pogadać z tymi, co to mają. Mnie ta przypadłość wyleczyła z RO.

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Złe parametry 100x40x40

#14

Post autor: don_Vall »

Tak na oko 50 % (co najmniej).

Ja mam JBL e901 i nie narzekam (pomimo perturbacji na początku i od czasu do czasu). Nie ma za to porównania z niczym oprócz kaskady AquaClear'a.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki

Autor
adamu555
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: pn gru 03, 2012 11:24 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Złe parametry 100x40x40

#15

Post autor: adamu555 »

Ten Pan z Kencenter mówił, że jest też elektrykiem i kiedyś sprawdził pobór mocy ex700 i wyszło 20 W.
Piszę co mówił :oops:
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Złe parametry 100x40x40

#16

Post autor: Drottnar »

Hm, ja JBL nie znam, ale skoro don_Vall do poleca, to zachęcam do wyboru tego filtra, ze względu na wyższą wydajność niż EX 700.

-- 17 sty 2013, o 15:52 --
adamu555 pisze:Ten Pan z Kencenter mówił, że jest też elektrykiem i kiedyś sprawdził pobór mocy ex700 i wyszło 20 W.Piszę co mówił
Czytałem sporo o mierzeniu poboru mocy przez filtry... każda osoba podawała inne wyniki :) Nie nam się na elektryce, ale coś tam było o nieliniowym poborze mocy, czy jakoś tak. Nie wnikałem w szczegóły.

Shaper
Uczestnik
Posty: 43
Rejestracja: pt lis 16, 2012 3:46 pm
Lokalizacja:

Złe parametry 100x40x40

#17

Post autor: Shaper »

Sprawdź ceny filtrów w internecie. Ceny najczęściej dużo niższe niż w sklepach w galeriach handlowych.

Mam filtry JBL, jak do tej pory są ok. Eheim ma opinię "mercedesa", ale też odpowiednio wyższą cenę. Fluvale były uważane za bardzo dobre kilka lat temu, później ponoć jakość mocno poszław dół i opinie w sieci są raczej negatywne.
Awatar użytkownika

probielany
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: pt wrz 21, 2012 8:23 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Emil
Płeć:

Re: Złe parametry 100x40x40

#18

Post autor: probielany »

JBLa polecam. Mam jeszcze kilkuletniego CP500 i przez jakieś 5 lat wymieniłem zaworki bo zaczeły przeciekać.
375 - BW
Więcej na razie nie będzie !

fatalwalker
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: wt sty 01, 2013 10:12 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Złe parametry 100x40x40

#19

Post autor: fatalwalker »

Ja na Twoim miejscu zastanowił bym się nad filtrem aqua nova. To klony eheima tylko z bardziej tandetnego plastiku. Korzystałem wcześniej z wielu innych i nie mam z nim także żadnych problemów, a cena o połowe niższa. Aktualnie nawet dokupłem drugi ncf 1500.
Co do. obsady bardzo kombinujesz. Skalary,ramirezy,neony i duch amazoński... Poczytaj trochę o obsadach zanim zaczniesz kupować lub zmieniać.

Autor
adamu555
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: pn gru 03, 2012 11:24 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Złe parametry 100x40x40

#20

Post autor: adamu555 »

Dziękuję Wam za praktyczne porady :)
Myślę, że będę odchodził od żyworódek i zostawię kąsaczowate i pielęgnicowate.
Raczej szkoda mi będzie pozbyć się bocji 10cm i glonojada 14 cm (zbrojnik niebieski).
Czy jak oddam molinezje dł 5cm to sytuacja się poprawi? Trochę urosły i ich odchody robią spory bałagan.
Dzisiaj zrobiłem ponownie testy wody, to nadal parametry są kiepskie
Oprócz mniejszego pH=7,6, i NO2 na pograniczu 0-0,5 mg/l, to reszta tak samo jak pisałem wcześniej kH 15, gH>21, NO3 100

Parametry wody z kranu CL2 0,8 mg/l ph 7,6; kH15; gH >14; NO2,3=0

A tu kilka zdjęć, może coś pomogą

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Odp: Złe parametry 100x40x40

#21

Post autor: Drottnar »

Jak grubą masz warstwę żwiru? Azotany masz takie ze względu na ilość ryb i mało wydajny filtr z małą powierzchnią dla bakterii. Proponuję porządne odmulenie dna połączone z dużymi podmianami wody. Myślę, że to zbije NO3.


___
Wysłane z telefonu. Za ewentualne błędy przepraszam.

Autor
adamu555
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: pn gru 03, 2012 11:24 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Złe parametry 100x40x40

#22

Post autor: adamu555 »

Raczej niezbyt gruba, od frontu 1-3 cm z tyłu 4-7 cm
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Odp: Złe parametry 100x40x40

#23

Post autor: Drottnar »

No to będzie łatwo oczyścić. :)

___
Wysłane z telefonu. Za ewentualne błędy przepraszam.

Autor
adamu555
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: pn gru 03, 2012 11:24 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Złe parametry 100x40x40

#24

Post autor: adamu555 »

Dno odmulone, a tak się czują rybki w akwarium :wink:
http://www.youtube.com/watch?v=731ZN0mZjfE
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Odp: Złe parametry 100x40x40

#25

Post autor: Drottnar »

adamu555 pisze:Dno odmulone
Jeśli zrobiłeś też podmianę, to sprawdź azotany.

___
Wysłane z telefonu. Za ewentualne błędy przepraszam.
ODPOWIEDZ