Niepokojący wyglad 2 samic zbrojnika niebieskiego.

Przedstawiciele: zbrojniki, kiryski, sumiki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
marta223
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: ndz sty 29, 2012 7:31 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Niepokojący wyglad 2 samic zbrojnika niebieskiego.

#1

Post autor: marta223 »

Mam pytanko dotyczace zbrojnikow. od kad mam te 70l i jest tam napowietrzacz wsadzony w zwir zeby go nie bylo widac i wydobywaja sie bąbelki powietrza. glonojady nie chca sie rozmnazac . gdzies czytalam ze napowietrzacze niszcza psychike glonkom.... czy to prawda? samice do kilku dni wstecz byly grube jak dynie a teraz maja wklęsle brzuchy (nie złożyly nigdzie ikry bo sprawdzalam tym bardziej ze samiec wędruje po akwarium), zaczynam sie martwic o nie. czy powinnam zamienic napowietrzac na filtr z napowietrzaniem ktory byl wczesniej w tamtym akwarium? czy to zmieni te cala niepokojaca sytuacje?? :sad: :? dodam tylko ze z tych dwoch samic tylko jedna skladala ikre dwa razy zanim wlasnie peklo mi 54l i zanim dostalam 70l w ktorym wlasnie jest ten napowietrzacz. POMÓŻCIE!!!!!!!! :-( :-(
~ marta .
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Niepokojący wyglad 2 samic zbrojnika niebieskiego.

#2

Post autor: rudy1986 »

A maja kryjowke do zlozenia ikry??
Awatar użytkownika

Autor
marta223
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: ndz sty 29, 2012 7:31 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Niepokojący wyglad 2 samic zbrojnika niebieskiego.

#3

Post autor: marta223 »

No jasne ze tak . lupina kokosa w ktorej zawsze samica sklada ikre. maja dwa do wyboru ale samiec zawsze szykowal tą samą. nawet pod korzeniem sprawdzalam ale nic nie ma, tym bardziej ze gdyby byla tam ikra to samiec by jej pilnowal a nie buszowal po akwarium.... i troche mnie to martwi o samice naprawde nie za dobrze wygladaja?


moze to faktycznie wina npowietrzacza....

jak myslisz?


to jest czesc tresci poradnika o rozmnazaniu zbrojnikow

Biega o to, że nasze zbrojniki w środowisku naturalnym żyją w rzekach, potokach górskich, płynących przez terytoria odległe, na których występuje pora deszczowa, czyli czas kiedy z nieba leje sie woda i to czasami przez wiele tygodni. Woda ta w ilościach sporych spływa wąwozami, dolinami, tudzież tubylczymi akweduktami pod wpływem siły grawitacji w dół (znaczy coraz bliżej jądra ziemi), żeby zalać w efekcie końcowym nasze zbrojniki w ich domkach. Nie należy mylić wymienionego stanu zalania ze stanem na dobrej imprezie ... chociaż efekt u homo sapiens po dobrej imprezie jest często podobny, tj. figo-fago lub riki-tiki w zależności od regionu.
Nie inaczej u naszych glonków. Zalanie ich domków taką świeżą wodą i to dość znacznie schłodzoną (woda spływa z wyższych partii gór, gdzie bez cieplych bamboszków ani rusz) powoduje, iż glonki porzucają pracę na roli i przypominają sobie o swoich żonach i kochankach, bynajmniej nie w celu zabrania ich do galerii na zakupy. Przystępowanie więc w czasie pory deszczowej zbrojników do tarła ułatwia nam bardzo sprowokowanie ich do tej czynności.

Jak to uczynić?
Nic prostszego. Podmieniamy w naszym akwarium wodę w ilości 30-50% (ja to czynię w ilości nawet do 70%, ale początkującym akwarystom radzę nie przesadzać) jednocześnie obniżając jej temperaturę do ok. 20ºC. Oczywiście manewrując tak wodą należy uwzględniać pozostałą obsadę naszych akwariów, gdyż na niektóre rybki taki nagły wstrząs może zadziałać negatywnie. Czyńmy to więc z rozwagą.

