Smutna sprawa

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Artexo
Zapaleniec
Posty: 245
Rejestracja: ndz sty 24, 2010 10:57 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Smutna sprawa

#1

Post autor: Artexo »

Hmmm... Macie pomysł co mogę zrobić z prawię bezrybnym i ładnie zarośniętym zbiornikiem około 100l? Niedawno przeżyłem wielką epidemie i niestety prawie cała obsada zdechła... Zostało około 10 rybek, które też pewnie zdechną :( Z tym choróbskiem próbowałem już walczyć nie raz, ale niestety nie udało się :( Czy to akwarium muszę zlikwidować czy mogę tam coś wpuścić czy raczej nie? Podpowiedzcie mi co mam teraz zrobić bo mam kompletną pustkę w głowię... :/
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Smutna sprawa

#2

Post autor: mat25 »

A to już któryś raz taka sprawa się dzieje?
Mateusz

Autor
Artexo
Zapaleniec
Posty: 245
Rejestracja: ndz sty 24, 2010 10:57 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Smutna sprawa

#3

Post autor: Artexo »

Miałem kiedyś już taką chorobę i wtedy zdechło też prawie wszystko... Zostało tylko gurami i dwa kirysy. Choroba zniknęła po czym zacząłem uzupełniać obsadę i po około pół roku znowu wróciła i zebrała spore żniwo :(
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Smutna sprawa

#4

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Hm... ja bym nie ryzykowała znowu zarybiania. W zależności od tego, co to za choroba zrobiłabym całkowity restart albo odkażanie.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Smutna sprawa

#5

Post autor: mat25 »

Ja byłbym skłonny raczej do restartu (z wygotowaniem podłoża i porządnym myciem roślin)
Mateusz

Autor
Artexo
Zapaleniec
Posty: 245
Rejestracja: ndz sty 24, 2010 10:57 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Smutna sprawa

#6

Post autor: Artexo »

A co masz na myśli mówiąc odkażanie? Jeśli wszystko zdechnie to zrobię całkowity restart, ale jeśli coś zostanie w dobrej kondycji to może tylko odkażanie? A ta choroba to właściwie nie wiem jak się nazywa... Ryby stopniowo chudną po czym następuje zgon. Efekty tej choroby najbardziej widać na rybach żyworodnych, a na jajorodnych właściwie nie. Choroba to w moim akwarium wykończyła wszystkie endlery i molinezje oraz kardynała i zbrojnika, a reszta jajorodnych na razie żyję...
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Smutna sprawa

#7

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Odkażanie, czyli zapuszczenie do akwarium jakiegoś specyfiku, który wybije przetrwalniki zarazków. Można to zrobić za pomocą soli, wody utlenionej, rivanolu, chloraminy etc.

Ja raz przeprowadzałam odkażanie przy pomocy soli, część roślin podupadła (ale potem odbiły), a choroba nie wróciła.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Smutna sprawa

#8

Post autor: Hornet »

Przy odkażaniu roślin bardzo dobrze sprawdza się nadmanganian potasu, rośliny stosunkowo dobrze go tolerują a przetrwalniki choroby wytłucze co do sztuki, do tego łatwo go potem spłukać z rośliny...
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Smutna sprawa

#9

Post autor: sum »

Artexo pisze:Ryby stopniowo chudną po czym następuje zgon. Efekty tej choroby najbardziej widać na rybach żyworodnych, a na jajorodnych właściwie nie. Choroba to w moim akwarium wykończyła wszystkie endlery i molinezje oraz kardynała i zbrojnika, a reszta jajorodnych na razie żyję..
Jak na moje to kwestia niedojrzałego i/lub źle prowadzonego akwarium.Zmierz poziom NO2/NO3 i wtedy będziemy mogli zweryfikować moje przypuszczenia.Miałem kiedyś podobną sytuację.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

ppaula2

Re: Smutna sprawa

#10

Post autor: ppaula2 »

Albo to co sum pisze albo jakieś wewn ętrzne pasożyty (chudnięcie ryb może na to wskazywać).
Awatar użytkownika

ders0n
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: pn wrz 06, 2010 10:35 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Smutna sprawa

#11

Post autor: ders0n »

Jeśli nie chcesz robić całkowitego restartu, to ja bym zrezygnował z tych ryb które masz, ewentualnie przeniósł je do innego akwa, następnie kupił jakiś specyfik odkażający, typu MFC i podniósł na kilka dni temp do 33-34st. Potem oczywiście węgielek do filtra. Ale nie wiem jakie jest prawdopodobieństwo że to wszystko się uda.

