Oświetlenie Power Led?

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.

Autor
Daimler36
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: śr sie 05, 2015 5:17 pm
Lokalizacja: Wawa
Na imię mam: Marcin

Oświetlenie Power Led?

#121

Post autor: Daimler36 »

Ostatni post z poprzedniej strony:

AHA.aLE SZEREGOWO?Mam mieć 60 cm głęboki baniak .Ile ich dać w sumie?

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Oświetlenie Power Led?

#122

Post autor: pkucaba »

Daimler36 pisze:AHA.aLE SZEREGOWO?
Tu masz odpowiedź:
Mateus pisze:na jednym zasilaczu robię max 14 led
Mateus pisze:wtedy operuje na napięciach poniżej 50v
Pytanie 2.
Daimler36 pisze:Ile ich dać w sumie?
Daj na początek 140 sztuk co da 10 driverów. Jak będzie za mało dołożysz.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

kukula
Gaduła
Posty: 125
Rejestracja: pn wrz 13, 2010 12:05 am
Lokalizacja:
Płeć:

Oświetlenie Power Led?

#123

Post autor: kukula »

Tak czytam ten temat...czytam...no i widzę że Daimler36 tego tematu chyba jednak nie ogarnia.Po co się kolego męczyć? Może po prostu kup od kogoś sprawdzonego gotowca,specjalnie zrobionego na twoje potrzeby.Takie sprawdzone belki robi pewien człowiek co się zwie Andrew72 a jego namiary to andrew7201@o2.pl lub https://www.facebook.com/andrzej.borowski.188" onclick="window.open(this.href);return false; lub http://www.discusforum.pl/jak-robilem-a ... vt7889.htm" onclick="window.open(this.href);return false; . Tu na forum jest chyba nawet kolega co ma belki od tego kolegi i sobie chwali. A jak nie chcesz od Andrew72 to może ktoś z tutejszych forumowiczów zrobi ci je odpłatnie.
Darek

Mateus
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: pt sty 02, 2015 11:52 pm
Lokalizacja: Pruszków-Warszawa
Płeć:

Re: Oświetlenie Power Led?

#124

Post autor: Mateus »

Kukula - może masz rację, ale może też nie tylko Daimler skorzysta z odpowiedzi, a satysfakcja z własnoręcznych projektów DIY jest ogromna

Daimler albo ja nie widzę albo wymiary twojego szkła są tajemnicą. Zakładam, że jest to 150x50x60. Na twoim miejscu dałbym 3-4 belki/rzedy po max 30 ledów podłączanych po maksymalnie 15 do jednego drivera. Czyli na jedna belkę dwa drivery. Poniżej na zdjęciu masz przykładową belkę do akwarium 70 cm długości
Obrazek
ty przykładowo powinieneś zrobić taką x2 na jednym profilu z dwoma driverami, inaczej mówiąc na belce masz dwa niezależne obwody po maks 15 ledów.

Dlaczego maks 15? dlatego, że ja przyjąłem napięcie 50v jako maksymalne z jakim chcę się bawić w akwarium i zaznaczam, że jest ono dwa razy większe od ogólnie przyjętego "bezpiecznego" 24v. Na kazdą diodę przyjmijmy średnio 3,3v x 15 diód to mamy 3,3V x15=49,5V.
Tak czy inaczej po wykonaniu belki wszystkie "gołe kontakty" pokrywam obecnie klejem do rurek PCV, dzięki czemu izoluję się od chlapiącej/parującej/skraplającej wody, co ograniczyło drobne awarie diodek. Są do tego też specjalne środki w sprayu ale klej mam akurat po ręką i się sprawdza.

Poniżej zdjęcie belki zabezpieczonej (pojedyńcz) i niezabezpieczonej (podwójna) po paru awariach - widać przy niektórych popsutych diodach obejścia, i osady z dysocjacji soli z wody na powstających ogniwach +/-
Obrazek

Autor
Daimler36
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: śr sie 05, 2015 5:17 pm
Lokalizacja: Wawa
Na imię mam: Marcin

Oświetlenie Power Led?

#125

Post autor: Daimler36 »

Wszystko ok.A ile dać deep red a crystal blue na białe?Wystarczy blacha czy profile ,bo chcę lampę zrobić?

-- Pt paź 30, 2015 11:09 pm --

Jeszcze wielu się zdziwi na moja lampę :-P
Awatar użytkownika

kukula
Gaduła
Posty: 125
Rejestracja: pn wrz 13, 2010 12:05 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Oświetlenie Power Led?

