Zaczynam

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.

Autor
Gosia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: ndz mar 18, 2012 11:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Zaczynam

#1

Post autor: Gosia »

Obrazek Obrazek
Dziś wystartowałam z niepełną aranżacją -jeszcze jeden korzonek dojdzie i muszę dosadzić rosliny.
Jako podłoże dałam ziemię uniwersalną wymieszaną z podłożem do kaktusów,na wierzch żwir kwarcowy 0,8-2mm
Filtr HW 302 Wata perlonowa, ceramika, gąbka (jest niesłyszalny ku mojej wielkiej radości)
Dałam tylko uzdatniacz wody,nie wkładałam jeszcze szczepów bakterii(może w ogóle nie dam)
Niestety zakupiona belka oświetleniowa od jednej z firm warszawskich okazała się kompletnym szajsem a co gorsza póki co nie reagują na telefony i maile,jutro może coś załatwię.
Do jutra świecę lampka postawioną na krześle :razz:
Roślinki od Bozi posadzone :D
Awatar użytkownika

Bozi
Zapaleniec
Posty: 203
Rejestracja: wt maja 03, 2011 6:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zaczynam

#2

Post autor: Bozi »

Na razie pustawo ale jak rośliny podrosną to będzie gąszcz. No i koniecznie swiatełko. Widzę że z lewej strony jest okno. To będzie na razie główne źródło światła. Jak w prawdziwym LT. Ta roślinka z długimi wstęgowanymi liśćmi to Nadwódka- rośnie wysoka. Powinna szybko rosnąć.
Pozwolisz że uzupełnię spis roślin :-D
Hydrocotyle leucocephal (Wąkrota białogłowa- rośnie wysoka), Limnophila Aromatica (wysoka), hemiantus micranthemoides (duży heniek),Didiplis diandra , Cryptocoryne Mi Oya (3 małe sadzonki po lewej), Ludwigia Arcurata {jedna małą, czerwona sadzonka}, Anubias nana bonsai (korzeń), Blyxa japonica , hydrocotyle japan (płożąca), rogatek (może luzem pływać) , pistia (pływająca), Microsorium pteropus i inny rodzaj MIcrosorium (na korzeń),Najas conferta (mała, cienka gałązka), Rotala indica, Hygrophila polysperma rosanervig (3 łodygi, i góry czerwonawe), Echinodorus Vesuvius, Bacopa Caroliniana (1 łodyżka z okrągłymi listkami, trochę czerwonawe).
Ostatnio zmieniony ndz maja 06, 2012 3:52 pm przez Bozi, łącznie zmieniany 7 razy.

Autor
Gosia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: ndz mar 18, 2012 11:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zaczynam

#3

Post autor: Gosia »

Ten echinodorus vesuvius -cudny :)
Ale nie połapałam sie że to małe "cuś "to pistia.Pływa sobie. :cool:
Awatar użytkownika

Bozi
Zapaleniec
Posty: 203
Rejestracja: wt maja 03, 2011 6:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zaczynam

#4

Post autor: Bozi »

Urośnie i będzie większa.

Autor
Gosia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: ndz mar 18, 2012 11:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zaczynam

#5

Post autor: Gosia »

Ten hemiantus chyba można puścić po korzeniu?
Awatar użytkownika

Bozi
Zapaleniec
Posty: 203
Rejestracja: wt maja 03, 2011 6:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zaczynam

#6

Post autor: Bozi »

Nie, hemianhus do ziemi, bo to jest duży hemiantus. Na korzeń tylko Microsorium pteropus i inny rodzaj MIcrosorium i Anubias bonsai.
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zaczynam

#7

Post autor: kfabisiak1 »

Pytam tak z ciekawości. W jakim celu wlałaś ten uzdatniacz do wody?

Zamiast szczepów bakterii, możesz dać 0,25 lub nawet mniej mrożonki, lub szczyptę pokarmu płatkowego, granulowanego.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?