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Smutna sprawa

#12

Post autor: Jola75 »

Artexo pisze:Hmmm... Macie pomysł co mogę zrobić z prawię bezrybnym i ładnie zarośniętym zbiornikiem około 100l? Niedawno przeżyłem wielką epidemie i niestety prawie cała obsada zdechła... Zostało około 10 rybek, które też pewnie zdechną :( Z tym choróbskiem próbowałem już walczyć nie raz, ale niestety nie udało się :( Czy to akwarium muszę zlikwidować czy mogę tam coś wpuścić czy raczej nie? Podpowiedzcie mi co mam teraz zrobić bo mam kompletną pustkę w głowię... :/
Ja natomiast proponuję ci, jeśli parametry masz ok poświęcić jedną rybkę i oddać ja do badania, jak się dowiesz co jest nie tak przestaniesz walczyć z wiatrakami, faktycznie z twojego opisu wynika że to mogą być pasożyty, natomiast dobrze jest wiedzieć z czym dokładnie ma się do czynienia, wtedy wiadomo jak to zwalczyć. Lejąc chemię na slepo powodujesz więcej zła niż dobra, osłabiasz już osłabione ryby, a z opisu wynika że problem występuje dalej.

MasterPain
Gość
Posty: 6
Rejestracja: sob wrz 11, 2010 12:34 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Smutna sprawa

#13

Post autor: MasterPain »

opisz cały zbiornik , wsystkoco sie da woda , karmienie ,światło ,
Jola75 pisze: poświęcić jedną rybkę i oddać ja do badania,
nie wiem czy i ile maz dzieci ale proponuje poświęcić Ci jedno do badań .............

Artexo - opisz tzw. wszystko nawet najmniejsze bzdury tydzień baniaka.

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Smutna sprawa

#14

Post autor: Jola75 »

MasterPain pisze:opisz cały zbiornik , wsystkoco sie da woda , karmienie ,światło ,
Jola75 pisze: poświęcić jedną rybkę i oddać ja do badania,
nie wiem czy i ile maz dzieci ale proponuje poświęcić Ci jedno do badań .............

Artexo - opisz tzw. wszystko nawet najmniejsze bzdury tydzień baniaka.
Powiem ci tak mam dzieci i mam rybki i też byłam wstanie poświęcić jedną rybę aby uratować inne a nie patrzeć jak zdychają i faszerować je wszytkim czym się da jednocześnie trując. Co to wogóle za porównanie, powiedziałabym że nawet nie na miejscu. Kochając wybierasz mniejsze zło. Dziecko lęcząc jesteś wstanie zbadać i to robisz (nie musisz poświęcać)ale robisz wszytko żeby się dowiedzieć co to za choroba, i leczysz postawioną diagnozę a nie wszytkie choroby świata, rybkę niestety żeby zbadać trzeba poświęcić by uratować inne, każdy ma prawo wyboru i powinien wiedzieć jakie ma możliwości. Po opisach sobie możesz leczyć jak wróżka, jeśli nie ma typowych objawów latami i cały czas mieć swiństwo w baniaku. Ale jak ktoś woli uśmiercać wszystkie ryby czekkając i lejąc byle co do baniaka bo może się uda to jego sprawa :D
Ostatnio zmieniony sob wrz 11, 2010 7:02 am przez Jola75, łącznie zmieniany 2 razy.

jerrymagu

Re: Smutna sprawa

#15

Post autor: jerrymagu »

Jola -- Ty to jednak jesteś moim guru akwarystycznym. I jeszcze takie porównanie do dzieci. Wzrusyło mnie do łez. Myślę sobie że w tym całym steku informacji byś podpowiedziała Koledze gdzie ma podjechać na badania bo chyba nie wszystkie przychodnie świadczą takie usługi hehe
Aaaaaaa może by przywózł do Was!!

