Jaki napowietrzacz jest najcichszy?

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
jacekzabki
Noble
Posty: 601
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Jaki napowietrzacz jest najcichszy?

#1

Post autor: jacekzabki »

W moich akwariach 360 l i 80 l pracuje napowietrzacz Tetra APS 300. Do tej pory nie miałem do niego uwag ale ostatnio zrobił się głośniejszy. Być może to kwestia wielu lat użytkowania (z pewnością ponad 10 lat) ale zaczyna mi to trochę przeszkadzać. Postanowiłem wymienić go na nowy. Warunek- 2-4 wyjścia i bardzo cichy. Macie jakieś propozycje super cichych napowietrzaczy?
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Jaki napowietrzacz jest najcichszy?

#2

Post autor: mariom222 »

chyba nie ma takich zupełnie cichych
mam kilkanaście modeli
nawet 2-3 sztuki takich profesjonalnych z akwarium morskiego
(od Gruby Olo)

zawsze coś słychać
swoje używam sporadycznie tylko do rozbicia błony białkowej jeśli taka czasem się pojawi
działa to rewelacyjnie ale na te kilka godzin podkładam pod napowietrzacz jakąś miękką piankę żeby wytłumić drgania (wyciszyć)
Awatar użytkownika

RadekP
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: pn paź 12, 2020 2:23 pm
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty
Płeć:

Jaki napowietrzacz jest najcichszy?

#3

Post autor: RadekP »

Kiedyś sprzedawali takie kamienie zakładane na koniec wężyka napowietrzacza zrobione z naturalnego piaskowca. Były cichsze niż jakiekolwiek dostępne na rynku obecnie.
Awatar użytkownika

Autor
jacekzabki
Noble
Posty: 601
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Jaki napowietrzacz jest najcichszy?

#4

Post autor: jacekzabki »

RadekP pisze: sob paź 24, 2020 5:58 pm takie kamienie zakładane na koniec wężyka napowietrzacza
Bardziej chodziło mi o napowietrzacz niż o kamienie.
Awatar użytkownika

RadekP
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: pn paź 12, 2020 2:23 pm
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty
Płeć:

Jaki napowietrzacz jest najcichszy?

#5

Post autor: RadekP »

Tak, ale rodzaj kamienia ma bardzo duży wpływ na dźwięk.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Jaki napowietrzacz jest najcichszy?

#6

Post autor: Lech-u »

RadekP pisze: ndz paź 25, 2020 12:23 pm Macie jakieś propozycje super cichych napowietrzaczy?
Dwie propozycje:
1. Brak napiwietrzacza. Według mnie jest zbędny jeśli zapewni się napowietrzanie w inny sposób. Na przykład deszczownia lu dyfuzor.
2. Napowietrzacz w innym pomieszczeniu lub w szafce.
Awatar użytkownika

Autor
jacekzabki
Noble
Posty: 601
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Jaki napowietrzacz jest najcichszy?

#7

Post autor: jacekzabki »

Lech-u pisze: ndz paź 25, 2020 7:14 pm 1. Brak napiwietrzacza. Według mnie jest zbędny jeśli zapewni się napowietrzanie w inny sposób. Na przykład deszczownia lu dyfuzor.
Odpada- to akwarium 360 l z 9 paletami, 13 kirysami i 5 zbrojnikami. To powoduje, że w nocy pomimo działania deszczownicy ryby się podduszają (sprawdzałem)
Lech-u pisze: ndz paź 25, 2020 7:14 pm 2. Napowietrzacz w innym pomieszczeniu lub w szafce.
Napowietrzacz jest w szafce pod akwarium.
A w innym pomieszczeniu... no cóż w wtedy będzie przeszkadzał dzieciom w sąsiednim pokoju.

Oczywiście mógłbym wyciszyć wnętrze szafki tak jak to ktoś pięknie zrobił gdy mu filtr przeszkadzał ale osobiście uważam, że lepiej tę kasę którą miałbym zainwestować w wyciszenie przeznaczyć na jak najcichszy napowietrzacz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Jaki napowietrzacz jest najcichszy?

#8

Post autor: Lech-u »

jacekzabki pisze: ndz paź 25, 2020 7:54 pm (sprawdzałem)
Jak?
Awatar użytkownika

Autor
jacekzabki
Noble
Posty: 601
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Jaki napowietrzacz jest najcichszy?

