Pytań kilka.

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Pytań kilka.

#31

Post autor: Lena_Ned »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Chopaki, podnoszę temat - podjęłam jakąś tam decyzję.
ahr, masz rację, na razie nie czuję się " na siłach " żeby kombinować, tym bardziej że to drugi raz jak zrobiłam podłoże i zrobiłam je źle.
Oczywiście, propozycje odn. ziemi ogrodowej kuszą, mam milion pomysłów i zachcianek odnośnie dna i co za tym idzie - również wystroju. Nie chcę jednak się zrazić na samym wstępie. Poczekam jeszcze trochę do restartu.

Rozmawiałam również ze swoim i wkurzył się, bo się wyrwałam z pomysłem że chcę robić rewolucję w zbiorniku przed przeniesieniem go po remoncie, wnerwił się strasznie, że podchodzę do tematu jak dziecko i ciągle chcę coś zmieniać, zamiast zacząć o to dbać. Coś w tym może i jest, bo robię wszystko na razie pod wpływem emocji i bez żadnej wiedzy.

Na razie złożyłam w końcu zamówienie na allegro - Easy Life Root sticks, oraz 500ml węgla w płynie - Aqua Art/ Planta Gainer.
Co do tego węgla - zauważyłam wiele kontrowersji krążących wkoło tego produktu, ale postanowiłam zaryzykować. Nie mam pojęcia co jaki czas powinnam to podawać? I wyczytałam że trzeba uważać, żeby nie przedobrzyć z tym węglem? Ktoś coś?
Prócz tego na razie przypominam że dodaję do słupa wody cały czas planta Gainer uniwersalny. Zaczęłam dodawać pompkę (1ml) codziennie.
Stwierdziłam po zastanowieniu, że na razie spróbuję odżywić rośliny bez restartowych rewolucji. Jak odbiją to fajnie - wtedy silniejsze doczekają się przeprowadzki :).
Wiem, że takie nawożenie na pałę nie jest dobre, ale na razie tylko tak mogę działać.

Wojtekxxx9

Pytań kilka.

#32

Post autor: Wojtekxxx9 »

Z tym nawozeniem na pale to tez nie do konca. Jak zauważysz niedobory składników to zwiększysz podawanie. A co do przesadzenia to jeśli nie zaliczysz ilości zabójczych dla ryb to nic nie powinno się stać. Jest taka metoda nawożeni EI. Wiec spokojnie.
Pokazywalem Xi zdjęcie baniaka 112. To jest akwarium troche eksperymentalne. Bez nawozów bez testów z rzadkimi podmianami. Fakt, na poczatku byly tam wszystkie możliwe glony. Z czasem się ustabilizowało a jedyne co robiłem to zmniejszanie oświetlenia. Tez na odwrót bo zacząłem od 12h minus świty i zmierzchy. A schodzilem z mocą swiatla do momentu w ktorym przestaly być glony. A byly krasnale, nitki, zielenice, sinice i okrzemki.
Wiec chyba najważniejszy jest spokój
Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Pytań kilka.

#33

Post autor: Lena_Ned »

Wojtekxxx9, no a nie bałeś się że rośliny szlag trafi z powodu braku papu i mniejszego światła? Zauważyłam już tutaj kilka razy, że ludzie "dawkują" światło, ja natomiast nie przykładam wagi do tego, bo raz wrócę wcześniej, raz później, a to się świeci różnie i nie ma tu czasowego nastawiania. Nie mam stałych ilości godzin. Kilka razy latem nie zapalałam światła, z powodu glonów, ale to banialuki jakieś przeczytałam, jeszcze gorszy wysyp, jak się w końcu to światło zapali.
Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Pytań kilka.

#34

Post autor: Lena_Ned »

Chciałam jeszcze spytać o sens dawania bakterii nitryf. przy niby ustabilizowanym zbiorniku. Może to jednak czasem warto dolać, tak dla zasady?

Wojtekxxx9

Pytań kilka.

