Bimbrownia

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Cichy88

Bimbrownia

#1

Post autor: Cichy88 »

witam mam takie pytanie robie bimbrownie mam 2 butelki 2 l i nie wiem czy proporcje 400g cukru i 100 g drożdży nie będzie za dużo do akwarium 240 litrów??

mattoid
Gaduła
Posty: 161
Rejestracja: czw sie 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bimbrownia

#2

Post autor: mattoid »

Nie 100g tylko 10g drożdży. Nie będzie za duża, wręcz będzie za mała.
25l w trakcie uruchamiania.

Autor
Cichy88

Re: Bimbrownia

#3

Post autor: Cichy88 »

no to jakie proporcje proponujesz??
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4197
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Bimbrownia

#4

Post autor: Drottnar »

Bimbrownia do 240l to pomyłka. Nie będziesz miał wystarczającego stężenia CO2. Chociaż z dwojga złego lepiej mieć to niż nie mieć wcale CO2.

Autor
Cichy88

Re: Bimbrownia

#5

Post autor: Cichy88 »

no właśnie wole narazie mieć tak niż wcale a zestaw jest drogi więc narazie nie mogę go nabyć

mattoid
Gaduła
Posty: 161
Rejestracja: czw sie 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bimbrownia

#6

Post autor: mattoid »

Cichy88 pisze:no to jakie proporcje proponujesz??
Przepis na bimbrownię (bitwa pod Grunwaldem ;)):
1000 ml wody
400 g cukru
10 g drożdży.

Rozpuszczasz cukier w ciepłej wodzie. Studzisz aż będzie "letnia" i dodajesz drożdże. Na koniec możesz dosypać płaską łyżeczkę sody oczyszczonej w celu spowolnienia reakcji.

Jak pisał Drottnar, przy takim zbiorniku bimbrownia ma zbyt małą wydajność ale jak już nie wchodzi w grę butla wysokociśnieniowa, to na Twoim miejscu zrobiłbym zacier przynajmniej z 3 może 4 porcji i do akwarium wsadził ze 3-4 kostki lipowe.
25l w trakcie uruchamiania.

Autor
Cichy88

Re: Bimbrownia

#7

Post autor: Cichy88 »

znaczy zacier z 4 porcji to te rzeczy po 4 razy wiecej?? ja wrzuciłem 100g drożdży i narazie działa w miare
Awatar użytkownika

wojtus
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: ndz sie 02, 2009 4:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bimbrownia

#8

Post autor: wojtus »

A posadziles juz rosliny i dales im swiatlo i nawoz?

Autor
Cichy88

Re: Bimbrownia

#9

Post autor: Cichy88 »

tak mam narazie pare roślinek i światło też 2 świetlówki były w zestawie a nawozu jeszcze żadnego nie dawałem są posadzone w piasku
Awatar użytkownika

wojtus
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: ndz sie 02, 2009 4:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bimbrownia

#10

Post autor: wojtus »

to na razie im CO2 wystarczy. Jesli chcesz miec ladnie roslinkowe akwa, to doloz swietlowek, zeby bylo te 0,5W/l wody. Polecam hurtownie
http://www.fawa.pl/topics31/4421.htm
W dziale DIY i oswietlenie jest tez napisane jak podlaczac dodatkowe swietlowki.

mattoid
Gaduła
Posty: 161
Rejestracja: czw sie 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bimbrownia

#11

Post autor: mattoid »

Cichy88 pisze:tak mam narazie pare roślinek i światło też 2 świetlówki były w zestawie a nawozu jeszcze żadnego nie dawałem są posadzone w piasku
Jak masz takie oświetlenie, to nie dawaj żadnych nawozów bo Cię glony zjedzą. Nie wiem nawet czy CO2 jest potrzebne przy standardowych świetlówkach.

Jeśli zdecydujesz się na zmianę oświetlenia, co wiąże się z modyfikacją pokrywy, to proponowałbym świetlówki T5 3 x 54W (o ile masz zbiornik 120 cm. Jeśli dziwnym trafem krótszy, to 4 x 39W montowane na zmianę, raz do lewej strony raz do prawej, co pozwoli na w miarę równe doświetlenie całego akwarium.
25l w trakcie uruchamiania.

Autor
Cichy88

Re: Bimbrownia

#12

Post autor: Cichy88 »

ja mam nie tylko rośliny mam też rybki a w drugim akwa krewetki i jak już bedzie odpowiednio gesto zeby ryby nic nie zrobily krewetka to wpuszcze je

mattoid
Gaduła
Posty: 161
Rejestracja: czw sie 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bimbrownia

#13

Post autor: mattoid »

Raczej nigdy nie będzie tak gęsto, żeby ryby nic nie zrobiły. To tylko ewentualnie kwestia czasu. Napisz jaką masz obsadę, jest sporo ryb, którym krewetki nie przeszkadzają. Jeśli jednak znajdą się u Ciebie jakieś skalary czy pielęgniczki, to nie będzie łatwo. Oczywiście dużo też zależy od tego jakie masz te krewetki ale jeśli któreś z małych odmian (np. RC), to rybki będą miały przez kilka dni dobre jedzonko i do tego żywe (przynajmniej przez jakiś czas).
25l w trakcie uruchamiania.

