Eheim 2213 problem

Sposoby na filtrację akwarium.
Awatar użytkownika

Autor
pkalan
Zapaleniec
Posty: 269
Rejestracja: sob lut 08, 2014 10:18 am
Lokalizacja: Warszawa,bielany
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Eheim 2213 problem

#1

Post autor: pkalan »

Witajcie,

jak już ustabilizowało mi się akwarium to mam problem z filtrem. mianowicie strumień jakim puszcza wodę do zbiornika daje wiele do myślenia. 2213 na litraż 54l brutto powinien robić może nie pralkę ale obieg i strumień wody to powinien byc jak przy rwącym potoku. do tego dzisiaj rano na probe wyjąłem cały kosz z wkładami i odpaliłem tylko z wodą. niestety nic to nie zmieniło a wręcz przeciwnie, włożyłem koszyk do kubła i teraz jest problem z odpowietrzeniem. chodzi jak traktor i mam wrażenie że wirnik mieli powietrze.

co może być przyczyną?

dzisiaj od 11 jest otwarty Discus na radzymińskiej.chcę wziąść ze sobą kubełek i odpalić u nich. może coś poradzą.

ośka wymieniona(razem z jedną gumką bo tej z pokrywy nie mogłem wyjąć) może wirnik do wymiany? tylko dlaczego?

jak ktoś coś wie i może pomóc to będę wdzięczny

p.s jak aqua postoi bez filtra ok godziny to chyba nic się nie powinno stać?

pozdrawiam
PK
pozdrawiam,
PK
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Eheim 2213 problem

#2

Post autor: Lech-u »

pkalan pisze:p.s jak aqua postoi bez filtra ok godziny to chyba nic się nie powinno stać?
Nie, nic się nie stanie...
A skoro masz możliwość dokonania "obdukcji" w sklepie, to chyba nie ma sensu się wymądrzać na forum, bo to i tak będą tylko przypuszczenia.

Napisz po "badaniu" co zachorowało w Twoim Eheimie.

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Eheim 2213 problem

#3

Post autor: cinek1916 »

Wrzuć tylko wkłady do jakiegoś wiaderka z wodą z akwarium żeby bakterie nie zdechły.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Re: Odp: Eheim 2213 problem

#4

Post autor: fivb77 »

To troche brzmi mi jak niezalany filtr.. Trzeba mu pomoc-rurke do ust i zaciagamy. Do skutku. Oby wlasnie to bylo problemem.
Awatar użytkownika

Autor
pkalan
Zapaleniec
Posty: 269
Rejestracja: sob lut 08, 2014 10:18 am
Lokalizacja: Warszawa,bielany
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Eheim 2213 problem

#5

Post autor: pkalan »

Wiec tak,

wymieniłem całą obudowę z pompą. pompa przeżyła swoje najlepsze lata, pewne jest to że ośka w starym tez się ułamała. koszt 130zł za nówkę pokrywę z uszczelką wirnikiem i ośką. gwarancja 24m. ciekawostką jest to że właściciel sklepu odpalił tą że pompę,założył węże i wszystko działało. zadowolony zakupiłem pokrywę i pojechałem do domu. i w domu zaczęły się problemy. podłączam a tu lipa, znowu sika jakoś słabo, a przecież 30 min temu wszystko grało jak trza. odpowietrzanie,zaciąganie wody ustami,wyłącznie filtra,trząchanie kubłem i tak ok 40min. po tym czasie zaczęło chodzić jak trza. nie wiem gdzie jest problem. mam oryginalne węże eheima, czy w tym tkwi szkopuł? poważenie w sklepie wiadro z wodą podłączenie rur do filtra, lekkie zassanie i wszystko poszło. w domu męczyłem się 40min żeby odpowietrzyć ten filtr. dramat to mało powiedziane.

jakieś fatum? pech? żona? nie znam odpowiedzi.

bark filtracji przez 3 godz w akwarium mam nadzieje nie wpłynie bardzo negatywnie.

dodałem bakterie i czekam.

pozdrawiam
PK
pozdrawiam,
PK

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Eheim 2213 problem

#6

Post autor: cinek1916 »

Jeżeli zastosowałeś się do mojej rady i wrzuciłeś wkłady do wody z akwa to wielkich strat nie ma.