Autor
Gosia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: ndz mar 18, 2012 11:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zaczynam

#8

Post autor: Gosia »

Kfabisiak1
Dałam tylko ten uzdatniacz helatujący coś tam,coś tam,(EDTA) :mrgreen: .Coś w temacie wiązania jonów metali .
Bozi
Gdzieś wyczytałam że własnie ten heniek nadaje się do obłożenie korzenia ,postaram się poszukac i jeszcze napiszę.Chciałabym go właśnie wyżej na korzeń(którego jeszcze nie mam),bliżej światła :)

-- Śr maja 02, 2012 8:41 pm --

Dziś doszło mnóstwo roślin od krasnala-wielkie dzięki :hug: ,i trochę jeszcze kupiłam :roll: Robi się trochę dziko już-tak jak chciałam.Zrobię dziś albo jutro fotki jak woda się trochę wyklaruje ,bo trochę wzruszyłam dno, no i mam w końcu oświetlenie :-D

-- Śr maja 02, 2012 8:46 pm --

Znalazłam,po prostu chyba odwrotnie łacińskie nazwy,czyli ja mam dużego heńka :lol:
http://akwa-mania.mud.pl/rosliny/micranthemumm.html" onclick="window.open(this.href);return false;

-- Śr maja 02, 2012 9:11 pm --

Dodaję zdjęcia.Lewa i prawa strona i całość:).Moja krwawica weekandowa:) Obrazek

-- Śr maja 02, 2012 9:13 pm --

Obrazek

-- Śr maja 02, 2012 9:15 pm --

Obrazek

-- Śr maja 02, 2012 9:17 pm --

.....hmn jak je odwrócić :roll:
Odwrócone
Awatar użytkownika

Bozi
Zapaleniec
Posty: 203
Rejestracja: wt maja 03, 2011 6:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zaczynam

#9

Post autor: Bozi »

Gosiu, wprowadziłam cie w błąd łacińską nazwą bo to jest hemiantus micranthemoides - wysokość do 30 cm. Przepraszam, pisałam nazwę z pamięci. Ten niski na korzeń to jest Hemianthus callitrichoides . Masz ten wysoki.
Awatar użytkownika

Fish-ka
Uzależniony
Posty: 681
Rejestracja: sob paź 01, 2011 2:28 pm
Lokalizacja: okolice Piaseczna
Płeć:

Zaczynam

#10

Post autor: Fish-ka »

Ładnie ;)
Lubię jak jest dużo roślin
Rogatka proponuje ci puścić po tafli, jest wtedy dużo ladniejszy a nie zasłania dużo światła

Autor
Gosia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: ndz mar 18, 2012 11:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zaczynam

#11

Post autor: Gosia »

Bozi no właśnie ,chciałam żebyś potwierdziła,czyli henryk duży :)
Fish-ka-będzie pływał,to miejsce czeka na pogestemona.
Ostatnio zmieniony czw maja 03, 2012 8:21 am przez Gosia, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Bozi
Zapaleniec
Posty: 203
Rejestracja: wt maja 03, 2011 6:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zaczynam

#12

Post autor: Bozi »

My ślę że roślin ci wystarczy. Zastanawiałaś się już nad obsadą? Jakie ryby i ile?

Autor
Gosia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: ndz mar 18, 2012 11:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zaczynam

#13

Post autor: Gosia »