#126

Post autor: kukula »

Mateus pisze:Kukula - może masz rację, ale może też nie tylko Daimler skorzysta z odpowiedzi, a satysfakcja z własnoręcznych projektów DIY jest ogromna
Tak,tak masz racje Mateus tylko że nie wszyscy pewne rzeczy DIY ogarniają.A tematów jak zbudować belkę led i to na kilka sposobów na tym forum jak i na innych jest cała masa.A ten wątek jakiś szczególnie wizjonerski i wnoszący nowe pojęcia do tematu nie jest.Przebrnąć przez niego i czegoś się dowiedzieć to kilka ładnych stron.A tak poza tym to trzymam kciuki za Daimlera aby mu się udało...ale jakby stracił zapał i chęci to niech pamięta że zawsze jest opcja "Kup teraz" :)
Darek

Mateus
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: pt sty 02, 2015 11:52 pm
Lokalizacja: Pruszków-Warszawa
Płeć:

Re: Oświetlenie Power Led?

#127

Post autor: Mateus »

kukula pisze: Tak,tak masz racje Mateus tylko że nie wszyscy pewne rzeczy DIY ogarniają.


Kukula chyba jestem coraz blizej zakceptowania tego faktu :-D

Daimler jeszcze raz: w mojej ocenie diody kolorowe nie wniosą nic do twojego projektu poza satysfakcją, że je masz.

Odpowiadając na twoje pytanie wprost: użyj diody czerwonej i niebieskiej w ilosci 0 ( zero) jesli chodzi o potrzeby roslin, lub w ilosci dowolnej jesli chodzi o twoją satysfakcję.

Dla roslin bardziej istotne jest żeby bylo odpowiednio dużo swiatła w przedziale 6500- 1000k i odpowiednie nawożenie. Diody kolorowe bedą raczej dla twojej satysfakcji. Dla roślin o wiele większe znaczenie bedzie miało dobre nawożenie niż dodawanie swiatła czerwonego lub niebieskiego. Pamietaj, że i czerwony i niebieski które chcesz dokładać są składową swiatła białego, i jeżeli będziesz miał wystarczająco białego, to automatycznie masz i czerwony i niebieski. Takie jest moje zdanie na podstawie wlasnych doświadczeń, choć przed wykonaniem pierwszej lampy miałem podobne dylematy co ty. Teraz się cieszę, że nie wydałem niepotrzebnie kasy na diody kolorowe, bo jak pisałem wczesniej rosliny i tak szalały.
Ostatnio zmieniony sob paź 31, 2015 5:56 pm przez Mateus, łącznie zmieniany 1 raz.

Rrrrogaty

Oświetlenie Power Led?

#128

Post autor: Rrrrogaty »

Daimler36 pisze:Jeszcze wielu się zdziwi na moja lampę :-P
Ja się zdziwię na pewno :D ;).

Mateusz, łap ode mnie plusa, bo Twoje posty z akwariami wniosły bardzo dużo. Dzięki! Jak możesz to założ wątek w galerii, gdzie napiszesz coś więcej - podłoże, nawozenie i filtracja. To cenna wiedza dla nas wszystkich :).

Autor
Daimler36
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: śr sie 05, 2015 5:17 pm
Lokalizacja: Wawa
Na imię mam: Marcin

Re: Oświetlenie Power Led?

#129

Post autor: Daimler36 »

Daimler jeszcze raz: w mojej ocenie diody kolorowe nie wnisą nic do twojego projektu poza satysfakcją ze je masz.


Więc dlaczego wszyscy to handlują i budują dają czerwone i niebieskie jako pasmo dla roślin?Po to ,że nie potrzebne i nic nie daje?

Mateus
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: pt sty 02, 2015 11:52 pm
Lokalizacja: Pruszków-Warszawa
Płeć:

Re: Oświetlenie Power Led?

#130

Post autor: Mateus »

Daimler36 pisze:Wystarczy blacha czy profile ,bo chcę lampę zrobić?
To co wybierzesz zależy od tego jaką konstrukcję chcesz zrobić. U mnie sa zamknięte profile bo w srodku plynie woda do chlodzenia belek i są one całkowicie chlodne. Co do zasady jezeli nie będziesz chlodził wodą to im wieksza powierzchnia chłodzenia tym lepiej, ale musi być mozliwość wymiany gorącego powietrza. Inaczej bedzie przy lampie wiszącej a inaczej przy belkach pod pokrywą. Specyfikacja diod podaje dopuszczalne temperatury, musisz to uwzględniać.

-- So paź 31, 2015 10:44 am --
Daimler36 pisze:Daimler jeszcze raz: w mojej ocenie diody kolorowe nie wnisą nic do twojego projektu poza satysfakcją ze je masz.


