Babaulti

Krewetki, ślimaki i inne
Awatar użytkownika

Autor
matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Babaulti

#61

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Mnie też się podobają :evil:
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Babaulti

#62

Post autor: Władek Pompka »

Jedna z moich na niedorozwiniętym rogatku:

[url=http://]Obrazek[/url]
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Babaulti

#63

Post autor: JPK »

Kilka moich babaultek, standardowy obiektyw niestety nie pozwala robić lepszych fotek ... :neutral:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Babaulti

#64

Post autor: Władek Pompka »

Kilka fotek dla odświeżenia tematu...


Obrazek



[url=http://]Obrazek[/URL]


[url=http://]Obrazek[/URL]
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.
Awatar użytkownika

Autor
matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Babaulti

#65

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Ładny okaz :)
Ale podobno rude to wredne 8-)
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Babaulti

#66

Post autor: Władek Pompka »

matka siedzi z tyłu pisze:Ładny okaz :)
Ale podobno rude to wredne 8-)

Słyszałem, że nie tylko rude... :wink:
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Babaulti

#67

Post autor: Władek Pompka »

Rywalizacja na stołówce:


Obrazek



Twarzą w twarz:


Obrazek

8-)
Ostatnio zmieniony pt lut 26, 2010 10:56 pm przez Władek Pompka, łącznie zmieniany 1 raz.
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.
Awatar użytkownika

fajerka
Fanatyk
Posty: 1770
Rejestracja: wt gru 01, 2009 9:52 pm
Lokalizacja: Warszawa Rembertów
Na imię mam: Asia
Płeć:

Re: Babaulti

#68

Post autor: fajerka »

moje babaulti:
W ogólnym kruczoczarna, przeniesiona do 45l zbladła. Nosi jajeczka
Obrazek

usługi kosmetyczne - mam wiele takich niewybawionych :(
Obrazek
Awatar użytkownika

welonka
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: pn lip 26, 2010 1:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Babaulti

#69

Post autor: welonka »

Ja mam tych krewetek 4 sztuki :smile:
Jedna jest żółtawa, dwie są zielonkawe,
oraz mam jedną o barwie nie wiem dokładnie jakiej, dla mnie ta krewetka zwyczajnie jest popielata :wink:
Ostatnio zmieniony wt lip 27, 2010 3:46 pm przez welonka, łącznie zmieniany 1 raz.
Gupiki x 6
Kiryski x4 i Glonojady x 3
Mieczyki x 4
Molinezje x 4

Pozdrawiam serdecznie
Aleksandra
Awatar użytkownika

KuMaK
Zapaleniec
Posty: 348
Rejestracja: śr cze 17, 2009 2:30 pm
Telefon: 798 763 792
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Płeć:

Re: Babaulti

#70

Post autor: KuMaK »

Wszystkie krewetki pokazane na fotkach w tym temacie to odmiany barwne Neocaridina heteropoda.
Ostatnio zmieniony czw paź 14, 2010 4:52 pm przez KuMaK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

KuMaK
Zapaleniec
Posty: 348
Rejestracja: śr cze 17, 2009 2:30 pm
Telefon: 798 763 792
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Płeć:

Re: Babaulti

#71

Post autor: KuMaK »

Robimy coś w celu pojawienia się na forum prawidłowych nazw, czy siedzimy w miejscu :)?
Awatar użytkownika

Autor
matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Babaulti

#72

Post autor: matka siedzi z tyłu »

A co konkretnie proponujesz?
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

KuMaK
Zapaleniec
Posty: 348
Rejestracja: śr cze 17, 2009 2:30 pm
Telefon: 798 763 792
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Płeć:

Re: Babaulti

#73

Post autor: KuMaK »

Chociażby zmiane nazwy tego tematu :)

Od siebie mogę napisać odnośnie 'babaulti' taki wyjaśniający temat i napiszę.
Ostatnio zmieniony pt paź 15, 2010 9:17 pm przez KuMaK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

beeder
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: śr mar 11, 2009 10:55 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Babaulti

#74

Post autor: beeder »

KuMaK, dawaj - ja nie mam w tym temacie nic do dodania, ale chętnie poczytam. Jak rozpoznać że np krewetka fajerki jest neocaridina heteropoda a nie np Caridina cf. Malaya
Możesz porobić ładne strzałki na zdjęciach wskazujące na różnice :)
Awatar użytkownika

Autor
matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Babaulti

#75

Post autor: matka siedzi z tyłu »

KuMaK pisze:Chociażby zmiane nazwy tego tematu
Na jaką?
Bo obawiam się, że jeśli na "Neocaridina heteropoda', to będzie to pomysł zupełnie chybiony, bo ci, którzy mieli/mają/zamierzają mieć te fałszywe babaulti raczej do niego nie zajrzą, bo nie skojarzą, i nadal nie będą wiedzieli, co naprawdę mają.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

abdesign

Re: Babaulti

#76

Post autor: abdesign »

