Nurzaniec (gatunki - występowanie)

ODPOWIEDZ

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Nurzaniec (gatunki - występowanie)

#1

Post autor: Zbyszek »

Szukam informacji na temat gatunków nurzańca występujących w Ameryce Południowej. Na kilku stronach opisujących biotopy Ameryki Pd znalazłem informację, że nurzaniec tam występuje, ale nie było wymienionych konkretnych gatunków. Większość gatunków pochodzi z Azji, ewentualnie Ameryki Północnej, natomiast nic konkretnego nie mogę znaleźć na temat Ameryki Pd. Jakby ktoś by podpowiedział albo podał jakieś linki gdzie mogę się dokształcić w temacie nurzańca - będę wdzięczny :).
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Nurzaniec (gatunki - występowanie)

#2

Post autor: Christo »

Strony różnie podają. Większość omija Amerykę Południową. Z drugiej strony nieliczne wymieniają Vallisneria spiralis nawet jako "native" dla SA. Jedyne pewne źródła to fotki i filmiki. Jak zobaczysz to się przekonasz. Ja przyznam nigdy nie widziałem choć bardzo dużo SA oglądałem, ale to oczywiście jeszcze o niczym nie świadczy. Sporo roślin zostało już zawleczonych np Cabomba furcata do Azji, więc możliwe że i nurzaniec. Ja bym dał spiralis, jest najbardziej rozpowszechniony na świecie i często widywałem go w akwariach imitujących SA. Zresztą to Twój biotop. Nikt Ci za niewielką niezgodność głowy nie urwie , chyba że Bleher na jakimś konkursie.:)

przykładowa bańka
http://www.apistogramma.com/forum/threa ... ope.18234/" onclick="window.open(this.href);return false;
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Re: Nurzaniec (gatunki - występowanie)

#3

Post autor: Zbyszek »

Christo- dzięki za zainteresowanie się moim tematem :)
Christo pisze:Strony różnie podają. Większość omija Amerykę Południową.
No właśnie, choć jest to roślina nadzwyczaj ekspansywna to zdecydowana większość publikacji nie klasyfikuje nurzańca w Ameryce Pd, ale niektóre strony (wydaje się, że profesjonalne) podają, że występuje - i to mnie skłoniło do poszukiwań konkretnych informacji.
Christo pisze: Ja bym dał spiralis, jest najbardziej rozpowszechniony na świecie i często widywałem go w akwariach imitujących SA. Zresztą to Twój biotop. Nikt Ci za niewielką niezgodność głowy nie urwie , chyba że Bleher na jakimś konkursie.:)
/
Jeśli chodzi o nurzaniec śrubowy (zdecydowanie najwszechstronniejszy z gatunków nurzańca) to nawet Wikipedia omija Amerykę Pd:
"Nurzaniec śrubowy (Vallisneria spiralis L.) – gatunek typowy rośliny z rodzaju Vallisneria L.[3] z rodziny żabiściekowatych (Hydrocharitaceae). Jest gatunkiem kosmopolitycznym w wodach słodkich w strefie klimatu tropikalnego i ciepłego umiarkowanego. W wielu miejscach świata zawleczony i inwazyjny. W Europie Środkowej, w tym w Polsce, stwierdzony został w zbiornikach zanieczyszczonych termicznie.........
........Rozmieszczenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]
W warunkach naturalnych występuje w płytkich wodach śródlądowych klimatu subtropikalnego i tropikalnego Afryki Północnej oraz Europy Południowej i Azji Południowej (od Portugalii i południowej Francji po Filipiny)[2][5]. W przypadku wyodrębnienia odmiany V. spiralis var. denseserrulata w randze odrębnego gatunku zasięg Vallisneria spiralis kończyłby się na wschodzie na krajach Bliskiego Wschodu[5]. Gatunek inwazyjny w Ameryce Środkowej, Nowej Zelandii, na Hawajach i Nowej Kaledonii[5]. W Europie na północ od strefy śródziemnomorskiej, w tym w Polsce, południowej Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii i Rosji[6]. Podawany był także z Kanady[7], ale po weryfikacji okazało się, że błędnie (stwierdzono tam nurzańca amerykańskiego, gatunek który wyodrębniono stosunkowo niedawno)[5]. Podawany był również z wielu stanowisk w Stanach Zjednoczonych, przy czym stwierdzenia z okresu XX wieku również nie dotyczą tego gatunku, lecz jego amerykańskiego odpowiednika[8], a przedstawiciele wąsko ujmowanego gatunku nurzańca śrubowatego są tam odnajdowani dopiero od niedawna[9]. Od roku 2013 nurzaniec śrubowy podawany jest także jako gatunek trwale zadomowiony na Islandii, gdzie występuje w zbiornikach z ciepłą wodą pochodzenia geotermalego[10]. Oczekuje się, że zasięg geograficzny tego gatunku zwiększy się ze względu na zmiany środowiska sprzyjające jego inwazji opisane niżej."
Cytat pochodzi z Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Nurzaniec_%C5%9Brubowy" onclick="window.open(this.href);return false;

I tu nie chodzi o "urywanie głowy" ani o konkursy Bleher'a, bo zbiornik szykuje wyłącznie dla siebie i dla własnej satysfakcji :). Po prostu sporo czytając na temat biotopu Ameryki Pd i oglądając aranżacje takich zbiorników natrafiłem na nurzańce i pomyślałem, że w wysokim zbiorniku ze skalarami ładnie by się prezentowały, ale jak na razie to wszystko przemawia za tym, że rośliny te nijak do w/w biotopu nie pasują :( , a akwaryści umieszczający te rośliny, robią to na zasadzie szeroko pojętego stwierdzenia: "gatunek kosmopolityczny w wodach słodkich w strefie klimatu tropikalnego i ciepłego umiarkowanego". -
Chyba, że jeszcze jakiś gatunek się znajdzie :)
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Nurzaniec (gatunki - występowanie)

#4

Post autor: saintpaulia »

A v. gigantea? Nie pamiętam w tej chwili jej występowania, ale chyba nie jest azjatycka?
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Nurzaniec (gatunki - występowanie)

#5

Post autor: Christo »

Pierwotnie Filipiny. Widziałem na fotkach w Malawi czy J. Tanganika - tzn chyba była to gigantea, więc też mogła być i do SA zawleczona. Ale nie polecam, trzeba potem wywalać wiadrami, spiralisa przynajmniej łatwiej się wyrywa.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Nurzaniec (gatunki - występowanie)

#6

Post autor: saintpaulia »

Niestety nie każdemu tak dobrze rośnie.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Nurzaniec (gatunki - występowanie)

#7

Post autor: Christo »

Gruba warstwa podłoża i jakieś oświetlenie i będzie gorszy od rzęsy. :-D
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”