I kolejne pytanie o podłoże :)

ODPOWIEDZ

Autor
froster
Uzależniony
Posty: 684
Rejestracja: pt lut 05, 2010 11:24 am
Lokalizacja:
Płeć:

I kolejne pytanie o podłoże :)

#1

Post autor: froster »

Planuje wymianę podłoża , zdecydowałem się na TROPICA PLANT SUBSTRATE tylko nie wiem czy dać na wierzch jakiś żwir czy moge dać np. JBL AQUABASIS PLUS może wy coś polecicie , ma być ciemne?
No i ile czego mi będzie potrzeba na dno 120x40?
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: I kolejne pytanie o podłoże :)

#2

Post autor: grazdar1 »

ja dałbym na jakikolwiek substrat ok 2cm tylko pamietaj przy szybie zostawic ze 5 cm na towar który bedziesz miał na wierzchu
wyliczenie robisz na litry jak wode czyli 120 x 40 x...
grazdar1
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: I kolejne pytanie o podłoże :)

#3

Post autor: lovelas1988 »

Substrat JBL + jakies porowate podłoże jałowe wystarczy. Chyba, że stać Cię na amazonię :)

PS. Do EI nie trzeba mieć wcale super podłoża.. Ten stereotyp już dawno został obalony
Ostatnio zmieniony sob maja 15, 2010 12:01 pm przez lovelas1988, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
froster
Uzależniony
Posty: 684
Rejestracja: pt lut 05, 2010 11:24 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: I kolejne pytanie o podłoże :)

#4

Post autor: froster »

lovelas1988 pisze:Substrat JBL + jakies porowate podłoże jałowe wystarczy. Chyba, że stać Cię na amazonię :)
a możesz sprecyzować ? Który substrat JBL i jaie to jest porowate jałowe podłoże ?

Ps. do tej pory miałem piasek wiec mało oblatany jestem w temacie

ppaula2

Re: I kolejne pytanie o podłoże :)

#5

Post autor: ppaula2 »

A nie myślałaeś o ziemi i żwirku?
Polecam
Roślinki super rosną.

Autor
froster
Uzależniony
Posty: 684
Rejestracja: pt lut 05, 2010 11:24 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: I kolejne pytanie o podłoże :)

#6

Post autor: froster »

ppaula2 pisze:A nie myślałaeś o ziemi i żwirku?
Polecam
Roślinki super rosną.
e tam :)
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: I kolejne pytanie o podłoże :)

#7

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Każdy tak mówi, póki nie spróbuje sam. A potem zmienia zdanie :P
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

ppaula2

Re: I kolejne pytanie o podłoże :)

#8

Post autor: ppaula2 »

matka siedzi z tyłu pisze:Każdy tak mówi, póki nie spróbuje sam. A potem zmienia zdanie :P
Dokładnie :)

gala32
Gaduła
Posty: 179
Rejestracja: ndz maja 10, 2009 6:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: I kolejne pytanie o podłoże :)

#9

Post autor: gala32 »

ja myślę tak:
ziemia +żwir wariant tani który wiele osób sobie chwali
podłoże np floran filtusa niedrogi i roślinki ładnie rosną
i gotowe podłoża np ada najdroższe i najmniej problemowe
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: I kolejne pytanie o podłoże :)

#10

Post autor: lovelas1988 »

froster pisze:
lovelas1988 pisze:Substrat JBL + jakies porowate podłoże jałowe wystarczy. Chyba, że stać Cię na amazonię :)
a możesz sprecyzować ? Który substrat JBL i jaie to jest porowate jałowe podłoże ?

Ps. do tej pory miałem piasek wiec mało oblatany jestem w temacie
Substrat JBL z tego co wiem jest tylko jeden na allegro.. Co do podłoża to albo "stare dno" lub JBL Manado z tych tańszych. Do ziemi też możesz się skłonić, zobacz o ile taniej Ci wyjdzie. Lepiej jest zrobić coś samemu, poczytać i wtedy będziesz w pełni zadowolony ze swojego hobby :) Gdyby JBL Manado nie przyciągnął mnie kolorem i ceną to pewnie kupiłbym ziemię i stare dno także nie sugeruj się tymi drogimi podłożami typu AS II, bądź amazonią (z nimi też są problemy i to ogromne przez pierwszy kwartał, oczywiście jest to uzależnione od pewnych czynników)

Sam żwir, który masz w tym momencie nie spełnia żadnej dobrej roli. jak pamiętam strefy beztlenowe cały czas mi się tworzyły, poza tym żwir/piasek nie kumuluje związków jak Ci pisałem na PW..

