Pomoc w wyborze akwarium

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Re: Pomoc w wyborze akwarium

#61

Post autor: rhino »

Ostatni post z poprzedniej strony:

sum pisze:Akwarium proponuję zakupić nie standardowo z szkiełka 8mm tylko 10,tak dla bezpieczeństwa
Zdecydowanie, i żadnych wzmocnień !

sumie, tak dokładnie to zoolight nie sprzedaje w standardzie z włącznikami, sprzedają z wtyczkami 230V.
Ratel
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Pomoc w wyborze akwarium

#62

Post autor: sum »

rhino pisze:sprzedają z wtyczkami 230V.
Czyli żeby włączyć/wyłączyć trzeba wtyczkę do/z gniazdka?Dziwne...
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

asheka
Fanatyk
Posty: 1723
Rejestracja: pt maja 03, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Pomoc w wyborze akwarium

#63

Post autor: asheka »

Albo timer. Albo komputer :D
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Pomoc w wyborze akwarium

#64

Post autor: sum »

To oczywiste,ale żeby w takiej pokrywie nie było zwykłego włącznika,dziwne.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Pomoc w wyborze akwarium

#65

Post autor: rhino »

To wynika z konstrukcji, osadzenie w pokrywie włączników uniemożliwiłoby swobodne manewry świetlówkami. Dołożenie kolejnej/kolejnych wiązałoby się z koniecznością wizyty w serwisie itp.
Moim zdaniem, całkowicie słusznie.
Ratel

Autor
Behemot
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: wt gru 30, 2014 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Bartek
Płeć:

Re: Pomoc w wyborze akwarium

#66

Post autor: Behemot »

Witam serdecznie

Dziękuje za dotychczasowe rady i pomoc. Wykonałem rownież pracę domową - poszperałem w internecie i znalazłem nastepujące komponenty:

Akwarium

http://sklep.aquaatelier.pl/nacd-optiwh ... 50x50.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Szafka

http://sklep.aquaatelier.pl/nacd-cabine ... -120a.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Oświetlenie

http://sklep.aquaatelier.pl/4aqua-hld-h ... 5-led.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Filtr

http://www.akwarystyczny24.pl/eheim-pro ... -2187.html" onclick="window.open(this.href);return false;

CO2

http://sklep.aquaatelier.pl/zestaw-co2-standard-4l.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Czy taki zestaw?

1) ma sens?
2) jest w dobrej cenie czy można kupić taniej?

O czym zapomniałem? Co jeszcze muszę dokupić? Wiem ze jeszcze szkło wylotowe/wlotowe oraz rozdrabniacz CO2 (swoją droga 300-500 zł za kawałek szkła wielkości fajki to mocna przesada....)

Pozdrawiam

Behemot

Rrrrogaty

Pomoc w wyborze akwarium

#67

Post autor: Rrrrogaty »

Kup sobie dyfuzor narurowy. Zapłacisz 150-200zł i załatwisz problem rozpuszczania Co2. I nie będziesz szpecił akwarium, a i stres, że potłuczesz mniejszy. Poza tym do CO2 rozważ zakup komputera sterującego z sondą Ph. Jeśli nie chcesz to poszukaj miernika Ph i przewodności, co by ciągle nie dłubać się z testami kropelkowymi.

Z czasem lampa UV może Ci się przydać.

Jaką masz wodę w kranie? Masz filtr RO? Jeśli nie, a wodę masz twardą to zacznij szukać raczej. Niektórych roślin na twardej wodzie nie pociągniesz.

Co dalej? Podłoże, skały, korzenie, kamienie i rośliny. ;)

Autor
Behemot
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: wt gru 30, 2014 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Bartek
Płeć:

Re: Pomoc w wyborze akwarium

#68

Post autor: Behemot »

Woda w kranie ma 7,8 pH/ mam zestaw JBL testów ale rzeczywiście codzienne sprawdzanie byłoby upierdliwe
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21851
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pomoc w wyborze akwarium

#69

Post autor: Lech-u »

Behemot,
masz naprawdę dobry budżet na to akwarium, więc pomyśl o komputerze akwariowym. Masz tam wszystko do kontroli akwarium co jest potrzebne. W zależności od kasy, jaką chciałbyś na to przeznaczyć, masz różne możliwości.
Ostatnio (dzięki rhino) zauroczył mnie ProfiLux firmy GHL. Zdarzają się (oprócz nowych) także używane w rozsądnej cenie. Tu masz link: https://www.aquariumcomputer.com/en-GB/ ... controller
A sklepy w Polsce: http://reefshop.pl/eshoper/pl/c/GHL-ProfiLux/46 lub http://korale.pl/category/elektronika-profilux.