Więc dlaczego wszyscy to handlują i budują dają czerwone i niebieskie jako pasmo dla roślin?Po to ,że nie potrzebne i nic nie daje?
Odpowiedź jest banalnie prosta i brzmi marketing. Jesli konkurencja chciała sie wyróżnić dodała kolor. Teraz jak ktoś ma kolorowe i mówi ze taka lampa jest lepsza to prosciej dołożyć takie diody niż przekonywać rynek ze nie mają sensu. Dodatkowo za taki kolorowy rarytas można policzyć dużo więcej. Ja nie sprzedaję lamp wiec moge powiedzieć jak jest w praktyce. Jeszcze raz powtarzam w swietle bialym masz już i czerwień i niebieski.

Jedyne co wyróżnia takie lampy to ewentualnie możliwość wplywania na ostateczny kolor odbierany przez obserwatora, lub np włączenie wieczorem/w nocy np tylko niebieskiego. Sa to po prostu efekty wizualne

Autor
Daimler36
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: śr sie 05, 2015 5:17 pm
Lokalizacja: Wawa
Na imię mam: Marcin

Oświetlenie Power Led?

#131

Post autor: Daimler36 »

A nie jest tak że barwa ciepła biała zawiera czerwień a zimna niebieski?

Mateus
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: pt sty 02, 2015 11:52 pm
Lokalizacja: Pruszków-Warszawa
Płeć:

Re: Oświetlenie Power Led?

#132

Post autor: Mateus »

To nie tak. barwa biała zawiera składową i czerwoną i niebieską (i pozostałe), tylko mówiąc ogólnie w różnych proporcjach względem siebie w zależności czy to ciepły czy zimny. Jeżeli z białego obetniesz składową niebieską lub czerwoną nie będzie to barwa biała.
I białą ciepłą i zimną puszczając przez pryzmat rozłożysz na kolory składowe - efekt tęczę

Autor
Daimler36
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: śr sie 05, 2015 5:17 pm
Lokalizacja: Wawa
Na imię mam: Marcin

Oświetlenie Power Led?

#133

Post autor: Daimler36 »

Ale ciągle nie wiem czy 150W czyli 150 szt po 1W nie będzie za dużo?

Mateus
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: pt sty 02, 2015 11:52 pm
Lokalizacja: Pruszków-Warszawa
Płeć:

Oświetlenie Power Led?

#134

Post autor: Mateus »

Dlatego własnie nie rób od razu 150 sztuk. Zrób na początek 3 rzedy po 30 led, łącznie 90. Jak stwierdzisz że potrzbne ci więcej dołożysz kolejny rząd lub dwa, które umieścisz pomiędzy poprzednimi. Nie będziesz przerabiał tylko dorabiał więc nie ma z tym żadnego problemu. Ze względy na szeroki kąt swiecenia ledów (bez kolimatorów) rozmieść te rzedy tak żeby pierwszy był odsunięty w pewnej odległości od przedniej szyby w kierunku środka akwarium. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest jak masz pojedyńcze belki, które możesz sobie przesuwać w przód lub tył, ustawiać po skosie itp.

Autor
Daimler36
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: śr sie 05, 2015 5:17 pm
Lokalizacja: Wawa
Na imię mam: Marcin

Oświetlenie Power Led?

#135

Post autor: Daimler36 »

Myślałem o zrobieniu lampy i zrobieniu przerw po 5-7 cm miedzy diodami
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Oświetlenie Power Led?

#136

Post autor: marcinzabki29 »

Przepraszam Dailmler36, ale czytam Twój wątek i czytam i nawet udało mi się zrozumieć
wymagania (czytaj) ilość diod led dla Twojego akwarium kilka razy, tak samo jak to zrobić, jak podłączyć,
jaki zasilacz itd, itp.
A Ty ciągle zadajesz te same pytania. :razz:
Chociażby z ostatnich postów koledzy Mateus i Kukula wynika jasno jak powinieneś to zrobić i
jest także odpowiedź na powtarzające się pytanie przez Ciebie - Ile dać led :?:
Teraz pytasz o odstępy, a kilka postów wyżej masz odpowiedź.
Mam propozycję. Przeczytaj Swój wątek od początku i na pewno wszystko będziesz wiedział.

