szyszki z olchy

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
wiktoria
Uczestnik
Posty: 46
Rejestracja: ndz maja 30, 2010 9:23 pm
Lokalizacja:
Płeć:

szyszki z olchy

#1

Post autor: wiktoria »

Hej. Gdzieś czytałam ,że do akwarium daje się szyszeczki olchy czarnej i to ma chyba zmiekczać wodę o ile dobrze pamiętam... Prawda to?
Gdzie zdobyć te szyszki i czy one naprawdę działają?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Tomacha
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: śr lip 29, 2009 11:43 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: szyszki z olchy

#2

Post autor: Tomacha »

Zmiekczac wody to niekoniecznie. Zmniejszaja za to Ph i dzialaja przeciwgrzybicznie. Wplywaja wiec na zdrowie rybek w pozytywnym sensie:)
Szyszki najprosciej zebrac samemu. Musza byc to zeszloroczne szyszki bez nasion. Mozna rowniez kupic. na roznych aukcjach internetowych pojawiaja sie.
Mozesz je wrzucac po prostu do wody albo wlewac wywar z szyszek. Nadaja herbaciany kolor. Intensywnosc oczywiscie zalezy od ilosci szyszek ktore wrzucisz lub wywaru ktory wlejesz.
Ostatnio zmieniony śr cze 02, 2010 1:36 pm przez Tomacha, łącznie zmieniany 1 raz.

Linf

Re: szyszki z olchy

#3

Post autor: Linf »

Oczywiście musisz też wziąść pod uwagę taki parametr wody jak twardość Kh jeśli będzie wysoka same szyszki niewiele pomogą w zbiciu Ph a szyszki zbierane w lesie zanim się wrzuci do zbiornika najlepiej przelać wrzątkiem.

Autor
wiktoria
Uczestnik
Posty: 46
Rejestracja: ndz maja 30, 2010 9:23 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: szyszki z olchy

#4

Post autor: wiktoria »

Czyli jakby mieć akwarium z ziemią to ziemia zakwasza wodę a szyszki by ją spowrotem "odkwasiły" ( oczywiście nie w 100%, ale na tej zasadzie działają?)
Chemia to czarna magia...
Chyba wiem gdzie rosnie to drzewo...czy jest jakieś podobne drzewo z którym można pomylić olchę czarną?

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: szyszki z olchy

#5

Post autor: JPK »

wiktoria pisze:Czyli jakby mieć akwarium z ziemią to ziemia zakwasza wodę a szyszki by ją spowrotem "odkwasiły" ( oczywiście nie w 100%, ale na tej zasadzie działają?
Nie, skąd ten pomysł ?
Jeśli ziemia w akwarium zawiera torf no to siłą rzeczy wpływa lekko na parametry.
Szyszki "działają" tylko wtedy gdy woda jest odpowiednio miękka. Nadają jej herbaciany kolor i zakwaszają.
450l + 112l :)

Autor
wiktoria
Uczestnik
Posty: 46
Rejestracja: ndz maja 30, 2010 9:23 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: szyszki z olchy

#6

Post autor: wiktoria »

To ja już nic nie rozumiem!!! :sad: W takim razie po co pakowac szyszki do akwarium skoro ziemia również zakwasza wodę??? Czyli czym zmniejszczyć kwaśnośc?

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: szyszki z olchy

#7

Post autor: JPK »

wiktoria pisze:Czyli czym zmniejszczyć kwaśnośc?
Nie sądzę, żeby była taka potrzeba, mając na uwadze warszawską kranówkę (zależy jeszcze w jakiej dzielnicy mieszkasz) i nikły stopień zakwaszenia spowodowany ziemią.
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: szyszki z olchy

#8

Post autor: lovelas1988 »

wiktoria pisze:To ja już nic nie rozumiem!!! :sad: W takim razie po co pakowac szyszki do akwarium skoro ziemia również zakwasza wodę??? Czyli czym zmniejszczyć kwaśnośc?
Szyszkami, torfem, itp może zbijesz z :

Przykład : 7,5 Ph na max 7,2 Ph, nawet nie wiem czy aż tyle da radę...
Awatar użytkownika

Tomacha
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: śr lip 29, 2009 11:43 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: szyszki z olchy

#9

Post autor: Tomacha »

Tak w ogole to zadajesz w koncu zasadnicze pytanie: po co zakwaszac, po co ladowac szyszki? Najpierw sprawdz jaka masz wode i powiedz jakie chcesz tam trzymac ryby ?
ODPOWIEDZ