Akwarium w czasie remontu (pH i twardość)

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 18288
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u

Akwarium w czasie remontu (pH i twardość)

#1

Post autor: Lech-u »

W czasie remontu (gipsowanie i szlifowanie ścian) doszło do znacznego podniesienia pH i twardości wody.

Przypuszczam, że to pyły z gładzi gipsowych dostały się do wody (akwarium bez pokrywy).

Jak "na szybko" poprawić parametry (chwilowo podmiany wody będą w bardzo ograniczonym zakresie, ale nadal są małe podmianki i dolewane jest RO).

Dodać HCl (36%)? Gazować bardziej CO2? Dodać coś innego?

Pytanie do Naszych "chemików" akwarystycznych.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


DrRymsza

Ergoline
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: pt kwie 03, 2026 8:44 am
Lokalizacja: Nowe Miasto Lubawskie
Na imię mam: Jerzy

Akwarium w czasie remontu (pH i twardość)

#2

Post autor: Ergoline »

Lech-u
Witam, nie wiem jaki duży zbiornik, ja osobiście podmienił bym 50% na czyste RO bez mineralizatora, 3-4 godziny zrobił test wody.
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 18288
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u

Akwarium w czasie remontu (pH i twardość)

#3

Post autor: Lech-u »

Ergoline pisze: sob maja 16, 2026 7:31 pm Witam, nie wiem jaki duży zbiornik,
500 litrów...

Takiej ilości (50%) nie mam szans podmienić.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


DrRymsza

Jet187
Noble
Posty: 483
Rejestracja: ndz lip 27, 2025 3:23 pm
Lokalizacja: Gdynia
Na imię mam: Bartosz

Akwarium w czasie remontu (pH i twardość)

#4

Post autor: Jet187 »

Chemicznie i bezpiecznie dla ryb to tak średnio się da.

Najbardziej prawdopodobne są pyły cementowo-wapienne albo z dodatkiem wapnia, a nie sam „gips”. Czysty gips podnosi głównie GH, ale mocnego wzrostu pH zwykle nie robi. Jeśli pH wyraźnie poszło w górę, to do akwarium najpewniej dostał się pył zawierający węglany / wapno.

Na szybko:

• Zwiększenie CO2 zdecydowanie tak
• Dolewki RO też
• HCl 36%, jak czujesz się odważnie.
- łatwo przestrzelić pH,
- lokalnie zrobić bardzo kwaśne strefy,
- reagując z węglanami będzie powodował gwałtowne zmiany,
- dodajesz chlorki i robisz trudniejszą do kontroli chemię.

Na pustym akwarium spoko, ale z mieszkańcami... musisz naprawdę powoli dodawać, najlepiej z tym RO i dokladnie mierzyć.

Napakowałbym waty do filtrów, żeby pył wyłapać, gazował i podmieniał na RO ile możesz.

No i jak nie masz pokrywy, to folia stretch na górę pomoże 😀
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 18288
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u

Akwarium w czasie remontu (pH i twardość)

#5

Post autor: Lech-u »

Jet187 pisze: ndz maja 17, 2026 2:03 am • Zwiększenie CO2 zdecydowanie tak
• Dolewki RO też
• HCl 36%, jak czujesz się odważnie.
To zrobiłem. Jest lepiej "chemicznie".

Na razie zwierzęta i rośliny są OK.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


DrRymsza
ODPOWIEDZ