#35

Post autor: Wojtekxxx9 »

Nie balem. Mam lampę z regulacja mocy i automatem. Baniak jest na ziemi. Do tego nad baniakiem jest hydroponika. Największym problemem byly właśnie rośliny nad akwarium. Ale widzę ze im mniej się grzebie tym lepiej.

Jak masz to możesz dać. Jak się będziesz lepiej czuła również możesz dać. Na pewno nie zaszkodzą.

Natomiast zauważyłem, ze rośliny tez się przyzwyczajają do starych por swiecenia wiec tez bym z tym zrobić porządek
Ostatnio zmieniony ndz wrz 10, 2017 4:12 pm przez Wojtekxxx9, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Pytań kilka.

#36

Post autor: Lena_Ned »

Nie wiem co to jest hydroponika? A no tak, gleba jest, czyli jakieś papu mają.
Przez długi czas dolewałam bakterii przy podmianach - ładnie się klaruje woda, no i pomaga przy brudkach typu - mętna woda przy przekarmieniu. Ale butelka się skończyła i się zastanawiam czy nie domówić do zamówienia - bo jutro powinni już to wszystko wysłać. Chyba że nie ma sensu. Jeszcze się zastanawiam, czy jest sens dokupić ze dwie dodatkowe rośliny, wstawić na razie z koszykiem do akwarium. Niby im więcej roślin tym stabilniejszy zbiornik, a mnie chyba korci coś za bardzo. Nie umiem czekać.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pytań kilka.

#37

Post autor: marcinzabki29 »

Czemu na pałę, jest to nawóz i tyle.
Poczekaj ze dwa tygodnie i zobaczysz czy jest różnica.
Co do Carbo, osobiście nie miałem z nim problemu gdy go stosowałem, po roślinkach widać było różnicę. Jak to mówią, po zgaszeniu światła - przeciw glonom, w dzień - dla roślinek.
Być może, jak to piszesz - Twój - ma trochę racji.
Spróbuj wyprowadzić na prostą to co masz.
Roślin nigdy dosyć, to moje podejście, tym bardziej, że Chcesz robić za jakiś czas restart. Ale w koszykach bym ich nie wkładał, normalnie wsadź w podłoże.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Pytań kilka.

#38

Post autor: Lena_Ned »

To jeszcze raz dla podsumowania: dam te pałeczki w podłoże, jak tylko przyjdą. Czy dawać poza tym ten classic do wody? I ile razy mam dawać carbo?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pytań kilka.

#39

Post autor: marcinzabki29 »

Według mnie - podawaj, jedno i drugie - codziennie.
Ile? Masz na opakowaniu, jeżeli jest dawka tygodniowa, to przelicz na dzienną. Carbo 1ml na 50litrów - wg producenta, spokojnie możesz dawać podwójną dawkę. Tak podawałem u siebie.
Pozdrawiam Marcin

Wojtekxxx9

Pytań kilka.

#40

Post autor: Wojtekxxx9 »

Ja na przykład carbo tylko na samym poczatku podawalem. Jak się skończyło to zrobiłem bimbrownie a później butle. Ale dwa baniaki bez carbo i bez co2 i nie mogę narzekać. Jesli juz miałbym brać to bym czysty aldehyd gluterowy kupił i rozrobil. Przynajmniej 50% oszczędności.
Co da racji Twojego faceta to troszkę ma. Największym problemem w akwarium jest akwarysta. Moja propozycja jest taka. Dużo roślin, jak Marcin zasugerował, ustalcie plan razem, razem posadzcie a później nie dotykaj
Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Pytań kilka.

#41

Post autor: Lena_Ned »

Ok, czyli tak zrobię :). A co z tymi bakteriami? Dokupilibyście na moim miejscu, czy bez sensu?

Wojtekxxx9

Pytań kilka.