Opisane powyżej czynności są, w przypadku zdrowych zbrojników i niewydziwianych warunków w naszych akwariach, wystarczającym bodźcem do rozpoczęcia tarła. Tu nadmienię, iż kategorycznie nie należy umieszczać w zbiornikach zielonych krokodyli, z których paszczy lecą bąbelki powietrza - wykańcza to psychikę glonojadów.


http://www.glonojad.ires.pl/-" onclick="window.open(this.href);return false; a to jest link do tego.
~ marta .
Awatar użytkownika

Zoe
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: pt wrz 03, 2010 4:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Dorota
Płeć:

Niepokojący wyglad 2 samic zbrojnika niebieskiego.

#4

Post autor: Zoe »

Myślę, że o tych bąbelkach autor napisał ironicznie... Może po przeprowadzce do nowego akwa warunki jeszcze nie ustabilizowały się na tyle, żeby zbrojniki mogły podejść do tarła. W jaki sposób przebiegła ta przeprowadzka? Czy wymieniłaś całą wodę, czy użyłaś starej? Po jakim czasie wpuściłaś ryby? Może rozwiązanie zagadki tkwi w niedojrzałym akwarium....
Z mojej strony dodam, że u mnie po przeprowadzce ze 112l do 240 zbrojniki też mniej chętnie sie rozmnażają, akwa ma już prawie rok, a do tej pory wyprowadziły młode tylko 1 raz(tareł było więcej), oczywiście skalary szybko skorzystały z darmowej wyżerki..... :sad:
240l w stronę BW
Awatar użytkownika

Autor
marta223
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: ndz sty 29, 2012 7:31 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Niepokojący wyglad 2 samic zbrojnika niebieskiego.

#5

Post autor: marta223 »

AKWA MA JUZ PRAWIE DWA MIESIACE JAK NIE WIECEJ. ZMIENIALAM CALA WODE OCZYWISCIE WLANA BYLA PO ODSTANIU KILKU DNIOWYM.
RYBY WPUSCILAM NA DRUGI DZIEN OD ZALANIA.... NO A CO Z TYMI SAMICAMI? DLACZEGO NAGLE TAK "SCHUDLY" TO MNIE NAJBARDZIEJ NIEPOKOI.
~ marta .
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Niepokojący wyglad 2 samic zbrojnika niebieskiego.

#6

Post autor: rudy1986 »

A masz tam jakis korzen??
Awatar użytkownika

Autor
marta223
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: ndz sty 29, 2012 7:31 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Niepokojący wyglad 2 samic zbrojnika niebieskiego.

#7

Post autor: marta223 »

No mam.


a moze to wina tego nawozu....?? http://allegro.pl/kulki-nawozowe-30-szt ... 43143.html" onclick="window.open(this.href);return false;
~ marta .
Awatar użytkownika

Zoe
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: pt wrz 03, 2010 4:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Dorota
Płeć:

Niepokojący wyglad 2 samic zbrojnika niebieskiego.

#8

Post autor: Zoe »

Skoro podejrzewasz napowietrzacz to go po prostu wyjmij. Wylot filtra ustaw w taki sposób, żeby poruszał taflą wody i masz załatwione napowietrzanie. Te bąbelki z napowietrzacza wcale wody nie napowietrzają, tylko ruch tafli wody, który powodują. Twoje samice może schudły bo rzeczywiście złożyły ikrę, tyle, że od razu została skonsumowana przez inne ryby. A jak się zachowują? Czy normalnie żerują?
Pisząc o starej wodzie do przeprowadzki miałam na myśli wodę ze starego akwarium, przelewając jak najwięcej starej wody do nowego przyspiesza dojrzewanie akwarium. Z Twojego postu wynika, że zmieniłaś również filtr- czyli nowe akwa, nowa woda, nowy filtr+ ryby wpuszczone na drugi dzień od zalania--tu pewnie jest pies pogrzebany. Jak często robisz podmianki? W jakich ilościach? Czy nie stosowałaś jakiejś chemii?
240l w stronę BW
Awatar użytkownika

Autor
marta223
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: ndz sty 29, 2012 7:31 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Niepokojący wyglad 2 samic zbrojnika niebieskiego.

