Pielęgniczka Ramireza

ODPOWIEDZ

Autor
MsNobody
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: wt gru 06, 2016 11:53 am
Lokalizacja: Warszawa,rembertów
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pielęgniczka Ramireza

#1

Post autor: MsNobody »

Wczoraj zajrzałem do sklepu zoologicznego i zobaczyłem Pielęgniczka Ramireza. Strasznie mi się spodobały. Coś tam poczytałem informacji jest sporo ale nie do końca spójne.
Proszę szanownych forumowiczów w miarę możliwości na odpowiedz na klika pytań :
1. Czy baniak 40x40x40 będzie ok dla parki ?
2. Wszędzie piszą że podłoże powinno być piaszczyste. Czy to istotne ( przekopują ocierają się czy coś ? )
3. Czytałem o natlenieniu wody. Czy dadzą radę z CO2
4. jaki jest ich stosunek do mniejszych mieszkańców ( traktują jako pokarm?)
5. Jak się zachorują w akwarium ( aktywne na widoku czy raczej skryte w cieniu )
6. Ostatnie pytanie na które już chyba znam odpowiedz ale... Jak z krewetkami? zjadają czy nie ?
Awatar użytkownika

Tomasz3k
Zapaleniec
Posty: 451
Rejestracja: pt lut 06, 2015 9:12 pm
Lokalizacja: Mokotów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Pielęgniczka Ramireza

#2

Post autor: Tomasz3k »

1.Starczy
2. Nie musi być sam piasek, ale piaskownica , nawet niewielka jest wskazana.
3.Dadzą
4. Małe krewetki zjedzą i małe gupiki również potrafią przetrącić :), dorosłych gupików nie ruszają(przynajmniej u nas)
5. U nas są bardzo aktywne, jak ktoś podchodzi do akwarium to zaraz są przy przedniej szybie.
6.Wracamy do punktu 4 :)
Ostatnio zmieniony śr mar 29, 2017 1:46 pm przez Tomasz3k, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
MsNobody
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: wt gru 06, 2016 11:53 am
Lokalizacja: Warszawa,rembertów
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pielęgniczka Ramireza

#3

Post autor: MsNobody »

Tomasz3k pisze: 1.Starczy
2. Nie musi być sam piasek, ale piaskownica , nawet niewielka jest wskazana.
3.Dadzą
4. Małe krewetki zjedzą i małe gupiki również potrafią przetrącić :), dorosłych gupików nie ruszają(przynajmniej u nas)
5. U nas są bardzo aktywne, jak ktoś podchodzi do akwarium to zaraz są przy przedniej szybie.
6.Wracamy do punktu 4 :)
Dziękuję za szybką odpowiedz. Jeśli możesz napisz mi jeszcze czym je karmisz i na jakich parametrach wody są chowane.
Dodano po przerwie do tego postu:
Może ktoś widział gdzieś w Wawa do kupienia w takim wybarwieniu ?
https://www.google.pl/search?q=&tbm=isc ... 22AcF6y2XM:
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Pielęgniczka Ramireza

#4

Post autor: radmac »

Tomasz3k pisze: Małe krewetki zjedzą
no nie tylko małe
Awatar użytkownika

Tomasz3k
Zapaleniec
Posty: 451
Rejestracja: pt lut 06, 2015 9:12 pm
Lokalizacja: Mokotów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Pielęgniczka Ramireza

#5

Post autor: Tomasz3k »

MsNobody pisze:
Tomasz3k pisze: 1.Starczy
2. Nie musi być sam piasek, ale piaskownica , nawet niewielka jest wskazana.
3.Dadzą
4. Małe krewetki zjedzą i małe gupiki również potrafią przetrącić :), dorosłych gupików nie ruszają(przynajmniej u nas)
5. U nas są bardzo aktywne, jak ktoś podchodzi do akwarium to zaraz są przy przedniej szybie.
6.Wracamy do punktu 4 :)
Dziękuję za szybką odpowiedz. Jeśli możesz napisz mi jeszcze czym je karmisz i na jakich parametrach wody są chowane.
Niczym specjalnym ich nie karmię , płatki i mrożonki. ale skubią również pastylki dla glonojadów :) lubią wszystko.