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Smutna sprawa

#16

Post autor: JPK »

Nie wiem czy Zooekspert oferuje takie usługi, ale na pewno oferuje je lecznica Vetka na Modlińskiej http://www.lecznica-vetka.pl/index.php , a konkretnie pan Piotr Konarski (ichtiolog). Możliwe są także wizyty domowe.
450l + 112l :)

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Smutna sprawa

#17

Post autor: Jola75 »

jerrymagu pisze:Jola -- Ty to jednak jesteś moim guru akwarystycznym. I jeszcze takie porównanie do dzieci. Wzrusyło mnie do łez. Myślę sobie że w tym całym steku informacji byś podpowiedziała Koledze gdzie ma podjechać na badania bo chyba nie wszystkie przychodnie świadczą takie usługi hehe
Aaaaaaa może by przywózł do Was!!
Jerry czytaj dokładnie to ja nie ja porównuje ryby do dzieci :D a i owszem nie tylko zooekspert ale i każdy porządny ichtolog, celowo nie piszę takich rzeczy ponieważ takich lecznic jest sporo :D

Linf

Re: Smutna sprawa

#18

Post autor: Linf »

Jola75, jesteś naprawdę kurczę dobra w te klocki.
Awatar użytkownika

beeder
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: śr mar 11, 2009 10:55 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Smutna sprawa

#19

Post autor: beeder »

zawsze mi się wydawało że w przypadku epidemii zawozi się rybę z objawiami choroby lub egzemplarz który już padł. Nie wpadłabym na uśmiercanie zdrowej.
Ja badałam egzemplarz pływający ruchem zygzakowatym
Ostatnio zmieniony sob wrz 11, 2010 2:58 pm przez beeder, łącznie zmieniany 1 raz.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Smutna sprawa

#20

Post autor: JPK »

No ale chyba tu nikt nie mówi o uśmiercaniu zdrowej ryby ? Tylko o zawiezieniu na sekcję osobnika martwego lub o dowiezieniu ryby chorej w zaawansowanym stadium ...
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

Maksus
Bywalec
Posty: 76
Rejestracja: pn maja 17, 2010 5:23 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Smutna sprawa

#21

Post autor: Maksus »

Zgadzam się z Jolą, wybrałbym rybę z zaawansowanymi obajwami choroby i zawiózł na badania, skoro leczenie objawowe nie odnosi skutku. Dopiero wtedy będzie można podjąć decyzje dotyczące zbiornika. Nie wiedzę w tym nic sensacyjnego, jest to normalny krok w dążeniu do wyjaśnienia sytuacji.
Cudo i jest ich 7 pięknie śmigają

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Smutna sprawa

#22

Post autor: Jola75 »

Misquamacus pisze:No ale chyba tu nikt nie mówi o uśmiercaniu zdrowej ryby ? Tylko o zawiezieniu na sekcję osobnika martwego lub o dowiezieniu ryby chorej w zaawansowanym stadium ...
Dokładnie :D moim zdaniem najlepiej wybrać najsłabszą rybę czasem na martwej może być problem z niektórymi pasożytami, a na pewno trudniej lekarzowi coś zobaczyć :(
Ostatnio zmieniony sob wrz 11, 2010 4:55 pm przez Jola75, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
Artexo
Zapaleniec
Posty: 245
Rejestracja: ndz sty 24, 2010 10:57 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Smutna sprawa

#23

Post autor: Artexo »

hmmm... a co do parametrów to niestety nie posiada testów i nie mam za bardzo jak zmierzyć... A takie zawiezienie ryby na badanie ile kosztuje?

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Smutna sprawa

#24

Post autor: Jola75 »

Nie wiem ile kosztuje najlepiej podzwonić i popytać, ja płaciłam za samo krojenie z lekarstwem a z tego co wiem sam lek był dość drogi, możesz podzwonić i popytać a ja spytam w hurtowni w ząbkach, pracuję tam ale szczerze mówiąc nawet nie wiem ile by kosztowało samo badanie więc będziesz miał pogląd na ceny. W poniedziałek ci napiszę.

gusiek1
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: wt cze 16, 2009 10:02 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Smutna sprawa

#25

Post autor: gusiek1 »

Lecznica (badanie po śmierci rybki), dziś bym pojechała z żywą, wyglądajacą najsłabiej.

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Smutna sprawa

#26

Post autor: Jola75 »

Co do ceny w ząbkach (nie wiem jak jest gdzie indziej), u nas taka usługa kosztuje 30 zł, warunkiem takiego badania jest tak jak pisałam wyżej, żywa najsłabsza ryba, którą należy poświęcić, sekcja na martwej rybie niestety może nic nie wykazać wiec lepiej nie ryzykować. Na takie badanie najlepiej się wcześniej umówić. Pozdrowionka
ODPOWIEDZ