Reedycja przygody z akwarystyka - prośba o rady

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Szymonides
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: śr gru 21, 2022 8:51 pm
Lokalizacja: Gostyn
Na imię mam: Szymon

Reedycja przygody z akwarystyka - prośba o rady

#1

Post autor: Szymonides »

Czesc

Mam na imie Szymon, po kilkunastu latach rozważam powrót do akwarystyki. Poprzednia moja przygoda skończyła się z powodu wyjazdu na studia, dotyczyła akwarium 200 l z wielogatunkowa obsada akwarium.
Tym razem mam już nieco inaczej sprecyzowana swoją wizje, jednak dość ogólnie ujęta na te chwile dlatego potrzebuje wielu porad, wskazań i po prostu merytorycznej pomocy.
A wiec do rzeczy, celuje w akwarium 112 l z powodow, finansowych, logistycznych etc
moim obecnym celem są pielęgniczki z Ameryki Południowej. Który gatunek? Ten najłatwiejsze w hodowli dla początkującego. Mam tutaj na myśli zwłaszcza jeśli chodzi o parametry wody. Nie chciałbym póki co stosować co2 czy innych bardziej zaawansowanych technologi.
Miałem kiedyś Ramireza, rozważałem wtedy również Borelli ale na te chwile, po wstępnej analizie tematu wydaje mi ze mogłoby to być pielegnice kakadu. Czy zdaniem tutejszego grona te właśnie wybacza mi najwiecej błędów?
Oczywiście myślałem o zestawie 1+2 ewentualnie 1+3 jeśli nie będzie to zbyt wiele na ten litraz. Dalsza obstawa do ustalenie, ale pewnie któreś z neonów czy bystrzyki. Proszę w tym miejscu o sugestie które z kąsaczowatych i w jakiejś ilości byłby by dobrym dodatkiem to pielegniczek. Co poza tym?

Jeśli chodzi o rośliny to w tej kwestii bardzo zalezaloby mi o pomoc w doborze roślin mało wymagających i adekwatnych do powyższego. Wystrój akwarium (podłoze, korzenie etc) pozostawiam do późniejszych rozważań.

Jeśli chodzi o technologie. Jak pisałem już wyżej, chciałbym póki co pozostać przy tym co konieczne. Czy w powyższym lepiej sprawdzi się filtr zewnętrzny czy może być wewnętrzny?
Przy pierwszej przygodzie posiadałem zewnętrzny przy 200 l akwarium
Prosiłbym jeszcze o konkretne wskazania n/t oświetlenia.

Po kilkunastu latach technologie akwarystyczne zapewne się mocno rozwinęły, wiedza sprzed lat jest zapewne nie do końca aktualna.

Staram się powyżej nadmienić najpierw pierwsze, kluczowe pytania. Szczegółowych wątpliwości posiadam jednak wiele więcej. Jeśli znajda się tutaj chetnie do przeczytania tego długie posta i udzieleniu mi porad, będę serdecznie wdzięczny.
Chetnie służę odpowiedziami na jakiekolwiek pytania. Bardzo możliwe ze pominąłem któreś z istotnych informacji.

Dziękuje i pozdrawiam
Szymon

KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Reedycja przygody z akwarystyka - prośba o rady

#2

Post autor: KarolX22 »

Lepszy będzie zewnętrzny. Co do oświetlenia to zależy jakie rośliny zamierzasz mieć w akwarium. https://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa ... ielegnica/ tu masz trochę o wymaganiach pielęgnic kakadu. Lepszy może będzie 1+2 żeby miały więcej miejsca. Do nich możesz dać np. ławice neonów czerwonych (12-15) i kilka kirysków na dno tak z 6-8. Co do oświetlenia za bardzo ci nie pomogę. Też zależy czy akwarium ma być z pokrywą czy bez
Dodano do tego postu po 11 minutach 48 sekundach
Też zależy jakie masz parametry wody ( chodzi głównie o pH i twardość wody). Z roślin to też zależy jakie ci się podobają ale Anubisy, żabienice, moczarka, kryptokoryna i inne mało wymagające. Podałem ci tylko parę przykładów. A co do podłoża dobry był by piasek ale rośliny w samym piasku za dobrze nie będą rosły. Z dekoracji możesz dać np. korzenie, jakieś skały tylko takie które nie będą za bardzo zatwardzać wody. Możesz dać też żwirek i zrobić plaże z piasku. Bo pielegniczki lubią kopać w piasku.

