Świetlówki led

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
MartaS
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: wt gru 16, 2014 4:04 pm
Telefon: 504 758 272
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marta
Płeć:

Świetlówki led

#1

Post autor: MartaS »

Chciałabym zmienić oświetlenie nad akwarium. Obecnie posiadam belkę na tradycyjne świetlówki t5 o długości 85cm i mocy 2x 39W. Nie umiem sama skonstruować oświetlenia ledowego i mało znam się na sprawach technicznych. W sprzedaży są dostępne świetlówki ledowe, które można zainstalować zamiast tradycyjnych. I tu pojawiają się pytania. Mianowicie, czy kupuję świetlówkę led i po prostu ją montuję do obecnej belki?Czy potrzebuję jakiś dodatkowych urządzeń jeszcze, które są konieczne? Jakiej mocy powinny być ledowe świetlówki, aby dawały roślinom co najmniej tyle światła ile mają teraz? Mam na myśli nie wizualny efekt świetlny, a faktyczną dostępną ilość światła wykorzystywaną w fotosyntezie? I czy ktoś ma wiedzę na temat tych świetlówek led w zakresie "czy warto"? Chciałabym zjechać z rachunków za prąd, jednocześnie mogę pozwolić sobie finansowo na zakup ledów. Wiem, że ledy są dla roślin tak samo dobre jak i tradycyjne oświetlenie, ale czy akurat konkretnie świetlówki led też? Proszę o rady, jeśli to możliwe prostym "nie technicznym" językiem. :-) :-)
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Re: Świetlówki led

#2

Post autor: radmac »

Co do instalacji - trzeba trochę poprzekładać kabelki - do świetlówek jest potrzebny statecznik a do LEDów nie - oczywiście do ledów do 220V, ale z tego co się orientuję, raczej wszystkie LEDy w tubie do świetlówki są 220V. Najprościej rzecz ujmując, trzeba kabelki tak ułożyć, żeby z gniazdka szły prosto do LEDów.
Co do mocy - to nie takie proste :) - mocy jak najwięcej dla roślinek, ale też jak najmniej, żeby Ci się te LEDy nie spaliły w miesiąc tylko świeciły jak najdłużej.
Czy warto? Oczywiście najbardziej warto, jak się samemu coś zrobi/skonstruuje/upichci. Ale jak sama piszesz - to nie dla Ciebie. Dlatego pewnie warto.
Wszędzie dużo piszą o dodawaniu do LED różnych kolorów - niebieskiego i czerwonego - z własnego doświadczenia powiem Ci, że to pic na wodę, wystarczy trochę pomieszać ciepłe/zimne LEDy - czyli niekoniecznie trzeba kupować te droższe z napisem akwarystyczne
Z tego co wiem, na forum parę osób próbowało LEDowych zamienników świetlówek, ale koniec końców sami coś sobie kleili, bo nie do końca było jak trzeba.

Autor
MartaS
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: wt gru 16, 2014 4:04 pm
Telefon: 504 758 272
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marta
Płeć:

Re: Świetlówki led

#3

Post autor: MartaS »

No tak, czyli jeśli trzeba nawet tutaj przekładać kabelki, to może jednak lepiej skonstruować coś samemu przy pomocy kogoś mądrzejszego. Co do tych różnych kolorów led, to mi najbardziej odpowiada zimny, czyli zwykłe białe. Też myślę, że produkty z dopiskiem "akwarystyczne" bywają mocno przereklamowane. Będę musiała mocno się zawziąć, poczytać, zrobić sobie jakąś instrukcję typu krok po kroku i jazda.
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Re: Świetlówki led

#4

Post autor: radmac »

MartaS pisze:mi najbardziej odpowiada zimny
super, ale radzę dodać choć trochę ciepłego - dodatkowe widmo czerwieni dla roślin. Wystarczy pomieszać 70/30 albo nawet 80/20 zimnego/ciepłego.
Zresztą cholera wie, na samych zimnych pewnie rośliny też dadzą radę? Próbuj!
Jest parę tematów na forum:
http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=5&t=31809
http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=10&t=31311
http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=2&t=30324 - DYI by ROGATEK - wersja fulwypas.
http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=5&t=29571

Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Re: Świetlówki led

#5

Post autor: Zbyszek »

Jeśli chodzi o podłączenie do prądu świetlówek led nie akwarystycznych - takich zwykłych, biurowych, domowych, itp, (takie mam w swoich akwariach) to są dwa rodzaje - z podłączeniem z obu stron rury i z podłączeniem z jednej strony. Przy drugiej wersji trzeba niestety przerabiać instalację w pokrywie - odłączyć statecznik i starter (jeśli jest) a kable zasilające podłączyć bezpośrednio do gniazda świetlówki z jednej strony. W pierwszym przypadku (podłączenie z obu stron świetlówki) jeśli mamy statecznik elektroniczny musimy postąpić podobnie jak napisałem powyżej, natomiast jeśli mamy statecznik indukcyjny ze starterem (starsze typy oświetlenia) nic nie trzeba przerabiać, wystarczy wyjąć starter i świetlówka będzie działać.


