Pytanie początkującego

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
oIOmkru
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn paź 10, 2022 7:53 pm
Lokalizacja: Olsztyn

Pytanie początkującego

#1

Post autor: oIOmkru »

Witam forumowiczów,
Odziedziczylem w "spadku" akwarium o wymiarach 50x30x30 cm w którym żyją sobie :
3 tetry fluor
6 rasbora klinowa
2 cos typu kirysek jeszcze nie rozpoznalem

Chcialbym trochę zwiększyć obsadę akwarium ale nie wiem które rybki " dogadają" się z aktualnymi mieszkańcami i ile rybek mogę wpuścic żeby nie było im za ciasno. Zastanawiałem się nad jakimiś z poniższych :

Neony czerwone
Gupiki dumbo
Molinezje zlote
Danio
Mieczyki


Z góry dziękuje za wszystkie podpowiedzi
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pytanie początkującego

#2

Post autor: Ziemiojad »

oIOmkru

To malutkie akwarium. Tetry fluor poczytaj jak sie produkuje te ryby. Akwarysta powinien sie wstydzić je posiadać...

Teraz do twojego pytania.
oIOmkru pisze: pn paź 10, 2022 8:07 pm rasbora klinowa
Zostaw tylko te ryby i dokup jeszcze 6. Jesli okaże się, że nie jest ciasno rybom to dokup kolejne 6.

Pokaż te kiryski. Jesli to gatunek, który nie rosnie duzy, to warto miec minimum 6 sztuk. Wtedy są bardziej odwazne.
Jak się skupisz na dwóch gatunakch to bedziesz mieć ładne akwarium.

Wbrew pozorom posiadanie 16 gatunków po jednej sztuce nie upiększa akwarium.
Duże stadko jednego gatunku da ci dużo frajdy. Zobaczysz jak samce biją sie o terytoria i o samice.

Polecam.
Awatar użytkownika

czarny.skalar
Zapaleniec
Posty: 202
Rejestracja: pt wrz 23, 2022 9:21 pm
Lokalizacja: Rypin
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

Pytanie początkującego

#3

Post autor: czarny.skalar »

tetry fluo!?

Autor
oIOmkru
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn paź 10, 2022 7:53 pm
Lokalizacja: Olsztyn

Pytanie początkującego

#4

Post autor: oIOmkru »

Tak tetra fluo tak mi powiedziano. Tak jak pisałem akwarium przejąłem takie jak jest a że jestem zielony szukam podpowiedzi bardziej doświadczonych osób
Dodano do tego postu po 1 minucie 57 sekundach
Ogólnie to nie miałem żadnej styczności z akwarystyką. Znajomy kupił dziecku akwarium wyprowadzają się za granicę i nie miał co z nim zrobić więc postanowiłem je pzygarnąć, a jak już przygarnąłem to i ogarnąć bo mam wrażenie że zostało kupione za radami "znawcy" w sklepie sieciowym nie obrażając nikogo. Sam fakt który napisałeś teraz o tej tetrze fluor. Nie mam jakiś wielkich zapędów akwarystycznych ale fajnie byloby jak już się coś ma to żeby jakoś to wyglądało. Więc może jak już się zainteresowałeś to zerknąłbyś co keszcze warto byłoby zmienić na początek. Mam wrażenie że jest nieodpowiednie podłoże nie wiem też jak sprawdzić czy filtr jest odpowiedni i oświetlwnie. Dziwi mnie też fakt że w akwariuk nie ma grzalki. Termometr pokazuje 22 stopnie wody. Akwarium mam od dwóch dni u znajomego było z pół roku. Co do rybek to jednak nie kirysek mój błąd to zbrojnik pospolity. Szczerze powiem że bardzo podobają mi sie też stadka neonków może można byłoby połączyć z rasborą? Wrzuce jeszcze zdjecie akwarium które dostałem może coś podpowiecie co od razu zmieniać poza "wszystkim" :] Obrazek
Dodano do tego postu po 5 minutach 31 sekundach
Poczytałem o tej tetrze fluo masakra... Że w ogóle to sprzedają. Dzięko za uświadomienie
Awatar użytkownika

czarny.skalar
Zapaleniec
Posty: 202
Rejestracja: pt wrz 23, 2022 9:21 pm
Lokalizacja: Rypin
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