Co do akurat tego konkretnego wybarwienia, to pytaj ROGATKA , jak nie ma to pewnie spróbuje sprowadzić. Możesz też podjechać na sadybe do best mall , tam ostatnio sporo ramirezek ładnych widziałem.
Dodano po przerwie do tego postu:
radmac pisze:
Tomasz3k pisze: Małe krewetki zjedzą
no nie tylko małe
Małe w sensie np. RC, amanek nawet nie podskubują( przynajmniej u nas:) )
Ostatnio zmieniony śr mar 29, 2017 3:43 pm przez Tomasz3k, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Pielęgniczka Ramireza

#6

Post autor: rupert »

U mnie w 54 litrach zjadły całą populacje red cherry mimo gęsto zarośniętego baniaka
Tomasz3k pisze: Niczym specjalnym ich nie karmię , płatki i mrożonki. ale skubią również pastylki dla glonojadów lubią wszystko.
Z tego co ja się wtedy interesowałem to głównym ich menu są pokarmy żywe. Ale nie pogardzą suchym i mrożonym,

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

Pielęgniczka Ramireza

#7

Post autor: 12dot12 »

1. Będzie ok, ale nie dawaj do nich za dużo drobnicy, bo to mały baniak
2. Musi być piasek, a przynajmniej plaża; piasek jest dla nich jak szczoteczka do zębów dla człowieka (mikrogeophagus = mikroziemiojadek, przekopuje jak najbardziej)
3. Podobno dają radę, ale IMHO nie powinno się ich dawać do takich warunków, bo się będą męczyć (są wrażliwe)
4. Bardzo maleńkie rybki mogą zjeść, agresywny samiec raz zapolował u mnie nawet na małego neona (ale to wyjątkowy agresor)
5. Aktywne i żarłoczne :D właściciel podchodzi = okazja do żebrania o żarcie :D w akwarium rządzą, przeganiają drobnicę (i siebie nawzajem)
6. Tak
Karmienie - jeżeli chcesz mieć ramirezy zdrowe i szczęśliwe, polecam pokarmy mrożone (Ocean Nutrition) i suche (Hikari, Naturefood, Discusfood, Dainichi) z opisem "dla paletek" albo nawet dla ryb morskich - ramirezy mają delikatny przewód pokarmowy, łatwo łapią pasożyty, dlatego trzeba je wzmacniać i dawać im żarcie najwyższej jakości. Granulaty (wszystkie oprócz NF) obowiązkowo moczymy co najmniej 5 minut przed podaniem, żeby zmiękły i nie puchły rybie w żołądku. Nie wolno przekarmiać.
Zapomnij o ochotce! i o tubifeksie, to syf.
Woda IMHO obowiązkowo przefiltrowana przez RO; jak najniższe twardości. Można lekko dokwasić torfem, ale nie można przesadzać z garbnikami.
Ogólnie to są ryby fajne i warto je mieć, ale to już nieco wyższa szkoła jazdy - łatwo jest je stracić, jak się coś zaniedba albo przywlecze jakąś zarazę.
Rady z autopsji, tzn. z własnego doświadczenia.
Nie słuchaj sprzedawców mówiących, że to łatwe ryby i do każdych warunków. Boleśnie się przekonałam, że to nieprawda.
Ostatnio zmieniony śr mar 29, 2017 9:39 pm przez 12dot12, łącznie zmieniany 1 raz.
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pielęgniczka Ramireza

#8

Post autor: Lech-u »

12dot12 pisze: Zapomnij o ochotce! i o tubifeksie, to syf.
Dlaczego?