Albo skalar (polski): http://akwamaniak.pl/skalar-v9-sterowni ... -2307.html

Ten polski jest trochę tańszy, zwłaszcza, że możesz go sam "składać".

Ale według mnie naprawdę warto zainwestować w komputer (oczywiście, przy takim budżecie jaki masz)
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Rrrrogaty

Pomoc w wyborze akwarium

#70

Post autor: Rrrrogaty »

Jeśli będziesz kupowal dyfuzor narurowy i komputer to ten zestaw Co2 Ci się raczej nie nada, bo te dodatki co w nim są będą raczej zbędne.

Autor
Behemot
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: wt gru 30, 2014 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Bartek
Płeć:

Pomoc w wyborze akwarium

#71

Post autor: Behemot »

Czy obsługa takiego komputera jest bardzo trudna? Nowicjusz sobie poradzi?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21851
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pomoc w wyborze akwarium

#72

Post autor: Lech-u »

Behemot pisze:Czy obsługa takiego komputera jest bardzo trudna? Nowicjusz sobie poradzi?
Właśnie testuję nowy nabytek.
Po 15 minutach przeszedłem przez wszystkie ustawienia (chyba) i myślę, że już potrafię go obsługiwać. ProfiLux daje sporo możliwości sterowania akwarium (nawet wschody i zachody słońca, burze, przerwy na karmienie i pierdyliard innych ustawień). Komponując sprzęt możesz od razu pomyśleć o dobraniu takiego, który będzie działał z odpowiednim komputerem.
Dotychczas używałem jedynie sterownika pH a teraz mam zamiar się pobawić innymi ustawieniami. Komp daje takie możliwości.

Sterowania się nie bój. Myślę, że dasz radę.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
Behemot
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: wt gru 30, 2014 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Bartek
Płeć:

Pomoc w wyborze akwarium

#73

Post autor: Behemot »

Boje sie ze kupie coś co nie bedzie pasować do reszty :) oraz ze nie będę w stanie tego wszystkiego razem podłączyć żeby nie pokazywało na przyklad pH 106 ;)

Pytanie z innej beczki: czy 300-litrowy zbiornik wymaga jakiś wzmocnień stropu? Mieszkam w budynku w układzie rama-H i nie chce wpaść z wizyta do sąsiadów
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21851
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pomoc w wyborze akwarium

#74

Post autor: Lech-u »

Behemot pisze:Pytanie z innej beczki: czy 300-litrowy zbiornik wymaga jakiś wzmocnień stropu?
Czy pięciu ludzi może stanąć obok siebie i czy nie wpadną do sąsiada na dole? 300 litrów to zaledwie około 400 kilogramów (razem ze szkłem i ozdobami w akwarium). Nie powinno być problemu ze stropem.
Ale szafkę zmajstruj dedykowaną do takiego akwarium. Zwykle szafki akwarystyczne mają wzmocnienia lub odpowiednią konstrukcję.

-- 2 sty 2015, o 10:37 --
Behemot pisze:Boje sie ze kupie coś co nie bedzie pasować do reszty
Kup wszystko z jednej firmy. Koszt większy, ale i pewność, że będzie pasowało.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
Behemot
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: wt gru 30, 2014 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Bartek
Płeć:

Pomoc w wyborze akwarium

#75

Post autor: Behemot »

Taka szafka bedzie dobra?

http://sklep.roslinyakwariowe.pl/akwari ... 17003.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Jest tańsza niż to co znalazłem wczoraj
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21851
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pomoc w wyborze akwarium

#76

Post autor: Lech-u »

Behemot pisze:Taka szafka bedzie dobra?
Tak!
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
Behemot
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: wt gru 30, 2014 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Bartek
Płeć:

Pomoc w wyborze akwarium

#77

Post autor: Behemot »

Ten profilux - co ma być w tym zestawie żeby był kompletny?

Komputer, sonda pH, CO2 - coś jeszcze?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21851
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pomoc w wyborze akwarium

#78

Post autor: Lech-u »

Behemot pisze:Ten profilux - co ma być w tym zestawie żeby był kompletny?

