GLONY-co za glony?

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
LESZEK
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: ndz paź 17, 2010 7:13 pm
Telefon: 661952074
Lokalizacja: Garwolin
Na imię mam: Leszek
Płeć:

GLONY-co za glony?

#1

Post autor: LESZEK »

ostatnio zauważyłem dziwne ,,narośle,, ze tak powiem,na roślinkach,kamieniach,kokosach,tylkyj szybie.a widać na niej szczególnie bo jest oklejona czarna folią.roślinki najbardziej mnie martwią,a szczególnie te na korzeniu.dodam kilka fotek,nie są zbyt idalne ,no ale taki mam sprzęt.i jeszcze dziwnie wygląda pistia.dostaje na liściach takich dziur.mam jej nie zadużo. Na zdjeciu drugim widać w środku roślinki takie ,,cuś,,z włoskami.zaczeło sie też pokazywać.zkąd to badziewie jest? Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz gru 05, 2010 9:01 pm przez LESZEK, łącznie zmieniany 1 raz.
Leszek

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: GLONY-co za glony?

#2

Post autor: JPK »

Na kokosie i korzeniu masz zielenice. Natomiast na anubiasie nie jestem pewny. Na pierwszy rzut oka wyglądało na krasnorosty, ale po przyjrzeniu się nie jestem pewny. To są włoski ? czy bardziej taki galaretowaty osad ? Zdejmij trochę tego i powąchaj. Pachnie jakoś ?
A kryptokorynę od jak dawna masz?
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

Autor
LESZEK
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: ndz paź 17, 2010 7:13 pm
Telefon: 661952074
Lokalizacja: Garwolin
Na imię mam: Leszek
Płeć:

Re: GLONY-co za glony?

#3

Post autor: LESZEK »

tak to sa włoski.ciemne szaro -czarne włoski.pieruńsko cięzkie do usuniecia.na grzałce je szorowałem szczota i zeszły.a te jak piszesz,zielenice też cięzko złaża.na kamieniu testowałem szczotka.i dałem sobie spokój.a kryptokoryne mam już z pół roku tylko ja przyciąłem jakiś czas temu bo wielka była. A jak sie tego dziadostw wyzbyć na dobre ze zbiornika????
Ostatnio zmieniony ndz gru 05, 2010 9:33 pm przez LESZEK, łącznie zmieniany 1 raz.
Leszek
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: GLONY-co za glony?

#4

Post autor: mat25 »

LESZEK, daj informacje o baniaku, i jak go prowadzisz - spróbujemy zlokalizować przyczynę ;)
Mateusz

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: GLONY-co za glony?

#5

Post autor: JPK »

LESZEK pisze:tak to sa włoski.ciemne szaro -czarne włoski
W takim razie myślę, że to krasnorosty.
LESZEK pisze:a kryptokoryne mam już z pół roku tylko ja przyciąłem jakiś czas temu bo wielka była.
A wyciągałeś ją ze żwirku ? Przycinałeś korzenie ? Kryptokoryny nie lubią takich zabiegów, możliwe że odchorowuje to.
Jeśli zaś chodzi o przyczynę i likwidację problemu z zielenicami i krasnorostami to niezbędne są szczegółowe informacje o akwarium.
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

Autor
LESZEK
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: ndz paź 17, 2010 7:13 pm
Telefon: 661952074
Lokalizacja: Garwolin
Na imię mam: Leszek
Płeć:

Re: GLONY-co za glony?

#6

Post autor: LESZEK »

obciąłem jej same liście,praktycznie do zera.a baniak:200 litrów,filtr JBL E 1500,oświetlenie,power glo 30w,aqua glo 30w.czas ok.10godz.dziennie,rosliny,sporo.nie znam ich nazw,rybki,molinezje,przeróżne,mieczyki,skalary4szt,dwie parki,neonki,brzanki sumatra,4szt,2szt krewetki amano,zbrojnik niebieski 2 samce,6 samiczek.żwirek,drobny czarny.cos jeszcze dodać?
Leszek

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: GLONY-co za glony?

#7

Post autor: JPK »

Łał, dużo masz tych rybek ...
Nawozisz jakoś?
Badałeś kiedyś wodę?
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

Autor
LESZEK
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: ndz paź 17, 2010 7:13 pm
Telefon: 661952074
Lokalizacja: Garwolin
Na imię mam: Leszek
Płeć:

Re: GLONY-co za glony?

