Dzień dobry wszystkim:-)

Tu się przedstaw (napisz o sobie i swoim zbiorniku)
ODPOWIEDZ

Autor
Juraya_San
Gość
Posty: 1
Rejestracja: czw lut 26, 2009 4:46 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Dzień dobry wszystkim:-)

#1

Post autor: Juraya_San »

Witam wszystkich. Jestem Bardzo początkującym akwarystą, na razie moją jedyną rybą jest Bojownik Rincewind, pływający w "kawalerce". Sadze że i mnie i jemy taki stan rzeczy średno się podoba, więc chcialbym go zmienic Mam już 40 litrowe akwa, ale nie wiem czy to nie będzie dla niego za dużo. W związku z tym mam pare pytań, czy np: mozna by do niego dopuścic jakieś inne rybki np: kiryski. Słyszałem że bojowniki nie lubią filtrów (zbyt silne je denerwują). Czy wiec jest jakaś mozliwość dodania czegos do obsady, czy Rincewind będzie dalej pływał sam i bawił się ślimakiem.
Proszę o radę i wyrozumiałość dla bardzo początkującego akwarysty.
Kocham moją Jikienkę:-)
Awatar użytkownika

kubusiek77
Zapaleniec
Posty: 467
Rejestracja: sob lis 29, 2008 6:31 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Dzień dobry wszystkim:-)

#2

Post autor: kubusiek77 »

Witam serdecznie...

Myślę że 40L dla bojownika to ok i jak najbardziej możesz mu dorzucić towarzystwo, a jakie to już napisze Ci nasza Władczyni bojowników :P
I'm back again!!!

Obrazek
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Dzień dobry wszystkim:-)

#3

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Jak najbardziej można dodać coś do obsady, byleś tylko nie przeholował. Bojowniki zazwyczaj wcale nie są agresywne wobec ryb innych gatunków, no chyba, że mają długie kolorowe płetwy, jak np. gupiki. Oczywiście zdarzają się czasem wyjatkowo agresywne osobniki, ale tego nie da się przewidzieć.

Kiryski mogą być, tylko pamietaj, że są stadne i nie może być 1-2, chyba minimum 4-5 sztuk. No i nie możesz przy kiryskach mieć żwirku o ostrych krawędziach, bo się pokaleczą.

Albo mogą być otoski, też minimum 4-5 sztuk.

Mogą też być razbory - klinowe, espei, hengela, ładne rybki ławicowe, wybarwione głównie na pomarańczowo, dobrze żyją z bojownikami i bardzo ładnie się prezentują.
Podobnie zwinniki jarzeńce albo czerwonouste.

Neony raczej nie są polecane, z różnych powodów, między innymi dlatego, że wolą nieco niższe od bojownika temperatury. Jeśli już, to ewentualnie neony czerwone.

Gupiki odpadają stanowczo, ze względu na wspomniane wyżej długie kolorowe ogonki. Ewentualnie mogą być żyworódki endlera.

Albo kilka krewetek amano. Ewentualnie inne krewetki karłowate, ale amano są najwieksze, w związku z czym bojownik raczej nic im nie zrobi, a małe karłowate może wyjadać.

Oczywiście nie wszystko naraz, tylko jedna z powyższych opcji.

No, możesz też zamiast tego kupić swojemu Rincewindowi samiczki, ale harem to jest sprawa ryzykowna, bojowniki bywają agresywne również wobec płci przeciwnej swojego gatunku i czytałam juz o wielu przypadkach poharatania lub nawet zabicia samca przez samicę albo samicy przez samca. Oczywiście to bynajmniej nie jest reguła.

Aha, ale zasadniczo bojowniki to samotniki i towarzystwo nie jest im do szczęścia potrzebne, więc nie musisz mu go koniecznie dokupować.

40l na pewno nie będzie dla bojownika za duże, w ogóle skąd ten pomysł? Czy może w ogóle być akwarium za duże?

Z tym, że bojowniki nie lubią filtrów, to kolejny mit, który jakoś nie daje się obalić... Oczywiście nie lubią, kiedy w akwarium robi się pralka, ale i z własnych doświadczeń i z relacji innych właścicieli bojowników wiem, że te rybki filtry lubią, a czasem nawet kochają :) Moje bojowniki robiły z filtrami różne dziwne rzeczy - jeden spał pod kaskadą, inny pływał pod kaskadą tam i z powrotem polując na bąbelki, inny zabawiał się przepełzaniem górą przez filtr wewnętrzny albo się na nim kładł... Oczywiscie trzeba zadbać, żeby nurt wody z filtra nie był zbyt silny, więc trzeba kupic filtr z dobrą regulacją przepływu i ewentualnie jeszcze z deszczownią.
Generalnie filtr jest potrzebny w każdym akwarium, każdej rybie.

Aha, jeszcze jedna sprawa - cokolwiek by Ci nie mówili w sklepach - bojowniki w naturze nie żyją w kałużach brudnej wody. Żyją na polach ryżowach, w rowach nawadniajacych; głębokość wody nie jest tam duża, ale wielkość tych zbiorników, a co za tym idzie ilość wody w sumie jest ogromna.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

kubusiek77
Zapaleniec
Posty: 467
Rejestracja: sob lis 29, 2008 6:31 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Dzień dobry wszystkim:-)

#4

Post autor: kubusiek77 »

A nie mówiłem.. :D
I'm back again!!!

Obrazek
Awatar użytkownika

etna
Fanatyk
Posty: 1458
Rejestracja: śr sty 14, 2009 8:06 am
Lokalizacja: Warszawa - Praga
Płeć:

Re: Dzień dobry wszystkim:-)

#5

Post autor: etna »

witaj :smile:
Adriana
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Dzień dobry wszystkim:-)

#6

Post autor: matka siedzi z tyłu »

kubusiek77 pisze:A nie mówiłem.. :D
Cholera, chyba przesadziłam i się wystraszył :sad:
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

kubusiek77
Zapaleniec
Posty: 467
Rejestracja: sob lis 29, 2008 6:31 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Dzień dobry wszystkim:-)

#7

Post autor: kubusiek77 »

matka siedzi z tyłu pisze:
kubusiek77 pisze:A nie mówiłem.. :D
Cholera, chyba przesadziłam i się wystraszył :sad:

Nie, kontempluje i przyswaja taki ogrom informacji.. :P

A tak poważnie to więcej takich postów by się przydało...
I'm back again!!!

Obrazek
Awatar użytkownika

Jikiena
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: ndz lut 15, 2009 12:57 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Dzień dobry wszystkim:-)

#8

Post autor: Jikiena »

Jestem na bank pewna że się nie przestraszył a po prostu nie ma czasu:-)
Obrazek
Juraya_San <3
ODPOWIEDZ