#42

Post autor: Wojtekxxx9 »

Na 100% masz juz w filtrze i w podlozu. Ja bym nie dawał. Ale jakas pozywka dla nich by się przydała. Wrzuć malutki kawałeczek piersi z kurczaka. Tylko taki tyci tyci.
Dodawanie kolejnych to tak naprawde tylko strata pieniędzy.
Awatar użytkownika

ahr
Zapaleniec
Posty: 444
Rejestracja: wt mar 15, 2016 6:13 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Pytań kilka.

#43

Post autor: ahr »

Wdech, wydech, wdech, wydech... Tylko spokój Cię może uratować. :D
Kolejne zakupy konsultuj, będzie taniej. Za cenę tych pałeczek miałabyś pewnie pół worka kulek gliniano-torfowych. Tyle że nie markowych.
Podając Classica obserwuj szyby, możesz łatwo przesadzić z mikroelementami.

Moim zdaniem tym żabienicom zdecydowanie nie służy podłoże. Jak Grześka nie będzie w domu to po trochę podbieraj te kamienie, a na ich miejsce dosypuj piachu. Może się nie zorientuje. ;) A przy restarcie pamiętaj, żeby posadzić je bardziej z tyłu, bo jak w końcu zaczną rosnąć to zobaczysz co potrafią. I podłoża (najlepiej piachu) daj trochę więcej.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Pytań kilka.

#44

Post autor: Lena_Ned »

Powiem Wam sekret. Miałam się nie przyznawać. Dopiero od niedawna płuczę gąbkę w wodzie z podmiany. Sami sobie resztę dopowiedzcie. I nie krzyczcie. Albo krzyczcie, i tak jesteście daleko ;p.

Co do podłoża - kamienie tylko przykrywają wierzch, pod spodem mam drobny żwir. Ten Jego pomysł można w przyszłości łatwo zmodyfikować, w końcu istnieje coś takiego jak iwagumi - piach i skały-łupki i już coś można połączyć. Ale to wiecie... przyszłość, chęci idące w kierunku dwóch różnych baniaków, na razie pozostawiam to marzeniom, czyli wdech, wydech, dech....

Zapłaciłam za te sticksy ok 22 zł, za carbo też coś koło tego. Patrzyłam się na kulki, ale ceny też były różne, jeszcze gdzieś czytałam że to torfowe - zakwaszają, a ja nie mam testów i boję się zmiany parametrów. Już i tak się cieszę, że mi wszystko żyje. Ostatnimi czasy weszłam w posiadanie karlików szponiastych i zapłakałabym się, gdyby się im coś stało. Są dla mnie prawie jak takie mini pieski. Naczytałam się i teraz codziennie rano ze strachem i dozą niepewności wstaję i spoglądam w akwarium na żaby, czy aby na pewno nie puchną niczym balonik.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pytań kilka.

#45

Post autor: marcinzabki29 »

A co to za filtr?
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pytań kilka.

#46

Post autor: marcinzabki29 »

ahr, kulki są dużo tańsze, ale pałeczki rozkładają się zdecydowanie dłużej. I tak jak Napisałeś, nie są markowe.
Kiedyś kupiłem takie najtańsze i zanim je wsadziłem w podłoże, to już mi się zaczęły w ręku rozpadać. Czasami dobrze wydać troszkę więcej.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Pytań kilka.

#47

Post autor: Lena_Ned »

Diversa Claro 300.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pytań kilka.

#48

Post autor: marcinzabki29 »

Pytałem odnośnie tego płukania, ale rzeczywiście, ponieważ tam jest tylko gąbka, to lepiej płukać w wodzie z akwarium.
Ale za płukanie pod kranem nikt Ci głowy nie urwie. :wink:
Ostatnio zmieniony pn wrz 11, 2017 8:40 am przez marcinzabki29, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam Marcin

Psyho

Pytań kilka.

#49

Post autor: Psyho »

Ostatnio na spotkaniu rozmawialiśmy o płukaniu mediów pod kranem . Doszliśmy do wniosku że nie ma to znaczenia dla biologi baniaka której znakomita większość jest jednak w podłożu.

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Pytań kilka.

