Chora welonka

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
pradolinaaa
Gość
Posty: 1
Rejestracja: śr mar 08, 2023 9:14 am
Lokalizacja: Gdańsk
Na imię mam: Karolina
Płeć:

Chora welonka

#1

Post autor: pradolinaaa »

Witam, mam problem z chorą welonką od dłuższego czasu, problem pojawił się gdy współlokator przekarmił rybki (mam parkę welonków). Od tamtej pory mam problem z moją samiczką. Nie chce pływać, leży na dnie. Starałam się sama jej pomóc, od jakiegoś czasu próbuje pływać, częściej utrzymuje pozycje pionową i zaczęła jeść, ale niestety na płetwach ogonowych oraz przy jednej ze skrzeli pojawiły się białe plamy. Nie jest to kulorzęsek, przynajmniej tak mi się wydaję. Oto podstawowe informacje i zdjęcia. Proszę o pomoc:
1. Litrarz 100L
2.nowe akwarium, problem pojawił się jednak dwa miesiące po założeniu
3. Filtr włączony cały czas, mam nawet dwa ale ostatnio wyłączyłam ten jeden
4. 2 welony, samiec i samica
5. 3 rośliny ŻYWE (nie jestem zwolennikiem sztucznych roślin w akwarium), niestety nie znam dokładnie gatunków
6. Podłoże żwirowe
7. Zainstalowałam grzałkę na 30 stopni, końcowa faza leczenia na kulorzęska samca
8. Ozdoby to skała pokryta mchem, plastikowa jaskinia od taty i ceramiczy zamek
9. Akwarium jest pokryte jedna pokrywą, druga odkryta gdyż zepsuło mi się światło i chwilowe to lampa LED
10. Jak już wspomniałam lampa LED
11. Parametry wody dobre
Samca mam od mniej więcej roku, samiczkę kupiłam parę miesięcy temu, zaklimatyzowały sie dobrze, problemy zaczęły się pojawiać po świętach (niestety nie mogłam znaleźć dobrego forum na którym mogłam się podzielić problemem). Za zbędne i niemile komentarze dziękuję, jestem początkującym akwarystykiem, proszę o wyrozumiałość.
Obrazek
[img][https://linksharing.samsungcloud.com/vPCYVIZTjPhl/img]

Sturisoma
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: śr mar 01, 2023 9:05 pm
Lokalizacja: Rybnik

Chora welonka

#2

Post autor: Sturisoma »

Cześć. :)
Zamek ceramiczny, plastikowa jaskinia do ewakuacji ze zbiornika. Czy ten drugi filtr który wyłączyłaś rozumiem jest wyciągniety ze zbiornika?
Jaką stałą temperature utrzymujesz na co dzień?
Takie podstawowe kwestie to duży zbiornik, chyba na jednego osobnika 60l to minimum. Temperatura nie za wysoka 22-24C wystarczy. Mocna filtracja wody, nadfiltracja bo to takie akwariowe świnki, no i podłoże piasek.
Czy sprawdzałaś testami wodę? Jesli tak to mogłabys podać jakie są jej parametry?
Wstaw zdjęcie raz jeszcze. Nie można niestety zobaczyć tego które dodałaś.
pradolinaaa pisze: śr mar 08, 2023 9:33 am 7. Zainstalowałam grzałkę na 30 stopni, końcowa faza leczenia na kulorzęska samca
Czy leczenie było w tym samym zbiorniku? Kulorzesek wywołuje ospę rybią, zarażliwa choroba więc jeśli jestes pewna że samiec chorował to niemal pewne że samica ma to samo.
ODPOWIEDZ