Wiem,wiem roślin już trochę jest,ale wtykam ile się da bo pewnie nie wszystkie się przyjmą :roll: .Co do obsady:
-chciałabym kiryski,ale nie chcę rozrytego dna ,
-molinezję lub platki,jako skrobaczki do glonów i lekke straszaki na ławicę,ale nie wiem czy są skoczne ,akwarium otwarte,
-ławicę,nie za dużą drobnych rybek(z moich doświadczeń wynika że jak jest za dużo to ławice się rozdzielają na dwie lub trzy-wczoraj będąc w sklepie spodobały mi się tetry rodneyi-pływały z amandami,może zamiast tego neon czarny,ale nie wiem czy nie za twarda woda dla nich będzie w akwa,
-inna opcja to furcatusy,ale skaczą (chyba),no i śledząc wypowiedzi na forum ,wcale nie są to łatwe w utrzymaniu ryby,nagminnie padają,ale to tylko moja wiedza z lektury forum,także nie poparta,zawsze zostają razborki,które są wesołe i trzymają się akwarium(nie chodzą specjalnie na spacery po domu.
Powiem szczerz(nie śmiejcie się),trochę boję się dużych ryb ze względu na tę ewentualnośc zbierania z podłogi :hah:
-no i może raczek orange i krewetki
Awatar użytkownika

Bozi
Zapaleniec
Posty: 203
Rejestracja: wt maja 03, 2011 6:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zaczynam

#14

Post autor: Bozi »

Furcatusy sobie odpuść na pierwsze rybki. Dobrze by było zbadać parametry wody . Na tej bazie dobrać odpowiednie ryby.
Molinezje mnożą się na potęgę jak i inne żyworodne. Nie licz mniej nić 1,5l na cm dorosłej ryby. Poczytaj o wymaganiach ryb , pooglądaj w zoologicznym. Zobacz co oferują ludzie na forum. Potem daj w swoim wątku propozycję obsady. Forumowicze wypowiedzą się na ten temat i coś doradzą.

Autor
Gosia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: ndz mar 18, 2012 11:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Zaczynam

#15

Post autor: Gosia »

Jeszcze inna opcja to danio(skacze?),kardynałki,zimnolubne krewetki chyba są jakies kiryski- chyba pstre.
Awatar użytkownika

Fish-ka
Uzależniony
Posty: 681
Rejestracja: sob paź 01, 2011 2:28 pm
Lokalizacja: okolice Piaseczna
Płeć:

Zaczynam

#16

Post autor: Fish-ka »

A proporczyki ? ;)

Autor
Gosia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: ndz mar 18, 2012 11:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zaczynam

#17

Post autor: Gosia »

Są piękne,ale nic o nich nie wiem,jaka woda i czy skaczą i z jakimi rybami można je trzymać.Wiem tylko że to terytorialna rybka.
Masz je może ,lub ktos inny je trzymał to proszę o wymianę doświadczeń:P

-- Cz maja 03, 2012 12:10 pm --

Hmn... chyba odpadają -zbóje są :twisted: i skaczą
Chyba żeby same trzymać,bez towarzystwa
Awatar użytkownika

Fish-ka
Uzależniony
Posty: 681
Rejestracja: sob paź 01, 2011 2:28 pm
Lokalizacja: okolice Piaseczna
Płeć:

Zaczynam

#18

Post autor: Fish-ka »

Nie mam bo mam za ciepła wodę w akwa dla nich.
Ale bardzo ładne są ;) i robiłam kiedyś do nich przymiarki.
Mam modrooczki, ale akwa i tak przykryte plexi
Ja nie lubię mieszać za dużo gatunków, wiec pewnie gdybym miała odpowiednie warunki to bym się zdecydowała na 1 gatunek ( nie liczę bojownika bo to samotny indywidualista ;))
Teraz w toni mam 2 gatunki + denne
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Zaczynam

#19

Post autor: Hooltayos »

Ile to jest litrów?

