Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
Awatar użytkownika

Autor
sdar
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 4:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

#1

Post autor: sdar »

Chciałbym obniżyć PH w akwarium, ponieważ moja kranówka "oferuje" PH na poziomie 7,6 - 7,8 a to stanowczo za dużo zwłaszcza ze względu na Otoski znajdujące się w obsadzie akwarium.
Ponieważ dysponuję filtrem RO, zrobiłem podmianę około 20% wody. Dolałem wodę w której ponad 3/4 to była woda z RO. Niestety, praktycznie nie zauważyłem spadku PH (dalej jest PH 7,6) spadła natomiast twardość KH do około 5 (było ponad 6) i GH do poziomu >4 (było >14)
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że zadziałał bufor PH ale mam wątpliwości następującej natury:
Czy mogę zrobić podmianę wody dodając tylko wodę RO? Woda ta ja wiadomo jest pozbawiona jakichkolwiek minerałów i dodatków więc nie wiem czy za bardzo nie zubożę wody w akwarium postępując w ten sposób. Ponadto dodając czyste RO ciągle będę zmiękczał wodę a dalszy spadek KH może doprowadzić do niestabilności otrzymanego w końcu odczynu PH z powodu braku bufora.
Podpowiedzcie proszę czy moje obawy są uzasadnione czy tez mogę śmiało dodawać czystą wodę RO bez obaw o zaburzenie równowagi akwarium?

Zbiornik:
54L
PH 7,6
GH >7
KH ok 5
NO3 15
NO2 0

Obsada:
Platki 3 szt (jutro ma być 5)
Kiryski Sterby 2
Neonki Inesa 10
Otoski 2 szt
Rób jak uważasz, uważaj jak robisz...
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

#2

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Ja mogę się wypowiedzieć tylko na temat neonków - moje już prawie dwa lata żyją w czystej demineralce/RO.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

Autor
sdar
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 4:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

#3

Post autor: sdar »

matka siedzi z tyłu pisze:moje już prawie dwa lata żyją w czystej demineralce/RO.
Czyli rozumiem, że czyste RO rybom nie zaszkodzi ale co ze stabilnością PH i innych parametrów gdy woda w akwa jest praktycznie pozbawiona wszelakich soli i innych buforów? Nie masz z tym problemów?
No i przy okazji kolejna sprawa czy spora podmiana zrobiona wodą RO (po moim filtrze ma PH 6,8) nie spowoduje zbyt gwałtownej zmiany PH dla ryb? Może lepiej to robić mniejszymi podmianami? A może za bardzo się przejmuję :mrgreen: i powinienem zrobić jedną większą pomianę ?
Rób jak uważasz, uważaj jak robisz...
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

#4

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Wiesz, prawdę mówiąc nie bawię się w mierzenie parametrów, ale nie widzę jakichś problemów.
W akwarium oprócz neonków żyją (i rozmnażają się) krewetki i ślimaki.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

Linf

Re: Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

#5

Post autor: Linf »

Przez pierwszy miesiąc rób podmiany ok. 15L tygodniowo potem po 10L. Ja lałem czyste RO do baniaka i nic się nie działo a Ph się wyrównało po kilku podmianach.Teraz do RO stosuję HydroMineral PG i też jest dobrze.RO zbijesz Ph napewno do neutralnego (7.0) i obniżysz Kh i Gh i teraz masz juz wielkie pole do popisu jeżeli będziesz chciał dalej zbijać Ph np. torf do filtra,do zbiornika możesz wrzucać dodatkowo liście dębu (odpowiednio spreparowane),ketapangu oraz szyszki olchy dodatkowym elementem,który też zbija Ph jest podawanie CO2 do zbiornika tylko,że z butli wysokociśnienoiowej ponieważ możesz wyregulować podawanie gazu nie tak jak w bimbrowni.Osbiście uzyskałem w baniaku 54L Ph 6.4 (wynik z zeszłego tygodnia) a wcześniej jakiś czas Ph ok 5.5.
Awatar użytkownika

Tomacha
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: śr lip 29, 2009 11:43 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

#6

Post autor: Tomacha »

Ja rowniez leje czysta RO. Dodaje sole AquaDur JBL-a do kazdej podmianki.
Awatar użytkownika

Autor
sdar
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 4:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

#7

Post autor: sdar »

No dobrze, podmieniając sukcesywnie wodę na wodę RO udało mi się satysfakcjonująco obniżyć PH ale przy okazji za bardzo spadła mi twardość wody i pojawiły się objawy niedoboru pożywienia dla roślin. Doszedłem więc do wniosku, że powinienem (tak, jak robi na przykład Linf) dodać preprarat mineralizujący, który ustabilizuje mi PH dzięki buforowi i doda wartości odżywczych dla roślin.
Trafiłem jednak na problem z doborem tego środka, bo zauważyłem pewne różnice w zawartości.

