W czasie remontu (gipsowanie i szlifowanie ścian) doszło do znacznego podniesienia pH i twardości wody.
Przypuszczam, że to pyły z gładzi gipsowych dostały się do wody (akwarium bez pokrywy).
Jak "na szybko" poprawić parametry (chwilowo podmiany wody będą w bardzo ograniczonym zakresie, ale nadal są małe podmianki i dolewane jest RO).
Dodać HCl (36%)? Gazować bardziej CO2? Dodać coś innego?
Pytanie do Naszych "chemików" akwarystycznych.
Akwarium w czasie remontu (pH i twardość)
-
Lech-u
- Admin
- Posty: 18288
- Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
- Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
- Na imię mam: Lech-u
-
Ergoline
- Początkujący
- Posty: 16
- Rejestracja: pt kwie 03, 2026 8:44 am
- Lokalizacja: Nowe Miasto Lubawskie
- Na imię mam: Jerzy
Akwarium w czasie remontu (pH i twardość)
Lech-u
Witam, nie wiem jaki duży zbiornik, ja osobiście podmienił bym 50% na czyste RO bez mineralizatora, 3-4 godziny zrobił test wody.
Witam, nie wiem jaki duży zbiornik, ja osobiście podmienił bym 50% na czyste RO bez mineralizatora, 3-4 godziny zrobił test wody.
-
Lech-u
- Admin
- Posty: 18288
- Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
- Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
- Na imię mam: Lech-u
Akwarium w czasie remontu (pH i twardość)
500 litrów...
Takiej ilości (50%) nie mam szans podmienić.
-
Jet187
- Noble
- Posty: 483
- Rejestracja: ndz lip 27, 2025 3:23 pm
- Lokalizacja: Gdynia
- Na imię mam: Bartosz
Akwarium w czasie remontu (pH i twardość)
Chemicznie i bezpiecznie dla ryb to tak średnio się da.
Najbardziej prawdopodobne są pyły cementowo-wapienne albo z dodatkiem wapnia, a nie sam „gips”. Czysty gips podnosi głównie GH, ale mocnego wzrostu pH zwykle nie robi. Jeśli pH wyraźnie poszło w górę, to do akwarium najpewniej dostał się pył zawierający węglany / wapno.
Na szybko:
• Zwiększenie CO2 zdecydowanie tak
• Dolewki RO też
• HCl 36%, jak czujesz się odważnie.
- łatwo przestrzelić pH,
- lokalnie zrobić bardzo kwaśne strefy,
- reagując z węglanami będzie powodował gwałtowne zmiany,
- dodajesz chlorki i robisz trudniejszą do kontroli chemię.
Na pustym akwarium spoko, ale z mieszkańcami... musisz naprawdę powoli dodawać, najlepiej z tym RO i dokladnie mierzyć.
Napakowałbym waty do filtrów, żeby pył wyłapać, gazował i podmieniał na RO ile możesz.
No i jak nie masz pokrywy, to folia stretch na górę pomoże
Najbardziej prawdopodobne są pyły cementowo-wapienne albo z dodatkiem wapnia, a nie sam „gips”. Czysty gips podnosi głównie GH, ale mocnego wzrostu pH zwykle nie robi. Jeśli pH wyraźnie poszło w górę, to do akwarium najpewniej dostał się pył zawierający węglany / wapno.
Na szybko:
• Zwiększenie CO2 zdecydowanie tak
• Dolewki RO też
• HCl 36%, jak czujesz się odważnie.
- łatwo przestrzelić pH,
- lokalnie zrobić bardzo kwaśne strefy,
- reagując z węglanami będzie powodował gwałtowne zmiany,
- dodajesz chlorki i robisz trudniejszą do kontroli chemię.
Na pustym akwarium spoko, ale z mieszkańcami... musisz naprawdę powoli dodawać, najlepiej z tym RO i dokladnie mierzyć.
Napakowałbym waty do filtrów, żeby pył wyłapać, gazował i podmieniał na RO ile możesz.
No i jak nie masz pokrywy, to folia stretch na górę pomoże
-
Lech-u
- Admin
- Posty: 18288
- Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
- Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
- Na imię mam: Lech-u
Akwarium w czasie remontu (pH i twardość)
To zrobiłem. Jest lepiej "chemicznie".
Na razie zwierzęta i rośliny są OK.