filtr do 200L

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
AndyKaz
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: ndz lis 13, 2011 9:41 am
Lokalizacja:
Płeć:

filtr do 200L

#1

Post autor: AndyKaz »

Mam pytanko czy EHEIM PROFESSIONEL 2224 wystaczy do takiego litrażu (200l)
Awatar użytkownika

ryba
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: pt cze 24, 2011 11:36 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: filtr do 200L

#2

Post autor: ryba »

Bez problemu.
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: filtr do 200L

#3

Post autor: Hornet »

To zależy jakie ryby chcesz hodować... Ja bym nazwała że jest to filtr "na granicy" ponieważ objętość wypełnień w tym filtrze to tylko 3 litry więc trochę mało jeśli ryby będą mocno brudzić albo będziesz miał ich sporo...
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.

Autor
AndyKaz
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: ndz lis 13, 2011 9:41 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: filtr do 200L

#4

Post autor: AndyKaz »

Hornet jak sądzisz dołożyć wewnętrzny czy nr większy 2246, a może Fluvala 305?
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: filtr do 200L

#5

Post autor: Hornet »

Optowałabym za większym kubłem... Mam wrażenie że ten większy Eheim to ma nr 2226.. jeśli tak to jest to filtr porównywalny do fluvala 305 i obydwa dają radę w zbiorniczku 200 l nawet jeśli jest tam sporo zwierzyny (obydwa przetestowałam na włsnych baniaczkach)... Który wybierzesz jest to kwestia głównie finansowa fluval jest zdecydowanie tańszy w użytkowaniu... Jednak to rozwiązanie ma jeden minus w okresie letnim jeśli jest duża obsada to w zbiorniku może zacząć brakować w nocy tlenu jak temperatura wyjeżdża poza 30 st C... Więc gdybym miała w tej chwili stawiać zbiornik o takim litrażu (i nie mogła wszystkiego kupić na raz) to kupiłabym teraz większy kubeł a późną wiosną albo na początku lata dokupiła nie za wielki filtr wewnętrzny który natleniałby wodę a jednocześnie wywoływałby dodatkowy przepływ co jest korzystne zarówno dla ryb jak i dla systemów korzeniowych roślin o ile takie planujesz w baniaku... :mrgreen:
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.

Autor
AndyKaz
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: ndz lis 13, 2011 9:41 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: filtr do 200L

#6

Post autor: AndyKaz »

Dzięki za rady, w lato raczej chłodno jest w pokoju więc teemp. nie powinna bardzo rosnąć ale jeśli wzrośnie to skorzystam z rady i dołoże wew.
Awatar użytkownika

ryba
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: pt cze 24, 2011 11:36 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: filtr do 200L

#7

Post autor: ryba »

Bez przesady, to nie jest jakaś chińszczyzna tylko porządny filtr. Według mnie nie potrzebujesz dodatkowego "wsparcia" zwłaszcza jak ma się to odbić na miejscu w akwa. Eheim to eheim, wół roboczy i nawet mocno zabrudzony będzie dalej miał siłę pracować.
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: filtr do 200L

#8

Post autor: Hornet »

ryba, Wybacz ale dbanie o dobro zarówno zwierząt jak i roślin nie uważam za przesadę a mimo tego że obydwa filtry które zostały wymienione są dobre to na wysoką temperaturę i spadek rozpuszczalności tlenu w wodzie nic nie poradzą...
Przykro mi ale "praw fizyki pan nie zmienisz" i moim zdaniem warto o tym pamiętać...
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.

Autor
AndyKaz
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: ndz lis 13, 2011 9:41 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: filtr do 200L

#9

Post autor: AndyKaz »

Nie precyzyjnie się wypowiedziałem, chodziło o to że kupię większy i jak temp. będzie latem za bardzo rosła i pojawią się braki tlenowe to wtedy dołożę ewentualnie jakiś wewnętrzny filtr.
A przy okazji jakie podłoże pod rośliny - jakiś substrat czy ziemia ogrodowa- polecicie dla początkującego. Wiem że to nie ten dział ale nie chcę zakładać nowego tematu. Skłaniam się ku ziemi ogrodniczej tylko mam obawy czy sobie poradzę.
Ostatnio zmieniony czw lis 17, 2011 2:39 pm przez AndyKaz, łącznie zmieniany 1 raz.

Zielony
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pt lut 04, 2011 8:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: filtr do 200L

#10

Post autor: Zielony »

Wybrałbym bym Eheima :) sam mam od niedawna i w 112L przacuje prawie skręcony na min. a lekkie podkręcenie i jest pralka.Jedyny minus Eheima to pierwsze zalanie nie tylko kubła ale i mieszkania (tak jak w moim przypadku) ponieważ nie ma pompy zasysającej i musiałem wodę ustami zasysać.Wkłady firmowe masz na lata a nie wymieniasz co jakiś czas a sam kubeł też masz na lata.Model 2226 do 200L moim zdaniem spokojnie starczy bez dodatkowej filtracji jest to model przeznaczony do max.350L akwa więc masz zapas spory.
Warszawa ja tu nie przyjechałem,ja się tu urodziłem.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: filtr do 200L

#11

Post autor: saintpaulia »

Nigdy nie warto się kierować wypisanym przez producenta przeznaczeniem filtra do litrarzu. Warto skonsultować się z posiadaczami, bo inaczej można się przejechać. Wymiana wkładów po latach? Czy to nie drobna przesada?