Autor
Cichy88

Re: Bimbrownia

#14

Post autor: Cichy88 »

2x mieczyk 4x bocja wspaniała 4x gupik 4x molinezja 2x Żałobniczka 1x gurami 2x Razbora klinowa 2x Bystrzyk barwny 1x glonojad i 5 już nie pamiętam nazwy
Awatar użytkownika

Badger
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: sob wrz 26, 2009 1:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bimbrownia

#15

Post autor: Badger »

Jeśli masz tylko tyle światła to podawanie Co2 całkowicie mija się z celem.
Po pierwsze bimbrownia nie da rady. Po drugie przy braku światła rośliny nie będą potrzebowały węgla. Trzecia sprawa to twardość wody. Sprawdzałeś to?? Wysokie KH jest katalizatorem dla CO2 i w takich warunkach podawanie dwutlenku węgla po raz kolejny mija się z celem.
Jeśli to jest standardowe oświetlenie to posadź tylko takie rośliny, które nie wymagają zbyt dużo światła. Według mnie w grę wchodzą tylko mchy, microsorium, jakieś anubiasy i któreś echinodorusy.
Jakiekolwiek nawożenie w takich warunkach, jak już ktoś powiedział, spowoduje tylko inwazję glonów.

No i jeszcze słowa krytyki dotyczące obsady. Proszę popraw to, nie męcz zwierząt.
Ostatnio zmieniony ndz wrz 27, 2009 9:29 pm przez Badger, łącznie zmieniany 1 raz.
Mchy, razborki i krewetki

Autor
Linf

Re: Bimbrownia

#16

Post autor: Linf »

żeby podawać CO2 musisz mieć oświetlenie 0.5 W/L przy standartowych świetlówkach nie będziesz miał tyle i musisz dołożyć dodatkowe oświetlenie.Jeżeli chodzi o bimbrownię nie z 2L butelek tylko z 5L po wodzie możesz zrobić.

Autor
Cichy88

Re: Bimbrownia

#17

Post autor: Cichy88 »

no to mając akwarium 240l musze mieć łączną moc 480w tylko to jest mało możliwe bo ile zmieści mi się świetlówek 6?? np.takie http://allegro.pl/item749052026_sun_glo ... szawa.html no to jest połowa tego co powinno
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bimbrownia

#18

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Cichy88 pisze:no to mając akwarium 240l musze mieć łączną moc 480w
Dobrze, że obowiązkowa matura z matematyki wraca...

Musisz mieć 120W.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

Autor
Cichy88

Re: Bimbrownia

#19

Post autor: Cichy88 »

no tak niektórzy są nieomylni

mattoid
Gaduła
Posty: 161
Rejestracja: czw sie 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bimbrownia

#20

Post autor: mattoid »

Cichy88 pisze:znaczy zacier z 4 porcji to te rzeczy po 4 razy wiecej?? ja wrzuciłem 100g drożdży i narazie działa w miare
Jasne że działa, tylko ta bimbrownia po 1 lub 2 dniach przestanie działać, bo zabraknie w niej cukru.

Lepiej zrób tak jak radził Linf. Wykorzystaj dwie 5-litrowe bańki po wodzie, w których zrób zacier z dwóch porcji do każdej. Nie zapomnij też o zbiorniku wodnym, pośredniczącym w dostarczaniu gazu do akwarium, który ma 2 zadania.
1. Filtruje nieco (ale mało) gaz.
2. Jest licznikiem bąbelków.

Najlepiej do naczynia filtrującego wpuść oddzielnie wężyki z obu bimbrowni, dzięki temu będziesz wiedział, który zaczyn już się "zużył" i trzeba go wymienić.
25l w trakcie uruchamiania.

Autor
Cichy88

Re: Bimbrownia

#21

Post autor: Cichy88 »

i jaka powinna być odpowiednia ilość bąbelków?? chyba i tak nic się nie stanie bo duże akwarium w miare jest

mattoid
Gaduła
Posty: 161
Rejestracja: czw sie 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bimbrownia

#22

Post autor: mattoid »

W przypadku bimbrowni nie jesteś w stanie wyregulować jej wydajności, więc to nie ma znaczenia. Rozprowadź gaz po zbiorniku przy pomocy 3-4 kostek lipowych tak jak mówiłem i będzie dobrze. Z bimbrowni nie uzyskasz raczej za dużo gazu. Prędzej będzie go za mało.
25l w trakcie uruchamiania.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Bimbrownia

#23

Post autor: sum »

Taka świetlówka nie zmieści Ci się jest zbyt długa.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
ODPOWIEDZ