#9

Post autor: jacekzabki »

W nocy ryby były przy powierzchni i próbowały łapczywie czerpać powietrze. Dwa razy wyłączyłem napowietrzacz na noc i dwa razy ryby zachowywały się tak samo. Myślę, że to oznaka braku tlenu czyli napowietrzacz przy tej ilości dużych palet jest potrzebny.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Jaki napowietrzacz jest najcichszy?

#10

Post autor: Lech-u »

Może za mało ruchu tafli wody?

Ja nigdy nie miałem napowietrzacza.

A miałem paletki.
Ostatnio zmieniony ndz paź 25, 2020 9:51 pm przez Lech-u, łącznie zmieniany 1 raz.

Jarzy
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: śr lut 19, 2020 7:21 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Jaki napowietrzacz jest najcichszy?

#11

Post autor: Jarzy »

Eheim AP 400. Na ten litraż ok. Zdecydowanie odradzam Jbl Pro Silent oraz Oxypro- oba pracują jak traktory. Chcesz przetestować to jedź do Clariasa. Oxypro głośny nawet na gumie i bez wężyków.
Awatar użytkownika

Autor
jacekzabki
Noble
Posty: 601
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Jaki napowietrzacz jest najcichszy?

#12

Post autor: jacekzabki »

No niestety. Eheim air 400 jest głośniejszy od mojej starej Tetry. Czy ktoś posiada napowietrzacz Oase? Jak z głośnością u niego?

Boro1

Jaki napowietrzacz jest najcichszy?

#13

Post autor: Boro1 »

Najcichszy jaki miałem to Aqualighter, niemniej to dobre do nano akwariów. Nieźle wpominam Aquaela OXYPRO. Przerabiałem JBL / eheimy - każdy głośniejszy niż wymienione wcześniej.
Teraz mam chińczyka za 19zł i wiecie co? Mam gdzieś jego głośność. I tak bąbelki głośniejsze są. Dodatkowo między 22 a 7 rano nie napowietrzam.
Jak masz możliwość zainwestuj w wyciszenie szafki. Mnie kosztowało to jakieś 40zł (mata gąbkowa + klej w sprayu).
Lech-u pisze: ndz paź 25, 2020 9:49 pm Ja nigdy nie miałem napowietrzacza.
to nie znaczy, że ktoś go może nie potrzebować
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Jaki napowietrzacz jest najcichszy?

#14

Post autor: Lech-u »

Boro1 pisze: pn lis 02, 2020 10:50 am Lech-u pisze: ↑25 paź 2020, 21:49
Ja nigdy nie miałem napowietrzacza.
to nie znaczy, że ktoś go może nie potrzebować
Oczywiście. Każdy zbiornik jest inny i każdy akwarysta ma inne potrzeby.
W pełni to rozumiem, że napowietrzacz bywa niezbędny.

dzemzeswini
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: wt paź 27, 2020 1:33 pm
Lokalizacja: Służewiec
Płeć:

Jaki napowietrzacz jest najcichszy?

#15

Post autor: dzemzeswini »

Napowietrzacze... może jeszcze byście chcieli ciche? :)

A tak serio to sam szukam.

Będę podawał linki żeby było jasne o czym dokładnie piszę (nie jestem naganiaczem tych firm).

Najpierw kupiłem mały aPUMP https://allegro.pl/oferta/aqualighter-a ... 6567873108 . Drogie ale jest prawie niesłyszalne. Szkoda, że tylko działa bo nie tłoczy prawie wcale powietrza, na mini akwarium styknie - nie dajcie się nabrać na opis: do 100m3. Przy okazji: urządzonko miało incydent wodny i już nie działa. Idąc za ciosem dokupiłem większy model, który tłoczy więcej powietrza ale chodzi jak traktor https://allegro.pl/oferta/aqualighter-a ... 6567872016 . Głośne to jak cholera a miało mieć tyle samo dB czyli <35 . Do tego dokupiłem to pudło po taniości https://allegro.pl/oferta/pompka-napowi ... 5209868768 żeby zobaczyć co potrafi coś 6x tańszego. No przyznam, że 6x tańsze urządzenie tłoczy znacznie więcej powietrza i jest w sumie trochę głośniejsze (inny rodzaj buczenia).

Łącznie te dwa brzęczyki brzęczą i buczą i wnerwiają. Więc pomyślałem żeby coś z tym zrobić.

Kupiłem 8 sztuk https://allegro.pl/oferta/mata-wyglusza ... 9834584465 oraz 4 sztuki https://allegro.pl/oferta/pianka-akusty ... 9752365845 . Z pierwszego zrobiłem wielowarstwowy kartonik, który wielokrotnie otegowałem pianką. Tak, dalej buczy :).