Preparat Aqua Art Planta Gainer Pro Hydro Mineral, zgodnie z opisem zawiera makroelementy: wapń, magnez, sód, potas, chlorki, siarczany, węglany.

Natomiast preparat Aqua Art Planta Gainer Hydro Mineral (bez pro), zgodnie z opisem zawiera mikroelementy: żelazo, mangan, cynk, miedź, bor, molibden, krzem, tytan, kobalt.

Obydwa preparaty służą teoretycznie do tego samego czyli poprawy jakości wody RO.
Nie wiem jednak, który z tych preparatów wybrać. :razz:
Byłbym wdzięczny za podpowiedzi i sugestie.
Rób jak uważasz, uważaj jak robisz...
Awatar użytkownika

Tomacha
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: śr lip 29, 2009 11:43 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

#8

Post autor: Tomacha »

Ja osobiscie nie stosowalem tych srodkow. Za to stosowalem inne nawozy serii PG: mikro, makro, Fe...
Na stabilizacje Ph i podniesienie lekko twardosci wody z RO stosuje z powodzeniem to: http://www.allegro.pl/item922987989_jbl ... na_ro.html
Natomiast mikro i makroelementy mozesz dodawac osobno - zaleznie od zapotrzebowania.
Mikroelementy czy makroelementy nie sa buforem dla Ph jak piszesz. Jest nim twardosc weglanowa!
Preparaty ktore podajesz w linkach wzbogacaja tylko wode w mikro i makroelementy. Na pewno nie podnosza twardosci i nie stabilizuja Ph przez to.
Ostatnio zmieniony czw mar 04, 2010 3:18 pm przez Tomacha, łącznie zmieniany 2 razy.

Linf

Re: Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

#9

Post autor: Linf »

Dokładnie tak jak Tomacha pisze o nie stabilizują wody tylko ją mineralizują.Używam PG HydroMineral i jest spoko a o JBL AquaDur słyszałem też wiele pochlebnych recenzji.
Awatar użytkownika

Autor
sdar
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 4:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

#10

Post autor: sdar »

Linf pisze:Dokładnie tak jak Tomacha pisze o nie stabilizują wody tylko ją mineralizują.Używam PG HydroMineral i jest spoko a o JBL AquaDur słyszałem też wiele pochlebnych recenzji.
No OK tylko, że dalej nie wiem ostatecznie co zrobić :-(
Czy to co napisałeś oznacza, że mimo iż masz akwa z wodą RO, to nie dodajesz żadnego preparatu stabilizującego a jedynie PG Hydromineral jako "mineralizator" i jest w porządku?
Używasz PG HydroMineral czy PG HydroMineral PRO ?
Rób jak uważasz, uważaj jak robisz...

Linf

Re: Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

#11

Post autor: Linf »

HydroMineral Pro używam a nie używam żadnych preparatów stabilizujących Ph ponieważ nie mam żadnych rzeczy w zbiorniku ,które by mogły mi podnieść twardość wody natomiast używam rzeczy,które mogą jeszcze obniżyć Ph jak np.torf jako wkład do filtra.
Awatar użytkownika

Autor
sdar
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 4:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

#12

Post autor: sdar »

Wielkie dzięki Linf. W końcu pojawia się u mnie światełko zrozumienia. No, może światełko nadziei na zrozumienie :mrgreen:
Czyli:
Jeżeli (podobnie jak u Ciebie) nie mam w akwarium czynników, które bezpośrednio groziłyby podniesieniem PH a z aktualnego poziomu PH jestem zadowolony to podawanie jedynie HydroMineral Pro powinno zapewnić odpowiednie zminarelizowanie wody i nie są potrzebne inne dodatki (pomijam ewentualne nawozy "kulkowe" itp).