Komputer, sonda pH, CO2 - coś jeszcze?
Na pewno rhino Ci pomoże. On się zna na Profiluxie!
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Rrrrogaty

Pomoc w wyborze akwarium

#79

Post autor: Rrrrogaty »

Leszku, a czy ten cudny komputer nie wymaga przypadkiem też specjalnego oświetlenia, którym może sterować?

Stateczniki ściemniane to koszt 3-4x wyzszy niż zwykły. Ja bym na Twoim miejscu Behemot trzymał się od tego z dala. Zwykły komputer z sondą Ph da Ci sporo, a i będzie robił za bezpiecznik do całego systemu CO2. Wszystkie bajery i ficzery takich zaawansowaynch komputerów to już raczej smaczki i duperele, które niewiele dają poza dobrym samopoczuciem akwarysty ;).
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21851
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pomoc w wyborze akwarium

#80

Post autor: Lech-u »

ROGATEK pisze:Leszku, a czy ten cudny komputer nie wymaga przypadkiem też specjalnego oświetlenia, którym może sterować?
ROGATEK pisze:Stateczniki ściemniane
Właśnie takie oświetlenie.

A ja uważam, że jak się ma kasę i się chce mieć wszystko sterowane, to można zainwestować w komputer. Radocha z obserwacji zbiornika, w którym np. właśnie panuje burza lub świeci księżyc jest naprawdę wielka. Owszem to bajery. Ale samo akwarium jest bajerem, więc czemu nie dołożyć tych bajerów więcej?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Pomoc w wyborze akwarium

#81

Post autor: rhino »

ROGATEK pisze:Ja bym na Twoim miejscu Behemot trzymał się od tego z dala. Zwykły komputer z sondą Ph da Ci sporo, a i będzie robił za bezpiecznik do całego systemu CO2. Wszystkie bajery i ficzery takich zaawansowaynch komputerów to już raczej smaczki i duperele, które niewiele dają poza dobrym samopoczuciem akwarysty
Rogatek,
wiesz o czym piszesz ? Czy piszesz żeby sobie popisać ? Krytykując rozwiązania o których nie masz zielonego pojęcia, raczej to drugie...
Ratel

Autor
Behemot
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: wt gru 30, 2014 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Bartek
Płeć:

Pomoc w wyborze akwarium

#82

Post autor: Behemot »

To ja mam pytanie: co ten komputer potrafi robić? Na stronie od Lechu rozpiętość cen jest od 1700 ponad 4000zł.

Rozumiem ze kontroluje pH (ale czy tez reguluje jego wartość?) - zmienia jego parametry?
Mierzy temperaturę w akwarium (planuje filtr Eheim z grzałka - czy ta funkcja bedzie mi potrzebna?)
Steruje światłem - wschody, zachody, burze, itd: akwarium ma być głownie roślinne - czy to potrzebne czy tylko widowisko?
Co z CO2? Nie znalazłem tej funkcji w opisie sprzętu? A na tym mi głownie by zależało

Co jeszcze potrafi? Nie chciałbym wydać ponad 2000zł na bajer, którego właściwości wykorzystam w 20%

Nie neguje rad, ale to duży wydatek i nie wiem czy na mój poziom odpowiadający
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Pomoc w wyborze akwarium

#83

Post autor: rhino »

Behemot,

to bardzo obszerny temat. Wbrew pozorom to potężne narzędzia...

Niektóre funkcje które wykorzystuję u siebie:

- krzywe oświetlenia od 0 do 100%, dowolnie programowalne (u mnie świetlówki t5)
- wschody/zachody słońca (u mnie czerwone LED-y)
- fazy księżyca zgodne z długości i szerokością geograficzną, innymi słowy co widzisz na niebie to jest w akwarium (u mnie niebieskie LED-y)
- pomiar i utrzymywanie pH na stałym, zadanym poziomie, gdy pH spada poza zadaną wartość, załączany jest dotleniacz, gdy wzrasta załączane jest podawanie CO2, w przypadku alarmu niskiego pH (krytyczna wartość)
- automatyczne sterowanie i chłodzenie (wentylatory), z programowalnym nocnym obniżeniem. W przypadku przekroczenia zadanej temperatury (programowalne), dodatkowo ściemniają się świetlówki aby szybciej obniżyć temperaturę. Wentylatory mają zmienne obroty, sterowane automatycznie
- funkcja "przerwa na karmienie", po naciśnięciu klawisza, wszystkie urządzenia typu filtry, skimmery, są wyłączane na zadany czas, dzięki temu pokarm nie "lata" po całym akwarium i nie jest wciągany przez urządzenia. Po zadanym czasie, automatycznie się załączają
- powiadomienie mailem o alarmie a także cykliczne maile o statusie
- zdalny dostęp z dowolnego urządzenia typu smart/komputer (potrafi uratować obsadę !) wraz z możliwością manualnego załączenia/wyłączenia dowolnej funkcji, urządzenia


