Wpływ cyrkulacji wody na kondycję roślin - moje spostrzeżenia.

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Wpływ cyrkulacji wody na kondycję roślin - moje spostrzeżenia.

#1

Post autor: marcinzabki29 »

Posiadam dwa akwaria 240 litrów, które są prowadzone identycznie.
Jednakowy substrat pod żwir, jednakowe nawożenie, w obu jest CO2 (podawane za pomocą atomizera na wężu) oświetlenie może się troszkę różni.
Filtracja: W jednym 2224 i 2028, w drugim 2224 JBL e901.
I myślę, że w wydajności filtrów jest problem.
W akwarium gdzie pracują dwa eheimy, cyrkulacja wody jest wyraźna. Roślinki które są posadzone po przeciwnej stronie co deszczownice, wyraźnie falują. Nie jest to jakiś duży ruch, ale widoczny. Na tafli wody też widać ruch. I tutaj nie ma problemów w kondycji roślin. Wszystkie roślinki - bez względu na to gdzie są posadzone - są zdrowe (nie biorę pod uwagę odosobnionych przypadków), rosną jednakowo. Pomimo dość gęsto zarośniętego akwarium. Roślinki od strony deszczownicy, te które doszły już do tafli wody, kładą się, a mimo wszystko nie zmniejszają cyrkulacji.
W drugim akwarium, przy filtracji 2224 i JBL e901, nie jest tak ładnie. Cyrkulacja wody jest wyraźnie mniejsza - w końcu są słabsze filtry, więc jaka miała by być. Woda przy tafli już nie faluje tak wyraźnie i w takiej odległości od deszczownic - deszczownice ustawione identycznie. Wyraźnie z prawej strony widać - a raczej nie widać ruchu wody. Jak wrzucę pokarm i zapomnę wyłączyć filtry (rzadko, ale się zdarzy), to owszem, delikatnie jest one zabierane przez ruch wody, ale w porównaniu z drugim, różnica jest duża. Gdy się przyglądam roślinkom z prawej strony, to nie widać żadnego ruchu - nawet najmniejszego falowania listków. Cały czas sądziłem, że to nie ma większego wpływu na roślinki, ale po paru miesiącach życia akwarium, coraz bardziej winie za kondycję roślin, właśnie słabszą cyrkulację. Tutaj roślinki z lewej strony, przy deszczownicach, rosną zdrowo, nie mają specjalnych braków, owszem zdarzają się pojedyncze zaglonione listki, ale ogólnie jest OK. Natomiast z prawej strony jest dużo gorzej. Roślinki nie rosną już takie zdrowe, owszem czubki są jak najbardziej w dobrej kondycji - tak około 5 cm od czubka - ale poniżej jest po prostu źle. Dodam, że problem dotyczy takich samych roślin, które rosną w jednym i w drugim akwarium - głównie chodzi o Ludwigie Repens i Wąkrotkę Białogłową. Roślinki były przekładane z pierwszego akwarium. Jeżeli chodzi o szybkość przyrostów, jest podobnie. W jednym i drugim roślinki przycinam (muszę przycinać) co dwa tygodnie. Więc nie ma wpływu na szybkość "rośnięcia" roślin, tylko na ich kondycję.
Dlatego planuje dołożenie: obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Koszt niewielki, a jeżeli może w jakiś sposób poprawić kondycję roślin, warto spróbować.
Ciekawy jestem waszych opinii wpływu cyrkulacji na kondycję akwarium - roślin.
Pozdrawiam Marcin

Rrrrogaty

Wpływ cyrkulacji wody na kondycję roślin - moje spostrzeżenia.

#2

Post autor: Rrrrogaty »

Marcinie dziwnie to jakoś napisałeś. Nie lepiej było dołożyć ten cyrkulator i wypowiedzieć się za miesiąc? Jak na razie wątek taki trochę z cyklu 'mieszających w głowie'. Wtedy można by było rzeczywiście mówić o spostrzeżeniach i mógłbyś wyraźnie potwierdzić, że różnica we wzroście roślin wynika z poprawienia cyrkulacji. Powodów może być dużo innych - chociażby kwestie alleopatii, różnice w widmie lub mocy światła, może są inne media filtracyjne, albo wpływ ma sama ich objętość, może są to kwestie mikroflory, albo zbiorniki zostały skolonizowane przez trochę inne szczepy bakterii. Te parę parametrów które jesteśmy w stanie pomierzyć to jeszcze nie wszystko co decyduje o sukcesie w uprawie roślin.

