Zapraszamy na comiesięczne spotkania warszawskich akwarystów i użytkowników FAWA.PL.
Szczegóły w wątku: kliknij! Najbliższe spotkanie już... w sobotę, 10.02.2018.o o godzinie 17:00. Zapraszamy do PUBu Zielona Gęś koło Metro Pole Mokotowskie
Pojawiła się nowsza wersja Tapatalk. Proszę sprawdzić, czy wszystko działa.

Nicienie

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Na imię mam: Lech-u
Nicienie

Post autor: Lech-u » ndz lip 23, 2017 1:28 pm

Ostatni post z poprzedniej strony:

Ja wiem: dużo za dużo.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u

Awatar użytkownika

rudy1986
Zasłużeni
Telefon: 531694684
Na imię mam: Lukasz
Nicienie

Post autor: rudy1986 » ndz lip 23, 2017 2:49 pm

Lech-u pisze:Ja wiem: dużo za dużo.
Do akwarium?? Tak naprawde w handlu ogolnym jest dostepny i stosowane moze 4 rodzaje

telefonotapatalkniete

Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Nicienie

Post autor: Lech-u » ndz lip 23, 2017 3:54 pm

Dużo za dużo, bo bardzo często używamy leków (wszelakich) na wszelki wypadek.
Zauważ jak wygląda radzenie w przypadku jakichkolwiek odstępstw od normy w akwarium.
"Coś się dzieje" - a na to odpowiedź: "to wlej to czy tamto".
I tak jest zarówno z lekami jak i innymi preparatami akwarystycznymi.

To co zostało zacytowane z charakterystyki produktu leczniczego (Metronidazol) jeszcze "gorzej" wygląda w przypadku akwarium.
Bo u człowieka jest cały organizm, który w jakimś stopniu metabolizuje leki. A mimo tego wydalamy w niezmienionej formie bardzo dużą część tego co zostało podane pacjentowi.

A w akwarium? Prawie wszystko co podaliśmy zostaje wcześniej czy później wylane do kanalizacji w niezmienionej formie (chyba, że część ulegnie jakiemuś rozpadowi pod wpływem światła lub innych czynników).

A teraz popatrz w Clariasie na półkę z lekami. Ile tego tam macie na stanie? 10 kartonów? Może więcej? I wlej to wszystko do kibla. Robi wrażenie? A więc dokładnie taką samą drogą wszystkie te preparaty z Clariasów, Rogatków i innych Kakadów trafią do kibla. Czyli tam, gdzie nie powinny trafić. Czyli właśnie w taki sposób wpływamy na patogeny występujące w naturze. Bo patogen czuje taki Metronidalol w małej ilości i od razu produkuje odpowiednią broń przeciwko niemu. I w efekcie trzeba lać coraz więcej lub coraz to inne leki, żeby odniosły skutek.

Tak z ciekawości: możesz powiedzieć ile rocznie sprzedaje się antybiotyków akwarystycznych w Clariasie? Oczywiście o ile to nie tajemnica handlowa.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u

Awatar użytkownika

rudy1986
Zasłużeni
Nicienie

Post autor: rudy1986 » ndz lip 23, 2017 4:28 pm

Lechu antybiotykow jest w ofercie moze ze 3-4?? Fmc nie jest antybiotykiem

telefonotapatalkniete

Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Nicienie

Post autor: Lech-u » ndz lip 23, 2017 7:08 pm

A ile tego sprzedajecie?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u

Awatar użytkownika

rudy1986
Zasłużeni
Nicienie

Post autor: rudy1986 » ndz lip 23, 2017 7:10 pm

Fmc to idzie litrami. Ale baktotabs, protocaps M czy inne specyfiki ida w ograniczonych ilosciach

telefonotapatalkniete

Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Nicienie

Post autor: Lech-u » ndz lip 23, 2017 7:13 pm

No właśnie.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u

Awatar użytkownika

rudy1986
Zasłużeni
Nicienie

Post autor: rudy1986 » ndz lip 23, 2017 7:16 pm

Ale FMC to nie antybiotyk:) a mysle ze czesc osob wrzuca to do jednego wora i dlatego taka panika jest, jak to zostalo zaprezentowane przez As400

telefonotapatalkniete

MagdaK
Bywalec
Na imię mam: Magda
Nicienie

Post autor: MagdaK » śr lip 26, 2017 1:41 pm

Możecie mi powiedzieć jak z wymianą wody jakbym zdecydowała się na ten pierwszy wariant czyli stosowanie leku przez kilka dni bez przerwy.
Zamówiłam już dawno to MLP ale jakoś nie może dojść a czas do mojego wyjazdu coraz krótszy..