MartaS - sprawdź jaki masz statecznik w pokrywie, jeśli indukcyjny, to kup świetlówki z podłączeniem obustronnym i nic nie będziesz musiała przerabiać :).
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Re: Świetlówki led

#6

Post autor: radmac »

Zbyszek pisze: MartaS - sprawdź jaki masz statecznik w pokrywie, jeśli indukcyjny, to kup świetlówki z podłączeniem obustronnym i nic nie będziesz musiała przerabiać :).
Marta pisała o T5 - z tego co się orientuję to do nich już nikt nie robił indukcyjnych.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Re: Świetlówki led

#7

Post autor: marcinzabki29 »

Potwierdzam, daj też ciepłe ledy.
U siebie dałem zimne i pomimo tego, że mam nie tylko ledy
to wizualnie jest tak sobie.
Pozdrawiam Marcin

Autor
MartaS
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: wt gru 16, 2014 4:04 pm
Telefon: 504 758 272
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marta
Płeć:

Re: Świetlówki led

#8

Post autor: MartaS »

Dziękuję za wszystkie rady. Pomimo najszczerszych chęci i tak nie wiem które to statecznik. Jakby ktoś paluchem pokazał...Myślę, że wkrótce dojrzeję do tematu bardziej. Może dam ogłoszenie na forum z prośbą o pomoc w konstrukcji nowego oświetlenia. Obejrzałam parę różnych wersji oświetlenia i rzeczywiście parę ciepłych się przyda. Swoją drogą to czemu nie produkują gotowych, dobrych o odpowiedniej mocy belek ledowych tylko człowiek ja chce dobrze to musi się namęczyć?
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Re: Świetlówki led

#9

Post autor: radmac »

ależ produkują! tylko za dodannie napisu 'akarystyczne' +150% ceny.

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Re: Świetlówki led

#10

Post autor: marcinzabki29 »

Produkują, niektórzy kupują i różnie się to kończy :x
O cenie nie wspominając :o
Pozdrawiam Marcin

Autor
MartaS
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: wt gru 16, 2014 4:04 pm
Telefon: 504 758 272
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marta
Płeć:

Świetlówki led

#11

Post autor: MartaS »

Z różnych opinii na forach i nie tylko wynika, że te gotowce są jednak za słabe, tzn dla roślin. Np. belka Beams Work 600 ma moc 12W i sugerują, że jest świetna tymczasem opinie o niej są takie, że ledwo mchy chcą pod nią rosnąć. Z kolei belka Diversa 27,4 W już nieco mocniejsza, też wydaje się być za słaba, zdaniem użytkowników. Ja mam 200l akwarium i świetlówki o mocy łącznej 78W. Myślałam o ledach, o zsumowanej mocy około 60W, myślicie że wystarczy? Mam w akwa żabienice, rotale, anubiasy, to żaden roślinniak. Nie nawożę niczym oprócz kulek gliniano torfowych. To dojrzały zbiornik, więc podłoże już nie jest zupełnie jałowe. Nie daję też co2 i raczej nie zamierzam, więc z założenia nie chcę mocniejszych ledów niż te 60W. Pytanie czy te 60W poprawią warunki świetlne dla roślin i w stosunku do obecnych 78W świetlówkowych?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Świetlówki led

#12

Post autor: marcinzabki29 »

Z tego co się orientuje, to w ledach ważniejsze są lumeny.
W 240 litrach mam dwie świetlówki - 30 i 36 wat T8, oraz kupne ledy.
Wierz mi, że roślinki nie narzekają, oczywiście są roślinki które nie chcą rosną, jak na przykład blyxa. Ale większość daje radę i co dwa tygodnie mam co ciąć. Tyle, że podaje CO2. Ale przestałem nawozić, czasami mi się zdarzy jakiegoś gotowca wlać i trochę potasu. Gdy wlewałem codziennie, to co tydzień musiałem przycinać :razz:
Pozdrawiam Marcin

Autor
MartaS
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: wt gru 16, 2014 4:04 pm
Telefon: 504 758 272
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marta
Płeć:

Świetlówki led

#13

Post autor: MartaS »

Tak, ale ja chciałabym zupełnie wyeliminować świetlówki. Czyli ile i o jakiej mocy (wiem że są 1W i 3W i nic więcej nie wiem) powinnam zamontować, żeby dla roślin było lepiej, albo nie gorzej niż teraz przy 78W ze świetlówek?

Autor
MartaS
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: wt gru 16, 2014 4:04 pm
Telefon: 504 758 272
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marta
Płeć:

Świetlówki led

#14

Post autor: MartaS »

Rośliny u mnie też dają radę i mogłoby być jak jest, ale ja chciałabym przede wszystkim obniżyć zużycie prądu przez oświetlenie akwarium.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Świetlówki led

#15

Post autor: marcinzabki29 »

Piszesz o Power ledach.
Ostatnio koledze założyłem Ledy - o których pisałem PW - akwarium 40cm wysokości. Roślinki naprawdę ładnie rosną. Nie ma może bardzo wymagających roślinek i akwarium to ziemniaczek.
Pozdrawiam Marcin
ODPOWIEDZ