[500] New Guinea- old rainforest - stary las tropikalny

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

[500] New Guinea- old rainforest - stary las tropikalny

#1

Post autor: Łoren »

Postanowiłem pokazać wam mój zbiorniczek - ma dopiero cztery miesiące więc do doskonałości mu daleko . Przechodził już wzloty i upadki teraz wydaje się być już w miarę stabilny.Ale zmiany zapewne jeszcze będą zachodzić ;)
Jest niewielkie prawdopodobieństwo ze uda mi sie zrobic to co chciałbym żeby wyszlo ale..bedę podejmował wyzwanie
Z założenia ma to być skraj lasu/dżungli azjatyckiej - co z tego wyjdzie czas pokaże
Roślinność w przeważającej części będzie pochodziła własnie z rejonów Azji, Madagaskaru.Nie będzie to akwarium typowo biotopowe - ma być to roślinniak - nazwijmy to - zmierzający w kierunku Azji
Roślinność :
eleocharis parvula
elatine triandra
blyxa japonica
alternanthera reineckii
hedyotis salzmanii
didiplis diandra
Limnophila aromatica
Hemianthus micranthemoidese
bacopa caroliniana
Rotala macrandra
bolbitis heudelotii
bolbitis compact
Hygrophila pinnatifida
microsorium windelov
Microsorum pteropus 'Narrow
microsorium pteropus
microsorium thin leaf
anubias barteri

Obsada rybna to :
Tęczanka wspaniała - MELANOTAENIA BOESMANI 6 SZT
Tęczanka trójpręga - MELANOTAENIA TRIFASCIATA 4SZT
Tęczanka czerwona - GLOSSOLEPIS INCISUS 4 SZT
Brzanka Denisona - PUNTIUS DENISONI 6SZT
Razbora czerwonopłetwa - RASBORA BORAPETENSIS 30SZT
Promienniczka ladigesi - Telmatherina ladigesi. 4 szt
Otoski,kiryski spiżowe 20szt
Krewetki amano - 30szt
Krewetki mutanty wszelkiej maści ile tylko sie da
Oświetlenie DIY T5 z odbłyśnikami 3x80W (10000K ,grolux,i 865)
Filtracja - start na filtrze JEBO o wydajności 1500L/h deszczownia długości zbiornika Mechaniczny wewnętrzny JUWEL BIO FLOW 3.0 , dodatkowo wewn Aquael 1100 do mieszania wody w pierwszym okresie po starcie
Ogrzewanie Grzałki z termostatem 200 i 100w
CO2 z butli ,filtr narurowy
jest tez falownik do poruszania powierzchni wody jeśli sie okazuje ze deszczownia nie wyrabia.
Podłoże ziemia i żwirek kwarcowy 2-3mm
Nawożenie : sole + micro intermagu
Woda RO + "kraniczanka"
no i wygląda to tak mniej więcej ;)

Obrazek

Obrazek

Nie wiem dlaczego nie mogę dodać więcej zdjęć? Trudno może w kolejnym poście :)
Pełny opis powstawania mojego akwarium i o wiele bogatsza galeria znajduje sie tu http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=11358

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony wt gru 06, 2011 6:58 am przez Łoren, łącznie zmieniany 1 raz.
Podkarpackie Forum Akwarystyczne
Awatar użytkownika

Fish-ka
Uzależniony
Posty: 681
Rejestracja: sob paź 01, 2011 2:28 pm
Lokalizacja: okolice Piaseczna
Płeć:

Re: [500] New Guinea- old rainforest - stary las tropikalny

#2

Post autor: Fish-ka »

mi tez :mrgreen:
Awatar użytkownika

etna
Fanatyk
Posty: 1458
Rejestracja: śr sty 14, 2009 8:06 am
Lokalizacja: Warszawa - Praga
Płeć:

Re: [500] New Guinea- old rainforest - stary las tropikalny

#3

Post autor: etna »

jest piękne :mrgreen:
ryby się w nim gubią ,super
jakbyś mógł jeszcze podać wymiary akwa było by miło ,na zdjęciu wygląda na długie
Adriana

