Kirys strumieniowy - uraz mechaniczny czy choroba ?

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
Watcher89
Gość
Posty: 3
Rejestracja: ndz mar 26, 2023 10:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Kirys strumieniowy - uraz mechaniczny czy choroba ?

#1

Post autor: Watcher89 »

Cześć wszystkim

to mój pierwszy post na tym forum więc chciałbym się przywitać. Akwarystyką zajmujsię się już kilkanaście lat ale nie mam dużego doświadczenia w rozpoznawaniu chorób bo w zasadzie się z nimi nigdy nie borykałem. Liczę na waszą pomoc i poradę w identyfikacji czy poniższy kirys strumieniowy jest chory (pleśniawka, dziurawica ?) czy też jest to zwykłe otarcie mechaniczne ? Ryba aktywna, trzyma się stada, pobiera pokarm normalnie

1. Litraż zbiornika – 300l
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał – styczeń 2023
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas – filtr ultramax 1500 (gąbka, ceramika, torf, polimer) + asap 500 + mały skimmer
4. Gatunki i ilość ryb – kirysy strumieniowe x4 kirysy albinosy x4 neon czerwony x10 otoski x5
5. Gatunki i ilości roślin – głównie żabienice średnie nasycenie
6. Podłoże – piasek kwarcowy
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie – 2x mangrowiec
9. Pokrywa – obecna
10. Oświetlenie – plant aquael 17w
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – głównie mikro plus startery dla roślin
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) – NO2 - 0 NO3 - 0 NH3 - 0 PH 7.2 GH 5 KH 3
13. Temperatura w zbiorniku – 28 (przygotowanie pod paletki)
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W – 150W
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – raz w tyg 30% (RO + kranex)
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – restart po kilkumiesięcznej przerwie i dezynfkecji
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? tydzień, aklimatyzacja kropelkowa
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? nie były
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY - biała plama na środku nad otworem gębowym
20. Zdjęcie – Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Kirys strumieniowy - uraz mechaniczny czy choroba ?

#2

Post autor: Dzik »

Czesc . Wyglada na gnicie otworu gebowego ( flexibakterioza) . W ogole rybka wyglada jak podtruta amoniakiem .
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 602
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Kirys strumieniowy - uraz mechaniczny czy choroba ?

#3

Post autor: jacekzabki »

Dokładnie na zdjęciu nie widać ale według mnie to uraz mechaniczny gdyż jest nad otworem gębowym. Dobrze byłoby to odkazić. Kiedyś jeden z moich kirysów sterby miał coś podobnego, wyłowiłem go i wacikiem namoczonym rivanolem przetarłem ranę. Kirys żyje do dziś i nie ma śladu po ranie.
Swoją drogą skoro przygotowujesz akwarium pod paletki i utrzymujesz temperaturę 28 stopni to chyba trzeba byłoby się zastanowić czy kirys strumieniowy jest dobrą rybą do akwarium z paletkami. Te kirysy tolerują wodę do 26 stopni (niektóre źródła podają do 28) a dla paletek 28 to minimum. Gdy będziesz miał paletki i zdarzy się, że będziesz musiał w celu podania lekarstwa podwyższyć temperaturę do 32 to te kirysy tego raczej nie przeżyją.

Autor
Watcher89
Gość
Posty: 3
Rejestracja: ndz mar 26, 2023 10:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Kirys strumieniowy - uraz mechaniczny czy choroba ?

#4

Post autor: Watcher89 »

Dzięki za podpowiedzi, udało mi się zrobić zdjęcie z lepszej pozycji. Ciągle mam wątpliwości natomiast reszta obsady dalej bez objawów
Obrazek
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Kirys strumieniowy - uraz mechaniczny czy choroba ?

#5

Post autor: Ziemiojad »

Wszystko jasne. Kiryski potrzebują piasku, a ty masz ostre kamienie. Popatrz na krawędzie swojego podłoża. Paletki wbrew pozorom też nie będą zadowolone.

Autor
Watcher89
Gość
Posty: 3
Rejestracja: ndz mar 26, 2023 10:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Kirys strumieniowy - uraz mechaniczny czy choroba ?

#6

Post autor: Watcher89 »

To jest akurat krewetkarium gdzie tymczasowo przeniosłem tego kirysa już po zauważeniu objawów, w głównym mam piasek o dużej granulacji. W ciągu kilku dni wrzucę go do sterylnego szkła,

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Kirys strumieniowy - uraz mechaniczny czy choroba ?

#7

Post autor: r10 »

I jak z Twoim kiryskiem?
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
ODPOWIEDZ