A jak zalewasz filtr? Wodę zaciągaj wężem powrotnym.

Jak chcesz się pozbyć starej głowicy to zapraszam na priv.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Re: Eheim 2213 problem

#7

Post autor: Christo »

pkalan pisze:...odpowietrzanie,zaciąganie wody ustami,wyłącznie filtra,trząchanie kubłem [...] w domu męczyłem się 40min żeby odpowietrzyć ten filtr. dramat to mało powiedziane.
[youtube][/youtube]

I wsio. :medit:
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Autor
pkalan
Zapaleniec
Posty: 269
Rejestracja: sob lut 08, 2014 10:18 am
Lokalizacja: Warszawa,bielany
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Eheim 2213 problem

#8

Post autor: pkalan »

Christo,

jest to jakieś wyjście, ale nie po to się kupuje kubełek za parę setek żeby dokupywać do niego pompkę żeby go odpowietrzyć...

kiedyś miałem w 250l fluvala 304. nie było z nim żadnych problemów.

po za tym tak jak napisałem. w sklepie podłączyliśmy wężyki, do wiadra wody wąż do wiadra. jedno zassanie i się napełnił, zero powietrza wewnątrz. można było nim trząchać i nic nie wyleciało. dojechałem do domu zrobiłem dokładnie to samo i powietrze zostało w filtrze.

teraz jeszcze jedno pytanie, ilu akwarystów tyle opinii.
czy ma znaczenie długość węża(wylotowy i wlotowy) i czy ma znaczenie na jakiej wysokości od akwarium jest filtr.

w moim przypadku jest jakoś normalnie (tak mi się zdaje) szafka 80cm wys + baniak 30cm wys. filtr stoi na podłodze i chyba nie powinien mieć problemów.

jeżeli miałoby to pomóc to zawsze mogę postawić wyżej i skrócić wężyki, tylko czy to ma sens?

pozdrawiam
PK
pozdrawiam,
PK
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Re: Odp: Eheim 2213 problem

#9

Post autor: fivb77 »

Jasne, ze wysokosc na ktora ma pompowac filtr wode oraz dlugosc wezy ma znaczenie. Sam zobacz w domu czy pociagnie Ci z wiadra postawionego na tej samej plaszczyznie co filtr, no i czy efekt bedzie Cie zadowalal. Mialem podobny "problem" z classiciem 2215 i mi akurat skrocenie wezy pomoglo. Ale poczekaj na rady tych bardziej doswiadczonych zanim waz przytniesz i bedziesz na mnie zly;-)
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Re: Eheim 2213 problem

#10

Post autor: Christo »

pkalan pisze:Christo,

jest to jakieś wyjście, ale nie po to się kupuje kubełek za parę setek żeby dokupywać do niego pompkę żeby go odpowietrzyć...

PK
No widzisz, a ja za swojego dałem 70 + 40 za pompkę, choć można kupić byle co chińskie za 20, a służy mi ona przede wszystkim do innych rzeczy - głownie do wypompowywania/przepompowywania wody ze zbiorników, ale w sumie masz rację. Lepiej dokupić całą nową głowicę za 130 która i tak nie działa jak należy... :what:
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Eheim 2213 problem

#11

Post autor: Lech-u »

pkalan pisze:czy ma znaczenie długość węża(wylotowy i wlotowy)
Zakładam, że nie masz 50 m węży wijących się wokół akwarium. Wtedy miałoby to znaczenie. Natomiast różnica w długości węża między np. 2 m a 1,5m znaczenia raczej nie ma (przynajmniej nie zauważysz różnicy). Według mnie większe znaczenie ma to, czy węże są poskręcane lub ewentualnie pozaginane (lekko spłaszczone na "zakrętach". To znacząca zmniejsza przepływ. Do tego stopnie, że w moim przypadku musiałem powsadzać kolanka sztywne, bo na zakrętach światło węży było na tyle małe, że hamowało to przepływ do 1/3 późniejszej wartości.
fivb77 pisze:i mi akurat skrocenie wezy pomoglo
Czy skrócenie węży wiązało się z podniesieniem filtra? Bo to ma znaczenie. Każdy filtr (pompa) ma podane w specyfikacji do jakiej wysokości może efektywnie podnieść słup wody (jeśli jest czysty i nowy). Dla niektórych filtrów jest to 1,1m dla innych prawie 3m. Więc możliwe, że podniesienie filtra i skrócenie nadmiaru węży (wraz ze zlikwidowaniem ewentualnych zagięć) powinno poprawić przepływ.
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Eheim 2213 problem

