Wzrost NO2

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
przemol07
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: czw wrz 18, 2014 3:33 pm
Lokalizacja: Katowice

Wzrost NO2

#1

Post autor: przemol07 »

Witam
Proszę o odpowiedź dlaczego NO2 i NO3 zamiast spadać rośnie?
Akwarium zalane równe dwa tygodnie temu. Oświetlenie 2x24w i zacząłem od 5 godz. aktualnie jest 7godz. Temp. 25-26 stopni. Codziennie podaję easy carbo oraz raz na tydzień potas. Parametry wody (niestety test jbl paskowy)
CL2 - 0
PH - 6,8-7
KH - 6
GH - >7d (????)
NO3 - 20 ( w pierwszym tygodniu było między 10-15)
NO2 - 1,5 ( w pierwszym tygodniu było 0,5-1)
Po pierwszym tygodniu dolałem 10 litrów wody z dojrzałego akwarium od kolegi i wrzuciłem szczyptę pokarmu.
Czy coś jest nie tak? czy to naturalna kolej rzeczy? I czy za kilka dni się to zmieni na korzyść?
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Wzrost NO2

#2

Post autor: tzw79 »

Być może dolewka z dojrzałego zbiornika miała wpływ na podniesienie poziomu NO3. Ciekawe jakie wartości miała woda zapożyczona od kolegi. Warto napisać jakie masz podłoże.

pablo
Zapaleniec
Posty: 221
Rejestracja: czw cze 12, 2014 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Wzrost NO2

#3

Post autor: pablo »

Wszystko jest ok. Cykl azotowy się właśnie domyka. Za kilka dni NO2 spadnie do zera, a NO3 jeszcze może podejść w górę. Wtedy akwarium będzie dojrzałe. Podmień wtedy tylko tyle żeby zejść z NO3 co najmniej poniżej 20 i można zarybiać.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Wzrost NO2

#4

Post autor: Christo »

NO2 nie ma na początku istnienia świeżego zbiornika, więc normalne że po pojawieniu się bakterii przerabiających amoniak do NO2 zacznie się ono pojawiać (i rosnąć). Jak chcesz możesz sobie znaleźć wykresy cyklu azotowego i zobaczyć jak taka górka azotynowa wygląda. Dobrze że dodałeś dojrzałej wody dzięki temu powinno pójść u Ciebie szybciej. Cierpliwości. wszystko jest ok lekki wzrost NO3 też. Możesz też sobie zmierzyć poziom NO3 w kranie (większej części wody którą wypełniłeś akwarium).
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
ODPOWIEDZ