przygotowywanie uzywanego sprzety przez poczatkujacego

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
wycech
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: śr lis 23, 2011 9:56 pm
Lokalizacja: Warszawa (Białołęka)
Płeć:

przygotowywanie uzywanego sprzety przez poczatkujacego

#1

Post autor: wycech »

Witam. Jestem nowy, wiec na dzien dobry sie przywitam ;-)
Teraz do sprawy. Otoz odkupilem 2 letni zestaw: akwarium 112 l wraz z grzalka, filtrem wewnetrznym (aqua turbo) i filtrem zew. tetra tec 700. Prosze o pomoc ws.
1. Czy 2 letni zestaw nie jest za stary, czy akwarium jest dalej wytrzymale ?
2. Jak przygotowac caly zestaw do rozruchu bez powaznych wpadek ?
3. Jak moge wyczyscic wnetrze zaworu wchodzacego i wychodzacego z filtra tetra ? w obu jest jakis brud.
Jestem swieze w temacie, wiec licze na wasza pomoc.
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: przygotowywanie uzywanego sprzety przez poczatkujacego

#2

Post autor: kfabisiak1 »

1 – mam jedno akwarium, które ma już ok. 15 lat i jakoś wytrzymuje. Dwu letnie to całkiem nowiutkie, oczywiście dobrze eksploatowane.
2 – sprawdź szczelność zbiornika, odkaź zbiornik i cały sprzęt, jakimś odkażalnikiem (ocet, sól, nadmanganian potasu, lub jakimś gotowym środkiem), wypłucz dokładnie i urządzaj wg własnego gustu. :smile:
3 – nie mam takiego filtra więc nie pomogę. ;)
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?

picia136
Uzależniony
Posty: 678
Rejestracja: pn mar 23, 2009 1:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: przygotowywanie uzywanego sprzety przez poczatkujacego

#3

Post autor: picia136 »

Umyj baniak wodą z solą i będzie dobrze. Przy wlewaniu sprawdzaj czy nigdzie nie cieknie i po problemie. Nie powinno bo zbiornik jest nowy, ale mogł zostac gdzieś stuknięty
100x40x50 =200l
I rodzinka się powiększy:)

Mojżesz@
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: wt lis 30, 2010 10:56 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: przygotowywanie uzywanego sprzety przez poczatkujacego

#4

Post autor: Mojżesz@ »

cześć . filtr ja mam taki. Rurki to wiadomo: namoczyć, kawałek drutu dłuższego i gąbki do podarcia(przeciągnąć drut przez wężyk zaczepić gąbkę i przeciągać z powrotem). wirnik da się wykręcić, próbuj przekręćić w przeciwną strone zegara takie coś po środku dekla, przy wyciąganiu uważaj by nie połamać porcelanowego trzpienia, ja już połamałem ale to przy upadku na podłogę (da się dokupić nowy wirnik jak by co). a dysze w środku hmmm, nie mam pojęcia, namoczyć w gorącej wodzie i pod ciśnienie przepłukać, to jedyna myśl która przychodzi mi do głowy. Rurki można wymienić, ja kupiłem w sklepie samochodowym gdzie mnie metr kosztował 2 zł. :smile:
Ostatnio zmieniony ndz gru 04, 2011 12:13 am przez Mojżesz@, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
wycech
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: śr lis 23, 2011 9:56 pm
Lokalizacja: Warszawa (Białołęka)
Płeć:

Re: przygotowywanie uzywanego sprzety przez poczatkujacego

#5

Post autor: wycech »

no i ok. mam nadzieję, że przepłukanie zarówno akwarium jaki i filtra zewnętrznego ocet do rezultat.
teraz przejdźmy do drugiej kwestii, czy będzie źle jeżeli pod akwarium podłącze filtr zewnętrzny, do środka dam wewnętrzny jako "wspomagający" i do tego jakiś napowietrzacz ?
nie będzie za dużo ?
aa i póki pamiętam, jakie byście doradzili podłoże. zamierzam trzymać neonki, kilka kirysków, 2-3 glonojady, może kilka gupików/molinezji, perkę gurami.
chciałbym żeby podłoże było dobre dla roślin ale w razie rozgrzebania nie robiło bałaganu ...
????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: przygotowywanie uzywanego sprzety przez poczatkujacego

#6

Post autor: kfabisiak1 »