#8

Post autor: LESZEK »

Dodaję nawóz Tetry.a rybek sporo ba córka ma nad tym władzę.dlatego mam duży filtr.a i CO2 daję ok.8-9 godz dziennie.
Leszek
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: GLONY-co za glony?

#9

Post autor: grazdar1 »

daj co2 na maxa 24/24 ,postaraj się zredukować do minimum obsadę[patrząc na biotop] -jak najmniej zbrojników , do wody lub do kubełka[w przepływ] daj węgiel aktywowany-sporo -na tydzień- ,podmiany ,bakterie zwykłe + waste control lub inne tego typu
,usuwanie lisci najbardziej obrosnietych -
jak masz dostęp do lampy uv to możesz przez jakis czas raz dziennie na 2 h włączyć [zarodniki]
zamiast węgla możesz dać chemipur[35pln] [odpowiednio do litrażu ]- podobne działanie do węgla ,z tym ,ze działa 6 m-y -a cena ta sama
z nawożeniem ostrożnie z uwagi na swiatło [0.3 w/l]--daj 50% zalecanej dawki
masz coś pod żwirkiem?
Ostatnio zmieniony ndz gru 05, 2010 10:43 pm przez grazdar1, łącznie zmieniany 1 raz.
grazdar1
Awatar użytkownika

Autor
LESZEK
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: ndz paź 17, 2010 7:13 pm
Telefon: 661952074
Lokalizacja: Garwolin
Na imię mam: Leszek
Płeć:

Re: GLONY-co za glony?

#10

Post autor: LESZEK »

grazdar1, myślisz że to pomoże?zastosuję się do zaleceń twoich.w środe będę w wawie to kupię ten chemipur,bo u mnie nie mają.
Leszek

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: GLONY-co za glony?

#11

Post autor: Jola75 »

Ja zaproponowałabym ci jeszcze wymienić to power glo, nie masz może wrażenia że glonów jest więcej właśnie pod tą świetlówka ? przy tej ilości ryb, pilnuj też podmian, rób nawet ciut większe. Kolejna sprawa to nawóz Tetry, ostatnio mam sporo przypadków kiedy to przy stosowaniu tego nawozu pojawia się problem z glonami, z czystym sumieniem mogę ci polecić profito easy life moim zdaniem jeden z lepszych nawozów na rynku, lub tropica również dobrze skomponowany nawóz, i tak jak pisano wyżej przy tej ilości światła najlepiej zacznij od połowy dawki, ja polecam również nie lanie nawozu w dawkach tygodniowych a podzielenie dawki na 7 i podawanie nawozu codziennie.
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: GLONY-co za glony?

#12

Post autor: mat25 »

LESZEK, ale jaki ten nawóz, Jola - co do profito - wstrzymałbym się, może lepiej makro na razie dawać...
Mateusz

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: GLONY-co za glony?

#13

Post autor: JPK »

mat25 pisze:może lepiej makro na razie dawać...
Ale chyba potas masz tylko na myśli ? Bo przy tej obsadzie dodatkowa suplementacja azotu i fosforu może się okazać hmm... ryzykowna ...
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: GLONY-co za glony?

#14

Post autor: mat25 »

Misquamacus pisze:Ale chyba potas masz tylko na myśli ? Bo przy tej obsadzie dodatkowa suplementacja azotu i fosforu może się okazać hmm... ryzykowna ...
potas miałem na myśli - myślę że mikro może obecnie więcej szkód narobić ;)
Mateusz

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: GLONY-co za glony?

#15

Post autor: Jola75 »

Chłopaki ja myślę że przyczyna lezy w świetlówie, już nie pierwszy raz słyszę że to światełko pieknie świeci ale kochają go glony :D
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: GLONY-co za glony?

#16

Post autor: grazdar1 »

potas ok
świetlówki t8 -zalecana wymiana co 12-mcy -
t5 -co 18 m-cy
świetlówki też mogą miec wpływ
ale -przy takim zarybieniu , nawożeniu i swietle to raczej świetlówki na końcu bym stawiał
w dalszej perspektywie -trzeba się na coś zdecydować -
dołożyć światła do 0,5w/l i zwiększać nawożenie powoli
lub jak jest -tylko wymiana na nowe i post
awić na rośliny cieniolubne ,małowymagające -minimum nawożenia -ogólnym nawozem
co2 nie przeszkadza - ale dostosować go do swiatła
grazdar1
Awatar użytkownika

Autor
LESZEK
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: ndz paź 17, 2010 7:13 pm
Telefon: 661952074
Lokalizacja: Garwolin
Na imię mam: Leszek
Płeć:

Re: GLONY-co za glony?