Autor
Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [500] New Guinea- old rainforest - stary las tropikalny

#4

Post autor: Łoren »

Udało się zaedytować :) i dołożyłem jeszcze kilka fotek.
No tak nie podałem wymiarów - 200X50X50 szkło float pilkington
Ostatnio zmieniony wt gru 06, 2011 7:01 am przez Łoren, łącznie zmieniany 1 raz.
Podkarpackie Forum Akwarystyczne
Awatar użytkownika

Fish-ka
Uzależniony
Posty: 681
Rejestracja: sob paź 01, 2011 2:28 pm
Lokalizacja: okolice Piaseczna
Płeć:

Re: [500] New Guinea- old rainforest - stary las tropikalny

#5

Post autor: Fish-ka »

Piekne kolory ;)
I znowu taki ład i porządek !

Ale to może tak samo jak z meblowaniem
Małego i dużego mieszkania...
:mrgreen:

Autor
Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [500] New Guinea- old rainforest - stary las tropikalny

#6

Post autor: Łoren »

Fish-ka pisze:Ale to może tak samo jak z meblowaniem
Małego i dużego mieszkania...
Ja jestem innego zdania z tym "meblowaniem" :)
Jeśli sie odpowiednio dobierze roślinność to i niewielki zbiornik może wyglądać rewelacyjnie . Dla mnie takim niedoścignionym wzorem jest akwarium mojego kolegi Zdzisława . za kazdym razem kiedy u niego goszczę i wracam do siebie to widzę jak dużo zostało mi do zrobienia. Zdzisław jest zdecydowanie bardziej chory niż ja ;) Pozwolę sobie wrzucić link z mojego rodzimego forum.
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=6872
Ostatnio zmieniony wt gru 06, 2011 8:53 am przez Łoren, łącznie zmieniany 1 raz.
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

choq
Zapaleniec
Posty: 225
Rejestracja: pt sie 06, 2010 10:02 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [500] New Guinea- old rainforest - stary las tropikalny

#7

Post autor: choq »

Piękny baniak - brak słów :shock:
Łoren pisze:Pozwolę sobie wrzucić link z mojego rodzimego forum.
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=6872
Mam taki sam baniak (szkło oczywiście) ale wstyd mi pokazać fotki - a po tym co podesłałeś na pewno tego nie zrobię.
Pozdrawiam,
Grzegorz
180L towarzyskie, 30L krewetki

Autor
Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [500] New Guinea- old rainforest - stary las tropikalny

#8

Post autor: Łoren »

choq pisze: wstyd mi pokazać fotki - a po tym co podesłałeś na pewno tego nie zrobię.

A może właśnie trzeba by było pokazać i potem zamieszczać relację z postępów i ewaluowania zbiornika już w tą dobrą stronę :) Zostaje to dla potomnych - moim zdaniem warto :)
Podkarpackie Forum Akwarystyczne
Awatar użytkownika

Fish-ka
Uzależniony
Posty: 681
Rejestracja: sob paź 01, 2011 2:28 pm
Lokalizacja: okolice Piaseczna
Płeć:

Re: [500] New Guinea- old rainforest - stary las tropikalny

#9

Post autor: Fish-ka »

Łoren pisze: Jeśli sie odpowiednio dobierze roślinność to i niewielki zbiornik może wyglądać rewelacyjnie . Dla mnie takim niedoścignionym wzorem jest akwarium mojego kolegi Zdzisława . za kazdym razem kiedy u niego goszczę i wracam do siebie to widzę jak dużo zostało mi do zrobienia. Zdzisław jest zdecydowanie bardziej chory niż ja ;) Pozwolę sobie wrzucić link z mojego rodzimego forum.
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=6872
chcesz powiedziec ze to jest maly zbiornik ?
no prosze cie... :)
to ty nie wiesz co to jest mały zbiornik :mrgreen:

w malym ciezko pogodzic 2 rzeczy : duzo roslin (bojowniki lubią) i porządek (ja lubię )
:)
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: [500] New Guinea- old rainforest - stary las tropikalny