Naprawdę nie piszę złośliwie :)
Moja rada - do roboty i powodzenie w robieniu lampy czy belek. :)
Wstaw zdjęcia jak już wykonasz Swój projekt, po tylu postach i tłumaczeniach myślę, że wszyscy którzy Ci
doradzają, jak i Ci co tylko czytają, już się nie mogą doczekać i są bardzo ciekawi Twojego wykonania. ;]
Życzę powodzenia :D
Pozdrawiam Marcin

Autor
Daimler36
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: śr sie 05, 2015 5:17 pm
Lokalizacja: Wawa
Na imię mam: Marcin

Oświetlenie Power Led?

#137

Post autor: Daimler36 »

Bez komentarza.Powstanie wszystko i będzie gitara
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Oświetlenie Power Led?

#138

Post autor: marcinzabki29 »

Daimler36 pisze:Powstanie wszystko i będzie gitara
Tak trzymaj :D
Pozdrawiam Marcin

Rrrrogaty

Oświetlenie Power Led?

#139

Post autor: Rrrrogaty »

Jak się wątek zaczynał to było o powerledach, a skończyło się, ze Daimler zmontuje gitarę... Chyba mi coś umknęło :D

A bardziej intopic, to mi coś przestaje grać z tym co napisał Mateus, ale zanim palnę jakąś gafę to muszę to przemyśleć. Nie ukrywam, że Rhinowo-kucowe testy byłyby bardzo przydatne.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Oświetlenie Power Led?

#140

Post autor: pkucaba »

ROGATEK pisze:Nie ukrywam, że Rhinowo-kucowe testy byłyby bardzo przydatne.
Nie wiem czy po testach nie będzie więcej pytań niż odpowiedzi.
Przez ten weekend przeczytałem tyle artykułów i opracowań, że głowa mi spuchła.
Na test troszeczkę trzeba poczekać. Chcemy się przyzwoicie przygotować.

Daimler36, my naprawdę trzymamy kciuki. Każde nowe DIY to nowe doświadczenia...
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Re: Oświetlenie Power Led?

#141

Post autor: rhino »

ROGATEK pisze:Nie ukrywam, że Rhinowo-kucowe testy byłyby bardzo przydatne.
Jeszcze chwila, czekamy na kuriera :)
Obrazek

Rrrrogaty

Oświetlenie Power Led?

#142

Post autor: Rrrrogaty »

Teoria teorią, a praktyka praktyką :D. Z moich doświadczeń wychodzi, że rośliny lepiej rosną w praktyce niż w teorii ;).

Autor
Daimler36
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: śr sie 05, 2015 5:17 pm
Lokalizacja: Wawa
Na imię mam: Marcin

Oświetlenie Power Led?

#143

Post autor: Daimler36 »

No ale co mateus napisał co Ci nie pasuje Rogatek?

Mateus
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: pt sty 02, 2015 11:52 pm
Lokalizacja: Pruszków-Warszawa
Płeć:

Re: Oświetlenie Power Led?

#144

Post autor: Mateus »

ROGATEK pisze: A bardziej intopic, to mi coś przestaje grać z tym co napisał Mateus, ale zanim palnę jakąś gafę to muszę to przemyśleć.
Pytaj od razu, może ułatwię przemyślenia :D

Rrrrogaty

Oświetlenie Power Led?

#145

Post autor: Rrrrogaty »

@Mateusz:

Chodzi mi oto, że w akwarium 1 o wymiarach 45x35x40(h) masz 14 wat ledów i zrobiłeś tam trawnik z rośliny wymagającej jakim jest hemianthus.

Ja natomiast mam akwa 50x50x30(h) i początkowo miałem tam 30W ledów, a potem dołożyłem jeszcze 20W. Przy takim zestawie utrzymałem i rozbujałem utricularie (http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=15&t=26435" onclick="window.open(this.href);return false;), która też jest wymagajaca. No i się zastanawiam jaki w końcu poziom wyświecenia jest optymalny. Teoretycznie 30W powinno spokojnie wystarczyć ponieważ moje akwa ma prawie 2x taką powierzchnię jak twoje, ale jednocześnie jest trochę niższe...

A jednocześnie przy 50W nie odniosłem wrażenia, że sprawa się wymyka spod kontroli jakoś.

Stąd moje wątpliwości.

Teraz zrobiłem restart, akwarium służy jako kolejny rozmnażalnik roślin (taka trudniejsza alternatera, lobelia mini, ammania bonsai i vesuvius). Woda jest herbaciania prze świężą ziemią i odnoszę wrażenie, że na razie wszystko stoi w miejscu. Zaczynam się zastanawiać na ile woda pochłania światło.

Mateus
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: pt sty 02, 2015 11:52 pm
Lokalizacja: Pruszków-Warszawa
Płeć:

Re: Oświetlenie Power Led?

