Obsada 240l, jakie pielęgniczki ?

Obsady zbiorników. inne
ODPOWIEDZ

Autor
tiggi
Fanatyk
Posty: 1008
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Obsada 240l, jakie pielęgniczki ?

#1

Post autor: tiggi »

Mam sobie ja roślinniaka 240l. Pływa tam 1+! p. borelli. Były tam ramirezy ale coś im nie pasuje u mnie albo powodem jest to że są ze słabego źródła - padają. Ostał się jeden który ma już wyrok eksmisji.

Oprócz borelek pływa 40 szt. bystrzyków amandy, 13 kirysów szmaragdowych, 2 kiryski albinosy, 4 otoski, 5 pstrążnic i niezliczona ilość krewetek amano i rc.

No i pytanie jest takie, co można by dodać do tego zestawu, chodzi mi o pielęgniczki. Czy dołożenie parki borelek nie doprowadzi do zagłady?
A jak nie druga para borelek to co ?
:roll:
Awatar użytkownika

Nygus
Gaduła
Posty: 102
Rejestracja: pt maja 24, 2013 9:56 pm
Lokalizacja: warszawa, żoliborz

Obsada 240l, jakie pielęgniczki ?

#2

Post autor: Nygus »

U mnie przy identycznym litrażu pływają jeszcze pielęgniczki agassizy, nie zauważyłem żeby wchodziły w konflikty z borelkami.
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Obsada 240l, jakie pielęgniczki ?

#3

Post autor: Limak86 »

Witaj :)

Swego czasu na forum nastawionym na pielęgniczki itp czytałem, że do takich baniaków nierzadko proponuje się 3 pary borelli. Nie 2 a 3, a to dlatego, że to mało agresywna apisto (wiem to też z doświadczenia) a jak nawet podczas tarła jakaś agresja się pojawia to wtedy dominujący samiec rozkłada ją na dwa inne samce a nie na jednego, przez co nie zamęczy tego słabszego (a tak by mogło być jakbyś miał tylko 2 samce).
Dno 120x40 pozwala spokojnie na 3 pary moim zdaniem... wprawdzie trochę przy dnie ciasno z powodu tylu kirysków ale mimo to powinno być dobrze. Już nie mówiąc o tym że obserwacja 3 par (utarczki o rewiry itp) będzie ciekawym doświadczeniem :)
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...

Autor
tiggi
Fanatyk
Posty: 1008
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Obsada 240l, jakie pielęgniczki ?

#4

Post autor: tiggi »

Najbliżej mi do wprowadzenia kolejnej pary parasolek ale waham się bo różne opinie słyszę...
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Obsada 240l, jakie pielęgniczki ?

#5

Post autor: saintpaulia »

Właśnie - nie dwie, a trzy - z prostego powodu - inny rozkład agresji. Jednak najlepiej jest wtedy dotychczasową parkę odłowić i wprowadzić ponownie z nowymi rybami. Wcześniej zmieniając nieco układ elementów wyznaczających granie rewiru. Borelki są dość łagodne - u mnie żyły z drobniczkami, które wspaniale się przy nich mnożyły, jednak potrafią pokazać różki.

Autor
tiggi
Fanatyk
Posty: 1008
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Obsada 240l, jakie pielęgniczki ?

#6

Post autor: tiggi »

No to już coś świta...
Awatar użytkownika

asheka
Fanatyk
Posty: 1723
Rejestracja: pt maja 03, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Obsada 240l, jakie pielęgniczki ?

#7

Post autor: asheka »

Moje borellki sieją wśród współlokatorów popłoch w zasadzie tylko wtedy, kiedy pilnują dzieci. Jednak nawet wtedy nie uciekają się do aktów przemocy. To raczej bardzo wyraźna sugestia, że należy uszanować ich prywatność, niż krwawe potyczki. Nigdy nie zauważyłam, żeby urozmaicały sobie dietę koktajlem krewetkowym. Być może robią to, ale dyskretnie i z umiarem. Czasem wyglądają jakby planowały skubnąć kota pijącego z akwarium. Ilość kotów w domu się zgadza, zatem i na tym polu radzą sobie z zachowaniem poprawnych relacji.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Obsada 240l, jakie pielęgniczki ?

#8

Post autor: saintpaulia »

Zamarzył mi się powrót do tych ryb...
A w Twoim akwarium zastanawiam się, czy nie lepiej dla Bborelek byłoby zmnienić kiryski na mniejszy gatunek?
Ostatnio zmieniony pn wrz 22, 2014 11:05 am przez saintpaulia, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
tiggi
Fanatyk
Posty: 1008
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Obsada 240l, jakie pielęgniczki ?

#9

Post autor: tiggi »

Hm... warte przemyślenia... na jaki np?
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Obsada 240l, jakie pielęgniczki ?

#10

Post autor: Limak86 »

Masz kirysy szmaragdowe, to duża odmiana. Jeśli mówimy o mniejszych gatunkach to będzie chociażby kirysek panda (max 5 cm) lub jeszcze mniejsze habrosusy (max 3 cm) - nie mylić ich tylko z pigmejami! :).
Miałem habrosusy, mają bardzo ciekawe ubarwienie, są bardzo ruchliwe i powiem szczerze, że spore stadko (ja miałem ich 20 w 160L) wygląda rewelacyjnie :) W 240L spokojnie 25-30 sztuk mogłoby śmigać, kompletnie nie wchodzą w drogę pielęgniczkom (pewnie ze względu na swój mały rozmiar ;) ).
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...

Autor
tiggi
Fanatyk
Posty: 1008
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Obsada 240l, jakie pielęgniczki ?

#11

Post autor: tiggi »

Zastanawiałam się jeszcze nad similisami
ODPOWIEDZ