Popraw mnie proszę jeżeli źle coś zrozumiałem :smile:

A tak przy okazji. Jakie masz wartości PH, KH i GH w tym akwarium opartym na wodzie RO z dodatkiem HydroMineral Pro?
Ostatnio zmieniony czw mar 04, 2010 8:54 pm przez sdar, łącznie zmieniany 1 raz.
Rób jak uważasz, uważaj jak robisz...

Linf

Re: Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

#13

Post autor: Linf »

Inne preparaty jak stabilizatory Ph nie są potrzebne,uzdatniacz do wody tylko ją mineralizuje i zaopatruje teoretycznie w minerały przyswajalne dla roślin a dodawanie nawozów takich jak micro i macro to już inna sprawa i zależy to od innych czynników takich jak: rośliny (jak szybko przerabiają dodane minerały oraz czy mają niedobory),CO2 oraz moc oświetlenia.
Awatar użytkownika

Autor
sdar
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 4:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

#14

Post autor: sdar »

Jeszcze raz dziękuję za pomoc i pozwolę sobię "nękać" Cię w przypadku pojawienia się kolejnych pytań :-)
sdar pisze:A tak przy okazji. Jakie masz wartości PH, KH i GH w tym akwarium opartym na wodzie RO z dodatkiem HydroMineral Pro?
:smile:
Rób jak uważasz, uważaj jak robisz...

Linf

Re: Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

#15

Post autor: Linf »

Jutro lub pojutrze będę robił podmiankę więc podam świeże parametry.

edit.

Poranne wyniki przed podmianą:
Ph- 6.2
Kh- 2
Gh- 3

Wyniki po podmianie ok. 15.30 :
Ph- 6.4
Kh- 2
Gh- 3
Ostatnio zmieniony sob mar 06, 2010 3:45 pm przez Linf, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

#16

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Linf pisze:Ja lałem czyste RO do baniaka i nic się nie działo a Ph się wyrównało po kilku podmianach
To znaczy po ilu?
Mam 7,5 i chcę zejść do 7, dwie podmiany na czyste RO, KH ładnie zeszło do 3, a pH spada do 7 bezpośrednio po podmianie, a potem znowu wraca do 7,5
Ostatnio zmieniony czw maja 20, 2010 8:33 pm przez matka siedzi z tyłu, łącznie zmieniany 1 raz.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

Linf

Re: Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

#17

Post autor: Linf »

matka siedzi z tyłu, kilku (4-5 lub więcej nawet ) to nie jest tak,że po 1-2 podmianach spadnie Ph,zwróć uwagę czy nie masz w baniaku czegoś co podnosi Ph.Masz Heleny w baniaku i ślimaczki,którymi się żywią :?:
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

#18

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Mam trochę świderków i ze dwa dni temu wpuściłam jedną małą helenkę.
Podłoże to ziemia plus drobny bazalt, poza tym nie ma żadnych kamieni ani muszelek, a z dekoracji tylko korzenie. Więc chyba nic podnoszącego pH.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

Linf

Re: Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

#19

Post autor: Linf »

Nie wiem jak ziemia wpływa na Ph wody (nigdy nie miałem zbiornika na ziemi).Spróbuj zrobić podmiany na (ja to tak nazywam) na świeże RO czyli napuszczasz do bańki i lejesz do baniaka (u mnie takie RO ma 6-6.5) jeżeli po następnych kilku podmianach się nie uda zbić Ph to zastosuj torf lub szyszki.

A Kh i Gh rośnie czy zostaje bez zmian :?:
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

#20

Post autor: matka siedzi z tyłu »

KH powolutku spada, test na GH mi się skończył.

Torfu trochę już dziś wsadziłam do filtra.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

Linf

Re: Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

#21

Post autor: Linf »

matka siedzi z tyłu pisze:KH powolutku spada, test na GH mi się skończył.
I o to chodzi systematyczne podmiany i dojdziesz do Ph 7 tylko teraz masz dwie opcje :
1. Podmiany na świeże RO (ale możesz zbić Ph niżej niż 7.
2. Podmiany na RO,które troszkę pooddycha (chyba dobrze napisałem ;) ) w otwartym pojemniku i wtedy będzie miało Ph 7 .

jerrymagu

Re: Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

#22

Post autor: jerrymagu »

matka siedzi z tyłu pisze:
Linf pisze:Ja lałem czyste RO do baniaka i nic się nie działo a Ph się wyrównało po kilku podmianach
To znaczy po ilu?
Mam 7,5 i chcę zejść do 7, dwie podmiany na czyste RO, KH ładnie zeszło do 3, a pH spada do 7 bezpośrednio po podmianie, a potem znowu wraca do 7,5
Masz co2? Pomoże Ci na ustablizowanie ph

Linf

Re: Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

#23

Post autor: Linf »

jerrymagu pisze:Masz co2? Pomoże Ci na ustablizowanie ph
Właśnie o to chodzi,że nie ma chyba CO2.
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

#24

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Nie mam i nie zamierzam mieć.

