Biotop Ameryki Poludniowej

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
ola821027
Gość
Posty: 8
Rejestracja: wt kwie 20, 2010 9:47 am
Lokalizacja:
Płeć:

Biotop Ameryki Poludniowej

#1

Post autor: ola821027 »

Jaki zwirek dobrac do akwa 112l do tego biotopu i jaki wystroj?Jakie sa prawidlowe parametry wody dla zestawu rybek w tym akwa: kakadu,neon innessa,otosek,kirysek,platka?

jerrymagu

Re: Biotop Ameryki Poludniowej

#2

Post autor: jerrymagu »

piasek o małej granulacji będzie najlepszy. Pielęgniczki lubią przesiewać piasek. Szczególnie niektóre gatunki. Możesz też pomyśleć o podłożach typu Amazonia - ADA lub AquaSubstrate II (który posiadam w jednym z akwariów) w innym mam piasek zmieszany z podłożem Flourite Red - firmy Seachem. W 50l (aranż Black Water) mam piasek o najmniejszej granulacji, a na tyle zbiornika trochę podłoża Amazonii -ADA.
Generalnie piasek. Przy bardziej wymagających roślinach będzie trzeba wkładać kuleczki torfowe aby wspomóc roślinki w 'dorastaniu' ;)

Autor
ola821027
Gość
Posty: 8
Rejestracja: wt kwie 20, 2010 9:47 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Biotop Ameryki Poludniowej

#3

Post autor: ola821027 »

A jakie roslinki dac?Czy w piasku beda dobrze rosly?jaki typ wod Ameryki Poludniowej bedzie dla nich najlepszy?

jerrymagu

Re: Biotop Ameryki Poludniowej

#4

Post autor: jerrymagu »

ola821027 pisze:A jakie roslinki dac?Czy w piasku beda dobrze rosly?jaki typ wod Ameryki Poludniowej bedzie dla nich najlepszy?
co masz na myśli pisząc o typie. Generalnie preferowane jest RO. Na początek Twojej przygody polecam Ci takie gatunki jak apistogramma Borelli, Steindachneri, Kakadu.
Ja w swoich akwariach hoduje w piasku sagittarie (z nią jest loteria). Spokojnie w piasku wszelkiego rodzaju kryptokoryny i echinodourus'y. Ponadto Kabomba,Rogatek,Bacopa i Nurzaniec. Pod Kryptokoryny i zwarki daj kuleczki z nawozem JBL'a i będzie dobrze

Autor
ola821027
Gość
Posty: 8
Rejestracja: wt kwie 20, 2010 9:47 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Biotop Ameryki Poludniowej

#5

Post autor: ola821027 »

piszac o typie mam na mysli czarne lub biale wody.Czy do bialych wod tez potrzebny jest filtr RO?Jakie bylyby najlepsze parametry wody?Bo czarne wody sa bardziej kwasne i mniej tam roslinnosci takze wolalbym biale wody.Jakie oswietlenie-jaka moc?

jerrymagu

Re: Biotop Ameryki Poludniowej

#6

Post autor: jerrymagu »

ola821027 pisze:piszac o typie mam na mysli czarne lub biale wody.Czy do bialych wod tez potrzebny jest filtr RO?Jakie bylyby najlepsze parametry wody?Bo czarne wody sa bardziej kwasne i mniej tam roslinnosci takze wolalbym biale wody.Jakie oswietlenie-jaka moc?
wszystko zależy od wielkośći akwarium.
Przy 112l 2x24 czyli standard spokojnie wystarczy. Rośliny o których Ci pisałem nie potrzebują dużego oświetlenia.
Idealnym byłoby aby zbić PH gdzieś do 6.5.
PH na poziomie 7.0 to powinno być absolutnym minimum, a tyle ma właśnie czyste RO. Oczywiście są gatunki takie które do Kranovity powinny się przyzwyczaić, ale nie ryzykowałbym z rybami pochodzącymi z odłowu.
Zdecydowanie polecałbym Ci zakup jakiejś akwarystycznej osmozy. Dla 112l wystarczy jakaś tańsza o przepustowości 75 bo dużo tego pompować nie będziesz.
GH czyli Twardość dobrze aby była max 10 (najlepiej jeszcze kilka punktów poniżej. Przy kranówce i to odstanej możesz osiągnąć 18-20 (z tego co dobrze pamiętam - ale mogę się mylić.
Jak będziesz dodawał czyste RO ale tego musisz dolewać mikroelementy bo jest do woda demineralizowana to poprawisz GH,PH,KH.
Wtedy pielęgniczki odwdzięczą się Tobie z nawiązką za takowe traktowanie - w sensie pozytywnym oczywiście :cool: :evil:

Filtr potrzebny jest do obu, ale przy Czarnych Wodach aby zabarwić dodatkowo wodę i zakwasić, potrzeba więcej szyszek, trochę torfu, liście itp.
Jak już zdecydujesz się na RO i będziesz chciała zejść z PH poniżej 6.5 to Ci pokaże jaki mechanizm osobiście stosuje.
Tak po krótce:
zamiast wlewać bezpośrednio RO do wiaderka pomiędzy wiaderkiem a osmozą umieściłem puszkę w której jest torf zakwaszony na poziomie 3,5-4PH, woda po wyjściu z tej puszki wpada przez rurkę do wiaderka i ma PH 4 i jest mięciutka.
Jeden worek torfu kosztuje ok 3PLN i wystarczył mi na ok 300 litrów
Ostatnio zmieniony czw kwie 22, 2010 9:58 am przez jerrymagu, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
ola821027
Gość
Posty: 8
Rejestracja: wt kwie 20, 2010 9:47 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Biotop Ameryki Poludniowej

#7

Post autor: ola821027 »

a gotowanie wody nie obniza jej twardosci?Czy zamiast RO mozna uzyc wody destylowanej?Czy moze byc sam piasek i kulki torfowe pod roslinki czy musi byc to podloze ADA?A moze jakies tansze podloze...?

jerrymagu

Re: Biotop Ameryki Poludniowej

#8

Post autor: jerrymagu »

tańszym jest AquaSubstrate II lub Flourite Red lub Black firmy Seachem (ale to jest w postaci kamyczków- też je posiadam).
Piasek +kulki w zupełności wystarczy. Piasek to naturalne podłoże dla pielęgniczek.
Roślinki dadzą radę. Na tył daj trochę więcej piasku aby mogły się lepiej ukorzenić.
Do tego weź korzenie np. dębowy, kokos - raczej zrezygnuj ze skałek bo możesz dostać takie które będą zmienia parametry wody. Skoncetrowałbym się na korzeniach i roślinkach które Ci opisałem.
Możesz gotować wodę - ale to pracochłonne i chyba kosztowne. Demineralizowana woda się nadaje.
Jeszcze masz możliwość kupowania RO w sklepach akwarystycznych. Cena na poziomie 30-50gr za litr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”