#12

Post autor: fivb77 »

Nie podnosiłem filtra ( gdybym musiał to i tak bym nie miał jak). Nowy Eheim 2215 zakupiłem, a on niby podnosi na 1,8m. U mnie potrzeba na 1,1m jednak nie dawał rady. Skróciłem wąż wylotowy - nie był skręcony, ani załamany - do długości wystarczającej (wąż wlotowy już był w długości wystarczającej :-P ) i po zassaniu poszło :) Oczywiście Twoje uwagi Lech-u są jak najbardziej słuszne.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Eheim 2213 problem

#13

Post autor: Christo »

Widzę że zakupy idą pełną parą. :) Fivb77 jakbyś wyrzucał te popsute, niepotrzebne Eheim' y, odezwij się - chętnie je ogarnę... :wink:
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Re: Odp: Eheim 2213 problem

#14

Post autor: fivb77 »

Spoko Christo, gdy juz bede mial te swoje ileśtam setek litrów to ten mi sie nie przyda:wink:
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Eheim 2213 problem

#15

Post autor: Lech-u »

fivb77 pisze:gdy juz bede mial te swoje ileśtam setek litrów to ten mi sie nie przyda
Dobrze kombinujesz. Prawie każdy akwarysta ma sporo szmelcu "na przyszłość". :hah:

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Eheim 2213 problem

#16

Post autor: shadowrider »

Ja się podepnę bo mam problem z tym filtrem - dziś go odpaliłem pierwszy raz po restarcie żeby zastąpić nim działający wewnętrzny. Dziad cieknie na połączeniu wylotu z wężem. Wąż na tym końcu zdejmowałem teraz do testów przepływu. Wcześniej nic nie ciekło.
Dwa razy obcinałem końcówkę węża żeby był równo, próbowałem to połączenie owijać nicią teflonową. Podpowiedzcie jak to zrobić dobrze. Nakrętki boję się mocniej dokręcać bo się może połamać.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Eheim 2213 problem

#17

Post autor: rhino »

Tam nie ma wielkiej filozofii, maksymalnie zakręcić pierścień zaciskowy,wąż wcisnąć do końca i maksymalnie odkręcić ten pierścień, szarpnąć i sprawdzić czy się trzyma i tyle.
Masz oryginalny wąż ? Nic się nie złamało ? Może zrób zdjęcie, będzie coś łatwiej zdiagnozować.
Ratel
Awatar użytkownika

rafalwienio
Gaduła
Posty: 191
Rejestracja: pn kwie 07, 2014 3:33 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ursus
Na imię mam: Rafal

Eheim 2213 problem

#18

Post autor: rafalwienio »

U mnie cieklo w tym samym miejsu, pekniety byl wlasnie ten pierscien zaciskowy. Kupilem nowy w leroy merlin za 14 zl.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Eheim 2213 problem

#19

Post autor: Christo »

Dobrze żeby wąż był oryginalny, a jak nie jest, to żeby grubość ścianek była jak w oryginale. Nie mogą być ani za grube, ani za cienkie. Ale rozumiem że to oryginał. Obetnij równo ze 3 cm i uelastycznij go pod gorącą wodą. Jedną ręką dopychasz w stronę filtra, drugą równocześnie nakręcasz. Lepiej nie bawić się kombinerkami itp.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Eheim 2213 problem

#20

Post autor: Lech-u »

shadowrider pisze:Podpowiedzcie jak to zrobić dobrze. Nakrętki boję się mocniej dokręcać bo się może połamać.
Pamiętaj, że przeciek może być także wewnątrz głowicy. Sprawdź w tym wątku: http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=4&t=24351" onclick="window.open(this.href);return false;

To co się dzieje z zewnętrznym króćcem opisali koledzy powyżej. Zrób jak powiedzieli i musi być dobrze.

