Ocena parametrów wody

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
Agnus
Gość
Posty: 7
Rejestracja: ndz cze 06, 2010 4:42 am
Lokalizacja:
Płeć:

Ocena parametrów wody

#1

Post autor: Agnus »

Witam.
Wystartowałem swoje nowe 102L ogólne-dekoracyjne (nie biotop). Zadałem sobie trochę trudu i zmierzyłem parametry wody kranowej i w akwarium, oto wyniki:

Kran/Zbiornik:
pH: 7,6/8,5
KH: 10/9
GH: 13/15
NO2: 0/0,3
NO3: 0/2

W zbiorniku aktualnie znajduje się stadko Neonów Czerwonych i kilka b.młodych Mieczyków. Docelowo Mieczyki znikną a w ich miejsce pojawi się około 10 Otosków, parka lub harem małych pielęgnicowatych (Kakadu? Barwniak Cz.?) i być może trochę krewetek karłowatych. Tak, wiem krewetki i pielęgnice nie idą w parze ale jestem tego świadom, może uda się wprowadzić duże krewetki najpierw i odchować z nimi małe pielęgniczki? Ale mniejsza z tym. Czy w/w woda nadaje się dla tych wszystkich zwierząt w jednym zbiorniku?

Jeśli chodzi o pH to powinno mi wkrótce spaść - muszę napełnić pustą butlę CO2, na razie dozuję EasyCarbo, które pH nie zbija. A twardość? Myślałem o filtrze Brita ale naczytałem się wiele złego na jego temat a i doświadczenia po wlaniu czystej wody z niego mam raczej złe (padanie krewetek i ślimaków). Jak inaczej zbić twardość nie bawiąc się w gotowanie wody czy RO? (RO na razie odpada, może za kilka miesięcy po zmianie mieszkania).

pozdrawiam.

Linf

Re: Ocena parametrów wody

#2

Post autor: Linf »

Moim zdaniem woda jest za twarda jak dla pielęgniczek i najprostrzym i najwygodniejszym sposobem na jej zmiękczenie jest RO,jeżeli nie zbijesz Kh to żaden inny sposób (naturalny) nie przyniesie efektu w dłuższej perspektywie a chemii i środków chemicznych do zbijania twardości oraz Ph nigdy nie stosowałem.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Ocena parametrów wody

#3

Post autor: JPK »

Agnus pisze:pH: 7,6/8,5
pH 8,5 jest stanowczo zbyt wysokie dla neonów. Dobrze, że masz zamiar pozbyć się mieczyków, bo warunki chemiczne wody tych dwóch ryb znacznie się różnią.
Zbadaj co Ci podnosi tak bardzo pH w zbiorniku, jakie masz podłoże, może jakieś skały ? Jakie media w filtrze?
Agnus pisze:NO2: 0/0,3
Azotynów ma nie być. Czyli podmianki Ci się szykują i zbadanie jak przebiega cykl azotowy. Chyba średnio na jeża, skoro NO2 jest wykrywalne.
Agnus pisze:Jak inaczej zbić twardość nie bawiąc się w gotowanie wody czy RO? (RO na razie odpada, może za kilka miesięcy po zmianie mieszkania).
Pozostaje Ci kupowanie wody destylowanej w marketach lub wody z RO w sklepie zoologicznym.
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

Tomacha
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: śr lip 29, 2009 11:43 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ocena parametrów wody

#4

Post autor: Tomacha »

Ph nie spada bo woda jest zbyt twarda. Najpierw zbij twardosc tak jak pisali poprzednicy.

Autor
Agnus
Gość
Posty: 7
Rejestracja: ndz cze 06, 2010 4:42 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ocena parametrów wody

#5

Post autor: Agnus »

Zdaję sobie sprawę że pH jest za wysokie. Skoczyło mi niedługo po tym jak skonczyło się CO2 w butli. Teraz wszystkie testy jakie mam (Zoolek, JBL perma) wykazują wysokie pH. Po restarcie zbiornika na kranówce jest takie jak podałem wyżej.
Za parę dni uruchomię butlę więc pH przestanie być problemem (mam nadzieję).

Zbiornik postawiony na JBL Manado (plus kulki mineralizowane) i piasku kwarcowym. Kilka skał i rośliny. Zdjęcie:

Obrazek

Filtracja JBL e900, gąbka plus ceramika. Mam wkłady na fosforany i azotany ale nie wkładałem ich do filtra.