Warto ludzi uswiadamiać... połowa z nas trzyma Neocaridina heteropoda var wild, czyli "babaulti" np z red cherry, niszcząc pracę poprzedników którzy dbali selekcjonujęc krewetki i wypuszczaja w świat czerwone kundle niby czerwone a potomstwo bedzie mieszane. Oddam redki sprzedam redki i słowa o tym że skundliłem jak sie tylko da. GRO krewetek "babaulti" to potomstwo odpadów selekcyjnych po najpopularniejszej neocaridinie - red cherry. Ci sami ludzie, którzy ostrzegają przed trzymaniem np WP i RC trzymają czyste formy z owocami skundlenia tej pierwszej pary...

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Babaulti

#77

Post autor: JPK »

Hmm, z tego co się orientuję to Neocaridina heteropoda var. wild to forma podstawowa wszystkich heteropod -> red, yellow, white, z niej wyselekcjonowano te formy barwne, dlatego też określenie "kundle" średnio jest adekwatne :) Nawet w gronie np. redek, które nie miały bezpośredniej styczności z "babaulti" mogą się urodzić młode będące zbliżone do formy dzikiej, bo po prostu w ten sposób działa genetyka. I wtedy jest "odpad hodowlany".
Aha, żeby nie było - nie popieram krzyżowania form barwnych heteropody i nie trzymam "babaulti" z redkami, yellowkami, czy innymi. Fakt, faktem, że wśród babaultek mam kilka sztuk czerwonych, widać to chociażby na zdjęciu u góry, ale nie mają one styczności z innymi krewetkami. No i mi się podoba różnorodność kolorystyczna tych krewetek :) Czerwone, czarne, rude, zielonkawe, niebieskawe...
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

KuMaK
Zapaleniec
Posty: 348
Rejestracja: śr cze 17, 2009 2:30 pm
Telefon: 798 763 792
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Płeć:

Re: Babaulti

#78

Post autor: KuMaK »

Misquamacus pisze:Hmm, z tego co się orientuję to Neocaridina heteropoda var. wild to forma podstawowa wszystkich heteropod -> red, yellow, white, z niej wyselekcjonowano te formy barwne, dlatego też określenie "kundle" średnio jest adekwatne :)
Nie.
Blue Pearl z którego wyselekcjonowano White Pearla, to ta sama krewetka Neocaridina heteropoda co Red Fire i inne, ale przebywała dość długo w izolacji od nich stąd nabrała innych cech niż tamte.
Określenie ich krzyżówki dziką, z której powstały tez jest błędne, bo obie te krewetki są już na jakimś stopniu samoselekcji. Może ją przypominać jednak nie pokazuje dokładnie tej krewetki, z której wszystkie heteropody powstały.
Misquamacus pisze:Nawet w gronie np. redek, które nie miały bezpośredniej styczności z "babaulti" mogą się urodzić młode będące zbliżone do formy dzikiej, bo po prostu w ten sposób działa genetyka. I wtedy jest "odpad hodowlany".
To z Red Cherry otrzymasz krewetkę brązową, możesz też niebieską i pomarańczową, czy czarną (to właśnie wplynelo na opis 'babaulti' jako zmieniajacej kolory, podczas gdy mamy w akwarium same heteropody). Wiąze się to z odbarwieniami krewetek, odbarwienia się utrwalają, a krewetka mutuje i utrwala kolor.
Neocaridina heteropoda var. red mix Neocaridina heteropoda var. blue "Blue Pearl" (Zhangjiajie) to całkiem inna krewetka niż mutacja tylko tej pierwszej (poza tym druga użyta w tej krzyżówce nawet nie jest odmianą ustabilizowaną, jak red fire).

No nie wiem przykładowo dla pokazania:
Obrazek
Foto: piotrkrasucki
Ostatnio zmieniony sob paź 16, 2010 10:20 am przez KuMaK, łącznie zmieniany 3 razy.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Babaulti

#79

Post autor: JPK »

Rzuć jakimiś artykułami na ten temat, mogą być obcojęzyczne :)
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

KuMaK
Zapaleniec
Posty: 348
Rejestracja: śr cze 17, 2009 2:30 pm
Telefon: 798 763 792
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Płeć:

Re: Babaulti

#80

Post autor: KuMaK »

Misquamacus pisze:Rzuć jakimiś artykułami na ten temat, mogą być obcojęzyczne :)
Nie ma takiej potrzeby, sam napiszę. :wink:
Miałem okazje być wielokrotnie u niemieckich hodowców i jestem troszkę przerażony tym jaki oni kit wciskają :)
Ostatnio zmieniony sob paź 16, 2010 10:23 am przez KuMaK, łącznie zmieniany 1 raz.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Babaulti