#10

Post autor: mimag »

2 metry dlugosci to wypas jest gdzie poszalec
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

etna
Fanatyk
Posty: 1458
Rejestracja: śr sty 14, 2009 8:06 am
Lokalizacja: Warszawa - Praga
Płeć:

Re: [500] New Guinea- old rainforest - stary las tropikalny

#11

Post autor: etna »

Łoren dzięki za uzupełnienie
długość rewelka
akwa Zdzisława też fajnie urządzone ale twoje podoba mi się bardziej ,lubię gdy jest trochę wolnej przestrzeni w akwa :wink:
Adriana

Autor
Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [500] New Guinea- old rainforest - stary las tropikalny

#12

Post autor: Łoren »

mimag pisze:2 metry dlugosci to wypas jest gdzie poszalec
Prawde mówiąc juz w czasie nasadzania stwierdziliśmy z kolegą że mogłoby być odrobinę wieksze... brakło nam tych kilkudziesięciu centymetrów :wink: . Ale powiem tak że te 2 metry to poważne wyzwanie nie tyle z samym utrzymaniem czy pielęgnacją co z przede wszystkim z odpowiednią rotacją wody. Nie taka prosta sprawa w akwarium roślinnym w jakimś innym powiedzmy - malawi czy tanganice nie ma problemu - zapuszczamy falownik 5000L/h i gitara woda chlupie jak trzeba ale w roślinnym silny prąd wody nie jest tolerowany przez większość roślin a trzeba tą wodę przepchać całe 2metry a to już dość sporo. Sprawę załatwiło przerobienie deszczowni wylot jest w 1/3 szerokosci deszczowni (reszta dziur zatkana) przy przedniej szybie pod spodem głowica 1100L/h która pcha wodę dalej a z drugiej strony filtr Juwela bio flow 3.0 który wypycha wode w drugą stronę z powrotem w kierunku deszczowni.I tak czeka mnie jeszcze udoskonalenie tego systemu ponieważ tworzą sie miejscami zastoiny a w nich pojawia sie błona białkowa która negatywnie wpływa na wymianę gazową , kwestie estetyczne nie są tak istotne.
Podkarpackie Forum Akwarystyczne
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [500] New Guinea- old rainforest - stary las tropikalny

#13

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Bardzo piękne akwarium, to jest właśnie to, co mi się najbardziej podoba, duża rozmaitość roślin, ale bez przesady, ładnie skomponowane z zachowaniem naturalności, dla mnie bomba!
No i ryby piękne :)
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

Kidzio
Zapaleniec
Posty: 314
Rejestracja: sob sty 08, 2011 4:06 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ursus
Na imię mam: Dan
Płeć:

Re: [500] New Guinea- old rainforest - stary las tropikalny

#14

Post autor: Kidzio »

piękne :) gratulacje wytrwałości
54 L krewetkowy raj
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: [500] New Guinea- old rainforest - stary las tropikalny

#15

Post autor: sum »

Przyłączam się do grona zachwyconych.Bardzo ładnie skomponowany baniak.
Piękna Rotala macrandra.Ja po kolejnych chimerach tej rośliny poddałem się i eksmitowałem ją z baniaka.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [500] New Guinea- old rainforest - stary las tropikalny