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

Pielęgniczka Ramireza

#9

Post autor: 12dot12 »

Po pierwsze, te "robale" żyją w bardzo brudnym środowisku, w którym nie przeżyłaby żadna ryba, i akumulują w swoich ciałach różne świństwa, w tym metale ciężkie. I raczej nie bardzo chce mi się wierzyć w hodowlaną ochotkę z czystego bajorka. Taniej jest iść gdzieś ukopać...
Zresztą sam smród rzeczonych pokarmów daje wiele do myślenia. W porównaniu z nimi taki wodzień czy artemia są prawie bezzapachowe...
Po drugie - co do ochotki: jej budowa, a konkretnie słynne "pazurki", dla delikatnych ryb po prostu jest zagrożeniem - może im perforować jelita.
Ostatnio zmieniony czw mar 30, 2017 11:02 am przez 12dot12, łącznie zmieniany 1 raz.
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pielęgniczka Ramireza

#10

Post autor: marcinzabki29 »

12dot12 pisze: Zresztą sam smród rzeczonych pokarmów daje wiele do myślenia
Kupowałem żywą ochotkę na giełdzie, nie śmierdziała, rzekłbym, że była bezzapachowa.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pielęgniczka Ramireza

#11

Post autor: Lech-u »

12dot12 pisze: te "robale" żyją w bardzo brudnym środowisku
Świnie też. Jest to brud organiczny, zasadniczo mało szkodliwy i łatwy do wypłukania.
12dot12 pisze: i akumulują w swoich ciałach różne świństwa
Skąd wiesz?
12dot12 pisze: Zresztą sam smród rzeczonych pokarmów daje wiele do myślenia
Nigdy nie stwierdziłem smrodu w świeżych robalach. I nie ważne w jakiej były postaci: żywe, mrożone czy liofilizowane.
12dot12 pisze: co do ochotki: jej budowa, a konkretnie słynne "pazurki", dla delikatnych ryb po prostu jest zagrożeniem - może im perforować jelita.
Nie wiem skąd się biorą takie opinie. Czyżby to był kolejny mit akwarystyczny?

Autor
MsNobody
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: wt gru 06, 2016 11:53 am
Lokalizacja: Warszawa,rembertów
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pielęgniczka Ramireza

#12

Post autor: MsNobody »

Dziękuję za podpowiedź. Martwi mnie fakt że nie mam gdzie zrobić plaży. Jeśli rozwiąże ten problem w sobotę ruszam na poszukiwania nowych mieszkańców

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

Pielęgniczka Ramireza

#13

Post autor: 12dot12 »

Lechu - żadne mity, to wiedza z pierwszej ręki, od ludzi po studiach na kierunku biologia/ichtiologia i wieloletnich biotopowych akwarystów :)

Widzę, że uderzyłam przypadkowo w czuły punkt, chyba po prostu lubicie używać ochotki - i trudno, wytrzymalsze ryby sobie poradzą, jednak dla pielęgniczek zdecydowanie odradzam. I niniejszym milknę i odsyłam do forów już typowo specjalistycznych, naukowych, po lekturę.

Np. tu:
https://cichlidae.pl/showthread.php?tid=586

MsNobody - plażę można zrobić nawet niewielką ;) albo np. dwie w rogach akwa. Na pewno wyczarujesz miejsce. Powodzenia z ramkami, to wspaniałe (choć kapryśne) ryby.
Ostatnio zmieniony czw mar 30, 2017 9:25 pm przez 12dot12, łącznie zmieniany 2 razy.
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pielęgniczka Ramireza

#14

Post autor: Lech-u »

12dot12 pisze: I niniejszym milknę
O rany. Znowu "foch"?
Jak widać różne źródła "ichtiologiczne" różnie mówią.
Moje źródła ichtiologiczne (doktor nauk ichtiologicznych) twierdzi, że ochotka jest w pełni bezpieczna, a te wpisy na forach "naukowych" generują osoby, które się boją ochotki bo tak słyszały.
12dot12 pisze: jednak dla pielęgniczek zdecydowanie odradzam
Może to nie jest żadnym "benchmarkiem" ale moje pielęgniczki od ok. 30 lat dostają ochotkę i żyją. Wiem, że to żaden dowód, ale...