Akwarium na ziemi, to żaden kłopot. Odpowidnia ziemia, żwir, który nie pozwoli jej latać po zbiorniku i jest ok. Średnio wymagające rośliny rosną na niej super. U mnie sprawdziła się przy kryptokorynach - to podłoże nie składnia do dłubania, zapewnia sporo "pokarmu" więc jest wszystko co te rośliny lubią. Ale tutaj trzeba jeszcze brać pod uwagę dla jakich ryb ma być akwarium przeznaczone. Przy grzebiących odradzam. :)
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: filtr do 200L

#12

Post autor: Hornet »

AndyKaz, dobrze się wyraziłeś i wydaje mi się że dobrze cię zrozumiałam a moje odpowiedź była do "ryby"... :mrgreen:
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.

Zielony
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pt lut 04, 2011 8:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: filtr do 200L

#13

Post autor: Zielony »

saintpaulia pisze:Wymiana wkładów po latach? Czy to nie drobna przesada?
Nie.Wkłady markowe np. Eheim-a można regenerować ale za to są w miarę drogie.Lawę wulkaniczną Eheima miałem w kuble ponad 2 lata i jako biologia była super a ani razu nie poddałem jej regeneracji i część z niej jest w kaskadzie do dziś dnia i nadal sprawuje się wyśmienicie a ma już ze 3 rok ale za tym idzie cena ja ok.3 lat temu za 1L. opakowanie lawy płaciłem ponad 70 pln.
Warszawa ja tu nie przyjechałem,ja się tu urodziłem.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: filtr do 200L

#14

Post autor: saintpaulia »

Mi lawa w kaskadzie się nie sprawdziła - może trafiłam na gorszą partię, bo nie podejrzewałabym jej o taką wydajność.
Awatar użytkownika

ryba
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: pt cze 24, 2011 11:36 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: filtr do 200L

#15

Post autor: ryba »

[ Dodano: Pią Lis 18, 2011 10:41 am ]
saintpaulia pisze:Nigdy nie warto się kierować wypisanym przez producenta przeznaczeniem filtra do litrarzu. Warto skonsultować się z posiadaczami, bo inaczej można się przejechać. Wymiana wkładów po latach? Czy to nie drobna przesada?
Akurat w przypadku producenta Eheim jeśli jest napisane, że max. do 350L to do 350L a nie do 250L. To jest właśnie ta wyższość filtrów Eheim nad innymi. Ja nie twierdzę teraz, że cała reszta jest do kitu ale jeśli chodzi o Eheima to ma najmniejszą awaryjność i największą wytrzymałość. Co do wkładów to również się zgadzam. Ja mam oryginalne od prawie 2 lat już i nawet nie są jeszcze popękane. Swoje kosztują ale są na lata tak jak już kolega wyżej napisał.
hornet pisze:ryba, Wybacz ale dbanie o dobro zarówno zwierząt jak i roślin nie uważam za przesadę a mimo tego że obydwa filtry które zostały wymienione są dobre to na wysoką temperaturę i spadek rozpuszczalności tlenu w wodzie nic nie poradzą...
Przykro mi ale "praw fizyki pan nie zmienisz" i moim zdaniem warto o tym pamiętać...
O prawach fizyki nie musisz robić mi wykładów, zapewniam Cię. I zapewniam Cię też, że producenci Eheima wzięli pod uwagę problem rozpuszczania tlenu w wodzie. Przy kaskadzie FZN-3 w moich 200L problem powstawał, przy Eheimie nie. Dlatego uważam, że dodawanie filtra jest zbędne w przypadku tego tematu.
Ostatnio zmieniony pt lis 18, 2011 10:43 am przez ryba, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: filtr do 200L

#16

Post autor: Hornet »

ryba, Wybacz ale jakoś nie zauważyłam żebym robiła jakiś wykład z fizyki zwróciłam tylko uwagę z czego wynika moje zdanie i moja rada... A stwierdzenie że u ciebie podobny problem nie wystąpił nie upoważnia cię jeszcze do tego żeby twierdzić że taki problem nie może w ogóle wystąpić... U mnie niestety wystąpił bo mam ryby które wymagają dobrze natlenionej wody więc zwróciłam na to uwagę ponieważ nie wiem jaką kolega ma obsadę albo jaką planuje...
Pozdrawiam
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.

Autor
AndyKaz
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: ndz lis 13, 2011 9:41 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: filtr do 200L

#17

Post autor: AndyKaz »

Miłe Panie nie sądziłem, że moje skromne putanie wywoła taką polemike. Proponuję pax . :D
Ostatnio zmieniony pt lis 18, 2011 6:40 pm przez AndyKaz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: filtr do 200L

#18

Post autor: Hornet »

OKI... jestem za!!!
Pozdrawiam :mrgreen:
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.
ODPOWIEDZ