oświetlenie wiszące HQI + T8

Wiesz jak samemu wykonać pokrywy, filtry lub masz inne ciekawe pomysły, to jest dział dla ciebie. Zrób to sam czyli Adam Słodowy radzi :) Zrobiłeś coś ciekawego ? Pochwal się, nie kryj talentu przed światem....
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Ender
Gaduła
Posty: 131
Rejestracja: pn mar 16, 2009 5:52 pm
Lokalizacja:
Płeć:

oświetlenie wiszące HQI + T8

#1

Post autor: Ender »

Witajcie
Święta święta i po świętach, a jak po świętach to troszkę wolnego czasu i nowych pomysłów. Jakoś od pewnego czasu planuję nowy baniaczek, a budżet skłania do DIY :)
przez ostatnie 3-4 dni udało mi się sklecić całkiem przyzwoite oświetlenie, które powinno pociągnąć bardzo wymagającego holendra.

do tej pory w 200 l baniaczku miałem 2x20W. Teraz pomimo, że baniaczek ten sam to oświetlenie 2x HQI 70 W (docelowo będzie 3 lampa) + 4x18W T8.

Wszystko jest połapane na kątowniki oraz klej do drewna. Sam materiał to dąb suszony.

Zacząłem od sklecenia ramy zewnętrznej. Jej wymiar 140cm x 38 cm dostosowałem do nowego baniaczka (150 cm x 45 cm)

Następnie skleciłem ramę wewnętrzną, która trzyma cała elektrykę. Poprzeczne "belki" trzymają lampy. W wewnętrznej ramie porobione są wcięcia na lampy tak aby były odpowiednio mocno osadzone.
Wszystkie układy mają oddzielną elektrykę. Pierwszy wzięty ze starej pokrywy, drugi z allegro, a HQI mają własną elektrykę.

Stateczniki od jarzeniówek zostały oszlifowane, przyklejone i na wszelki wypadek przykręcone małymi wkrętami.

Odbłyśniki zrobione zostały z odpowiednio pociętej rury PCV wyklejonej od wewnątrz folią odblaskową. Zastosowałem rury bo tanie, lekkie, oraz łatwe w obróbce. Okazuje się że szlifierka kątowa to wielofunkcyjna narzędzie :D

wszystko wisi na stalowych linkach (3mm) w otulinie)

Cennik
Drewno (OBI) - 60 zł
Kątowniki, wkręty- 20 zł
Rura -20 zł
Folia odblaskowa -5 zł
Elektryka (dławiki, kable, mocowania jarzeniówek itp)- 50 zł
Lampy HQI -200 zł
Jarzeniówki- 80 zł (zoolight)
włączniki - 5 zł
Benzynka 100 zł
RAZEM - 540 zł

Całość, wykończona będzie od góry 1mm pleksią wyklejoną drewnianą tapetą.
Wszystko waży około 8 kg.

Jak się Wam podoba ? Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika

Sulej
Gaduła
Posty: 183
Rejestracja: wt maja 12, 2009 9:34 am
Lokalizacja: Jozefów (Otwocki)
Płeć:

Re: oświetlenie wiszące HQI + T8

#2

Post autor: Sulej »

Gratulacje kawał dobrej roboty :roll:
Tylko przydałoby się jakoś to przykryć od góry bo trochę mało estetycznie to wygląda
PzDr
Awatar użytkownika

Autor
Ender
Gaduła
Posty: 131
Rejestracja: pn mar 16, 2009 5:52 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: oświetlenie wiszące HQI + T8

#3

Post autor: Ender »

Sulej pisze:Gratulacje kawał dobrej roboty :roll:
Tylko przydałoby się jakoś to przykryć od góry bo trochę mało estetycznie to wygląda
PzDr
owszem - plan już jest :)
Ender pisze:Całość, wykończona będzie od góry 1mm pleksią wyklejoną drewnianą tapetą
Ostatnio zmieniony ndz sty 03, 2010 4:03 pm przez Ender, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: oświetlenie wiszące HQI + T8

#4

Post autor: sum »

Ciekawe rozwiązanie,super relacja.Jak skompletujesz całość to będzie porażająca artyleria świetlna.
Sam czasami trochę majsterkuję i dlatego jestem wielkim zwolennikiem wszelkiego typu samoróbek.I żeby nie było tak słodko,pomyśl trochę o dokładniejszym spasowaniu rury odbłyśnikowej do ramy(z czoła).
Czekam na efekt końcowy.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Autor
Ender
Gaduła
Posty: 131
Rejestracja: pn mar 16, 2009 5:52 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: oświetlenie wiszące HQI + T8

#5

Post autor: Ender »

rzeczywiście, jak tylko zapaliłem jarzeniówki i zobaczyłem prześwit między rurą a czołem wiedziałem, że będę musiał coś z tym zrobić... jak finanse pozwolą to dokończę pokrywę tak aby wyglądała na fabryczną :) ....
oczywiście efekt będzie na forum.

Dzym
Gaduła
Posty: 184
Rejestracja: pt mar 13, 2009 11:55 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: oświetlenie wiszące HQI + T8

#6

Post autor: Dzym »

Gratuluję chęci i zapału do wykonania.

Zastanawiam się jednak czy $ jakie na to wydałeś nie dałyby gotowej lampy 2x70W ?

Z ciekawości zapytam dlaczego wykonałeś taką dużą tą lampę wystaje poza akwarium [ może jest większe w planach i to jest ten powód ? ]

Dodatkowo zastanawiam się nad tym czy przypadkiem ciepło od HQI + wilgotne powietrze nie sprawi, że drewno się wypaczy ?

To tylko moje gdybanie.

Raz jeszcze gratuluję chęci oraz zapału bo ja niestety do takich rzeczy mam dwie lewe ręce.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony pn sty 04, 2010 2:20 pm przez Dzym, łącznie zmieniany 1 raz.
..:: ja jestem ten, którego cień wzbudza lęk ::..
Awatar użytkownika

Autor
Ender
Gaduła
Posty: 131
Rejestracja: pn mar 16, 2009 5:52 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: oświetlenie wiszące HQI + T8

#7

Post autor: Ender »

Dzym pisze:Gratuluję chęci i zapału do wykonania.

Zastanawiam się jednak czy $ jakie na to wydałeś nie dałyby gotowej lampy 2x70W ?

Z ciekawości zapytam dlaczego wykonałeś taką dużą tą lampę wystaje poza akwarium [ może jest większe w planach i to jest ten powód ? ]

Dodatkowo zastanawiam się nad tym czy przypadkiem ciepło od HQI + wilgotne powietrze nie sprawi, że drewno się wypaczy ?

To tylko moje gdybanie.

Raz jeszcze gratuluję chęci oraz zapału bo ja niestety do takich rzeczy mam dwie lewe ręce.

Pozdrawiam
Lampy o takiej konfiguracji nie są dostępne poniżej 1000 pln więc 500 plnów zostało u mnie w kieszeni. A konstrukcja jest za długa ale tylko dlatego, że przygotowana pod nowe akwarium :)

Samo drewno mam nadzieję, że się nie wypaczy. Jest stosunkowo daleko od lustra wody, a klimat w kótrym działa jest raczej suchy :).

No i ta duma kiedy wszystko zaświeci.

wartel
Gość
Posty: 1
Rejestracja: wt mar 24, 2015 12:44 pm
Lokalizacja: Białystok

Oświetlenie wiszące HQI + T8

#8

Post autor: wartel »

Ale sprzęt, jestem pod wrażeniem.

Pokaż Uwagi moderatora
ODPOWIEDZ