#50

Post autor: Lena_Ned »

Sama nie wiem. Mam wzmożoną chęć płukania "czystą" wodą, bo szybko się rozkładają na gąbce brudki na brązową, śmierdzącą ciapę. Czyli niby bakterii pod dostatkiem. marcinzabki29, taak, to taki byle jaki z małą gąbeczką.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pytań kilka.

#51

Post autor: marcinzabki29 »

Masz nie duże akwarium, więc pewnie filtr jest wystarczający.
W takim litrażu miałem filtr z pojemnikiem na media, też wewnętrzny.
Oczywiście nie namawiam Ciebie do zmiany filtra.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Pytań kilka.

#52

Post autor: Lena_Ned »

Pewnie :). Chciałabym kiedyś stworzyć tak ładne akwarium jak te wszystkie Wasze.
Ostatnio znów się denerwuję pewnymi sprawami i chciałam na siłę uciec w temat "akwarium" i... sama wprowadzam taką nerwówkę.
Przemyślałam to i doszłam do wniosku że jak przestanę grzebać i tylko zasilę podłoże, będzie lepiej. Mam nadzieję że wtedy tak wszystko obrośnie, że już będę miała w czym grzebać na te moje stresy :). Jak coś zmienię, to się pochwalę :). Dzięki wszystkim za rady :).
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pytań kilka.

#53

Post autor: marcinzabki29 »

Lena_Ned pisze: pn wrz 11, 2017 6:00 pmże już będę miała w czym grzebać na te moje stresy
Tylko po co, jak
Lena_Ned pisze: pn wrz 11, 2017 6:00 pmwszystko obrośnie
to niech dalej rośnie :wink:
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Pytań kilka.

#54

Post autor: Lena_Ned »

Aaaa bo to tak w mojej imaginacji... wieczór, leci bluesik, ja maczam palce w wodzie i podcinam trawniczek niczym w instruktażu Yu Tu..be. No i wtedy relaks, rozumiesz. A tu kamyk, zdechła roślinka i jedynie karliki są moją ostoją szczęśliwości odkąd je karmię z pęsety :).
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pytań kilka.

#55

Post autor: marcinzabki29 »

Pokaż no te swoje "paskudztwo", coś mi się wydaje, że nie jest tak źle ;]
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Pytań kilka.

#56

Post autor: Lena_Ned »

Obrazek

Od razu przetestuję tego calego imgura :D.
To sprzed jakis dwoch tygodni, odlepilam tapete i z tylu nic nie ma, te nizsze rosliny juz nie sa tak pozolkle, ciut tam cos odbilo po nawozach. Podoba mi sie podloze ale jest dla mnie lyso.
Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Pytań kilka.

#57

Post autor: Lena_Ned »

Obrazek

Tak wyglądalo przed porządkami. Mimo ze jest pleksa to i tak sie wszystko osypuje. A jak wsadzilam wczesniej kabombę, brzanki zniszczyly ją doszczętnie, mech tez. Dlatego jest pusto po prawej.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pytań kilka.

#58

Post autor: marcinzabki29 »

Te ostatnie zdjęcie jest aktualne?
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pytań kilka.

#59

Post autor: marcinzabki29 »

ps, załóż wątek w Galerii.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Pytań kilka.

#60

Post autor: Lena_Ned »

marcinzabki29, nie, to drugie "zasypane" jest też sprzed dwóch tygodni, ale przed robieniem porządku, a to pierwsze tego samego dnia było robione po porządkowaniu. Mam już wątek w galerii. Ps. paczka z nawozami w drodze, dziś chyba będzie w paczkomacie :viva:
Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Pytań kilka.

#61

Post autor: Lena_Ned »

Mogę dać aktualne dziś po pracy, choć niewiele się różni, minimalnie podniosły się roślinki na nogi, minimalnie.
Jeszcze się wczoraj dowiedziałam, że jakbym miała akwarium w mieszkaniu, zostałabym poproszona o wyprowadzkę - wynajmowane. Szlag.
ODPOWIEDZ