To tylko mały zarys możliwości.
Jeśli ktoś będzie zainteresowany, możemy założyć osobny wątek i tam, krok po kroku przeanalizować wszystkie funkcje.
Ratel

Rrrrogaty

Pomoc w wyborze akwarium

#84

Post autor: Rrrrogaty »

rhino pisze: Rogatek,
wiesz o czym piszesz ? Czy piszesz żeby sobie popisać ? Krytykując rozwiązania o których nie masz zielonego pojęcia, raczej to drugie...
Jak się już mnie czepiasz to może się odnieś do konkretów jakichś?
rhino pisze:Niektóre funkcje które wykorzystuję u siebie:

- krzywe oświetlenia od 0 do 100%, dowolnie programowalne (u mnie świetlówki t5)
- wschody/zachody słońca (u mnie czerwone LED-y)
- fazy księżyca zgodne z długości i szerokością geograficzną, innymi słowy co widzisz na niebie to jest w akwarium (u mnie niebieskie LED-y)
- pomiar i utrzymywanie pH na stałym, zadanym poziomie, gdy pH spada poza zadaną wartość, załączany jest dotleniacz, gdy wzrasta załączane jest podawanie CO2, w przypadku alarmu niskiego pH (krytyczna wartość)
- automatyczne sterowanie i chłodzenie (wentylatory), z programowalnym nocnym obniżeniem. W przypadku przekroczenia zadanej temperatury (programowalne), dodatkowo ściemniają się świetlówki aby szybciej obniżyć temperaturę. Wentylatory mają zmienne obroty, sterowane automatycznie
- funkcja "przerwa na karmienie", po naciśnięciu klawisza, wszystkie urządzenia typu filtry, skimmery, są wyłączane na zadany czas, dzięki temu pokarm nie "lata" po całym akwarium i nie jest wciągany przez urządzenia. Po zadanym czasie, automatycznie się załączają
- powiadomienie mailem o alarmie a także cykliczne maile o statusie
- zdalny dostęp z dowolnego urządzenia typu smart/komputer (potrafi uratować obsadę !) wraz z możliwością manualnego załączenia/wyłączenia dowolnej funkcji, urządzenia

Potężne, że hoho. Najtańszy komputerek 1700zł (jak podał Behemot), statecznik ściemnialny ze 2 sztuki 700zł, ledy do nocnego albo wschodów i zachodów pewnie ze 200-300zł, odpowiednie wentylatory.Plus do plusa i robią się z tego 3000zł, które w akwarium roślinnym nie wiele dadzą poza bajerami.
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Pomoc w wyborze akwarium

#85

Post autor: sylwekw »

Behemot pisze:.... Nie chciałbym wydać ponad 2000zł na bajer, którego właściwości wykorzystam w 20%
Nie neguje rad, ale to duży wydatek i nie wiem czy na mój poziom odpowiadający
Ja jestem lekkim oportunistą w tych kwestiach i powiem, Ci że prawie wszystko co ten "komputer" robi może działać zupełnie bez niego no i zwłaszcza te wschody i zachody i burze to głównie bajer. Ale tak jak już niektórzy tu delikatnie sugerowali, dostałeś takie propozycje bo określiłeś taki wysoki budżet za który mniej wymagający użytkownicy postawili by i ze 3 zbiorniki o tych samych pojemnościach i też byliby z nich zadowoleni, i roślinom też by się dobrze rosło a ryby na pewno by nie narzekały - tyle że trochę więcej wkładu własnego by było w działanie tych zbiorników. Oczywiście wszystko to sprawa podejścia i kasy.

Autor
Behemot
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: wt gru 30, 2014 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Bartek
Płeć:

Pomoc w wyborze akwarium

#86

Post autor: Behemot »

O rany ale burze wywołałem co nie było moim celem. Jak za 1.700zl dostanę superwyposażony komputer co steruje wszystkim co możliwe i dodatkowo ma możliwość atrakcyjnego oświetlenia akwarium to sie może skuszę. Jak mam wydać 5.000 to zdecydowanie nie.

Co do budżetu: to nie mój wymysł - dowiedzialem sie w sklepie akwarystycznym ze dobrze zrobione akwarium 200l to co najmniej 8.000 zł.