Pytanie początkującego

#5

Post autor: czarny.skalar »

to nie tatra fluo przepraszam to tetra tatuowana.
a filtr chyba dobry bo nieźle dmucha ale wyłącz napowietrzanie bo tylko hałasuje(włóż biały wężyk do wody). ale grzałkę to kup bo to ryby zimnowodne nie są.
i żwirek zmień na naturalny lub piasek ale to jest trochę roboty(ale nie dużo) i rośliny nie wiem czy sztuczne czy naturalne ale jak plastik to zmień na naturalne.
i kirysy wpóść ze 4
i neonów można 6 spróbować.
i pamiętaj nie kupuj ryb fluo,tatuowanych,nastrzykiwanych barwnikiem i innych intensywnie kolorowych. szczególnie uważaj na tetry,danio pręgowane i przeźroczki indyjskie

czarny.skalar lat 11
podpisano
Dodano do tego postu po 2 minutach 46 sekundach
Ziemiojad pisze: pn paź 10, 2022 8:21 pm To malutkie akwarium. Tetry fluor poczytaj jak sie produkuje te ryby. Akwarysta powinien sie wstydzić je posiadać...

Teraz do twojego pytania.
oIOmkru pisze: ↑pn paź 10, 2022 8:07 pm
rasbora klinowa
Zostaw tylko te ryby i dokup jeszcze 6. Jesli okaże się, że nie jest ciasno rybom to dokup kolejne 6.

Pokaż te kiryski. Jesli to gatunek, który nie rosnie duzy, to warto miec minimum 6 sztuk. Wtedy są bardziej odwazne.
Jak się skupisz na dwóch gatunakch to bedziesz mieć ładne akwarium.

Wbrew pozorom posiadanie 16 gatunków po jednej sztuce nie upiększa akwarium.
Duże stadko jednego gatunku da ci dużo frajdy. Zobaczysz jak samce biją sie o terytoria i o samice.
no naprawdę ja mam neony i skalary a reszta sprząta

Autor
oIOmkru
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn paź 10, 2022 7:53 pm
Lokalizacja: Olsztyn

Pytanie początkującego

#6

Post autor: oIOmkru »

A właśnie które podłoże będzie lepsze w utrzymaniu bo osobiscie wizualnie mi sie podoba piaseczek tego typu Obrazek
Czy jednak jakaś drobny żwirek albo bazalt? ( jakagranulacja?). Czy pod żwir trzeba coś dać żeby roślinki rosły? a nie zachodzi obawa że te tetry bedą gryźć neony tak mi sprzedawca w pewnym sklepie mowił? Kiryski mam barać pod uwage mimo że mam dwa zbrojniki pospolite? Możecoe polecić jakieś sklepy internetowe w których warto się zaopatrywac?

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Pytanie początkującego

#7

Post autor: Agagin »

Ja bym neonów do tego już nie wpuszczała (6 sztuk to za mało,a więcej się w tym akwa nie zmieści). Kilka razbor, żeby były w większej grupie, będzie się lepiej prezentować.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pytanie początkującego

#8

Post autor: Ziemiojad »

Agagin pisze: wt paź 11, 2022 1:23 pm Ja bym neonów do tego już nie wpuszczała (6 sztuk to za mało,a więcej się w tym akwa nie zmieści). Kilka razbor, żeby były w większej grupie, będzie się lepiej prezentować.
Posłuchaj dobrych rad. To naprawdę małe akwarium.

Autor
oIOmkru
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn paź 10, 2022 7:53 pm
Lokalizacja: Olsztyn

Pytanie początkującego

#9

Post autor: oIOmkru »

Posłucham a podpowoedzcie jeszcze na co najlepiej wymienić podłożektóre mam
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pytanie początkującego

#10

Post autor: Ziemiojad »

Piasek lub zwirek.
Awatar użytkownika

czarny.skalar
Zapaleniec
Posty: 202
Rejestracja: pt wrz 23, 2022 9:21 pm
Lokalizacja: Rypin
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

Pytanie początkującego

#11

Post autor: czarny.skalar »