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

Pielęgniczka Ramireza

#15

Post autor: 12dot12 »

Macie jakieś dziwaczne podejście do mnie.
Te osoby nie słyszały, tylko studiowały, oglądały, rozbierały na czynniki pierwsze i po prostu wiedzą ;)
U ciebie to nie jest żaden benchmark. To fart.
Ja wychodzę z założenia, że nie ma co ryzykować, jest tyle innych bezpieczniejszych pokarmów. I oprócz tego nie tak otłuszczających, jak ochotka.
Ostatnio zmieniony czw mar 30, 2017 9:27 pm przez 12dot12, łącznie zmieniany 1 raz.
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pielęgniczka Ramireza

#16

Post autor: Lech-u »

12dot12 pisze: U ciebie to nie jest żaden benchmark. To fart.
Zatem mam farta od 30 lat. Super! Lucky me!
12dot12 pisze: Te osoby nie słyszały, tylko studiowały, oglądały, rozbierały na czynniki pierwsze i po prostu wiedzą
Rozumiem. Wygląda, że te osoby nie miały farta.

Dieta zróżnicowana. Może to jest tajemnicą sukcesu. Trochę ochotki, trochę innych robali, ale też trochę suchego, mrożonego, trochę naturalnego np. warzywko. I będzie git.

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

Pielęgniczka Ramireza

#17

Post autor: 12dot12 »

Jak najbardziej dieta zróżnicowana. I bez niepotrzebnego ryzyka, jakim jest ochotka ;) na rynku są mrożone:
- artemia
- wodzień
- larwy czarnego komara
- dafnia
- cyklop
- jaja krabów
- ikra
- różne mieszanki
I suche - od płatków Tropicala począwszy, na granulatach / ekstrudatach "wypaśnych" firm jak Hikari, Naturefood, Dainichi czy NorthFin skończywszy...
...i jest ich tak wiele, że nie ma co ryzykować niepewną ochotką czy rurecznikiem :) primum non nocere.

PS. Nieśmiało zauważam, że ten wątek nie do końca jest na temat w tym temacie... :cool: ale w sumie taka burza mózgów może się przydać, nie tylko autorowi, ale i każdemu akwaryście z większym hoplem :)
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pielęgniczka Ramireza

#18

Post autor: Lech-u »

12dot12 pisze: primum non nocere.
Jakby ochotka była z kategorii "nocere" to raczej byłaby wycofana ze sprzedaży.

Nie popadajmy w paranoję.
Podanie ochotki raz na jakiś czas prawdopodobnie nie szkodzi rybom. I tyle.

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

Pielęgniczka Ramireza

#19

Post autor: 12dot12 »

...prawdopodobnie...
PS. Kule-akwaria też są w sprzedaży... no bo co, przecież można. Przecież ludzie od dawna ich używają.
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pielęgniczka Ramireza

#20

Post autor: Lech-u »

12dot12 pisze: Kule-akwaria też są w sprzedaży.
Oczywiście.
A akwaria panoramiczne? To też wycinek kuli.
A w Afryce biją Murzynów. I co?

Ochotka nie jest niebezpiecznym pokarmem. Jeśli nie jest w nadmiarze.

PS. Woda jest trująca dla człowieka. Wypicie ponad 5-7 litrów wody w krótkim czasie, może być śmiertelne. Primum non nocere!
Zakazać sprzedaży wody dla człowieka! Woda zabija! Ale tylko w nadmiarze.