RE Tomacha:
Ale nie zbiję KH inaczej jak RO a jestem pozbawiony tej możliwości filtracji jak na razie. Mam filtr Brita i wiadro wody z niego wymieszane z kranówką ale boję się wlać do akwa.. :/



Dodam że filtr nie był myty kranówą przed restartem, wszystkie wkłady wypłukane delikatnie w wodzie ze starego zbiornika. Kranówka uzdatniona SafeWater plus pożywka dla bakterii Rataja. Filtr więc powinien być "działający" biologicznie?
Mam JBL FilterStart pod ręką ale nie wiem czy jest sens zastosować do filtra.
Ostatnio zmieniony ndz cze 06, 2010 1:03 pm przez Agnus, łącznie zmieniany 2 razy.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Ocena parametrów wody

#6

Post autor: JPK »

Agnus pisze:Mam filtr Brita i wiadro wody z niego wymieszane z kranówką ale boję się wlać do akwa.. :/
I bardzo dobrze, bo woda z tego filtra do akwarystyki się nie nadaje. Nie raz i nie dwa można wyczytać w necie informacje o zgonach po zastosowaniu tak przefiltrowanej wody.
Ja bym posprawdzał te skały, czy aby przypadkiem nie zatwardzają wody, no chyba, że takie testy robiłeś przed umieszczeniem ich w zbiorniku.
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

Tomacha
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: śr lip 29, 2009 11:43 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ocena parametrów wody

#7

Post autor: Tomacha »

Tak jak ludzie pisali - jesli nie masz filtra RO to pozostaje Ci zakup takiej wody lub demineralki.

Autor
Agnus
Gość
Posty: 7
Rejestracja: ndz cze 06, 2010 4:42 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ocena parametrów wody

#8

Post autor: Agnus »

Misquamacus pisze: Ja bym posprawdzał te skały, czy aby przypadkiem nie zatwardzają wody, no chyba, że takie testy robiłeś przed umieszczeniem ich w zbiorniku.
W jaki sposób? Skały sprawdzałem tylko preparatem pH minus (broń boże nie używam go do zbiornika, kupiłem kiedyś do czyszczenia nalotów na szybach) i nic się nie pieniło. Skały kupione na Allegro od akwarysty, który zapewnił mnie że sprzedał ich już sporo i nie zmieniają parametrów wody.

Ok, zatem wodę z tej brity wylewam, ew. zrobię sobie na niej herbatę :)

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Ocena parametrów wody

#9

Post autor: JPK »

Agnus pisze:Skały sprawdzałem tylko preparatem pH minus (...) i nic się nie pieniło
No właśnie o taki test mi chodziło :)
Sprawdź tak też ceramikę z filtra (zeskrob trochę nożem i polej pH-minus).
Natomiast warto też poczytać o JBL Manado na naszym Forum, bo jest sporo kiepskich opinii, właśnie dlatego, że niektórym osobom zatwardzał wodę (o ile dobrze pamiętam wiąże się to z wyparzeniem go przed użyciem, ale mogę się mylić).
450l + 112l :)

Autor
Agnus
Gość
Posty: 7
Rejestracja: ndz cze 06, 2010 4:42 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ocena parametrów wody

#10

Post autor: Agnus »

Misquamacus pisze: Sprawdź tak też ceramikę z filtra (zeskrob trochę nożem i polej pH-minus).
Ceramika jest oryginalna od JBLa. Myślisz że daliby tak ciała? No ale sprawdzę z ciekawości, choć wątpię by zrobili taki psikus i nie byłoby o tym głośno w necie(?)
Misquamacus pisze: Natomiast warto też poczytać o JBL Manado na naszym Forum (...) (o ile dobrze pamiętam wiąże się to z wyparzeniem go przed użyciem, ale mogę się mylić).
Ja niestety tylko przepłukałem całe Manado w bardzo ciepłej wodzie, pod prysznicem :) Usuwając brązowy pył i pływające kulki (nie chciałem mieć tego w akwa po zalaniu), więc nie wiem czy takie wyparzenie wystarczyło. Gotowanie Manado odpuściłem ;)

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Ocena parametrów wody

#11

Post autor: JPK »

Nie wiem czy daliby ciała, ale prawda jest taka, przetestowana na własnej skórze, że niektóre firmy sprzedają ceramikę, która zatwardza wodę (JBL-owskiej nie testowałem, dlatego też polecam sprawdzić).
450l + 112l :)

Autor
Agnus
Gość
Posty: 7
Rejestracja: ndz cze 06, 2010 4:42 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ocena parametrów wody

#12

Post autor: Agnus »

Sprawdziłem ceramikę z filtra - nie pieni się.
Na wszelki wypadek zapodałem trochę bakterii do filtra - na wypadek gdybym jednak zabił filtr kranówką przy starcie akwarium. Może to NO2 zejdzie do zera.

kris82
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 7:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ocena parametrów wody

#13

Post autor: kris82 »

Zabilas filtr kranowka. Dobrze ze wlalas bakterie, na dniach wszystko wroci do normy
ODPOWIEDZ