#17

Post autor: LESZEK »

Powiem wam szczerze że na to bym nie wpadł ,pod power glo jest tego dziadostwa więcej.a co powiecie moi mili na drógą philipsa aquaelle.grazdar1, a jakie masz na myśli rośliny cieniolubne?a nawóz tetry to planta min,czy jakoś tak.
Ostatnio zmieniony wt gru 07, 2010 4:47 pm przez LESZEK, łącznie zmieniany 1 raz.
Leszek
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: GLONY-co za glony?

#18

Post autor: grazdar1 »

http://sklep.roslinyakwariowe.pl/roslin ... ieniolubne
duża część echinodorusów ,sigitarie....., niekture hygrophile....
zresztą na podanej stronie znajdzesz bazę roślin z opisami [warunki świetlne też]
aquarelle ok lub aquastar [sylvanii ] polecam
1- bardziej niebieska - jesli masz same zielone rosliny rybki srebrne z akcentami niebieskimi itd
2- landrynkowo -różowo - jak masz rosliny czerwone i rybki w paletach czerwieni ....
zależy co chcesz zaakcentować
ogólnie obydwie super
Ostatnio zmieniony wt gru 07, 2010 4:54 pm przez grazdar1, łącznie zmieniany 2 razy.
grazdar1
Awatar użytkownika

Autor
LESZEK
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: ndz paź 17, 2010 7:13 pm
Telefon: 661952074
Lokalizacja: Garwolin
Na imię mam: Leszek
Płeć:

Re: GLONY-co za glony?

#19

Post autor: LESZEK »

mam w domu nowiutka philipsa.jak wróce z pracy przekładam ja.ale np:czy dwie takie same mogą być?
Leszek
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: GLONY-co za glony?

#20

Post autor: mat25 »

Ja bym dwóch aquarelle nie dał, potrzebne są różne widma światła
Mateusz
Awatar użytkownika

Autor
LESZEK
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: ndz paź 17, 2010 7:13 pm
Telefon: 661952074
Lokalizacja: Garwolin
Na imię mam: Leszek
Płeć:

Re: GLONY-co za glony?

#21

Post autor: LESZEK »

to co np.można do niej dołożyć??
Leszek
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: GLONY-co za glony?

#22

Post autor: mat25 »

Do aquarelle? Tania i dobra opcja to Philips 865/965 :)
Mateusz

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: GLONY-co za glony?

#23

Post autor: Jola75 »

Jesteś nie pierwszy u kogo power glo tak działa, zresztą nawet w opisie świętówki jest informacja że nadaje się do zbiorników z niewielką obsadą roślinna, a takiego zbiornika się nie nawozi, co do świętówek co kto lubi to to ma dla mnie 865 jest nie do zaakceptowania, no chyba że gdzieś z tyłu zbiornika złamana np aquarellką, której niestety już nie produkują, jej odpowiednikiem jest aquastar również 10000K, jednakże wybór należy do ciebie a bardziej twoich oczu :D Pozdrawiam

ps. Poza tym zastanowiłabym się jeszcze na zmianą nawozu, w moim odczuci i po tym co słyszę często powoduje problemy. Teraz wymiana power glo, podmianki, usuwanie jak największej ilości tych glonów, zmiana nawożenia (tak jak pisałam wyżej, połowa dawki podzielona przez siedem dni) i wszytko powinno się unormować. Wytrwałości życze :D
Ostatnio zmieniony wt gru 07, 2010 7:57 pm przez Jola75, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Autor
LESZEK
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: ndz paź 17, 2010 7:13 pm
Telefon: 661952074
Lokalizacja: Garwolin
Na imię mam: Leszek
Płeć:

Re: GLONY-co za glony?

#24

Post autor: LESZEK »

Bardzo dziekuję.No przecież nie poddam sie jakimś tam glonom.BĘDĘ WALCZYŁ Z NIMI.
Leszek
ODPOWIEDZ