żwirek 2 mm ja bym polecał nie za duże kawały ale też nie jest jak piasek. a ile litrów ma akwarium?
chociaż piasek nie zaszkodzi
pod żwir nic nie dawaj bo w żwirze dobrze w miarę rośnie to pod piach daj substrat aktywny albo żwirek.
wrzuć po metamorfozie zdjęcia akwarium.
więcej roślin wsadź to będzie dużo lepiej wyglądać a żwirek napewno zmień ten kolorowy żwirek bo moim zdaniem jest dosyć brzydki
a czy akwarium odstało 1 miesiąc cyklu azotowego?
moje akwarium to 200l ze skalarami i to tyle chyba z tego.
mam w każdej chwili nadwyżkę nurzańca jak szukasz.

boro1

Pytanie początkującego

#12

Post autor: boro1 »

Ziemiojad pisze: wt paź 11, 2022 2:51 pm Piasek lub zwirek.
a dlaczego nie na jakieś np. aktywne?
Awatar użytkownika

czarny.skalar
Zapaleniec
Posty: 202
Rejestracja: pt wrz 23, 2022 9:21 pm
Lokalizacja: Rypin
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

Pytanie początkującego

#13

Post autor: czarny.skalar »

no też może być ale moje doświadczenie jest takie że wybuchają glony
moje akwarium to 200l ze skalarami i to tyle chyba z tego.
mam w każdej chwili nadwyżkę nurzańca jak szukasz.

boro1

Pytanie początkującego

#14

Post autor: boro1 »

czarny.skalar pisze: wt paź 11, 2022 3:22 pm no też może być ale moje doświadczenie jest takie że wybuchają glony
czy aby na pewno ja zadałem Tobie pytanie?

Autor
oIOmkru
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn paź 10, 2022 7:53 pm
Lokalizacja: Olsztyn

Pytanie początkującego

#15

Post autor: oIOmkru »

Akwarium 50x30x30 cm
A jest jakaś różnica pomiedzy piaskie a żwirkiem w kontekscie późniejszego utrzymywania czystości w akwarium czy nie ma to znaczenia? Ole powinienem kg podłoża kupić do akwarium o wymiarach jakie podałem wyżej. No dla mnie to zielone z którym dostałem akwarium jest wizualnie bardzo słabe.

boro1

Pytanie początkującego

#16

Post autor: boro1 »

oIOmkru pisze: wt paź 11, 2022 4:26 pm A jest jakaś różnica pomiedzy piaskie a żwirkiem w kontekscie późniejszego utrzymywania czystości w akwarium czy nie ma to znaczenia?
Źle moim zdaniem kombinujesz.
Zastanów się jakie ryby chciałbyś mieć w swoim akwarium. Weź pod uwagę tylko, że masz nie duży zbiornik. Jak już wybierzesz ryby poczytaj o ich wymaganiach. Jakie preferują podłoże, roślinność, wodę, sprzęty itd.
Awatar użytkownika

czarny.skalar
Zapaleniec
Posty: 202
Rejestracja: pt wrz 23, 2022 9:21 pm
Lokalizacja: Rypin
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

Pytanie początkującego

#17

Post autor: czarny.skalar »

a czemu nie? jak chce to niech ma piasek to jest to samo tyle tylko że trzeba więcej odmulać ale jak ma czas to czemu nie?ja mam piasek i nie robie za dużo bo mam stadko kirysów
moje akwarium to 200l ze skalarami i to tyle chyba z tego.
mam w każdej chwili nadwyżkę nurzańca jak szukasz.

boro1

Pytanie początkującego

#18

Post autor: boro1 »

czarny.skalar pisze: wt paź 11, 2022 4:55 pm tylko że trzeba więcej odmulać
nie trzeba....
Awatar użytkownika

czarny.skalar
Zapaleniec
Posty: 202
Rejestracja: pt wrz 23, 2022 9:21 pm
Lokalizacja: Rypin
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

Pytanie początkującego

#19

Post autor: czarny.skalar »

a masz piasek? BORO
Dodano do tego postu po 2 minutach 55 sekundach
to jest kwestia gustu więc nie nalegam ale moim zdaniem czarne tło (lub jakiekolwiek inne jednolite) wyglądałoby lepiej ale to kwestia gustu
Dodano do tego postu po 2 dniach 14 godzinach 45 minutach 24 sekundach
zmień żwirek na cokolwiek innego ale nie kolorowe bo to truje ryby :chory:
moje akwarium to 200l ze skalarami i to tyle chyba z tego.
mam w każdej chwili nadwyżkę nurzańca jak szukasz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”