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

Pielęgniczka Ramireza

#21

Post autor: 12dot12 »

Skąd wiedziałam, że temat się zakończy kpinami ze mnie ;) no cóż... tutaj to chyba norma. Admin/mod musi mieć rację :cool: nawet jak jej nie ma.
Do autora tematu - jakbyś potrzebował jakiejś porady w temacie Ramirezek, pisz śmiało ;) trzymam te stworki u siebie, obserwuję je pilnie każdego dnia i coś zawsze mogę pomóc.
Ostatnio zmieniony czw mar 30, 2017 9:58 pm przez 12dot12, łącznie zmieniany 1 raz.
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pielęgniczka Ramireza

#22

Post autor: Lech-u »

12dot12 pisze: coś zawsze mogę pomóc
Owszem. A czasami też zaszkodzić.
12dot12 pisze: Admin/mod musi mieć rację
Admin też człowiek. Lubi mieć rację.
Jeśli piszę jako admin to używam takiego narzędzia:

!

uuuu!!!, uwaga ADMIN pisze!!!!
W innych przypadkach jestem po prostu użytkownikiem FAWA.

PS. Nie bierz tej dyskusji personalnie do siebie. Każdy ma prawo do swojego zdania. A forum jest od tego, żeby każdy mógł wyrazić swoją opinię.
Ja szanuję Twoje zdanie, mimo, że uważam, że jest zbyt radykalne. To co jest dobre: stosując się do Twoich rad nie zaszkodzimy naszym podopiecznym. I za to Ciebie cenię!

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

Pielęgniczka Ramireza

#23

Post autor: 12dot12 »

Ach dziękuję :D
Pytanie: w czym mogę zaszkodzić? zaintrygowało mnie to.
Luzik. Niechaj każdy z nas przy swej opinii pozostanie. Oby tylko nie szkodzić tym, którzy w naszych sporach (i w ogóle) głosu nie mają, czyli rybom.
Ostatnio zmieniony czw mar 30, 2017 10:21 pm przez 12dot12, łącznie zmieniany 1 raz.
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pielęgniczka Ramireza

#24

Post autor: marcinzabki29 »

12dot12 pisze: Ach dziękuję
Czyżbym wyczuł sarkazm?
Widzę, że wszystko jest dobrze dopóki nie zacznie się dyskusja na temat tego co piszesz. I tak jest za każdym razem. Z pewnością masz wiedzę na ich temat. Ale to nie oznacza, że trzeba być takim radykałem.
Pozdrawiam Marcin

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

Pielęgniczka Ramireza

#25

Post autor: 12dot12 »

Bo taka już jestem wredna małpa ;) i człowiek zły. O.
A czy intencja przedmówcy była sarkastyczna?... czy nie?...
PS. Odbiegamy znów od tematu...
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika

ahr
Zapaleniec
Posty: 444
Rejestracja: wt mar 15, 2016 6:13 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Pielęgniczka Ramireza

#26

Post autor: ahr »

Są zboczeńcy i lewacy fundujący ziemiojadom piach, są też doświadczeni hodowcy z powodzeniem rozmnażający je na żwirze. Nie ma o co kopii kruszyć. Bo i po co.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

Pielęgniczka Ramireza

#27

Post autor: 12dot12 »

No proszę, mamy i wątek polityczny, wprawdzie trafiony jak kulą w płot, ale zawsze :D i coraz mocniejsze określenia lecą. (choć w ten sposób to ich autor wystawia samemu sobie świadectwo.)
Temat się rozkręca. Nie pozostaje nic innego, jak wyjąć popcorn i colę. Może jeszcze okulary trójwymiarowe. :cool:
PS. Po co kruszyć kopie? - ano po to, żeby zaoszczędzić ludziom przykrości związanych ze słabą kondycją ryb. Gupik wiele wybaczy. Ramireza nie tak wiele (bez piasku i przy byle jakim żywieniu wzrasta ryzyko złapania pasożytów, a one dziesiątkują te ryby - wystarczy się rozejrzeć i poczytać). I po to jest to kruszenie kopii.
Pozdrawiam wiosennie.
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.
ODPOWIEDZ