#146

Post autor: Mateus »

A jednocześnie przy 50W nie odniosłem wrażenia, że sprawa się wymyka spod kontroli jakoś.
No to w zasadzie świadczy o tym że dobrze ogarniasz temat :D

No ale na poważnie - sczytałem tą twoją "zieloną łączkę" i faktycznie daje to do myślenia. Niemniej podywaguję.
Jak pisałem o jeździe bez trzymanki to miałem na myśli, że ciągle stwierdzałem jakieś braki w nawożeniu, które dużo intensywniej wychodzą gdy swiatło i gaz nie są czynnikami limitującymi. Ale działa to też od drugiej strony tzn, dużo światła jeszcze nie oznacza, że rośliny oszaleją.
Dla przykładu raz stwierdziłem, że rośliny nagle stanęły i przez tydzień rosły bardzo wolno w zasadzie bez jakichś zauważalnych przyrostów, a światło to same, nawożenie to same. Kombinowałem kilka dni zanim nie okazało się, że rozszczelnił mi się manometr na reduktorze i ulotnił się cały gaz. Nie wyłapałem tego od razu, bo butla starcza mi zazwyczaj na 5-6 miesięcy a dozowanie mam poza akwarium i go nie widać. Trochę głupio ale wtedy jakoś na to nie wpadłem. Teraz pierwsze co sprawdzam to gaz i pH

Inny przykład: elocharis parvula w akwarium wcześniej nazwanym 2, przy braku gazu, normalnym (czytaj dotychczasowy) nawożeniu i dużym świetle z power led robi się brzydka, brązowieje, żółknie, podgniwa. A tymczasem w małym akwarium bojkowym, bez nawożenia innego niż pokarmem, żadnego gazu, na świetle z resztek ledów paskowych pozostałych z szafki kuchennej, powolutku się rozrasta choć dawno powinna paść :?: .
Obrazek

Przykład idealny do tego co napisałeś:
Z moich doświadczeń wychodzi, że rośliny lepiej rosną w praktyce niż w teorii
Reasumując, pytanie jest, czy da się porównać dwa różne akwaria pod względem jednego ogólnego poziomu wyświecenia, gdy na wzrost roślin wpływa tyle czynników, a dodatkowo różne rośliny mają różne wymagania?
Myślę że nie. Dlatego napisałem żeby Daimler zaczął od mniejszej ilości, a ewentualnie później dołożył. A teraz jaszcze dodam, że zanim stwierdzimy, że lampa jest „za słaba” warto sprawdzić czy reszta czynników wpływających na wzrost jest na wystarczającym poziomie. Chodzi o to, żeby bilans wszystkiego się zamykał, bo znaczny nadmiar jednego czynnika nawet gdy to jest światło, może powodować "niekorzystne" efekty - ot taka moja teoria (być może jeszcze do weryfikacji :) ).
Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, jak ktoś ma po prostu ochotę, robić od razu i 1w na litr. W końcu zawsze może sobie wyłączyć część draiverów lub symulować czasowo słońce w południe :cool:

Autor
Daimler36
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: śr sie 05, 2015 5:17 pm
Lokalizacja: Wawa
Na imię mam: Marcin

Oświetlenie Power Led?

#147

Post autor: Daimler36 »

A konieczne jest dawanie driverów bądź oprników?Chyba nie jest to konieczne?

-- Pn lis 02, 2015 10:14 pm --

A mogę dać zasilacz z komputera stacjonarnego?Dobra wydajność powinna być

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Oświetlenie Power Led?

#148

Post autor: pkucaba »

Daimler36 pisze:A konieczne jest dawanie driverów bądź oprników?Chyba nie jest to konieczne?
A mogę dać zasilacz z komputera stacjonarnego?Dobra wydajność powinna być
Zaczynasz wymyślać. Widać, że nie masz wiedzy w temacie. Polecam Ci zakup gotowej lampy. Wyjdzie taniej.
To nie złośliwość tylko dobra rada.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Oświetlenie Power Led?

#149

Post autor: rhino »

pkucaba pisze:Wyjdzie taniej.
I bezpieczniej.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Oświetlenie Power Led?

#150

Post autor: marcinzabki29 »

pkucaba pisze:Wyjdzie taniej.
rhino pisze:I bezpieczniej.
I szybciej :)
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

kukula
Gaduła
Posty: 125
Rejestracja: pn wrz 13, 2010 12:05 am
Lokalizacja:
Płeć:

Oświetlenie Power Led?

#151

Post autor: kukula »

A mi się już zaczyna powoli wydawać że Daimler36 robi sobie beke ze wszystkich
Darek
ODPOWIEDZ