Klasyka - Glony :)

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Klasyka - Glony :)

#1

Post autor: Przemek82 »

Cześć,

Krolic mi pisze cały czas że "akwarysta musi mieć co robić" jak piszę że mam sporo glonów. Jak to jest u Was. Jak często czyścicie akwarium z glonów ??? Rośliny ??? Przednią szybę ??? Używacie jakiś specyfików aby się ich pozbyć i utrzymać zbiornik w dobrej kondycji ???

Mauree
Gaduła
Posty: 164
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Klasyka - Glony :)

#2

Post autor: Mauree »

Wypróbowałam Algen Stop Generał, dwie dawki z przepisanych czterech. Zahamowało przyrost glonów, ale nie znikły. Dosadzilam szybko rosnące roślinki, żeby zabierały glonom składniki odżywcze. Przyjęły się, mimo intensywnego kopania zbrojnika. Zastosowałam sera blackwater aquatan w celu nadania wodzie złotego koloru i stworzenia filtra hamującego dotarcie światła do glonów. Kolor był przepiękny. Moja super filtracja wyfiltrowala to jednak bez śladu w ciągu kilku dni. Teraz podaje sachem Fluorish Excel czyli węgiel w płynie , który ma wzmacniać rośliny a ograniczać glony. Podałam jednak na razie tylko kilka małych dawek, żeby nie zaszkodzić rybkom. Rośliny rosną ładniej, glona nie za dużo. Mam rybki które intensywnie pasa się glonami, mam je tylko na roślinach. Nigdzie indziej .

Autor
Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Klasyka - Glony :)

#3

Post autor: Przemek82 »

Ja w sobotę wlałem pierwszą dawkę Algen Stop General, na razie nie widać efektów. Na szybie po sobotnim sprzątaniu znowu jest zielono ale wiem że wymaga to czasu. Poczekamy, zobaczymy :)

Mauree
Gaduła
Posty: 164
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Klasyka - Glony :)

#4

Post autor: Mauree »

Efekt tak 10-14 dni od zastosowania. A ograniczyłem świecenie?

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Klasyka - Glony :)

#5

Post autor: DanielP »

Zamiast leczyć skutki trzeba znaleźć przyczynę powstawania glonów a może być ona różna. Ja ilekroć ktoś pisze jak sobie z nimi poradzić to zastanawiam się dlaczego ja nigdy w swoich zbiornikach ich nie miałem :D

Logic07
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

Klasyka - Glony :)

#6

Post autor: Logic07 »

moim zdaniem dużo pomaga filtracja, od kąd mam filtr zewnętrzny i nadfiltracje glonu mam znikome ilości, jak miałem popierdułke z samą gąbką to nie dość że woda żółta pomimo co tygodniowych podmian z odmulaniem glona było sporo

KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Klasyka - Glony :)

#7

Post autor: KarolX22 »

DanielP pisze: śr gru 27, 2023 10:16 pm Zamiast leczyć skutki trzeba znaleźć przyczynę powstawania glonów a może być ona różna.
Daniel dobrze mówi dobrze musisz znaleźć przyczynę powstawania glonów najlepiej jakbyś sprawdził parametry wody. Ale też oświetlenie może mieć wpływ na rozwój glonów.

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Klasyka - Glony :)

#8

Post autor: Krolic »

Przemek82 pisze: śr gru 27, 2023 6:58 pm Krolic mi pisze cały czas że "akwarysta musi mieć co robić"
to ja się już nie odzywam :P Dodam tylko że używam tego cytatu ale zasłyszałem.. a raczej przeczytałem u Lecha :) ale bardzo mi sie spodobał

Autor
Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Klasyka - Glony :)

#9

Post autor: Przemek82 »

hehe każda krytyka czy podpowiedź jest ważna aby sobie wzajemnie pomagać :)

Co do filtracji to za namową Krolic wrzuciłem dwa kubły zewnętrzne, jeden typowo biologiczny zasypany cały ceramiką a drugi typowo mechaniczny. Woda jest krystalicznie czysta, pomiary robię co tydzień przed podmianą wody i kontrolnie po podmianie. Ostatni pomiar to :
pH = 6,5
GH = 7
KH = 2-3
NO2 = 0,05
NO3 = 15
PO4 = 0,2

Ryby zdrowe, rośliny rosną elegancko, nawet glon w postaci krasnorostów na korzeniach mi nie przeszkadza ale na przedniej szybie po sobotnim sprzątaniu już we wtorek-środę jest widoczny na szybie. Od czwartku masakra ...