Awatar użytkownika

as400
Zapaleniec

Nicienie

Post autor: as400 » śr lip 26, 2017 1:59 pm

MagdaK pisze: Możecie mi powiedzieć jak z wymianą wody jakbym zdecydowała się na ten pierwszy wariant czyli stosowanie leku przez kilka dni bez przerwy.
Zamówiłam już dawno to MLP ale jakoś nie może dojść a czas do mojego wyjazdu coraz krótszy..
Zrób podmianę przed pierwszą turą a potem przed drugą turą.
-------------------

MagdaK
Bywalec
Nicienie

Post autor: MagdaK » śr lip 26, 2017 7:56 pm

Przepraszam, właśnie chodziło mi o tą opcję, że podaje się kilka dni codziennie..
Dodano po przerwie do tego postu:
Dobra, dotarło :) Mam jeszcze takie głupie pytanie .. Wsypuję proszek do akwarium czy to się jakoś rozrabia najpierw ?

Awatar użytkownika

rudy1986
Zasłużeni
Nicienie

Post autor: rudy1986 » śr lip 26, 2017 8:56 pm

Najlepiej rozrob, bo w akwarium moze minac troche czasu zanim osiagnie odpowiednie stezenie

telefonotapatalkniete

Awatar użytkownika

as400
Zapaleniec

Nicienie

Post autor: as400 » czw lip 27, 2017 9:04 am

MagdaK pisze: Przepraszam, właśnie chodziło mi o tą opcję, że podaje się kilka dni codziennie..
Dodano po przerwie do tego postu:
Dobra, dotarło :) Mam jeszcze takie głupie pytanie .. Wsypuję proszek do akwarium czy to się jakoś rozrabia najpierw ?
Podmianę zrób przed podaniem pierwszej dawki a potem nie podmieniaj aż nie zakończysz podawania (czyli powiedzmy te 5-7 dni). Rozrób najpierw - najlepiej w wodzie RO. Ale nie musisz jakoś wściekle mieszać. Jak proszek nie zniknie całkowicie to reszta rozpuści się w akwarium.
-------------------

MagdaK
Bywalec
Nicienie

Post autor: MagdaK » sob lip 29, 2017 11:50 am

Dzięki za informację. Tak się zastanawiam po czym poznać, że to pomoże..
No i nie wiedziałam, że od tego umrą krewetki - miałam 2 i obie padły po kilku godzinach od podania.

Ogólnie od jakiegoś czasu zaczęły mi umierać ryby, obecnie 1 jest już w stanie agonalnym i kolejne 2 wydaje mi się, że umrą w przeciągu kilku-kilkunastu dni. Chciałabym uratować pozostałe ale nawet nie wiem, czy coś im dolega. Zachowują się całkowicie normalnie, obserwuję kupy i chyba też są w większości przypadków normalne chociaż u dwóch widziałam czasami jakieś niteczki...

Ogólnie od jakiegoś czasu nie kupuję ryb ponieważ wiem, że mam jakąś chorobę ale chciałabym jednak od września kupić kilka ryb i założyć też od nowa moje drugie małe akwarium. Mam tylko taki problem - nie chcę tego robić mając "coś" w akwarium. Zastanawiam się jak to wszystko rozegrać..

Pomyślałam, żeby pozostałe ryby, które przeżyją (po moim powrocie ponieważ wyjeżdżam 12-27.08) przenieść do drugiego akwarium a w tym obecnym zrobić "porządek". Myślałam, żeby wyjąć z niego wszystko i zacząć od nowa. Żwirek dokładnie wypłukać, filtry wyczyścić, rośliny, korzenie, kokosy - no właśnie? Czy korzenie, kokosy wygotować? Filtr odkazić? Co z roślinami? Mam nadmanganian potasu - może tym? Jak powinnam to rozegrać?
No i jak zrobię porządek to nie chcę tam wpuścić chorych ryb - po czym poznać, że wszystko z nimi ok :/?
Obecnie w akwarium mam:
7 ampularii
6 glonojadów (ok 3-4 cm)
2 dorosłe molinezje i 10 młodych (1-2 cm)
5 kirysków
2 dorosłe mieczyki (1 umiera) i 4 młode (ok 2 cm)
2 ramirezki (obie chyba mocno chore)
1 dorosłą i 1 malutką platkę
Akwarium, w którym żyją ma 126 litrów

ODPOWIEDZ