Autor
Szymonides
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: śr gru 21, 2022 8:51 pm
Lokalizacja: Gostyn
Na imię mam: Szymon

Reedycja przygody z akwarystyka - prośba o rady

#3

Post autor: Szymonides »

Super, dziękuje za pierwsza szybka odpowiedz
Akwarium oczywiście z pokrywa. Jeśli chodzi o rośliny to na te chwile nie mam pojęcia które byłyby adekwatne pod ten rodzaj pielegniczek dlatego prosiłbym o sugestie w tej kwestii i co za tym idzie kwestie oświetlenia.

Cały czas tez nie mam pewności co do pierwszego zasadniczego pytania czy właśnie kakadu będą najstosowniejsze dla mnie w tej sytuacji.

KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Reedycja przygody z akwarystyka - prośba o rady

#4

Post autor: KarolX22 »

Rośliny wybierz takie jakie ci się podobają tylko nie za bardzo wymagające. Co do oświetlenia niech wypowie się ktoś kto ma większe doświadczenie odemnie bo akurat w tej kwestii ci nie doradza. To nie są z tego co kojarzę jakoś ciężkie pielegniczki w hodowli. jak ci się podobają to wybierz je. Ale zanim akwarium jeszcze dojrzeje to też będziesz miał czas żeby się do końca zastanowić nad obsadą.
Dodano do tego postu po 39 sekundach
A z filtra to najlepszy był by jakiś kubełek

DanielP
Moderator
Posty: 1943
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Reedycja przygody z akwarystyka - prośba o rady

#5

Post autor: DanielP »

Oprócz kwestii technicznych bardzo ważne są też parametry wody. Czy jesteś w stanie zapewnić rybom wodę RO? Jeżeli nie planujesz przerybić zbiornika i akwarium ma być w miarę bezobsługowe to alternatywą dla kubełka może być też hamburg. Z apisto to twojego zbiornika proponowałbym A. borelii lub A. trifasciata. Te ostatnie to moje ulubione apsito:-) Myślę, że spokojnie możesz dać do niego po parce wspomnianych ryb lub harem jednego gatunku. Jeżeli zależy ci na odchowaniu narybku apisto to lepszymi rozpraszaczami od neonów będą drobnoustki.

Autor
Szymonides
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: śr gru 21, 2022 8:51 pm
Lokalizacja: Gostyn
Na imię mam: Szymon

Reedycja przygody z akwarystyka - prośba o rady

#6

Post autor: Szymonides »

Myśle ze zdecyduje się na filtr kubełkowy, o tym ktory zdecyduje w dalszym etapie.

W ogole nie zależy mi na odchowaniu narybku, ale chciałbym żeby ryby miały przyjazne środowisko, jeśli zdecyduje się na tarło to Ok ale to nie moj cel.

A pod jakim względne wymienione przez Ciebie apostołów będą stosowniejsza dla mnie niż kakadu? Chetnie poznałbym argumenty na rzecz jednych w stosunku do drugich.

Co do wody RO. Jakie sposoby pozyskania takiej wody?
Moja „kranowa” z racji ze pierwotnie jest bardzo twarda, jest zmiękczana u mnie zmiękczaczem także finalnie jest pewnie bardzo „miekka”.
Rozumiem ze kupowanie wody zdemineralizowanej na dłuższa metę staje się nieekonomiczne.

Dziękuje



Dziękuje

KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Reedycja przygody z akwarystyka - prośba o rady

#7

Post autor: KarolX22 »

Wodę to pozyskujesz z filtra ro koszt takiego filtra to jakieś 100-150 zł. Tylko filtr ro generuje spory odpad na 4 litry przefiltrowanej wody wychodzi 1 litr wody ro a reszta to woda odpadowa która może wykorzystać do podlewania

Autor
Szymonides
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: śr gru 21, 2022 8:51 pm
Lokalizacja: Gostyn
Na imię mam: Szymon

Reedycja przygody z akwarystyka - prośba o rady

#8

Post autor: Szymonides »

W takim razie dokupilbym taki filtr i pozyskiwał dzięki niemu odpowiednia woda.
A tak z ciekawości, czy woda zwiekczana przez zwiększacz w domu nadawałaby się do akwarium?

KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Reedycja przygody z akwarystyka - prośba o rady

#9

Post autor: KarolX22 »

Tak ci powiem że nawet nie wiem. Jak do spożycia to do akwarium pewnie też będzie się nadawać, o ile ma dobre parametry.
Dodano do tego postu po 1 minucie 2 sekundach
A zbiornik już kupiłeś czy będziesz dopiero kupował?

Autor
Szymonides
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: śr gru 21, 2022 8:51 pm
Lokalizacja: Gostyn
Na imię mam: Szymon

Reedycja przygody z akwarystyka - prośba o rady

#10

Post autor: Szymonides »

Wszystko przede mną, najpierw tworze calosc „na papaierze”.
ODPOWIEDZ