Zaobserwuj także dokładnie, czy przeciek jest między wężem a króćcem, czy może jednak ze środka głowicy. Jeśli ze środka, to podałem Ci instrukcję jak to zrobić. Dokładnie na przykładzie tego modelu filtra.

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Eheim 2213 problem

#21

Post autor: shadowrider »

Jaki jest objaw przecieku wewnątrz?
Głowica od zewnątrz jest w miarę jednolitą konstrukcją.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Eheim 2213 problem

#22

Post autor: Lech-u »

shadowrider pisze:Jaki jest objaw przecieku wewnątrz?
Jeśli dokładnie widzisz miejsce przecieku (i jest to z króćca łączącego węża z tym króćcem, to nie szukaj niczego wewnątrz głowicy.

Taki przeciek może niestety oznaczać, ze króciec jest ułamany (pęknięty) i tamtędy cieknie. Bo wąż dobrze nałożony (nawet bez zacisku) nie powinien dawać przecieku.

Objaw wycieku wewnątrz głowicy: jak odepniesz głowicę i ją trochę przechylisz to mniej więcej w miejscu łączenia głowicy z kubłem wyleci woda.

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Eheim 2213 problem

#23

Post autor: shadowrider »

Kolejny raz skręciłem i znowu cieknie. Wąż nie jest oryginalny chyba ale wcześniej nie było problemu. Teraz owinąłem raz taśmą teflonową i dalej leci. Nakrętka nie jest pęknięta.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

-- 15 lip 2014, o 17:17 --

A teraz mi jeszcze coś przyszło - czy powinno być tak jak na ostatnim zdjęciu, że nakładam wąż i wykręcam nakrętkę na wąż od strony filtra? Czy przełożyć nakrętkę na wąż, wąż wepchnąć na wylot i nakręcić nakrętkę?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Eheim 2213 problem

#24

Post autor: Lech-u »

shadowrider pisze:czy powinno być tak jak na ostatnim zdjęciu, że nakładam wąż i wykręcam nakrętkę na wąż od strony filtra?
Tak, tak powinno być.

Powiedz, co to są za czerwone i czarne paski wewnątrz węża (?) na ostatnim zdjęciu???

Sprawdź jeszcze jedną rzecz: zdejmij wąż. Podłącz filtr ale wcześniej zatkaj bardzo szczelnie wylot z filtra (np. dłonią lub palcem) i sprawdź, czy woda gdzieś przecieka (króciec lub sama głowica). Tylko zrób to w miejscu, gdzie możesz mocno nachlapać.

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Eheim 2213 problem

#25

Post autor: shadowrider »

Te paski to kroćce zaworu, który mam zaraz za wylotem.
Za bardzo nie mam gdzie zrobić tego testu.
Krople się zbierają na dole nakrętki po ok.20min od włączenia.
Może ten wąż stracił już swoje właściwości - spróbuję kupić kawałek oryginalnego eheima.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Eheim 2213 problem

#26

Post autor: Lech-u »

No to nie zakładaj zakrętki i zatkaj wylot na końcu węża lub zatkaj ten zawór. I wtedy ładnie powinno pocieknąć i zobaczysz gdzie woda wylatuje. To może być pęknięcie króćca wylotowego (pokrywy głowicy).

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Eheim 2213 problem

#27

Post autor: shadowrider »

To by było słabo. Jutro już to sprawdzę...
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Eheim 2213 problem

#28

Post autor: Lech-u »

shadowrider pisze:To by było słabo. Jutro już to sprawdzę...
Można zamówić taką część.

Najpierw sprawdź, potem będziemy się martwić jak to naprawić.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Eheim 2213 problem

#29

Post autor: Christo »

Nie za cienką masz ściankę węża? Eheimowski ma 2mm i wszystkie inne nieoryginalne, które mają 2mm dają z nim radę bez problemu. Moim zdaniem problem leży po stronie węża. Kup sobie np przezroczystego varioluxa, bo ten zielony może być za cienki (1,5 mm).
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

SheerG
Gaduła
Posty: 144
Rejestracja: pn kwie 22, 2013 11:49 pm
Lokalizacja: Bródno

Eheim 2213 problem

#30

Post autor: SheerG »

Nie łatwiej po prostu dać tam opaskę zaciskową???
ODPOWIEDZ