Mi się wydaje, że na 112 litrowy zbiornik wystarczy jak podłączysz tą Tetrę 700. Napowietrzacz będzie zbędny, o ile wylot z filtra ustawisz tak, aby poruszał powierzchnię wody, wówczas woda będzie dostatecznie napowietrzona. O podłożu niech się wypowiedzą spece od roślin. Ja tylko powiem, że przy kiryskach i glonojadkach, nie możesz dać żwirku o kanciastych ostrych brzegach.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: przygotowywanie uzywanego sprzety przez poczatkujacego

#7

Post autor: saintpaulia »

Ewentualnie możesz zastosować połączenie tetry i niewielkiego filtra wewnętrznego. Napowietrzacz będzie wtedy zbędny. Jak się nie rozprasza strumienia, to kirysy szaleją w nim często, ale musi to odpowiadać reszcie mieszkańców.

Przemyśl jeszcze dokładnie obsadę. Ta proponowana, nie jest najlepszym połączeniem. Jeśli akwarium ma być bardziej roślinne to 2-3 glonojady (jeśli masz na myśli zbrojniki niebieskie) dorastając i ustalając swoje miejsce w grupie potrafią zrobić niezły sajgon.
Awatar użytkownika

Autor
wycech
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: śr lis 23, 2011 9:56 pm
Lokalizacja: Warszawa (Białołęka)
Płeć:

Re: przygotowywanie uzywanego sprzety przez poczatkujacego

#8

Post autor: wycech »

kwestie obsady pozostawmy jeszcze do dogadania.
ważniejsze jest dla mnie podłoże, chce żeby było czarne, tylko nie wiem czy są jakieś odmiany/firmy, które są dobre.
i powiedzcie mi co będzie lepsze pod akwa, podstawka twarda czy może podkładka styropianowa?

[ Dodano: Sro Gru 07, 2011 3:47 pm ]
nie wiem też czy warto inwestować w nowe wkłady do filtra tetra tec 700.
poprzedni właściciel używał filtra ok. 1,5 roku i ok 1 roku przestał pusty, nieużywany.
Jak myślicie, warto wymieniać wkłady ?
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: przygotowywanie uzywanego sprzety przez poczatkujacego

#9

Post autor: saintpaulia »

Ja z zasady nie używam wkładów, które ktoś wykorzystywał. Ale nie wiem co o tym sądzą inni.

Twarda podstawka właściwie nie ma sensu pod akwa, mam taką pod 240-ką i nie jestem z niej zadowolona. Są specjalne maty pod akwarium, ewentualnie można poratować się karimatą.

W sprawie podłoża nie doradzę, dla mnie to rzecz gustu.

Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: przygotowywanie uzywanego sprzety przez poczatkujacego

#10

Post autor: Łoren »

wycech pisze: podstawka twarda czy może podkładka styropianowa?
Pianka pod panele podłogowe tanie i dobre :)
Podkarpackie Forum Akwarystyczne
Awatar użytkownika

Bozi
Zapaleniec
Posty: 203
Rejestracja: wt maja 03, 2011 6:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: przygotowywanie uzywanego sprzety przez poczatkujacego

#11

Post autor: Bozi »

Jak będziesz czyścić tetrę to uważaj aby nie zgubić małych gumeczek wyciszających wirnik. Sa dwie takie gumeczki miniaturowe na końcach "pałeczki" plastikowej, na któej obraca się wirnik.
Ostatnio zmieniony czw gru 08, 2011 9:23 am przez Bozi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
wycech
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: śr lis 23, 2011 9:56 pm
Lokalizacja: Warszawa (Białołęka)
Płeć:

Re: przygotowywanie uzywanego sprzety przez poczatkujacego

#12

Post autor: wycech »

filtr wyczyszczony tylko , ze pekniete sa dwie nakretki z gwintem ktore utwierdzaja rurki w filtrze. mysle objechac to dookola izolacja. co do podloza to zakupilem dzisiaj zwykly zwirek ok 20 kg. na poczatek nie bede kombinowal.
Awatar użytkownika

Krzycho49
Bywalec
Posty: 77
Rejestracja: czw wrz 22, 2011 1:50 pm
Lokalizacja:
Płeć:

przygotowywanie uzywanego sprzety przez poczatkujacego

#13

Post autor: Krzycho49 »

Witaj.Lej i patrz.A później życzę sukcesów.Pozdro.Krzycho49
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”