Oczywiście nie neguje wpływu cyrkulacji, ale sam z własnych obserwacji widzę, że mam parę zbiorników, gdzie woda praktycznie stoi (200l opędza tylko patmini), a rośliny i tak mi wyłażą ze zbiornika.
Awatar użytkownika

Autor
marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Wpływ cyrkulacji wody na kondycję roślin - moje spostrzeżenia.

#3

Post autor: marcinzabki29 »

Oczywiście nie omieszkam opisać zbiornika po dołożeniu cyrkulatora, ale mimo wszystko winiłbym póki co właśnie cyrkulację.
Uznajmy to za początek moich spostrzeżeń i zobaczymy różnicę - o ile będzie.
Widziałem że masz w zbiornikach tylko same paty mini, ale czy Ty nie masz ich prowadzonych na ziemi?
Może tutaj jest różnica pomiędzy akwarium prowadzących na ziemi, a na substracie. A może się mylę.
Media są w zasadzie takie same, co do objętości, to jedynie wynikające z pojemności z filtrów, ale są też podobne.
Planuje dołożyć cyrkulator, wsadzić świeże roślinki - takie same - i wtedy opiszę, czy się coś zmieniło.
Pozdrawiam Marcin

Rrrrogaty

Wpływ cyrkulacji wody na kondycję roślin - moje spostrzeżenia.

#4

Post autor: Rrrrogaty »

To może gwoli jasności i kronikarskiej porządności weź opisz jak najdokładniej te dwa zbiorniki i wstaw fotki. Dołóż cyrkultaor i cyknij je ponownie za miesiąc albo dwa i będzie wtedy ładny i wartościowy eksperyment jak ta lala.
Awatar użytkownika

Autor
marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Wpływ cyrkulacji wody na kondycję roślin - moje spostrzeżenia.

#5

Post autor: marcinzabki29 »

OK, da się zrobić.
Co do opisu, to już wszystko opisałem co się dało.
Jest tak samo prowadzone i tylko wydajnością filtrów się różni, oraz oświetleniem.
Wiem, że pisząc "tylko oświetleniem" to trochę źle brzmi. Ale wstawię jakieś zdjęcia jak już cyrkulator zakupię.
Pozdrawiam Marcin

Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Re: Wpływ cyrkulacji wody na kondycję roślin - moje spostrzeżenia.

#6

Post autor: Zbyszek »

marcinzabki29 pisze: Jest tak samo prowadzone i tylko wydajnością filtrów się różni, oraz oświetleniem.
Moim zdaniem już sobie sam odpowiedziałeś na pytanie: dlaczego w obu zbiornikach inaczej rosną rośliny ? I mam tu na myśli różnicę w oświetleniu.
Awatar użytkownika

Autor
marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Wpływ cyrkulacji wody na kondycję roślin - moje spostrzeżenia.

#7

Post autor: marcinzabki29 »

Nowe oświetlenie jest od tygodnia.
Dzisiaj wymieniłem roślinki na świeże, poobserwuje i zobaczę w jakiej będą kondycji za tydzień, dwa.
Wtedy się okaże czy to wpływ oświetlenia
Pozdrawiam Marcin

Rrrrogaty

Wpływ cyrkulacji wody na kondycję roślin - moje spostrzeżenia.

#8

Post autor: Rrrrogaty »

No i jakie wnioski marcinie? :P
Awatar użytkownika

Autor
marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Wpływ cyrkulacji wody na kondycję roślin - moje spostrzeżenia.

#9

Post autor: marcinzabki29 »

A więc, chyba nie do końca miałem rację.
Odstawiłem zupełnie nawożenie i leję tylko Pro Carbo - Mateusz dzięki Twojej sugestii. ;]
Kupiłem w Clariasie, w sumie to nie wiem czemu akurat te Carbo wybrałem, ale to była dobra decyzja.
Roślinki mają się dużo lepiej, wyglądają bardziej zdrowo i listki w dolnych partiach nie marnieją tak jak wcześniej.
Nie miałem po prostu czasu, żeby podjechać po cyrkulator .
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Wpływ cyrkulacji wody na kondycję roślin - moje spostrzeżenia.