W sobotę po podmianie podam drugą dawkę Algen Stop i zobaczymy czy coś ruszy ...

Chciałbym znaleźć przyczynę ale nie potrafię :(

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Klasyka - Glony :)

#10

Post autor: DanielP »

Akwarystyką uczy cierpliwości i dlatego mam nadzieję, że oprócz poczynionych kroków z filtracją już sama ona wystarczy i problemy się rozwiążą :duży uśmiech:

Autor
Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Klasyka - Glony :)

#11

Post autor: Przemek82 »

Czy ktoś z Was używał Algen Stop General w swoich akwariach ??? Kilka osób polecało że niby najlepszy. Wczoraj podałem drugą dawkę i po jednym dniu strasznie zmętniała mi woda, po pierwszej dawce było to samo. Czy to zbieg okoliczności, czy oznacza to że środek działa ???

Mauree
Gaduła
Posty: 164
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Klasyka - Glony :)

#12

Post autor: Mauree »

Według naszego forum to łagodny roztwór kwasku cytrynowego. U mnie nic nie metnialo

Autor
Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Klasyka - Glony :)

#13

Post autor: Przemek82 »

Ok, dzięki za info. Dziś podałem ostatnią, czwartą dawkę ... glony po za krasnalami może nie zniknęły doszczętnie ale jest przepaść w ilości. Przede wszystkim na przedniej szybie praktycznie nic nie ma, no i rośliny wyglądają zdecydowanie lepiej. Producent pisze żeby profilaktycznie podawać mniejszą dawkę tylko jaki to będzie miało sens skoro do filtra wrzucę za tydzień węgiel.

Mauree
Gaduła
Posty: 164
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Klasyka - Glony :)

#14

Post autor: Mauree »

Poobserwuj czy będą ponownie się panoszyć. Te, które zostały to podobno mogą być martwe i z czasem gdy będą wyrastać nowe liście, będziesz mógł usuwać stare . Spróbuj czy nie schodzą jak zetrzesz palcem

Logic07
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

Klasyka - Glony :)

#15

Post autor: Logic07 »

zielony glon na szybie czyli pylenie szyb, to zielenice punktowe które są następstwem przenawożenia nawozów mikroelementowych, zwłaszcza fe żelaza chyba że ty masz krasnorosty na szybie to wina niewydajnej filtracji, one są z brudu za dużo doc, węgiel aktywny bardzo dobrze działa na to, dobrze że wrzucisz, na pewno pomoże ,nie odmulane podłoże, zalegające zgniłe rośliny, usówaj zgniłe szczątki roślin, możesz też podmieniać przez dwa tygodnie dużą część wody, codziennie 30%-40% i glony ustąpią, miłej zabawy :)

Autor
Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Klasyka - Glony :)

#16

Post autor: Przemek82 »

Dzięki za wyczerpujące rady :) Glony zniknęły za wyjątkiem krasnorostów ale te obsiadły tylko korzenie i wygląda to jak dla mnie bardzo efektownie :)

Logic07
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

Klasyka - Glony :)

#17

Post autor: Logic07 »

węgiel w płynie przedawkowany, podawany punktowo ze strzykawki niszczy krasnorosty i nitki wszelakiej maści, tak samo woda utleniona, ale jak ci się podobają to se je zostaw. Tym algen stop general, węglem w płynie, wodą utlenioną, codziennymi podmianami wody 30%-40% przez dwa tygodnie, tylko walczysz w ten sposób ze skutkiem,jak nie znajdziesz przyczyny ich powstawania powrócą
ODPOWIEDZ