#16

Post autor: Łoren »

sum pisze: Rotala macrandra.Ja po kolejnych chimerach tej rośliny poddałem się i eksmitowałem ją z baniaka.
To prawda że to chimeryczna roślina do tego stopnia że u mnie pomimo że rośnie w jednej kępie część pędów jest ładna i zdrowa a część jakby miała popalone stożki wzrostu i nie mogę dojść prawdy - dlaczego tak się dzieje.W każdym razie jeśli miałbym cokolwiek radzić w sprawie rotali wspaniałej - wymaga bardzo zasobnego podłoża (ziemia + glina) jest bardzo wrażliwa na braki żelaza i ogólnie mikroelementów.Nie powinna rosnąć w dużym prądzie wody.Jest jako jedna z nielicznych roślin wrażliwa na przedawkowanie potasu ( być może u mnie jest taka własnie sytuacja ponieważ nawożenie potasem utrzymuję na poziomie 30mg/l) . W moim akwarium wybarwia sie pod świetlówkami sylwania gro-lux i aqua star 10000K. Lubi dużo światła - nie ma co podchodzić do niej kiedy mamy mniej niż 0,5W/L . Ja też wcześniej miałem problemy z tą roślina kilka razy próbowałem ją utrzymać i za kazdym razem trwało to powiedzmy ok 4 tygodnie...do czasu az nie zgniła :D Teraz mam ją juz 3 miesiące i część pędów jest ok - i to sobie poczytuję za sukces ;)....umiarkowany oczywiście :)
Podkarpackie Forum Akwarystyczne
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: [500] New Guinea- old rainforest - stary las tropikalny

#17

Post autor: sum »

Łoren pisze:To prawda że to chimeryczna roślina do tego stopnia że u mnie pomimo że rośnie w jednej kępie część pędów jest ładna i zdrowa a część jakby miała popalone stożki wzrostu
No właśnie tak samo było u mnie.Poza tym był okres,że rosła i wyglądała pięknie i po pewnym czasie bez większych zmian w nawożeniu zaczęła marnieć.Może rzeczywiście coś jest na rzeczy z tym potasem.Nigdy tego nie rozważałem.Jakiś czas temu dyskutowaliśmy na forum o macrandrze i z tego co pamiętam jeden z kolegów stwierdził,że takie chimeryczne zachowanie może być spowodowane nadmiarem siarki w baniaku.
Miałem ją przez około rok i po kolejnej nieoczekiwanej utracie urody dałem sobie na wstrzymanie.Teraz jeden z kolegów z forum bawi się z ta rośliną.Ja może jeszcze kiedyś spróbuję.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [500] New Guinea- old rainforest - stary las tropikalny

#18

Post autor: Łoren »

sum pisze:takie chimeryczne zachowanie może być spowodowane nadmiarem siarki w baniaku.
Dlatego ja nie nawożę K2SO4 - zmieniłem na nawożenie KCl - wiem że dla niektórych może to brzmieć jak herezja ale kilkanaście osób z mojego rodzimego forum prowadzi nawożenie własnie chlorkiem potasu a nie siarczanem z bardzo dobrymi efektami. Zresztą możecie sobie pozaglądać - nawożenie i chemia wody to na podforaku takie oczko w głowie a wszystko to za sprawą naszego kolegi zulixa (dr.chemii- wykładowca z PRZ) Który opracował świetny kalkulator do nawożenia bardzo rozbudowany a jednocześnie prosty w obsłudze - nawet ja niekumaty w końcu załapałem o co w tym wszystkim chodzi ;)Wiem że może to niestosowne że odsyłam do innego forum ale uważam że zdobywanie wiedzy procentuje - potem można się nią dzielić - bo w końcu chodzi o to żeby to nasze piękne hobby sie rozwijało a akwaryści odnosili sukcesy :)
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Autor
Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [500] New Guinea- old rainforest - stary las tropikalny

#19

Post autor: Łoren »

Mała aktualizacja przed wiekszymi zmianami które są planowane za około dwa tygodnie - wylatują "pniaki" z dębu korkowego po długim czasie wszelkich prób zaadoptowania ich do dekoracji akwarium doszedłem do wniosku ze jednak nie spełniają moich oczekiwań , fermentują w wodzie i są siedliskiem wszelkich glonów. Jednym słowem nie nadają się pomimo że wyglądają swietnie. w planach duży korzeń po prawej stronie ( już się moczy :) - 130cm długości ) obsadzony mikrozoriami i mchem u podstawy planuję dużą ilość anubiasów no i pewnie jeszcze coś sie urodzi po drodze ;)
Z nowosci aponogeton madagaskarski i krynia rzemieniolistna - ta druga zmarniała po zakupie i dopiero teraz zaczyna wypuszczać nowe liście. tak ze jeszcze jej prawie nie widać :) doszło tez kilka innych roślinek ale o tym przy następnej aktualizacji juz z nowym wystrojem :)
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: [500] New Guinea- old rainforest - stary las tropikalny