Rano było pH 7, KH 3
Może się już utrzyma?

Kurczę, że ja już nie pamiętam, jak to wszystko przebiegało z moimi czarnymi wodami, no ale to juz dwa lata...
Ostatnio zmieniony pt maja 21, 2010 1:22 pm przez matka siedzi z tyłu, łącznie zmieniany 1 raz.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

Linf

Re: Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

#25

Post autor: Linf »

Wieczorem będzie większe Ph.
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

#26

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Ja wiem, że jest taka prawidłowość, ale póki co nie wzrosło, w każdym razie nie do 7,5, może tylko nieznacznie przekracza 7
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

Linf

Re: Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

#27

Post autor: Linf »

Moim zdaniem jeszcze ze dwie podmiany dla spokoju ducha i będzie dobrze :)

Agnus
Gość
Posty: 7
Rejestracja: ndz cze 06, 2010 4:42 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

#28

Post autor: Agnus »

Witam forumowiczów! Interesuję się ostatnio tematem zmiękczanej wody i natrafiłem na ten temat. Frapuje mnie mianowicie jedno, przewijające się przez wiele odpowiedzi zdanie nt. wlewania czystego RO do baniaka. Czy to naprawdę bezpieczne? Może powinienem zacząć od tego czy woda z RO = woda przefiltrowana przez filtr typu "Brita" (spożywczy)? Otóż kiedyś dla eksperymentu przygotowałem sobie wiadro takiej wody i wlałem przy podmiance wody do zbiornika. Zwierzęta oszalały - padły mi wszystkie krewetki karłowate i kilka innych zwierząt (ślimaki i jedna czy dwie ryby). Towarzystwo zaczęło nerwowo pływać dookoła zbiornika potem brzuch do góry i kaplica. Nie stosowałem do przefiltrowanej wody mineralizatora (np. PG HydroMineral). Czy przyczyna w tym czy w czymś innym?
Aktualnie mam nowe wiadro wody z tego filtra ale zmieszane w połowie z kranówką. Chcę spróbować zbić twardość mojej kranówki (KH/GH: 10/13) wodą filtrowaną (6/7).
Ale wolałbym nie zrobić drugi raz "kuku" faunie w akwarium. Konieczne jest HydroMineral czy wystarczy np. jakiś uzdatniacz do wody lub coś innego?

Będę wdzięczny za cierpliwą i pozbawioną krzyków odpowiedź :) Filtra RO jeszcze nie posiadam, dlatego ciekawi mnie czy taki spożywczy dający miękką wodę nada się "natenczas".

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony ndz cze 06, 2010 4:53 am przez Agnus, łącznie zmieniany 1 raz.

Linf

Re: Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

#29

Post autor: Linf »

Agnus pisze:Może powinienem zacząć od tego czy woda z RO = woda przefiltrowana przez filtr typu "Brita" (spożywczy)?
Nie.
Agnus pisze:Konieczne jest HydroMineral czy wystarczy np. jakiś uzdatniacz do wody lub coś innego?
Do wody RO nie jest potrzebny uzdatniacz tylko mineralizator np.HYdroMineral ponieważ woda RO jest jałowa i oczyszczona z wszelkich minerałów.Wody z filtra Britta niegdy nie badałem i nie wiem jakie ma parametry ale słyszałem od wielu osób,że zrobili sobie
Agnus pisze:"kuku"
właśnie dodając tej wody.Moja propozycja to RO i mineralizator -- bezpieczne,sprawdzone i skuteczne.

ppaula2

Re: Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO

#30

Post autor: ppaula2 »

Ja dodam tylko od siebie abyś nie posłuchał się tak jak ja spredawcy i nie uwierzył mu, że mineralizator zatwardza wodę.
Ja doszłam do wniosku, że skoro chcę wodę zmiękczyć to po co mam używać zatwardzenia?! No i porobiły się moje problemy. W przeciągu któtkiego czasu padło mi 24 ryby.
Na szczęście już wiem w czym problem :)
ODPOWIEDZ