Mangrowiec czerwony- Rhizophora mangle

Zdjęcia i opisy roślin słodkowodnych.
Baza fotograficzna stworzona przez użytkowników forum FAWA.
Regulamin forum
Opis każdego gatunku umieszczamy w osobnym wątku o nazwie według schematu: Nazwa polska - Nazwa łacińska.
Jeśli gatunek rośliny ma już swój wątek możesz wstawić zdjęcie i opis tej rośliny w tym wątku.
Nie umieszczamy zdjęć z internetu, a jedynie zdjęcia z akwariów użytkowników FAWA.
Jeśli nie jesteś autorem zdjęcia, które zamieszczasz, to napisz kto jest autorem.
ODPOWIEDZ

Autor
DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Mangrowiec czerwony- Rhizophora mangle

#1

Post autor: DanielP »

W naszych zbiornikach często goszczą korzenie mangrowca. Ja zamiast korzeni chciałbym utrzymać żywe drzewa :D Namorzyny to wiecznie zielone drzewa rosnące w strefie międzyzwrotnikowej. O ich roli w środowisku można wiele przeczytać w Internecie. Poniżej przedstawiam moje sadzonki sprowadzone z Florydy. Ciekawe czy uda mi się je utrzymać.
ObrazekObrazek

KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Mangrowiec czerwony- Rhizophora mangle

#2

Post autor: KarolX22 »

DanielP pisze: pt lut 23, 2024 9:57 pm Ja zamiast korzeni chciałbym utrzymać żywe drzewa Namorzyny to wiecznie zielone drzewa rosnące w strefie międzyzwrotnikowej.
Ciekawe co z tego wyjdzie. Też takie coś by pasowało do dużych zbiorników bw i dość ładnie mogło by to wyglądać. A sam piasek tam masz? Bo pytanie czy żyźniejszego podłoża nie wymagają.

Autor
DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Mangrowiec czerwony- Rhizophora mangle

#3

Post autor: DanielP »

Jak się przyjmą i urosną to docelowo trafią do jakiegoś zbiornika ale póki co obawiam się, że ryby mogą podgryzać im korzonki więc będą rosły w akwarium/ doniczce bez ryb. U Pana od którego je kupiłem rosną w piasku i tego się trzymam. W akwariach często nie są sadzone w podłożu a jedynie mają umieszczone korzonki pod wodą więc myślę, że żyzne podłoże nie jest kluczem do sukcesu przy ich hodowli. One występują również w wodach słonych więc można je mieć nawet w akwarium morskim. Oczywiście po odpowiedniej aklimatyzacji.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21848
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Mangrowiec czerwony- Rhizophora mangle

#4

Post autor: Lech-u »

Proponuję ten temat przenieść do Atlasu Fotograficznego Roślin FAWA.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Mangrowiec czerwony- Rhizophora mangle

#5

Post autor: DanielP »

Zrobione :duży uśmiech:

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Mangrowiec czerwony- Rhizophora mangle

#6

Post autor: Krolic »

DanielP Panie Pan to zawsze cos wymyślisz ;) fajne :) patrzyłem z ciekawości jakie warunki trzeba im zapewnić i za dużo informacji nie ma.. światłolubne i wolno rosnące. Napisz jak więcej cos ustalileś.. jakieś nawożenie? Ile świecisz im.. itd

Autor
DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Mangrowiec czerwony- Rhizophora mangle

#7

Post autor: DanielP »

Dzieki :duży uśmiech: Z tego co się dowiedziałem od osoby, od której je nabyłem to nie wymaga ona żadnego nawożenia. Można ją uprawiać w akwarium słodkim lub słonym ( po odpowiedniej aklimatyzacji). Przy hodowli młodej sadzonki trzeba uważać żeby ryby nie podgryzały jej delikatnych korzonków. Do jej hodowli wystarczy woda która musi być ciepła (min. 25 stopni) oraz duża ilość światła. Nie musi być ona umieszczona w podłożu. Ważne, żeby jej część, szczególnie korzonki były umieszczone pod wodą. Gdy damy ją w czymś pływającym po wodzie jak np. styropian to bedziemy mogli obserwować jej piękne czerwone korzenie. Do hodowli w akwarium nadaje się mangrowiec czerwony i czarny a najmniej biały. U mnie rośnie ona w piasku i stoi w szkiełku na parapecie. Ma dużo światła słonecznego oraz lampkę led którą świecę ok 10h dziennie. Czekam jeszcze na grzałkę. Obecnie roślina jest uprawiana w temperaturze pokojowej. Ogólnie tempo jej wzrostu powinno być wolne i ma na to jeszcze wpływ temperatura wody oraz ilość światła.

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Mangrowiec czerwony- Rhizophora mangle

#8

Post autor: Krolic »

DanielP a jak ten ciekawy projekt? rosną ? może jakieś foty wrzucisz?

Autor
DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Mangrowiec czerwony- Rhizophora mangle

#9

Post autor: DanielP »

Niestety ale póki co nie zaobserwowałem wzrostu. Może delikatnie rozwinął się pączek z którego wyrośnie listek. Świecę długo ale rosną w temperaturze pokojowej ponieważ wszystkie grzałki są zbyt duże do tak małego szkiełka:-(
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas Fotograficzny Roślin FAWA”