Przeklęty węgiel w płynie :(

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Przeklęty węgiel w płynie :(

#1

Post autor: Lena_Ned »

Witam ponownie. Mialam problem z glonami w akwarium i wspolnym porozumieniem na fawa padlo na podejzenoe ze to wina jalowego podloza i braku nawozu dla roslin. Powtykalam wiec paleczki easy life w podloze. Nawozilam dodatkowo do slupa wody dla innych roslin tego poyrzebujacych (plant gainer classic) i dawalam wegiel w plynie bo ponoc glony sie z weglem nie lubia.
Po dluzszym czasie procz wzrostu lidwigii nie zaiwazylam wiekszych zmian, glony byly nadal, wiec drastycznym wustepkiem spiscilam cala wode z akwarium i opedzlowalam wszystkie zakazone glonem loscie weglem w plynie. Woda wrocila spowrotem ta sama i....jest tydzien "po", glony nadal sa, a rosliny zaczely mi gnic i sie rozpadac, woda jest zolto metna...co robic dalej? Restart nie wchodzi na razie w gre...
Moje podejrzenie jest jeszcze jedno - zbyt duze podmiany wody - i akwarium sie zdestabilizowalo. Moze tak myc?

Rrrrogaty

Przeklęty węgiel w płynie :(

#2

Post autor: Rrrrogaty »

Krótki komentarz: Ech... :roll:

Długi komentarz: Sama sobie bigosu narobiłaś. Jak jest problem z glonami to się przede wszystkim zaczyna od zbadania wody pod kątem makro czyli ile jest azotanów NO3 i ile jest fosforanów PO4. Dopiero potem się podejmuje kroki związane ze zmianami nawożenia. Pałeczki, które wpakowałaś po części uwalaniają się też do słupa, więc jeśl coś tam było nie tak to tylko pogorszyłaś.

Carbo na glony stosuje się zawsze krótkotrwale w dużych dawkach, ale dopiero wtedy, kiedy rozwiąże się problemy z parametrami wyżej wspomnianymi. Lanie bezpośredo na rośliny to jakaś opcja, ale trzeba to robić prawie, że z zegarkiem w ręku. Czysta carbo pownno zostać na roślinie jakieś 30-60 sekund, dłuższa ekspozycja może zrobić więcej złego niż dobrego. Poza tym wskazane jest opłukać rośliny w wiadrze z czystą wodą, bo jak się je wsadzi bezpośrednio do akwa to może się okazać, że jednorazowo wejdzie tak duża dawka, że może być problem (zdechną pożyteczne bakterie).

Jeśli podjrzewasz destablizacje to ponownie - zrób testy, ustal czy nie zaczęło rzucać amoniakiem NH3 albo azotynami NO2. Albo zapobiegawczo zaaplikuj jakieś dobre bakterie, by jak najszybciej przywrócić równowagę.
Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Przeklęty węgiel w płynie :(

#3

Post autor: Lena_Ned »

Dziekuje za konkretna odpowiedz. Mozesz mi polecic jakies dobre testy, przez ktore nie zbankrutuje?

Rrrrogaty

Przeklęty węgiel w płynie :(

#4

Post autor: Rrrrogaty »

Nie wiem czy jest sens byś od razu testy kupowała. Po pierwsze możesz pójść do dobrego sklepu akwarystycznego (khem, khem) gdzie zrobią ci testy za grosze, możesz skorzystać z forumowej walizki testów lub poprosić kogoś o zrobienie tych 2 . Jeśli chcesz kupić to kup dowolny, ale kropelkowy i trzymaj się już jednej marki. U nas na rynku jedyny 'tani' to zoolek, ale spokojnie wystarczy, by wyprowadzić zbiornik na prostą.
Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Przeklęty węgiel w płynie :(

#5

Post autor: Lena_Ned »

Znaczy wiesz, jestem ze Świnoujścia. Ta walizka to takie zlote runo dla mnie, niedostepne :). U mnie nie ma dobrych aklepow akwarystycznych, a forum zachodniopomorskie, nie obrazajac nikogo, jest dla mnie o wiele mniej czytelne i pomocne, dlatego siedze u Was :).
Szkoda ze nie ma takich testow w aptece, bo w sklepach zoo jest syrasznie drogo....
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Przeklęty węgiel w płynie :(

#6

Post autor: Lech-u »

Lena_Ned pisze: czw wrz 28, 2017 3:32 pmdlatego siedze u Was
Siedzisz u nas, a nie u "was". I fajnie, że tu siedzisz.

Może kup testy on-line?

Rrrrogaty

Przeklęty węgiel w płynie :(

#7

Post autor: Rrrrogaty »

To może przez net ściągnij sobie. Te dwa podstawowe to wydatek łączny ok. 40zł powinien być.

Pamiętaj jednak, że to dopiero początek zabawy Jak już ustalisz co jest nie tak, to potem trzeba to będzie wyprostować. Więc albo dedykowane nawozy jednoskładnikowe, albo zabawa z solami. Duzo prościej by ci było jakbyś miała jakiegoś przewodnika tam.

Albo w ogóle inaczej się zabrać za temat. Zrobić jednak restart, a potem przejść na nawozenie nawozem w stylu all-in-one zgodnie z zaleceiami.
Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Przeklęty węgiel w płynie :(

#8

Post autor: Lena_Ned »

Lech-u, dziekuje :hug:

Restart musi poczekac. Mam stanowczy zakaz jakichkolwiek zmian do czasu konca remontu. Akwarium bedzie przenoszone do drugiego pokoju i wtedy tez zamierzam zmienic wszytko i zostawic tak jak bedzie. Niestety konca remontu nie widac, bo... nawet sie nie zaczal :(.

Wojtekxxx9

Przeklęty węgiel w płynie :(

#9

Post autor: Wojtekxxx9 »

Na aledrogo gosc robi testy po 2zl za jeden. Kupując 5 masz robiony komplet. Trzeba mu tylko pól litra wody z baniaka wyslac. Myślę że jakaś tam alternatywa to jest.
Jak juz zrobisz ro Ci sole wylicze

Rrrrogaty

Przeklęty węgiel w płynie :(

#10

Post autor: Rrrrogaty »

Wojtekxxx9 pisze: czw wrz 28, 2017 7:07 pmNa aledrogo gosc robi testy po 2zl za jeden.
+ wysylka w jedną i w drugą strone i masz prawie koszt testów, które ci wystarczą na pół roku regularnego testowania.

Wojtekxxx9

Przeklęty węgiel w płynie :(

#11

Post autor: Wojtekxxx9 »

Wysyła numer do paczkomatu i jest darmowa. A wyniki mailem wysyla
ODPOWIEDZ