Autor
Gosia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: ndz mar 18, 2012 11:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zaczynam

#20

Post autor: Gosia »

170 l
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Zaczynam

#21

Post autor: Hooltayos »

Jak na 170l to akwarium jest strasznie wysokie - skieruj lampe możliwie bezpośrednio na tafle wody,
przy tej wysokości na dno - prawie nic nie dochodzi, mimo że my ludzie to światło widzimy.
Albo doświetl bokami.

możesz pokazać jak dzisiaj wygląda akwarium? :D

Autor
Gosia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: ndz mar 18, 2012 11:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zaczynam

#22

Post autor: Gosia »

Obrazek
Świecę belką Hagen 2x39W.
Wysokie jest na 60 cm ma to swoje dobre i złe strony :roll:
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Zaczynam

#23

Post autor: Hooltayos »

0,45W/1L przy wysokości 60 cm - wychodzi mi na duże LT - też ma swoje uroki ale trzeba dobrze dobierać rośliny (cieniolubne lub pływające przy tek wysokości)

Dla przykładu: ja mam 0,75 przy 40 cm wysokości i przymierzam sie na 0,92W/1L - małe HT.

Zobacz tą stronę: http://www.domowe-akwarium.pl/oswietlenie.php

Autor
Gosia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: ndz mar 18, 2012 11:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zaczynam

#24

Post autor: Gosia »

Dzięki za link.Liczę na niespodzianki :lol: .Dlatego wsadziłam na początek dużo gatunków.Mam wrażenie że czasem akwaria LT zaskakują:coś nie powinno rosnąć a rośnie.Akwarium stoi niedaleko balkonu od północnej strony,i zawsze jeszcze (mam nadzieje) parę lumenów wpadnie na dno.
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Zaczynam

#25

Post autor: Hooltayos »

Dobre ustawienie!
Przy LT wskazane.

Zazdroszczę cierpliowści.
Zredukuj liczbę rodzaju roślin, to pewnie się samo zredukuje przy nowych zakupach.

Kiedyś ktoś z doświadczonych, gdy podałem 12 gatunków roślin na 128l - złapał się za głowę,
nie wierzyłem, po 3 miesiacach w HT - zrozumiałem o co mu chodziło :D

Autor
Gosia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: ndz mar 18, 2012 11:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zaczynam

#26

Post autor: Gosia »

Myślę że nie wszystkie się po prostu przyjmą.ale wtedy już będę miała pojecie na co stać mojego LT 8) .A jak się przyjmą i wybuchną z akwa, będę rozdawać i zredukuję.Na razie aranżacja na szybko ,nie wiedziałam co mi koledzy i koleżanki podrzucą,ale i tak mnie już bardzo cieszy.Tylko żeby chociaż rozwielitka tam plywała :mrgreen: :hah:
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Zaczynam

#27

Post autor: Hooltayos »

Jesteś z Pragi - ja z Ząbek - mogę ci coś podrzucić ze swojej przycinki.
W niedzielę będę robił drugą partię przycinki hydrocotyli dissecty - chcesz?
A to super strona na poznanie roślin: http://www.aquaplant.eu/

Autor
Gosia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: ndz mar 18, 2012 11:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zaczynam

#28

Post autor: Gosia »

To jest ta Japan ?Dostałam trochę jej od Bozi.Bardzo mi się podoba taka koniczynka.Miałbyś jakoś po drodze?Chętnie bym dosadziła jej więcej,żeby taka dróżka sie z nie zrobiła pośrodku akwa :cool:
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Zaczynam

#29

Post autor: Hooltayos »

Dissecta to matka Japan - ma wieksze liście http://sklep.roslinyakwariowe.pl/hydroc ... -1907.html
Mam tez hydrocotyle verticillata (duuże liście jak na hydrocotyle i długie łodyszki) http://www.aqua-art.pl/pl/katalog-produ ... ls/160/3/1 dużo wymaga aby rosnąć wg tej strony mimo wszystko z powodzeniem rośnie w moim LT w pracy - pnie się do światła :D
Awatar użytkownika

Bozi
Zapaleniec
Posty: 203
Rejestracja: wt maja 03, 2011 6:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zaczynam

#30

Post autor: Bozi »

Kiryski miniaturowe- pigmejki. Jednak radzę dopiero kupić po ukorzenieniu się roślin. Hydrocotyle japan bardzo szybko się rozrasta i będziesz miała gąszcz w akwarium z tej trochę roślinki którą masz.
ODPOWIEDZ