#9

Post autor: marta223 »

Cheminie stosuje wogole zadnej . wode podmienim raz w tygodniu ok 20-30% chyba ze zdarzy sie zapomniec to podmieniam wiecej. zachowuja sie mormalnie. ale watpie zeby inne ryby zjadly ikre bo ile razy samiec pilnowal ikry zanim go przenioslam do innego zbiornika i kilka ziaren ikry bylo poza kokosem i zadna ryba nie byla zainteresowana. a maluchy sie wykluly juz po kilku dniach..
samice maja poprostu wklęsly ten brzuch i tak jakby odznacza sie szkielet na bokach ,nie wiem jak mam wam to opisac bo to trzeba by bylo zobaczyc samemu.


fakt ze mam jeszcze mlode zbrojniki. ale do tych doroslych mam juz jakis sentyment i szkoda by bylo gdyby sie zmarnowaly.... :wink:
~ marta .

Aleksander Stefaniak
Bywalec
Posty: 58
Rejestracja: sob sty 05, 2013 8:32 pm
Telefon: 502678377
Lokalizacja:

Niepokojący wyglad 2 samic zbrojnika niebieskiego.

#10

Post autor: Aleksander Stefaniak »

Czasem staramy się za bardzo by rozmnożyć dany gatunek zbrojnika i nic na z tego nie wyjdzie.
Akwarystyka to dziedzina cierpliwości. Co do Zbrojnika niebieskiego jakiego tu opisałeś zmiana miejsca i nowa woda w 100% to nie jest dobry plan. Zanim rozwiną się bakterię azotobacter mija w takim akwarium około 2-3tygodni. Wówczas stabilizuje się środowisko na tyle by ryby dobrze się czuły.
Co do napowietrzaczy i bąbelków jak to ujął autor że niszczą psychikę glonusi - wierutna bzdura. Do rozmnażania wielu gatunków potrzebna jest bardzo duża filtracja+dodatkowe napowietrzanie. Osobiście w akwariach tarliskowych 100L mam 1-2szt szuta 750 lub głowice Atmana AT200 lub AT201. Duży przepływ wody i dużo tlenu pomaga w rozkładzie substancji organicznej, przyśpiesza utlenianie związków szkodliwych jak azotyny i azotany. Czym więcej tlenu tym lepiej.
Co do Twoich glonusi po prostu daj im czas by się ustabilizowało środowisko w akwarium, podkarm rybki i podmień wodę za3-4tyg z 30% na świeżą. powinno to pobudzić ryby do tarła.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

probielany
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: pt wrz 21, 2012 8:23 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Emil
Płeć:

Re: Niepokojący wyglad 2 samic zbrojnika niebieskiego.

#11

Post autor: probielany »

I temp. ustaw na jakieś 26 st. U mnie "zbrojniki niebieskie" podchodzą do tarła za tarłem jak temp. jest właśnie w granicy 26 st.
375 - BW
Więcej na razie nie będzie !

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Niepokojący wyglad 2 samic zbrojnika niebieskiego.

#12

Post autor: krasnal »

probielany pisze:podchodzą do tarła za tarłem jak temp. jest właśnie w granicy 26 st
Mojemu chłopakowi odpowiada 23-24
maluchy mam co 2 tygodnie chyba :razz:

Znacie dobry środek antykoncepcyjny :?:
Chętnie bym zaaplikował memu rogaczowi
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Niepokojący wyglad 2 samic zbrojnika niebieskiego.

#13

Post autor: sum »

krasnal pisze:Znacie dobry środek antykoncepcyjny
Jest jeden,jedyny najskuteczniejszy(nie tylko dla ryb ;) ) :arrow: odizoluj lowelasa od samicy :evil: :evil: :evil:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
ODPOWIEDZ