#20

Post autor: pkucaba »

Takie chcę, chcę takie buuu.

Super

Remek
Uczestnik
Posty: 35
Rejestracja: wt sty 24, 2012 3:38 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [500] New Guinea- old rainforest - stary las tropikalny

#21

Post autor: Remek »

Akwarium naprawdę super.

Autor
Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [500] New Guinea- old rainforest - stary las tropikalny

#22

Post autor: Łoren »

Właśnie zachodzą poważne zmiany w akwarium :) Myślę że za kilka dni pojawią sie nowe foty - zmiany powiedziałbym zasadnicze bo dotyczą całej aranżacji.Elementy dekoracji jakim były "pniaki" zrobione z rur z dębu korkowego niestety się nie sprawdziły choć wyglądały rewelacyjnie. Okazuje się ze naturalny korek zaczyna w wodzie jakieś procesy fermentacyjne wyjątkowo dobrze służące rozwojowi glonów i błony białkowej.Zapadła wiec decyzja o zmianach dekoracji - teraz kluczowym elementem będzie spory korzeń z wiśni znaleziony kiedyś na rozkopanym placu budowy.(wyobraźcie sobie faceta który wlecze za sobą wielki korzeń oblepiony ziemią traktuje go z "buta" i wkłada do samochodu :D - widok dla robotników budowlanych...bezcenny :D ) Korzonek został dokładnie okorowany, częściowo ( w zasadzie sama najgrubsza część) wymoczony w największym garnku takim jak się kiedyś gotowało bieliznę ,po czym potraktowany karcherem na gorącą parę . No i pewnie dziś albo jutro będzie lądował w akwarium :)
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Autor
Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

[500] New Guinea- old rainforest - stary las tropikalny

#23

Post autor: Łoren »

Tak więc stało się i ta aranżacja przeszła do historii :) Pewnie trzeba będzie założyć nowy wątek ale jak trochę rośliny urosną bo teraz jest trochę łyso w porównaniu do tego co było Myślę że za trzy tygodnie bedzie już cokolwiek widać więc wtedy odbędzie sie premiera :hah:
Na razie pobojowisko wygląda tak
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Spawciu
Zapaleniec
Posty: 305
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:50 pm
Lokalizacja:
Płeć:

[500] New Guinea- old rainforest - stary las tropikalny

#24

Post autor: Spawciu »

wczesniej wygladalo na wieksze akwarium a teraz jakos tak pusto
Moje akwarium:
63l ,35l

Obrazek
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Re: [500] New Guinea- old rainforest - stary las tropikalny

#25

Post autor: Hooltayos »

Łoren pisze:
sum pisze:...możecie sobie pozaglądać - nawożenie i chemia wody to na podforaku takie oczko w głowie a wszystko to za sprawą naszego kolegi zulixa (dr.chemii- wykładowca z PRZ) Który opracował świetny kalkulator do nawożenia bardzo rozbudowany a jednocześnie prosty w obsłudze - nawet ja niekumaty w końcu załapałem o co w tym wszystkim chodzi ;)
Wow. Poczytałem jego posty, obliczenia, eksperymenty.
Zainteresowało mnie to tym bardziej, że kiedyś uczęszczałem do Technikum Chemicznego o profilu nieorganicznym. Sporo sobie przypomnę :D np. mole :D
Jego tematy powinno się uwspólniać między forami dla akwarystów :D


Sorki że nie w temacie :D
ODPOWIEDZ