To wcale nie znaczy ze muszę tyle wydać :)

Na dziś wyszło dużo mniej:
- akwarium 120x50x50 Optiwhite: 1100zl
- szafka 700 zł
- filtr Eheim z grzałka 1200 zł
- oświetlenie 1200 zł
- instalacja CO2 600zl z rurkami

Razem: 4800zl i to z pierwszej lepszej strony w necie - bez targowania sie i rabatów

Reszta chyba nie bedzie kosztować 3200zl? Podłoże, substraty, kamienie, korzenie, roślinki i rybki?

Wychodzi na to ze rybki sa najtańsze :))) gupik za 5 zł
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Pomoc w wyborze akwarium

#87

Post autor: sylwekw »

To trzeba było spytać tego Pana w sklepie co to znaczy "dobrze zrobione". :wink:
Wiesz mógłbyś jeszcze doliczyć automatyczne dozowniki nawozów, automatyczne karmniki, system automatycznej podmiany wody itd itp. Tylko bez tego wszystkiego akwarium też będzie działało i życie będzie się w nim toczyło.
Automatyka wszystkiego co możliwe jest przydatna w pewnych okolicznościach - ale tylko w pewnych.
Myślę, ze właśnie tym podaniem "swojego" budżetu spowodowałeś takie a nie inne propozycje :-) :-)
Gdybyś napisał, że chcesz założyć zbiornik 240 litrów i spytał jak to zrobić dobrze ale tanio to dostałbyś zgoła inne podpowiedzi i na pewno nikt by nie napisał przy okazji, że to się zawali albo wszystkie ryby zdechną czy rośliny zgniją :-)

Autor
Behemot
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: wt gru 30, 2014 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Bartek
Płeć:

Pomoc w wyborze akwarium

#88

Post autor: Behemot »

No tak, masz racje z tym ze jak czytałem na rożnych forach tematy pod tytułem "chce założyć akwarium" to pierwsze pytanie było: ile chcesz wydać?

Wiec juz z góry napisałem ile mogę wydać

Rrrrogaty

Pomoc w wyborze akwarium

#89

Post autor: Rrrrogaty »

Behemot pisze:Co do budżetu: to nie mój wymysł - dowiedzialem sie w sklepie akwarystycznym ze dobrze zrobione akwarium 200l to co najmniej 8.000 zł.
Bo prawdopodobnie usłyszałeś cenę z wliczoną usługą założenia. Dizajnerzy akwarystyczni potrafią się cenić.

Jak się chce trzymać gupiki po 5zł to i jest tanio. Jak się chce mieć paletki po 150zł sztuka to już trochę inaczej ;).
Behemot pisze:Reszta chyba nie bedzie kosztować 3200zl? Podłoże, substraty, kamienie, korzenie, roślinki i rybki?
Wszystko zależy, gdzie będziesz kupował i na czym będzie startował akwarium. Zestawik specyfików ADY potrafi zaboleć troche ;).

Autor
Behemot
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: wt gru 30, 2014 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Bartek
Płeć:

Pomoc w wyborze akwarium

#90

Post autor: Behemot »

Nie muszę mieć sprzętu z najwyższej półki - ja dopiero zaczynam.

Jak kupowałem pierwsze narty to były to Polsporty a nie Salomony.... Tu tez tak jest
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Re: Pomoc w wyborze akwarium

#91

Post autor: rhino »

ROGATEK pisze:Jak się już mnie czepiasz to może się odnieś do konkretów jakichś?
Czepiasz ? To brzydkie słowo, ja tylko sugeruję większą wstrzemięźliwość w wydawaniu sądów na tematy Ci obce...

http://korale.pl/ghl-profilux-ii-ex-freshwater.html" onclick="window.open(this.href);return false; zestaw od którego można wystartować, dokładamy elektrozawór i mamy sterowanie CO2. Sterowanie świetlówkami wymaga niestety specjalnych stateczników, ale ceny które podajesz są kosmiczne.
Statecznik regulowany Philips HF-R 2x54W http://allegro.pl/hf-r-254-tl5-eii-220- ... 64589.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Jeśli o LED-y chodzi, to sam mi podawałeś ich ceny (wątek "Samsung GOQ")...
Moduł 3xLED Samsung ok. 7 PLN.


Przypominam, tak na wszelki wypadek, to nie ja sugerowałem zakup Profiluxa :)
Ratel
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”