Najlepiej zapoznaj się z opiniami użytkowników tego forum na temat ziemi w akwa.

Pozdrawiam

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: I kolejne pytanie o podłoże :)

#11

Post autor: JPK »

gala32 pisze:gotowe podłoża np ada najdroższe i najmniej problemowe
O żesz w życiu,
toż start na substratach typu ADA to koszmar jest, więc jak to jest najmniej problemowe :?:
Syf, kiła i mogiła, azotyny na poziomie rozkładającego się trupa i codziennie 100% podmianki to bezproblemowe jest ? hehe :wink:
Ja tam odkąd wypróbowałem ziemię kilka lat temu od tamtej pory jestem jej wielkim zwolennikiem i mam ją prawie w każdym zbiorniku, nie warto bawić się w nawożenie (chyba, że ktoś lubi lub chce eksperymentować :wink: ), instalacje CO2, skoro dokładnie to samo (jedynie w naturalnym dla roślin tempie, a nie sztucznie przyśpieszonym) można mieć stosując ziemię :)
A stabilność ? Wrzuć do 100tki z ziemią martwego, dorosłego skalara i drugiego do 100tki na adzie (oczywiście mówię hipotetycznie ;) ) i gdzie będziesz mieć bagno, a gdzie lekkie wahnięcie stabilności, bez żadnych widocznych objawów ? Odpowiedz sobie sam :smile:
pozdrawiam :smile:
450l + 112l :)

Autor
froster
Uzależniony
Posty: 684
Rejestracja: pt lut 05, 2010 11:24 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: I kolejne pytanie o podłoże :)

#12

Post autor: froster »

a jest sens pod JBL Manado dac ziemie?

Autor
froster
Uzależniony
Posty: 684
Rejestracja: pt lut 05, 2010 11:24 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: I kolejne pytanie o podłoże :)

#13

Post autor: froster »

matka siedzi z tyłu pisze:Każdy tak mówi, póki nie spróbuje sam. A potem zmienia zdanie :P
ale mi sie kolor żwiru już opatrzył :roll:

Edit:
miałem na myśli kolor zwykłego żwiru ;)
Ostatnio zmieniony sob maja 15, 2010 11:34 pm przez froster, łącznie zmieniany 1 raz.

gala32
Gaduła
Posty: 179
Rejestracja: ndz maja 10, 2009 6:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: I kolejne pytanie o podłoże :)

#14

Post autor: gala32 »

Misquamacus pisze:O żesz w życiu,
toż start na substratach typu ADA to koszmar jest, więc jak to jest najmniej problemowe
myślę że to nie miejsce na tłumaczenie zapraszam do mnie
pokarzę na przykładach jak to ogarnąć

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: I kolejne pytanie o podłoże :)

#15

Post autor: JPK »

gala32 pisze: myślę że to nie miejsce na tłumaczenie zapraszam do mnie
Ale dlaczego nie? Myślę, że nie tylko ja jestem chętny posłuchać :)
450l + 112l :)

gala32
Gaduła
Posty: 179
Rejestracja: ndz maja 10, 2009 6:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: I kolejne pytanie o podłoże :)

#16

Post autor: gala32 »

Misquamacus pisze:Syf, kiła i mogiła, azotyny na poziomie rozkładającego się trupa i codziennie 100% podmianki to bezproblemowe jest ? hehe
jak startowałem pierwsze akwarium na adzie przez 2 tyg nie było mnie w domu
zero podmian, rośliny ruszyły glonów nie było, podstawa to co2 na maksa
przy 2 i 3 akwa podmieniałem wodę przez pierwszy tydzień około 30% co 2 dni
tylko dla tego że zależało mi na szybkim wpuszczeniu krewetek
po 2 tyg no3 =5ppm

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: I kolejne pytanie o podłoże :)

#17

Post autor: JPK »

No to ciekaw jestem kto pisze te wszystkie instrukcje w internecie i dlaczego xxx osób na to się skarży ...
Zresztą jak sam kiedyś zalewałem baniak na adzie to takie efekty, jak wyżej napisałem, osiągnąłem, dlatego ada po miesiącu poszła do kosza, a ja powiedziałem nigdy więcej :P
Zresztą rośliny bez wspomagania nawozami płynnymi i CO2 na adzie rosły beznadziejnie, dlatego też moim zdaniem, śmiechu warte jest podłoże, które kosztuje sporo kasy a bez instalacji CO2 i dobrego nawożenia jest g... warte :)
450l + 112l :)

gala32
Gaduła
Posty: 179
Rejestracja: ndz maja 10, 2009 6:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: I kolejne pytanie o podłoże :)

#18

Post autor: gala32 »