#10

Post autor: marcinzabki29 »

Stało się, wczoraj zakupiłem pompę - cyrkulator.
Wybrałem najmniejszy jaki był pod względem gabarytów i wydajności.
I tak ma 2000l/h.
Pierwsze spostrzeżenie po dobie użytkowania - nie ma kożucha (filmu białkowego). Czasami mi się robił, nie duży ale jednak.
Poczekamy na reakcję roślinek. O ile w ogóle będzie.
Myślę, że na pewno pomoże w rozprowadzeniu CO2 po całym akwarium.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

PawelWaw
Uzależniony
Posty: 537
Rejestracja: ndz maja 11, 2014 12:41 pm
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Wpływ cyrkulacji wody na kondycję roślin - moje spostrzeżenia.

#11

Post autor: PawelWaw »

Gdzieś wyczytałem, że cyrkulacja w zbiorniku powinna wynosić 20x pojemność akwarium. Natomiast filtracja ok 10x pojemność akwarium . Nie pamiętam gdzie to czytałem , więc nie przytoczę źródła. U mnie w akwa 80 l pracują 2 eheimy 2213 spięte w szereg wydajność oscyluje w granicach 400 l/h i nie widzę żadnych problemów z roślinami, jak i z zalegającym syfem .
Awatar użytkownika

Autor
marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Wpływ cyrkulacji wody na kondycję roślin - moje spostrzeżenia.

#12

Post autor: marcinzabki29 »

Filtry spięte w szereg?
Nie bardzo widzę sens.
Właściwie możesz jeden wyłączyć z prądu, przepływ i tak nie powinien się zmniejszyć, a na pewno zaoszczędzisz na prądzie.
2213 ma na papierze 440l/h, raczej liczyłbym na coś około 300l/h.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

PawelWaw
Uzależniony
Posty: 537
Rejestracja: ndz maja 11, 2014 12:41 pm
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Wpływ cyrkulacji wody na kondycję roślin - moje spostrzeżenia.

#13

Post autor: PawelWaw »

W mojej opinii powoduje to dłuższy czas przepływu "jednej" wody przez biologię ( ona filtry zatankowane pod korek matrixem ) . Poza tym zawsze to w akwarium jeden zestaw wlotowo-wylotowy mniej ( wiadomo szklane rurki ada tanie nie są :-) ) . Przepływ przy pracujących obu głowicach to ok 5,5 litra na minutę.
Awatar użytkownika

Autor
marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Wpływ cyrkulacji wody na kondycję roślin - moje spostrzeżenia.

#14

Post autor: marcinzabki29 »

Czy jest różnica gdy wyłączysz jeden?

Moje spostrzeżenia po dwóch dobach pracy cyrkulatora - woda stała się wyraźniej klarowna, cały czas brak filmu białkowego na powierzchni.
Jest zdecydowanie lepiej.
Ostatnio zmieniony wt lut 14, 2017 7:36 pm przez marcinzabki29, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

Wpływ cyrkulacji wody na kondycję roślin - moje spostrzeżenia.

#15

Post autor: Romgiel »

I jak eksperyment? Sam się nad tym zastanawiam chociaz ogolnie chciałem aby cały sprzęt był u mnie schowany za korzeniem i nie wiem czy najpierw nie spróbować z deszczownią ustawioną pionowo.
Awatar użytkownika

Autor
marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Wpływ cyrkulacji wody na kondycję roślin - moje spostrzeżenia.

#16

Post autor: marcinzabki29 »

Wydaje się lepiej.
Cyrkulator niestety czasami nie wchodzi na pełne obroty.
Pewnie czeka mnie reklamacja :(
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

PawelWaw
Uzależniony
Posty: 537
Rejestracja: ndz maja 11, 2014 12:41 pm
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Wpływ cyrkulacji wody na kondycję roślin - moje spostrzeżenia.

#17

Post autor: PawelWaw »

marcinzabki29 pisze: zy jest różnica gdy wyłączysz jeden?
Jest i to całkiem duża.
ODPOWIEDZ