Ogólnie to tak jak Wy szukam czegoś wydajnego ale cichego. Spędzam w pokoju 12h dziennie bo 8h home office i resztę prywatnie i to buczenie stało się elementem życia. Czytałem, że membranowe pompki będą buczeć bo taką mają konstrukcję ale są jakieś inne rodzaje pomp, tylko że te inne to pół tysia. Więc trochę nie tędy droga. Macie jakieś pomysły? Nie mam szafki, ale mogę znowu próbować wygłuszyć jak nissana patrola.
Dodano do tego postu po 29 minutach 47 sekundach
Ludzie... zapomniałem dodać zdjęć tuby (przed i po)...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dodano do tego postu po 1 minucie 58 sekundach
Jeśli to wygląda szpetnie to sorki ale jestem backendowcem, mnie obchodzi fakt działania a nie fancy wygląd. Od tego są designerzy ux :)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Jaki napowietrzacz jest najcichszy?

#16

Post autor: Lech-u »

Jak bunkier przeciw atomowy. TO musi być ciche.
Awatar użytkownika

aquilamp
Zapaleniec
Posty: 443
Rejestracja: czw mar 21, 2013 11:26 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Jaki napowietrzacz jest najcichszy?

#17

Post autor: aquilamp »

Również mam kilka pompek. Z posiadanych eheim najcichszy. Ale miałem okazję zobaczyć pompkę schego. I ta chyba wygrywa porównanie.

dzemzeswini
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: wt paź 27, 2020 1:33 pm
Lokalizacja: Służewiec
Płeć:

Jaki napowietrzacz jest najcichszy?

#18

Post autor: dzemzeswini »

aquilamp pisze: pt lis 13, 2020 10:21 pm Również mam kilka pompek. Z posiadanych eheim najcichszy. Ale miałem okazję zobaczyć pompkę schego. I ta chyba wygrywa porównanie.
Jest ciekawy filmik o schego 250: , to jest super głośne :/
Awatar użytkownika

aquilamp
Zapaleniec
Posty: 443
Rejestracja: czw mar 21, 2013 11:26 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Jaki napowietrzacz jest najcichszy?

#19

Post autor: aquilamp »


dzemzeswini pisze:
Jest ciekawy filmik o schego 250: , to jest super głośne :/
Rzeczywiście, głośne strasznie. Nie pamiętam jaki model miałem okazję słuchać. Ale wizualnie podobny. Może lepsze wykonanie lub montaż. Powieszenie brzęczyka dużo daje. Nawet na kablu zasilającym. Niektóre jak eheim mają otwór w korpusie do powieszenia.

dzemzeswini
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: wt paź 27, 2020 1:33 pm
Lokalizacja: Służewiec
Płeć:

Jaki napowietrzacz jest najcichszy?

#20

Post autor: dzemzeswini »

aquilamp pisze: pt lis 13, 2020 10:54 pm Rzeczywiście, głośne strasznie. Nie pamiętam jaki model miałem okazję słuchać. Ale wizualnie podobny. Może lepsze wykonanie lub montaż. Powieszenie brzęczyka dużo daje. Nawet na kablu zasilającym. Niektóre jak eheim mają otwór w korpusie do powieszenia.
Co do eheim to 200 wypadł dość dobrze w tym teście: https://fishlab.com/aquarium-air-pump/

Nie wiem czy brać dwie dwusetki czy jedną 400. 4 dB wincyj hałasu to sporo a i tak dmucham w więcej niż jedno miejsce. Jaki masz model i jak tam z hałasem / buczeniem?
Awatar użytkownika

Autor
jacekzabki
Noble
Posty: 601
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Jaki napowietrzacz jest najcichszy?

#21

Post autor: jacekzabki »

Ja postawiłem swoją starą Tetrę APS 300 (która wydawała mi się głośna) na jakiejś gąbce i pompka zrobiła się praktycznie niesłyszalna. Na razie zaprzestanę poszukiwań cichej pompki.

dzemzeswini
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: wt paź 27, 2020 1:33 pm
Lokalizacja: Służewiec
Płeć:

Jaki napowietrzacz jest najcichszy?

#22

Post autor: dzemzeswini »

Przyjechał eheim 200. Wiadomo, że 2x słabszy od 400 ale za to 4dB cichszy. Jest spoko. Mogło być lepiej ale z drugiej strony byłoby pewnie sporo drożej. W sumie hałas u mnie to też pompy wody i to one zagłuszają ten napowietrzacz.
ODPOWIEDZ