#81

Post autor: JPK »

OK, ale mając mnogie źródła można korygować błędy :)
Ale spoko, sam poszukam w takim razie :wink:

Gdyby kogoś to interesowało :
http://www.petshrimp.com/articles/redch ... mpmyth.php
http://www.planetinverts.com/Babaulti%20Complex.html (w ogóle polecam przejrzeć całą stronkę, bardzo ciekawe artykuły nie tylko na temat "babaulti" można znaleźć )
http://www.crusta-fauna.org/shrimp-inde ... -babaulti/ (niemieckojęzyczny o tym, co tak na prawdę powinno się nazywać babaulti )
Ostatnio zmieniony sob paź 16, 2010 11:05 am przez JPK, łącznie zmieniany 1 raz.
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

KuMaK
Zapaleniec
Posty: 348
Rejestracja: śr cze 17, 2009 2:30 pm
Telefon: 798 763 792
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Płeć:

Re: Babaulti

#82

Post autor: KuMaK »

Misquamacus pisze:Ale spoko, sam poszukam w takim razie :wink:
Szukaj u tych którym udało się wyselekcjonować całą gamę heteropody, a nie je tylko nabyli. :wink:
Ja pracuje obecnie nad przedostatnią, fioletową odmianą barwną.
Ostatnio zmieniony sob paź 16, 2010 10:26 am przez KuMaK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Babaulti

#83

Post autor: matka siedzi z tyłu »

KuMaK pisze:sam napiszę.
No to czekamy :)

A wobec tego jaki proponujecie tytuł dla tego wątku, żeby było od razu wiadomo o co chodzi?
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Babaulti

#84

Post autor: saintpaulia »

Prawdę mówiąc ja już teraz zupełnie nie wiem co jest czym. Kuba dzięki za jakiekolwiek źródła. :smile:
Awatar użytkownika

KuMaK
Zapaleniec
Posty: 348
Rejestracja: śr cze 17, 2009 2:30 pm
Telefon: 798 763 792
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Płeć:

Re: Babaulti

#85

Post autor: KuMaK »

saintpaulia pisze:Prawdę mówiąc ja już teraz zupełnie nie wiem co jest czym. Kuba dzięki za jakiekolwiek źródła. :smile:
Znaleziono krewetki, które zaczęto pokazywać na akwaria.pl/forum krewetki itd...
A tak to wygląda w Polsce na prawdę:

-> Green Neon Shrimp/ Babaulti Green
nazwa ta okresla wszystkie krewetki które są zielone, oprócz krewetek z Indonezji przyszly krewetki z Indii, jest i kilkanascie gatunkow i niektore maja wiecej jak 1 odmiane barwną

-> Babaulti Red
Hodowana przez wszystkich Red Cherry pokazała scalony pigment, co dziś błednie nazywa się sakurą (Sakura to odmiana neocaridiny okreslajaca krewetke ktorej i samiec i samica mają scalony pigment a nie tylko jedno z nich). Do tego w sklepach pojawiła sie wybarwiająca się na czerwono krewetka ninja.

-> Babaulti Blue
W niepilnowannych hodowlach Red Cherry zaczelo dochodzic do 'samoselekcji', gdzie nie gdzie zaczely pojawiac sie niebieskie odbarwienia tej krewetki ktore zaczely sie utrwalać.
Powstały niebieskie krewetki.
Drugą sprawa jest giełda łódzka, od ponad roku sciagane były dziś tak chwalone Paracaridiny "WalkenPass", do tego Blue Velvet (czyli niebieskie odbarwienia redek bardziej brązowych).

-> Babaulti Brown
Zwykła 'samoselekcja' Red Cherry do koloru brązowego. (nie polega na tym samym co niebieskie odbarwienie).
Do tego dochodzą krzyzowki z yellowkami dajace brazowe krewetki i bardziej trafione z łaczenia z krewetkami z Zhangjiajie

-> Babaulti Black
Zaawansowana 'samoselekcja' Red Cherry po załatwieniu krewetek brazowych i trzymaniu ich samych (druga samoselekcja) daje czarne osobniki.

______________________

Prawdziwe 'babaulti'

Green - nie wiadomo za bardzo co z tym zrobić, jednak wiele gatunków nadal lata po kraju pod tą samą nazwą, przez złe hodowle niektóre w Polsce nie przezyły. Tylko jeden gatunek ze wszystkich green nalezy do 'babaulti'.

Stripes - w niektorych hodowlach mnoza sie, ogólnie raczej wymiera

Malaya - prawie wymarła na naszym rynku

Prawdziwe Caridina babaulti potrzebują specjalnych warunków, w przypadku greenek, prawdziwa została wybita przez inne silniejsze gatunki itd...
Ostatnio zmieniony ndz paź 17, 2010 8:54 pm przez KuMaK, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