Zresztą rośliny bez wspomagania nawozami płynnymi i CO2 na adzie rosły beznadziejnie
przez jakiś czas pracowałem za granicą
nawozów w płynie rośliny nie dostawały przez 8 tyg
co2 skończyło się tydzień po moim wyjeździe
jedyny skutek uboczny to pył na szybach
a rośliny prawie wyszły z akwarium
pokaż mi takie przyrosty na ziemi

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: I kolejne pytanie o podłoże :)

#19

Post autor: JPK »

gala32 pisze:pokaż mi takie przyrosty na ziemi
Heh, zdziwiłbyś się i to bardzo :)
Bo nawet byś pyłu na szybie nie miał.
Przyrosty na ziemi są stałe, w żaden sposób nie zmieniają się, nie ulegają wahaniom. Wedle moich spostrzeżeń są to najbardziej optymalne warunki dla roślin. A dlaczego ? Ano dlatego, że nie są w żaden sposób w sztuczny sposób pędzone i przyśpieszane, ale realizują cały swój metabolizm w naturalnym tempie, jak również cały cykl rozwojowy jest bardzo naturalny.
I dlatego właśnie ziemia to jest coś czego szukałem. Nie sprawia mi przyjemności oglądanie wyszukanych dyfuzorów CO2, drżenia w nocy czy aby butla nie wydusi mi wszystkich mieszkańców, rzędu butelek z nawozami i specjalistycznego oprzyrządowania, czy x wie czego jeszcze.
Aczkolwiek warto czasem eksperymentować i dlatego przez jakiś czas, a może i na stałe mam zamiar prowadzić jeden zbiornik na EI i zobaczę co z tego wyniknie :)
Moim zdaniem nasze różnice w poglądzie to po prostu inna ideologia prowadzenia akwarium i tyle :)
Zresztą fajnie czasem popisać właśnie w takich sytuacjach, bo można wymienić spostrzeżenia.
Ostatnio zmieniony ndz maja 16, 2010 10:00 am przez JPK, łącznie zmieniany 1 raz.
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

Ewa
Zapaleniec
Posty: 203
Rejestracja: pn cze 01, 2009 8:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: I kolejne pytanie o podłoże :)

#20

Post autor: Ewa »

Misquamacus pisze:Moim zdaniem nasze różnice w poglądzie to po prostu inna ideologia prowadzenia akwarium i tyle
dokładnie ja piszę o HT ty o LT
Misquamacus pisze:Nie sprawia mi przyjemności oglądanie wyszukanych dyfuzorów CO2, drżenia w nocy czy aby butla nie wydusi mi wszystkich mieszkańców, rzędu butelek z nawozami i specjalistycznego oprzyrządowania, czy x wie czego jeszcze.
bardziej się martwię o bimbrownię ,nawozy mam 2 makro z soli + mikro profito
Misquamacus pisze:Aczkolwiek warto czasem eksperymentować i dlatego przez jakiś czas, a może i na stałe mam zamiar prowadzić jeden zbiornik na EI i zobaczę co z tego wyniknie
próbowałem ,popełniłem jeden błąd lałem pełną dawkę od początku i pojawiły się glony
musiałem odstawić nawozy i po 2 tyg wystartowałem od nowa stopniowo zwiększając dawkę teraz jest ok
ps .znowu napisałem z profilu żony
Ostatnio zmieniony ndz maja 16, 2010 10:12 am przez Ewa, łącznie zmieniany 1 raz.

Linf

Re: I kolejne pytanie o podłoże :)

#21

Post autor: Linf »

Powracając do tematu froster-a mam u siebie w bańce substrat Tropici i jest spoko przykryłem go żwirem rzecznym (teraz bym go przykrył Filtusem Floranem).Na baniak o powierzchni dna 80x35 zurzyłem takie opakowanie więc do Twojego baniaka potrzebne by było jakieś 4 litry substratu.
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: I kolejne pytanie o podłoże :)

#22

Post autor: Bożena »

zdecydowanie popieram ziemię. :) Po dwóch tygodniach robiłam pierwszą przycinkę. Więc roślinki rosną bez dodatkowych zabiegów tak samo jak przedtem.
W drugim biorniku po 4 dniach widzę różnicę w roślinkach i te wyższe zaczynają pływać , wiec za kilka dni przycinka.
Osobiście uważam, że wyjałowaianie wody super filtrami a potem nasycanie jej nawozami, CO2 i całą tą chemią jest mało potrzebne.
Chyba że ktoś bardzo lubi i ma zbyt duzo kaski. :)
Natomiast te wszystkie podłoża zawierają to camo co ziemia tylko" trochę" więcej kosztują.
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”